Tarło bękartów

/ 49 odpowiedzi
u?ytkownik221


Może i pangami zarybiać nasze wody, szybko przyrastają, a i w sklepach ludzie je kupują.  (2010/02/24 17:56)

miro10


koleżko bękart to po Lubelsku po naszemu japoniec (2010/03/14 12:14)

irek z


Pierwszy raz spotkałem się z taką nazwą karasia.U nas mówi się na nie japońce.Z tego co wiem w Polsce występują samice które potrafią zdominować dany akwen,bo mogą wycierać się z osobnikami innych gatunków karpiowatych. (2010/03/14 20:40)

u?ytkownik28560


Bardzo fajna  nazwa karasia srebrzystego.Jeżeli chodzi o nazwy regionalne  rożnych ryb to jestem ciekaw, czy ktoś wie co to za ryba (śmiertelnik)?.Jeżeli chodzi o tarło (bękartów)to słyszałem od kolegi który miał swój  staw, też miał problem z tarłem karasia.Okazało się, jak mi o tym opowiadał  że przyczyną było  źródło na dnie stawku,które schładzało temperaturę wody,co wpływało na rozmnażanie się nie których gatunku ryb. Nie wiem może to jest ta przyczyna??? Pozdrawiam. (2010/03/15 20:49)

pirat171


Jestem prawie pewny ze karasie się w tym akwenie rozmnażają tylko pozostaje pytanie co się dzieje z ikra i wylęgiem??? Pierwsza problemem może tkwić w zbyt zimnej wodzie która może dostawać się do gruntu i niszczyć ikrę ale jeżeli się wycierały wcześniej to raczej niemożliwe. Drugim problemem może być brak litoralu np. przez wpuszczenie zbyt dużej liczby amurów lub karpi lub też zbyt dużej liczby karasi. Nie od dziś wiadomo że karpiowate zjadają własna ikrę i wylęg co w dużym zagęszczeniu może dać bardzo niski procent przeżywalności narybku. Miałem do czynienia ze stawem w którym było dużo karpia i karasia i dopiero po wyłowieniu karpi karasie zaczęły się rozmnażać w widoczny sposób. Trzecim problemem może być brak planktonu którym żywią się młode karasie. Po pierwsze kolego trzeba pierw odpowiedzieć na pytanie czy w ogóle jakieś ryby przystępują tam do tarła?? I podać rybostan danego zbiornika?? To bardzo ułatwiłoby znalezienie jakiejś konkretniej przyczyny. Pozdrawiam (2010/04/08 14:18)

u?ytkownik7555


No hej !

Czy moze ktos sprecyzowac o jak rybe chodzi ? :)

Karas to japoniec czy japoniec to karas itp.

Myslalem ze to dwie rozne ryby a bekart...pierwszy raz slysze takie nazewnictwo.

(2010/04/11 08:45)

pirat171


Bękart to karaś srebrzysty. (2010/04/11 14:49)

ELVISEK2008


nie zgodze sie z opinia ze karas srebrzysty(bialy)to bekart!!!to bardzo ladna,silna i waleczna ryba!!!a poza tym nie wszyscy wiedza ze u bialego karasia samce prawie nie wystepuja wiec wyciera sie zkazda inna ryba karpiowata!!pozdro (2010/04/21 14:37)

u?ytkownik93695


Witam.Nie znam się na tarle ryb, a jestem ciekaw, czegoś ;]Jak powstają 'mieszańce'???Czy to jest tak że są dwie ryby, np. karaś i płoć,... karaś to samica a płoć to samiec, i karaś składa ikrę a płoć polewa mleczem, no i wychodzą z tego takie dziwne odmiany? (2012/02/24 13:00)

u?ytkownik103834


W Polsce  karaś srebrzysty , który jest rybą wybitnie obcego pochodzenia ( typowy przybysz ) , rozmnaża się w dość ciekawy sposób . Większość osobników tej ryby występująca w Polsce to samiczki. I te samice wykorzystują do rozrodu mechanizm zwany gynogynezą . Ów mechanizm polega na tym ,że tarło przebiega z okrężnym , indukowanym wykorzystaniem mlecza samców innych ryb z rodziny karpiowatych ,ale plemniki nie wnikają do komórki jajowej ( ikry ) . W wyniku tego powstaje zygota , bez takiego  podziału chromosomów jaki ma miejsce w przypadku zlewania się dwóch komórek rozrodczych w jedno (diploidyzacja ). Efektem tarła , gdzie ikra zostaje pobudzona (ale nie wnika plemnik do jaja)  jest zawsze czysty genetycznie osobnik żeński karasia srebrzystego. Zgadzają się cechy genetyczne , przeliczalne, morfologiczne i anatomiczne. Mało wybredne określenie "bękart" jest powszechnie znane , aczkolwiek nie każdy słyszał je nad wodą czy w kręgach wędkarskich : gdzie jednak dużo częściej mówi się "japoniec" , "japończyk ", "japonka " , "dzikus" , "bąk " itp (2012/02/24 13:51)

SpinerZbok


koleżko bękart to po Lubelsku po naszemu japoniec

sorry ale przez 25 lat mieszkałem na północy Lubelszczyzny w dolinie Wieprza i tam nigdy nikt nie używał nazwy bękart:) Zresztą nie tylko na północy bo w środkowej na pewno także:) (2012/02/24 13:55)

max2015


Może i pangami zarybiać nasze wody, szybko przyrastają, a i w sklepach ludzie je kupują. 

Tak jest, zgadzam sie a jak sie taką Pange zlowi to przynajmniej na kilo ryby nie bedzxie w niej 40% lodu :P (2012/05/25 11:31)

konrad443


Nie wiem o co ta spina u mnie każdy mówi na karasia srebrzystego bękart. A, jeśli chodzi o pytanie to mogę śmiało rzec, że nie ma problemu z tarłem bękartów (bynajmniej u mnie). Pozdrawiam. (2014/01/26 14:40)

seboa


koleżko bękart to po Lubelsku po naszemu japoniec

sorry ale przez 25 lat mieszkałem na północy Lubelszczyzny w dolinie Wieprza i tam nigdy nikt nie używał nazwy bękart:) Zresztą nie tylko na północy bo w środkowej na pewno także:)


Różnie z tym bywa:)W okolicach Chełma najczęściej używane nazwy to japoniec i coraz częściej po prostu karaś  , mam również rodzinę koło łęcznej i tam dominuje właśnie nazwa bękart, znajomy z Trawnik (również dolina Wieprza) też używa nazwy bękart więc można powiedzieć zależy gdzie:) A co do rozrodu to się nie znam ale powiem że u nas w Gliniankach też jakoś mało jest japońców a było ich kiedyś sporo , podobnie z linami zapewne większość jest z zarybień no ale ja bym powiedział że w tym przypadku to plaga kolucha jest winna

pozdro (2014/01/26 17:44)

Artur z Ketrzyna


Jestem prawie pewny ze karasie się w tym akwenie rozmnażają tylko pozostaje pytanie co się dzieje z ikra i wylęgiem??? Pierwsza problemem może tkwić w zbyt zimnej wodzie która może dostawać się do gruntu i niszczyć ikrę ale jeżeli się wycierały wcześniej to raczej niemożliwe. Drugim problemem może być brak litoralu np. przez wpuszczenie zbyt dużej liczby amurów lub karpi lub też zbyt dużej liczby karasi. Nie od dziś wiadomo że karpiowate zjadają własna ikrę i wylęg co w dużym zagęszczeniu może dać bardzo niski procent przeżywalności narybku. Miałem do czynienia ze stawem w którym było dużo karpia i karasia i dopiero po wyłowieniu karpi karasie zaczęły się rozmnażać w widoczny sposób. Trzecim problemem może być brak planktonu którym żywią się młode karasie. Po pierwsze kolego trzeba pierw odpowiedzieć na pytanie czy w ogóle jakieś ryby przystępują tam do tarła?? I podać rybostan danego zbiornika?? To bardzo ułatwiłoby znalezienie jakiejś konkretniej przyczyny. Pozdrawiam

Nie pomyślałeś o tym że karaś mimo że lubi muł to ikrę składa na roślinach jak inne ryby, by ich muł nie pokrył i się nie udusiła.Karp wczesną wiosną wchodzi na płycizny bo tam cieplejsza woda, by się ogrzać i najeść ryjąc w dnie, i wznosząc tumany mułu. A w tym czasie inne rybki odbywają tarło. Do tego Karp trawi w 50% pokarm, tak wiec wydala biogówno, powodując iż woda bogata w substancje organiczne szkodzące ikrze, pozbawiając ja tez części tlenu.Tak więc jak zmniejszyłeś populacje karpia, to przywróciłeś równowagę w wodzie i te gatunki mogły się znów wytrzeć.No i zaraz się zacznie... bo ruszyłem delikatny temat... Ale sam go potwierdziłeś opisując swoje spostrzeżenia... A ja do tego mam świetny artykuł Prof. dr hab. Andrzeja Witkowskiego.Teraz go nie podam (linka), bo ten komp nie czyta mi tych plików... (2014/01/26 19:14)

grzegorz not


Co do nazwy "Bękart" to też pierwszy raz się z tym spotykam. U nas tak jak u wielu innych karaś srebrzysty to po prostu japoniec.

Na chwilę obecną złowienie u nas japońca to już nie lada sztuka. Jakieś 10 lat temu było go pełno (w rzece, w rowach, w starorzeczach). Przy dobrych dniach można było złowić z kilkanaście takich po 30 cm i więcej. Ach jak pięknie się je na pickerka holowało:-) Nagle, prawie, że z roku na rok japońca jakby wymiotło:-( a szkoda, bo dostarczał wielu wędkarskich emocji...

(2014/01/26 20:02)

ogtw


Ne wiem po co wymyślać nową nazwę ryby, która ma już kilka nazw.Tam gdzie nie ma samców samice wycierają się same w płytkiej i ciepłej wodzie.Jeżeli w miejscu tarła są osobniki innego gatunku to tylko po to żeby się najeść.Udane tarło ma miejsce raz na kilka lat, wtedy jest bardzo dużo młodych i w ciągu kilku lat mogą być gatunkiem dominującym. Samica karasia srebrzystego jest smaczna, chociaż trochę mdła, do filetowania raczej się nie nadaje, samiec jest okropny w smaku. (to tyle wiem)  (2015/02/19 17:15)