Zaloguj się do konta

Tarło 2013 pytania

utworzono: 2013/04/01 15:20
JakubUrsynow

Jaka jest ta wiosna, każdy widzi. Pytanie brzmi co to oznacza dla nas?
-Czy i o ile przesuwa się tarło np szczupaka. Ryby potrzebują do rozrodu przecież określonej temperatury wody.
-Jak długo ryba może "przenosić" ikrę bądź mlecz? Czy opóźnione tarło może być mniej lub bardziej udane?

Mile widziane odpowiedzi kolegów z zacięciem ichtiologicznym:)
[2013-04-01 15:20]

ryukon1975

Tarło przesunięte o miesiąc czy półtora nic nie zmieni.
Zmienić mogą ludzie którzy po złowieniu cieknącej ikrą ryby dadzą jaj w łeb i będą próbowali zjeść to nic które zostanie po wypatroszeniu takiej ryby.
Na rzekach np. sama temperatura wody nie wystarczy,potrzebna jest jeszcze stabilizacja wody a to może jeszcze potrwać.
Narybek zdąży się przygotować do przetrwania zimy.
[2013-04-01 16:08]

withanight88

Wypowiedź ichtiologa z innego forum:

"Kolego szczupak jest już wytarty choć nie można sprowadzać każdej wody do jednego poziomu.
Szczupak trze się zaraz po zejściu lodów stąd ochrona od stycznia,zdarzały się nawet przypadki tarła pod lodem.
Jeśli chodzi o temp.to minimalna jaka jest potrzebna do rozpoczęcia to granica miedzy 2-5 stopni.Zazwyczaj koniec tarła to przełom marca i kwietnia.Oczywiście jeżeli wszystko inne przebiega w normalnym prawidłowym kierunku.
Odpowiednia długość,wielkość samicy,ilość miejsc tarłowych.Trzeba pamiętać że im większe szczupaki tym tarło przenosi się dalej od brzegu np na górce jeziornej na której warunki są zupełnie inne niż w zatoce w takim samym miesiącu.Stąd również wydłużenie okresu do maja.Wystarczyłoby kilka kwietniowych zimnych dni i igraszki szczupakowe ustałyby.Po powrocie na tarlisko zastałyby żywca zawieszonego nad trawą.Stąd okresy ryb są z wyprzedzeniem i lekkim wydłużeniem w razie poślizgu pani pogody.Choć przyznam szczerze że nawet majowy szczupak to jeszcze nie żaden przeciwnik,choć teraz możemy trafić kolosa.
pozdrawiam. "

Pierwszego zdania nie brać pod uwagę
[2013-04-01 20:41]

waldiglogow

moim skromnym zdaniem to bedzie rok poswiecony na nauke a nie na sezon pełen okazów i wedkarskiego eldorado,bedzie to nowe doswiadczenie dla wielu z nas.terniny moich urlopów juz straciły na wartosci i pokrzyzowały wszystkie plany,ale trzeba je wykorzystac bo juz kierownictwo podpisało
[2013-04-01 21:03]

withanight88

moim skromnym zdaniem to bedzie rok poswiecony na nauke a nie na sezon pełen okazów i wedkarskiego eldorado,bedzie to nowe doswiadczenie dla wielu z nas.terniny moich urlopów juz straciły na wartosci i pokrzyzowały wszystkie plany,ale trzeba je wykorzystac bo juz kierownictwo podpisało

Moim zdaniem będzie lepiej niż w zeszłym sezonie.
Takie mam jakieś przeczucie :)

Ale co będzie to się okaże.
[2013-04-01 21:22]

darek-k77

dwa lata temu złowiłem szczupaka 20 maja dokładnie samice która miała jeszcze troszke ikry wiec nie zawsze zdazy sie wytrzec

[2013-04-01 21:36]

irex

Nie każdy gatunek ryby tarło uzależnia od temperatury wody.Naście czy nawet dziesiąt lat temu płocie tarły się po 8 maja.Od wielu już lat(choć ryb jest  dużo mniej) tarło zaczynają po 20 kwietnia.Myślę,że nie ma co panikować ryby sobie dadzą radę o ile człowiek im nie przeszkodzi.
[2013-04-01 22:16]

ryukon1975

dwa lata temu złowiłem szczupaka 20 maja dokładnie samice która miała jeszcze troszke ikry wiec nie zawsze zdazy sie wytrzec

Po tarle w ciele samicy zawsze zostaje niewielka część ikry. Która później przez jakiś czas zostanie przez nią "spalana".
[2013-04-01 22:30]

khakiprichi

u mnie na moich rzeczkach pstrągowych 6 tygodni temu obserwowałem trące się szczupaki,myślę że w jeziorach też już są po bo do 1 marca to zimy w ogóle nie było!!!
[2013-04-02 06:48]

mossak

Gęsi już calymi kluczami wracają jeszcze pare dni i wiosna się obudzi i wszystko się unormuje ryby z tarlem też sobie poradzą a szczupaki dawno wytarte . [2013-04-02 08:31]

JakubUrsynow

Ja złowiłem kiedyś w czerwcu samicę z resztką ikry. Z tym, że to było w głębokim, rynnowym jeziorze na Suwalszczyźnie.
[2013-04-02 09:58]

Mario18

Gęsi już calymi kluczami wracają jeszcze pare dni i wiosna się obudzi i wszystko się unormuje ryby z tarlem też sobie poradzą a szczupaki dawno wytarte .

Oj w tym roku wiosna tak szybko nie zawita.. Po pierwsze cały rok będzie zimny,pochmurny. Po drugie do połowy kwietnia zima będzie trzymać a następne pół wiać i padać deszcz będzie także np rolnicy wjadą w pola w maju a to już nie dobrze. Żywność będzie droga itd (się rozpisałem)
[2013-04-02 10:55]

ryukon1975

Gęsi już calymi kluczami wracają jeszcze pare dni i wiosna się obudzi i wszystko się unormuje ryby z tarlem też sobie poradzą a szczupaki dawno wytarte .

Zależy gdzie.
Wody w poszczególnych regionach kraju mają bardzo różne warunki. Trudno porównywać nizinne jeziro z podgórską rzeką.Więc szczupaki nie zaczynają i nie kończą tarła na jeden sygnał.

[2013-04-02 11:29]

Artur z Ketrzyna

Nie wszystkie ryby podchodzą do tarła. czasami są wystraszone czy coś innego im nie odpowiada. I zamiast wytrzeć się potrafią ikrę wchłonąć. Co będzie ze szczupakiem. Sam się ostro nad tym zastanawiam. Lud jeszcze mocny, tak wiec kłusole harcują, A straż ma limity i jest ich zbyt mało by móc po wszystkich akwenach przejechać się choć raz dwa ray w tygodniu...
[2013-04-02 16:53]

withanight88

Oj w tym roku wiosna tak szybko nie zawita.. Po pierwsze cały rok będzie zimny,pochmurny. Po drugie do połowy kwietnia zima będzie trzymać a następne pół wiać i padać deszcz będzie także np rolnicy wjadą w pola w maju a to już nie dobrze. Żywność będzie droga itd (się rozpisałem)

Skąd możesz wiedzieć, że tak będzie?
[2013-04-02 18:28]

ryukon1975

Jasnowidz ?

[2013-04-02 18:50]

withanight88

Jasnowidz ?

Może Malanowski to jego wuja :)?
[2013-04-02 19:18]

kaban

Ja tylko boje się jednego,że w tym sezonie okresy ochronne proponowane przez PZW mogą wziąć w łeb i ci którzy lubią zabrać rybę a mają do tego prawo nieopatrznie zmniejszą ilość tarlaków zgodnie z "regulaminem". [2013-04-03 16:24]

Mario18

Jasnowidz ?

Może Malanowski to jego wuja :)?

Wspomnicie moje słowa drodzy koledzy :) i żaden wuja malanowski xd

[2013-04-03 18:27]

arekbait

mamy na wędkuje  Nostradamusa :D
[2013-04-03 18:50]

Mario18

I czy tak nie było ? zima długo trzymała. Rolnicy również wjechali późno w pole. I jak obecnie widzimy lato zimne..
[2013-07-11 11:56]

wirefree

A ja powiem tak woda jest bardzo wysoko od wielu lat i na niektorych zbiornikach zalane sa nawet łąki, narybek na idelane warunki do rozwoju. Na odrze podobnie w tym roku widzialem juz kilkadziesiat malych szczupaczkow o tysiacach innych mlodych ryb nie wspomne. najgorzej jest na zbiornikach na ktorych ryby nie przystapily do tarła a są takie byc moze dlatego ze woda jest zbyt zimna. Wyłowiłem juz kilka płoci w tym roku w lipcu z ikrą.

[2013-07-11 14:50]

darek-k77

jednym słowem mówiac pogoda masakra klimat sie pieprzy i wszystko sie porabało a niewiadomo co bedzie za rok moze byc jeszcze gorzej. oby nie [2013-07-15 22:27]