Zaloguj się do konta

Topy wędek i ich różnice

utworzono: 2013/01/23 09:10
kwaldek

Witam w związku z tym, że zaczynam przygodę z tyczką i dużo czytam w sieci na temat topów proszę kolegów o wyjaśnienie, czym się różnią te topy ( wady zalety gdzie je można stosować) w bardziej przystępny sposób (tak po chłopsku), bo już mama mętlik w tym temacie.

[2013-01-23 09:10]

bluehornet

http://www.tyczka.net/artykuy/3-techniki-i-metody-poowu/31-powet-top-czy-match-top.html [2013-01-23 16:18]

roman55

Czym różni się Power Top od topu Match-owego?

Jak ma być odpowiedź po chłopsku to zacznę od tego, że takie topy są dostępne w naszym kraju dopiero od kilku lat - „Power” (inaczej z angielskiego – moc). Na naszym rynku takie topy nie istniały a jedynie były dostępne tylko tyczki wyposażone w topy typu Match. W związku z tym, że zawitała do nas obecnie moda na zawody o charakterze komercyjnym rozgrywane często na rzekach o bardzo dużym uciągu lub ewentualnie na stawach komercyjnych zaczęto i u nas doposażać tyczki w wszelkiego rodzaje topy mocne Power lub Power light.

Jak sama nazwa wskazuje są to topy bardzo mocne odporne na złamania nierzadko blanki takiego topu posiadają charakterystyczną cechę blanku bardzo mięsistego i zwisającego, przeważnie występują w wykonaniu dwuelementowym o długości odpowiadającej przynajmniej trzem elementom długości typowego topu typu Match?

Topy Power najlepiej pasują do tyczek z przedrostkiem karp lub uniwersalnych a nie tyczek finezyjnych, bo wówczas tracimy ich główną zaletę jak wyważenia oraz czułość pracy poprzez zmianę jej charakterystyki.  

Zalety topu Power to przede wszystkim moc samego topu bez względu na uciąg wody, druga sprawa to, że są już fabrycznie przygotowane pod amortyzatory typu wentyl ( duża wewnętrzna średnica szczytówki w porównaniu do topów typu Match) nawet bez przycinania szczytówki w przypadku wentyli 2-2,5mm i po trzecie świetnie nadają się do takiego topu zestawy z zastosowaniem systemu Pulla Bunga.

 

Wadą takich topów to przede wszystkim duży bezwład blanku (krowi ogon) uniemożliwiający poprawne zacięcie w przypadku połowu małej rybki (wytracenie szybkości zacięcia) oraz ich niestety standardowa długość w granicach 3-4m pozwalająca tylko na komfortowe wędkowanie na niegłębokich łowiskach takich jak np. stawy komercyjne czy płytkie akweny

Pozdrawiam

[2013-01-23 16:54]

kwaldek

Dzieki roman55 za odpowiedż. [2013-01-31 13:20]