Turkuć podjadek na suma

/ 19 odpowiedzi / 2 zdjęć
WITAM!koledzy mam pytanko odnosnie tej przynety na sumy moze ktos z was juz ja stosowal?sa jakies rezultaty?pozdrawiam
diakonos


Też jestem ciekawy odpowiedzi doświadczonych.. Tylko z teorii wiem, że to skuteczny sposób na suma.. (2012/05/20 22:51)

Piotr 100574


ze 2 lata temu pisali tu koledzy o turkuciu i go bardzo chwalili ,podobno sum nie przepłynie obok niego żeby go nie zeżreć ,jeden nawet podobno go kupował na alegro ,łowił na to na odrze i miał dobre wyniki (2012/05/20 23:40)

JOPEK1971


ze 2 lata temu pisali tu koledzy o turkuciu i go bardzo chwalili ,podobno sum nie przepłynie obok niego żeby go nie zeżreć ,jeden nawet podobno go kupował na alegro ,łowił na to na odrze i miał dobre wyniki 
Są wyniki na tego owada ale głównie biorą małe ryby,rosówka również jest skuteczna,więc po co kombinowac z turkuciem.Na spinning znacznie większe sumy biorą,a na dużego żywca jwszcze większe ;-)
(2012/05/20 23:55)

adakus1979


Poczytalem o skutecznosci turkucia podjadka i tym ze zaden sum mu nie odpuscici zakupilem na allegro 12 sztuk . Lowie na odrze trafiaja sie dosc czesto sumy czy to na rosowke watrobke zywca.z turkucie wiazalem nadzieje na zlowienie tej wiekszej sztuki ,rozczarowalem sie zero bran . wiazalem je do haka za pomoca gumki recepturki przebijalem nawet jednego dla wiekszego zapachu i nic . mysle ze moze i sa lowne te turkucie ale na odrze akurat mi sie nie sprawdzily. zaden turkuc z haka mi nie spadl to tak na wszelki wypadek gdyby ktos sie odezwal ze moze po zarzuceniu spadly. o rekawiczkach chyba nie musze pisac. pozdrawiam. (2012/05/21 00:34)

jurek


Przede wszystkim suma przyciąga woń tego robala , a sumy wyczuwają go z bardzo daleka . Nie ma potrzeby zakupu go na ALLEGRO , można znaleźć go wśród rabatek sałaty , kapusty czy truskawek . (2012/05/21 10:42)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

jurek


Link :   http://www.wedkarstwotv.pl/forum/34-tematyka-ogolna/20090-turku-podjadek (2012/05/21 10:51)

maras74


ze 2 lata temu pisali tu koledzy o turkuciu i go bardzo chwalili ,podobno sum nie przepłynie obok niego żeby go nie zeżreć ,jeden nawet podobno go kupował na alegro ,łowił na to na odrze i miał dobre wyniki


Witam, uwierzcie mi, że obok uwiązanego na żywca krąpia czy leszcza też sum nie przepłynie obojętnie i napewno go zeżre. Krąp jak i leszcz też wydzielają specyficzny zapach, poza tym ryba zapięta na haku na żywca wykonuje specyficzne ruchy no i przede wszystkim nie może uciec. Trzeba tylko znaleźć miejsca gdzie żerują owe sumy. A co do turkucia podjadka to też się nasłuchałem jaka to rewelacja itd. ale najlepsze wyniki miałem na żywca(w nocy) i spining.pzdr. (2012/05/21 10:54)

jurek


http://www.wedkarstwotv.pl/forum/34-tematyka-ogolna/20090-turku-podjadek (2012/05/21 10:56)

maras74


Są wyniki na tego owada ale głównie biorą małe ryby,rosówka również jest skuteczna,więc po co kombinowac z turkuciem.Na spinning znacznie większe sumy biorą,a na dużego żywca jwszcze większe ;-)


Radek ma 100% racji. (2012/05/21 10:56)

jurek


Najlepsza przynęta na suma - turkuć podjadek


Turkuć Podjadek ( Gryllotalpa Gryllotalpa) jest uważany przez łowiacych sumy za magiczną przynętę. Jest to jeden z największych owadów zamieszkujących nasze polskie strony. Jak na skrzydlatego stworka świetnie radzi sobie z podziemnymi warunkami. Większość dnia spędza właśnie w glebie w poszukiwaniu wszelkich korzonków roślin, będących jego pokarmem. Nocą turkucie wychodzą na powierzchnię gdzie wzbogacają swoje menu o nadziemne części roślin ( źdźbła, łodygi, listki itp.). Turkuć Podjadek upodobał sobie zacienione, wilgotne miejsca z glebą o dużej zawartości próchnicy i mchów. Czyli sady, rowy, ogrody a nawet ogródki działkowe, w których to ku utrapieniu gospodarzom, czyni spustoszenie wśród warzyw i innych roślin uprawowych. Szczególnie wabiąco na turkucia działa woń końskich odchodów. Ta gadzina wręcz lubuje się w końskim łajnie.


Troszkę o budowie i wyglądzie. Tak jak wspominałem jest to dość duży, podłużny, skrzydlaty owad. Skrzydła długie, lekko wystające poza odwłok. Barwa turkucia to wszelkie odcienie brązu. Odnóża krótkie i silne, przednie grzebiące.
Turkuć jako przynęta wędkarska interesuje głównie gumiarzy. Jest on bowiem uważany za jeden z najlepszych jeśli nie najlepszy wabik na wąsatego drapieżnika naszych wód. Słyszałem wiele pochlebnych opinii różnych wędkarzy na temat tej gadziny, mającej wręcz magiczną moc. Jedno z Ciekawszych stwierdzeń jakie spotkałem brzmiało. „Jeśli założysz turkucia na hak i poślesz zestaw do wody a w ciągu dziesięciu najbliższych minut nie doczekasz brania to znak, że możesz zmieniać łowisko. To, które obławiasz nie kryje w swej toni suma.” Może nie należy tej tezy uważać za niepodważalną ideę ale jest w niej wiele prawdy, bowiem turkuć działa na birbanta niczym magnes. Owad ten wytwarza zapach, który u suma doprowadza do zaniku jakichkolwiek oznak ostrożności i instynktu samozachowawczego, ów zapach każe sumowi po prostu niezwłocznie pożreć turkucia. Jeśli by jednak na siłę doszukiwać się jakiegoś minusa tej przynęty to będzie to brak selektywności. Otóż na turkucia biorą zarówno duże jak i małe sumy.


Każdy kto zechce spróbować szczęścia z podjadkiem nad wodą, powinien wiedzieć, że ta gadzina gryzie i to całkiem boleśnie. Do zakładania na hak polecam użyć rękawiczek. Z uwagi na fakt, że jest to dość delikatny owad to dobrze jest go po prostu przywiązać do haka kawałkiem nitki.

       Materiał kolegi  ---- Mateusz Woś




(2012/05/21 11:14)

maras74


Brawo Jurek odpowiedz wyczerpująca w 100% temat, teraz kol. Łukasz już wszystko wie o podjadku.pzdr. (2012/05/21 11:22)

Piotr 100574


ze 2 lata temu pisali tu koledzy o turkuciu i go bardzo chwalili ,podobno sum nie przepłynie obok niego żeby go nie zeżreć ,jeden nawet podobno go kupował na alegro ,łowił na to na odrze i miał dobre wyniki 
Są wyniki na tego owada ale głównie biorą małe ryby,rosówka również jest skuteczna,więc po co kombinowac z turkuciem.Na spinning znacznie większe sumy biorą,a na dużego żywca jwszcze większe ;-)



ja osobiście jeszcze na to nie łowiłem ,jak łowie na Warcie to tradycyjnie wątróbka a na helmutowskim jeziorku martwa rybka ,właśnie w piątek jadę zapolować na sumika (2012/05/21 17:01)

prezesik1983


na sumika?chyba mamy okres ochronny?? (2012/05/21 21:59)

Piotr 100574


na sumika?chyba mamy okres ochronny??



taaaa wy macie:)))))na Bawarii nie ma sum ani okresu ani wymiaru ,pozdrawiam (2012/05/21 23:19)

JOPEK1971


na sumika?chyba mamy okres ochronny??
Okres ochronny na tą rybę w Polsce jest ustanowiony dla mięsiarzy którzy i tak mają to głęboko w du... Sumy w mojej okolicy są już po tarle,wiem to właśnie od amatorów rybiego białka którzy  
wypatroszyli w tym roku nie jedną rybę tego gatunku.Już pod koniec kwietnia w sklepach wędkarskich schodzi wielka ilośc rosówek,grubej żyłki,haków konkretnej wielkości,więc nie pisz o jakimś kretyńskim regulaminie. :-) (2012/05/22 00:14)

jurek




JOPEK1971
na sumika?chyba mamy okres ochronny??

Okres ochronny na tą rybę w Polsce jest ustanowiony dla mięsiarzy którzy i tak mają to głęboko w du... Sumy w mojej okolicy są już po tarle,wiem to właśnie od amatorów rybiego białka którzy  
wypatroszyli w tym roku nie jedną rybę tego gatunku.Już pod koniec kwietnia w sklepach wędkarskich schodzi wielka ilośc rosówek,grubej żyłki,haków konkretnej wielkości,więc nie pisz o jakimś kretyńskim regulaminie. :-)
Potwierdzam , kolega Radek ma rację , sum jest łowiony bardzo często już w kwietniu i nie są to odosobnione przypadki , lecz masowe
(2012/05/22 10:33)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

maras74


Jurek u was na Wiśle łowią suma masowo takiego 2-3kg widziałem nie raz jak w okolicy mostów rąbią po 10 szt. szczególnie z łódek dziwie się, że nie zrobicie z tym pożądku a macie tam naprawdę zgraną paczką społeczników.pzdr (2012/05/22 11:02)

tom9012


Z tego co ja widzę to kolega się pytał o przynętę na sumy a nie o kłusownictwo..... (2012/05/22 16:20)

Piotr 100574


Jurek u was na Wiśle łowią suma masowo takiego 2-3kg widziałem nie raz jak w okolicy mostów rąbią po 10 szt. szczególnie z łódek dziwie się, że nie zrobicie z tym pożądku a macie tam naprawdę zgraną paczką społeczników.pzdr



hmmmm siedząc przy kompie ciężko jest kontrolować (2012/05/22 16:53)