Twister, ripper a wzrok szczupaka

/ 5 odpowiedzi
Zaleciała mnie ciekawość której niestety nie znalazłem w google a chodzi o to że przyjeło sie że ripper to jestimitacja rybki a twister imitacja robaka jak myslicie szczupak jak atakuje nasza przynęte to zwraca na to uwage czy wali we wszystko co się rusza i jeszcze takie pytania z ciekawości zauważyliscie różnice przy spinningowaniu że więcej szczupaków łapiecie przy spinningowaniu twisterem a np. mniej jak ripperem bądz na odwrót? mi np.chyba wiecej szczupaków NA MOIM łowisku bierze na twistery a dlaczego??? zastanawialiście sie czy szczupak odróżnia te przenęty gumowe (twistery,rippery,kopyta,mieszańce)??? i jaki był wasz największy szczupak na spinning i na co??? podajcie modele przynęt (oczywiście jeśli chcecie). :)
POZDRAWIAMKuba
rolak98


No coś w tym jest , ja osobiście też miałem złowionych więcej ryb na twistery tak ok 7 cm.Musimy sobie uzmysłowić jak w wodzie wygląda ripper a twister , ogon twister napewno jest bardziej widoczny w wodzie i możliwe że to przycciąga szczupaki. (2013/02/08 11:38)

kuba234p


dokładnie w te zimowe wieczory ogladałem sobie te moje gumy,blachy,wobki i się zaczołem zastanawiać co może być skuteczniejsze/widoczniejsze w wodzie (2013/02/08 11:40)

hunting-predators


Gdzieś przeczytałem, że u szczupaka zmysłem który najszybciej reaguje jest linia boczna. Odbiera ona fale wywołane przez ruch przynęty. Wzrok jest zmysłem, który ostatecznie decyduje o podjęciu ataku na dany obiekt. Przypuszczam, że stąd wzięło się przekonanie o tym, że ważniejszy od koloru jest sposób prezentacji przynęty. Na podstawie moich doświadczeń przypuszczam, że żerujący szczupak zaatakuje wszystko.Zarówno to co będzie mu przypominało naturalny pokarm jak i to co będzie pobudzało jego linię boczną. Jeżeli jednak jest to szczupak najedzony, to trzeba a go po prostu wkurzyć i w takim przypadku najważniejsze będą impulsy jakie odbiera jego linia boczna. Prawdopodobnie wywoła to jego odruch obronny i wtedy zaatakuje. (2013/02/08 13:27)

Tomek moczykij


Ja najczęściej łowię na kopyta, (manns predator, relax) i największy (jak narazie) szczupak jakiego złowiłem miał 86cm i prawie 5kg wagi na mannsa predatora 3 kolor motoroil z brokatem :) (2013/02/08 14:43)

u?ytkownik32263


Jak szczupak atakuje, którym zmysłem bardziej się kieruje? To wszystko zależy od konkretnej wody. I tak w czystej szczupłe posługują się głównie wzrokiem. Dobrze to widać jak mamy namierzonego wzrokowo zębacza i podsuwamy mu pod nos coś kolorowego. Jeśli go wcześniej nie wystraszymy to jego reakacja będzie natychmiastowa. Nie mam na myśli tylko ataku ale ogólne zainteresowanie. Będzie się przyglądał temu czemuś, możne nawet skubnie. Z kolei w brudnej wodzie raczej nie podpłynie, oczywiście jeśli nasz wabik nie będzie się ruszał. Ale jak ruszymy nim jest szansa na atak gdyż ryba obierze falę akustyczną linią naboczną i będzie wiedzieć gdzie dokładnie ma atakować. Więc na brudne wody używam przynęt wytwarzających mocne drgania a w czystych raczej stawiam na dopasowanie się kolorami. Choć i tak na moich łowiskach rippery biją na łeb twistery, są o niebo skuteczniejsze od nich.
Pozdro! (2013/02/08 15:08)