Tasiemiec
utworzono: 2010/07/19 10:06
W zbiorniku sobolewo gdzie łowie ryby od x czsu był tasiemiec ale tylko w płotce.Ostatnio znalazłem go w ponad kilowym leszczu.W czwartek znalazłem śniętego suma kilka karpi i płoci.ryby były w stanie nienaruszonym tzn nie pogryzione czyli to raczej nie wydra.Miały strasznie wielkie niczym balony brzuchy,szkoda że nie zrobiłem fotki.Przy zbiorniku jest wysypisko śmieci a w samym zborniku kąpią się ludzie.Komu to zgłaszać??policja,straż pożarna a może sanepid?kłusole raczej zabraliby ryby jeśli czesali by prądem a w szczególności tego suma.
[2010-07-19 10:06]
http://www.suwalki.info/wiadomosci-8568-Kapiel_z_tasiemcem.html temat zgłoszony ale pani która rozmawiała z panem ichtiologiem nie opublikowała rozmowy z nim całej bo nie chciała być bezczelna
co wy o całej sprawie sądzicie
http://www.suwalki.info/wiadomosci-8568-Kapiel_z_tasiemcem.html
[2010-07-19 14:40]
Bruzdogłowiec szeroki (Diphyllobothrium latum), gatunek z podgromady tasiemców właściwych (Eucestoda), z gromady tasiemców, pasożytujący w jelicie cienkim ssaków rybożernych, a także człowieka. Nazwę zawdzięcza dwóm szerokim bruzdom przyssawkowym na skoleksie (główce). W jelicie ludzkim osiąga 15-20 m długości (u zwierząt 2-9 m), liczba członów strobili przekraczać może 4000. Jaja wydostają się z członu na zewnątrz do światła jelita, następnie wydalane są z kałem. W wodzie, będącej warunkiem dalszego rozwoju bruzdogłowca szerokiego, z jaja wykluwa się larwa koracidium, która musi zostać połknięta przez oczlika, aby w jego jelicie powstało kolejne stadium larwalne: oswobodzona z otoczek onkosfera, przekształcająca się w procerkoid. Jeśli oczlika połknie ryba jednego z określonych gatunków, larwa wewnątrz niej przekształca się w plerocerkoid. Zakażenie żywiciela ostatecznego następuje przez zjedzenie surowej lub niedogotowanej czy niedosmażonej ryby z plerocerkoidami. Bruzdogłowiec szeroki powoduje ciężką niedokrwistość i zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, a w skrajnych przypadkach doprowadzić może nawet do śmierci. [2010-07-19 15:59]
http://polskalokalna.pl/wiadomosci/podlaskie/news/tasiemiec-i-sniete-ryby-w-zbiorniku,1508541,232,0,1#comments
sprawa poszła jeszcze dalej i zapowiadam że to nie koniec
[2010-07-20 17:22]
A co da zgłoszenie komukolwiek...?
Tasiemiec czy też bruzdogłowiec nie atakuje ryb ani ludzi poprzez skórę, jak sam pisałeś zarażamy się spożywając go wraz z mięsem lub pochłaniając jaja pasożyta lub różne stany larwalne. Niestety nie da rady inaczej go zwalczać jak tylko w żywicielu, czyli jak jesteś zarażony i w jelitach masz pasożyta to zażywasz środki i pasożyt zdycha i organizm go wydala.
Problemem mogą być wągry (stan larwalny tasiemca) umiejscowiony w mięśniach, chociaż też są i na to sposoby (medycyna zwalcza tak stan chorobowy).
Pamiętajmy - ryby żyją jako dzikie stworzenia, w naturze, więc tasiemczyca czy też inne choroby pasożytnicze są u nich tak jak u nas katar zimą (pospolite).
[2010-07-21 16:34]
Występowanie dużej ilości zarażonych ryb świadczy o złej strukturze w zbiorniku przewaga ryb spokojnego zeru i deficyt drapieżników, ale jest to nagminne zjawisko wodach gdzie prowadzona jest rabunkowa gospodarka rybacka .
[2010-07-21 23:24]
Występowanie dużej ilości zarażonych ryb świadczy o złej strukturze w zbiorniku przewaga ryb spokojnego zeru i deficyt drapieżników, ale jest to nagminne zjawisko wodach gdzie prowadzona jest rabunkowa gospodarka rybacka .
[2010-07-21 23:24]