Troć jeziorowa w rzece

/ 9 odpowiedzi / 6 zdjęć
Dzień dobry. Chciałem się dowiedzieć czy ktoś ma doświadczenie z tymi rybami przy połowie w rzece. Wiem że teraz odbywają tarło ale kiedy je łowić? gdzie? czy z tarła wracają w stadzie? czy wracają od razu do jeziora, czy może mają jakieś kryjówki w których się czają? dzięki za wymianę doświadczeń.

Wędkuję na nie wielkiej rzece o szerokości 3-5 metry i z dołkami do 2-3 metrów, rzeka górska przechodząca w nizinną, wyglądająca tak: zacznijmy od przelewu ,zwężenie szerokości  rzeki do około 2 metrów i szybki nurt rozlewający się w dołku za tym mamy spokojną wode która prawie stoi i następnie przechodzi w coraz płytszą wodę i znowu przelew i następne miejsce podobne. Wpada ta woda oczywiście do zaporówki i jest to jedyna rzeka wpadająca do zaporówki o długości około 7km.

Pozdro

JOPEK1971

Okres ochronny jest tak skonstruowany by tych ryb w rzece nie łowić,więc musisz poczekać jak minie okres ochronny i próbować w zbiorniku,najlepiej z lodu,oczywiście jeśli te ryby w tym zbiorniku występują ;) (2015/12/08 16:20)

woro

W zbiorniku występuję troć jeziorowa słyszałem też o połowach w rzece ale trudno powiedzieć w którym miesiącu i czy to nie był przyłów. Wędkuję już pare lat zaczynając od stycznia w pogoni za pstrągiem ale chciałbym właśnie tą troć. Myślałem że wracają jakoś w styczniu może luty jeszcze, sam nie wiem. Łowie też bardzo dużo odmian pstrąga, teraz tak myśle że może któryś to właśnie troć.
(2015/12/08 16:40)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

woro

to są dwie takie samej odmiany ryby. 40 i 42cm złowiłem takie tylko 3 sztuki. (2015/12/08 16:43)

woro

i trzecia ryba, ta sama odmiana, tym razem z lata. Ale myśle że to pstrąg chyba, już nie wiem.  (2015/12/08 16:46)

woro

mają dziwnie prosto zakończony ogon. I różnią się od tych pstrągów: (2015/12/08 17:08)

woro

Takie rodzaje pstrągów u mnie występują. oczywiście są jeszcze teńczaki i raz złowiłem jakąś palie amerykańską. moge też zdjęcia pokazać.  (2015/12/08 17:13)

pepe61

Drogi Kolego,

ryby, które pokazałeś na zdjęciach to Salmo trutta czyli pstrąg zwany u nas potokowym. Może on mieszkać w rzece albo w wodzie stojącej (jezioro, zbiornik zaporowy). Nazwę "troć jeziorowa" wymyślili polscy fachowcy i nie jest ona najszczęśliwsza. Na świecie ryby, które z jakichś powodów zdecydowały się mieszkać w wodzie stojącej (czasami tylko jeden sezon) nazywane są "pstrągiem jeziorowym". Krótko mówiąc jest to TEN SAM GATUNEK i nie ma co się doszukiwać różnic morfologicznych (w wyglądzie zewnętrznym). Wcięty ogon ma tylko łosoś ale to przecież inny gatunek (Salmo salar). Twoje ryby prawdopodobnie okresowo wędrują do zbiornika w poszukiwaniu zimniejszej wody lub pokarmu. 
Ryby zwane u nas "trociami" - jeziorowymi lub morskimi (wędrownymi) są jedynie "formami" gatunku Salmo trutta. W tej samej rzece, nawet takiej, która nie ma dostępu do wody stojącej, występują różne typy ubarwienia pstrągów. W naszych czasach jest to niestety głównie wynik zarybień pochodzących z różnych źródeł.
Oczywiście różnice w ubarwieniu tzw troci wędrownej i potokowca są wyraźne - wynikają z przystosowania do życia w zupełnie odmiennych warunkach środowiskowych (przy czym nie ma innych różnic między tymi rybami - np w budowie ogona). Trudniej odróżnić natomiast potokowca, który mieszkał przez lato w jeziorze, potem wytarł się w rzece i pozostał w niej na wiosnę od takiego, który mieszka tam od urodzenia. Zwykle ryby, które żyją w jeziorze mają mniej czerwonych kropek i są jednolicie ubarwione (srebrne lub złote). Ale to długa historia! 
Jeśli jednak masz (macie) pytania to proszę bardzo.

Pozdrawiam i życzę sukcesów w połowie kropkowańców (zwłaszcza na woblery Salmo ;o)

Piotr Piskorski (2015/12/22 18:43)