Zaloguj się do konta

Trochę karkołomna sytuacja...

utworzono: 2019/06/16 23:48
JackOneill

To jest mój pierwszy wątek, więc witam wszystkich.
Łowiłem ryby przez kilkanaście lat z moim ojcem, przestałem łowić ponad 20 lat temu, ale zawsze uważałem się za wędkarze. W międzyczasie straciłem sporo (większość) zdrowia - dosłownie. Pojechałem pierwszy raz na ryby w ostatnią sobotę i było tak jak przypuszczałem, że będzie. Było mi bardzo ciężko machać wędką (teleskopówka 'no name' 3m") i właściwie nie dałem rady zarzucić, dłonie też do bani. Właściwie porzuciłem nadzieję, ale... Jak byłem wcześniej po robaki w sklepie wędkarskim, wziąłem do ręki niedrogi spinning (jakiś jaxon, poniżej 100zł) i był po prostu leciutki jak marzenie. Chodzi mi teraz po głowie, żeby spróbować jeszcze raz, ale ze spinningiem, takim z 2,70m ze 200-300g wagi i do tego leciutki kołowrotek. Łowię tylko na spławik, przelotowo. Napiszcie co o tym myślicie, jaki typ spinningu kupić, jakie parametry, kołowrotek z mniejszym czy większym przełożeniem? A moze w ogóle coś innego, multiplikatorem (nigdy nie miałem w dłoni) może rzuca się łatwiej? Mile widziane konkretne propozycje, ale poruszamy się w sprzęcie do 100zł.
A może w ogóle rzucić to w cholerę?
Chciałbym prosić o dyskusję o wędkowaniu, nie o pocieszaniu itp.
Żonie się w sobotę bardzo spodobało, chce jeździć na ryby :)
[2019-06-16 23:48]

Sith

Spinning 270cm o ciężarze 200-300g urwie Ci rękę i powiększy zniechęcenie. Czy te 100 zł to na cały zestaw wędzisko+kołowrotek? Jeśli tak, to odpuść sobie na samym wstępie.
Multiplikatorem nie rzuca się łatwiej, po ćwierćwieczu wyłącznie spinningowania, od dwóch lat zakochałem się w castingu i nadal się go uczę.
Jeśli poważnie myślisz o spinningu, to mogę Ci polecić to co używa z powodzeniem moja Pani wędkując wyłącznie z brzegu, rzadziej pomostu, lub jeszcze rzadziej brodząc:
http://www.okonek.com.pl/okuma-wdka-black-rock-p-6051.html
http://www.okonek.com.pl/konger-koowrotek-ultris-1110-p-7148.html

Linki wyłącznie poglądowe, sklepu nie polecam. [2019-06-17 06:45]

JackOneill

Do 100zł na wędkę. Czy możesz wyjaśnić dlaczego spinning o którym pisałem 'urwie mi rękę'? Może ja się źle wyraziłem, pisząc 200-300g miałem na myśli rzeczywistą wagę wędki.
Zapomniałem wcześniej napisać - muszę mieć tę część wędki poniżej mocowania kołowrotka możliwie krótką, bo łowiąc na siedząco długa rączka utrudnia.
[2019-06-17 07:33]

Sith

Tak zrozumiałem, że jest to rzeczywista waga wędziska. Wędzisko długości 270cm o ciężarze 200-300g to przeżytek. Obecnie wędziska tej długości i średnim c.w. około 5-25 oscylują w okolicach 120-160g. Z Twojego wpisu trudno się zorientować, czy chcesz łowić metodąspinningową, czy wędziskiem spinningowym uprawiać metodę spławikową.
Jeśli metodą spinnigową, to kilkadziesiąt rzutów wędziskiem 300-gramowym spowoduje takie zmęczenie ręki, że będziesz miał dość.
Jeśli metodą spławikową, a wędziskiem spinningowym i wytarczająca będzie dla Ciebie długość 270cm, to takim wędziskiem będzie JAXON Arcadia, tylko musisz dobrać sobie ciężar wyrzutu, a cena będzie znacznie niższa od 100.- zł. W sprawie kołowrotka już nie doradzę, bo na spławik ostatni raz łowiłem prawie 30 lat temu, więc się na tym nie znam.
Określ się dokładnie, a wówczas ktoś na pewno Ci podpowie. [2019-06-17 14:37]

JackOneill

Ok, przepraszam, nie zdawałem sobie sprawy z tego, że aż tak zagmatwałem.

Chcę łowić metodą spławikową (przelotową) używając do tego spinningu.

Chcę się zmieścić w 100zł i chcę za to kupić spinning możliwie najlżejszy i w granicach rozsądku najkrótszy - bo im dłuższa wędka, tym większe prawdopodobieństwo, że nie dam sobie z nią rady. Dlatego pomyślałem o spinningu o długości 2,70m, ale to jest tylko propozycja. Nie wiem też o jakim c.w. spinning będzie najlepszy do moich zastosowań. [2019-06-17 15:00]

Jakub Woś

do 300gram znalazłbyś wędkę dedykowaną pod Spławik. Tobie jak widze zależy też na krótszym dolniku a przy spławikówkach zazwyczaj jest dłuższy. Biorąc pod uwagę Twoje wymagania poleciłbym Robinson Pwer Flex Spin 270cm 8-20g. Do spławika myślę, że 270cm to minium. Dłuższy kij jak wiadomo to większa waga. Ten przy 270cm waży zaledwie 135g.

Nie wiem czy masz facebooka. Jeśli tak możesz wejść na fanpage "wędkarze bez barier" Są tam pasjonaci wędkarstwa z różnym stopniem niepłnosprawności. Muszą sobie radzić z różnymi przeciwnościami myślę, że mają pomysły na radzenie sobie w trudnych sytuacjach i mogli by Ci jakieś pomysły podrzucić.

[2019-06-17 20:13]

JackOneill

Jakub, dzięki za odpowiedź. Sprawdzam tego Robinsona, wygląda gajnie, ale jest różnica w wadze między różnymi źródłami, więc po prostu do nich napiszę i zapytam.
Facebooka mam i już sprawdzam ten profil. [2019-06-17 21:54]

JackOneill

Robinson nie raczył odpisać. Kupiłem Jaxon Grey Stream, 2,65m 8-30g - jest lekki i ma krótki dolnik. Może coś z tego będzie. [2019-06-19 13:34]

bojanek123

Wedka plus kolowrotek, ważą, moze sprubuj lowic na tzw bata dobiez wedke ktora by ci odpowiadala dlugoscia, waga, i nad wode [2019-06-19 14:48]

Sith

Marku, Marcin już kupił wędzisko... ;)) [2019-06-21 07:16]

Słowik

Popieram propozycję zakupu bata. Jeżeli nie zależy Ci na łowieniu 30 m od brzegu to moim zdaniem jest to dobra propozycja. A zaoszczędzone pieniądze, które przeznaczyłbyś na kolowrotek zaoszczędzisz lub wydasz na lepszy model kija. [2019-06-21 07:16]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia