Tarlisko bolenia

/ 14 odpowiedzi
Witam.za nami połowa marca i kwestią kilku, kilkunastu dni jest rozpoczęcie tarła bolenia. zapaleni rzeczni spinningiści zapewne podzielą moje zdanie że jest to najlepsza sportowa ryba naszych rzek , lecz gdy na rzece której łowie ( PILICA ) sprawy będą się toczyły dalej w tym samym kierunku po boleni zostaną mi tylko zdjęcia i wspomnienia. co roku na wysokości wsi Kurnędz wiosną na dużym zakręcie rzeki o kamienistym dnie całe stada boleni przybywaja na tarło a wraz z nimi całe stado MIĘSIARZY , GŁODOMORÓW  bo nie wiem jak nazwać tych kretynów zakładających wachadłówki dozbrojone kilkoma kotwicami i rzucających cały czas na oślep przed siebie , no i w końcu wyciagających tą rybe na chama z wody zaczepiona gdzieś za bok, potem kilka strzałów kijem w łeb i do wora. Wielką łaske robią bo jak złapia samice to ją wypuszczają bo ma ikre + pocharatane całe ciało od ich przynęt , jak się im uwage zwruci to " no to kiedy many sobie ryb na łapać , karte sie opłaca a nie ma co obgryżć". Pomimo telefonów wykonywanych przezemnie i moich kolegów z koła nikt sobie z tego nic nie robi , raz tam policja podjechała , wykręciła i pojechała spowrotem , straży rybackiej na oczy nie widziałem. Stoi sobie na legalu kilka osób i łapie te bezbronne , zamroczone instynktem przedłużenia gatunku ryby , nie chce strzelac ale w ubiegłym roku ubyło ich z tamtad grubo ponad 50 , nie mówiąc juz o tych pokaleczonych co pływaja i choruja pozniej i tak zwracam sie z prośba do forumowiczów o jakieś pomysły w jaki sposób zrobic porzadek z tymi kusolami , chodzi mi po głowie żeby cały ten odcinek objąć tarliskiem i wprowadzic okresowy zakaz połowu ale jak , gdzie , i do kogo z takim pomysłem się zkierować żeby podziałało i dało jakis rezultat z góry dziękuje za pomysły.
Tomek287

A co da kolejny zakaz, skoro i tak nie można łowić boleni ? Jak nie ma kto egzekwować to żadne paragrafy nic nie dadzą... (2014/03/16 17:13)

wirefree

To naprawde trzeba byc zdesperowanym zeby zjesc mieso Bolenia. (2014/03/16 17:16)

paciaj

ale jak bedzie zakaz całkowitego połowu to za samo łapanie będzie mandat bo tak to cwaniaki sa bo regulaminu nie łamią maja jedna wędke zarzucona na grunt tak dla picu a cały czas machaja na spinning. taki własnie sposób z tarliskiem wprowadzono ostatnio na pobliskiej rzece w celu uniknięcia masowego odłowu płoci na 3 kilometrowym odcinki jest całkowity zakaz połowu od 15 marca do 15 maja (2014/03/16 17:19)

ryukon1975

Zostaw ten temat bo Cię mocno przerasta. Czy wiesz co piszesz ?

Chyba że to kolejna durna prowokacja.

(2014/03/16 17:25)

u?ytkownik168824

ale jak bedzie zakaz całkowitego połowu to za samo łapanie będzie mandat bo tak to cwaniaki sa bo regulaminu nie łamią maja jedna wędke zarzucona na grunt tak dla picu a cały czas machaja na spinning. taki własnie sposób z tarliskiem wprowadzono ostatnio na pobliskiej rzece w celu uniknięcia masowego odłowu płoci na 3 kilometrowym odcinki jest całkowity zakaz połowu od 15 marca do 15 maja

Po tym komentarzu Twoim już wiem kto tu jest kłusownikiem.

(2014/03/16 17:38)

paciaj

wraz z moimi kolegami bedziemu drążyc ten temat do bulu , nie po to są te wszystkie instytucje i przepisy żeby każdy robił sobie co chciał , liczebnośc tej ryby drastycznie spada i jak nic się nie zrobi w tym kierunku to sie stanie z nia to co z sandaczem w pilicy- złapanie go graniczy z cudem a ok 10-15 lat temu było go wiecej niż szczupaka (2014/03/16 17:39)

u?ytkownik168824

Aha i najpierw proponowałbym,aby to Ciebie w pierwszej kolejności straż sprawdziła. (2014/03/16 17:39)

paciaj

tzn? (2014/03/16 17:40)

u?ytkownik168824

tzn?

Nie wiesz?Cyt.''cwaniaki sa bo regulaminu nie łamią maja jedna wędke zarzucona na grunt tak dla picu a cały czas machaja na spinning.''

Już wiesz czemu?

(2014/03/16 17:46)

ryukon1975

tzn?

To znaczy że:

- łowią na tarlisku

-łowią na spinning i grunt jednocześnie

-piszesz o kilku kotwicach czyli tzw. szarpak

Łamią tym mnóstwo martwych przepisów a Ty dla uratowania sprawy proponujesz wprowadzić kolejny. Gdzieś tu myślenie zginęło o ile kiedyś było. :)

(2014/03/16 17:54)

danielkas

Sprawa nie jest taka prosta. Szarpakowcy na zimowiskach i tarliskach to poważny problem na wielu łowiskach (głównie w rzekach). We Włocławku od kilku lat mnóstwo wiślanych ryb zimuje w okolicy główek na Toruńskiej. Szarpakowców tam chmary. Na wiosnę "towarzystwo" przemieszcza się w okolice śluzy przy tamie - przede wszystkim ze względu na tarło sandaczy a również zgromadzony tam białoryb. Każdy może zobaczyć jak wyglądają metody ich połowów i jakie są wyniki. Szarpią ile wlezie i wyciągają ryby zaczepione gdzie popadnie. Dużo ludzi to widzi i nagminnie dzwoni do policji "wodnej" oraz psr. A jak wyglądają kontrole - podjeżdża samochód i zanim zejdą funkcjonariusze "wędkarze" robią porządek (odcięcie kotwic, schowanie ryb ewentualnie jeszcze nieschowanych). Kontrola to po prostu sprawdzenie kart i zezwoleń. Wpada najwyżej ten, kto nie ma dokumentów. I po sprawie. I jeszcze raz podkreślam - tutaj widzi to mnóstwo ludzi i powiadamia służby - a efekt praktycznie żaden. Gdzieś na "odludziu" bezkarność więc praktycznie gwarantowana. Wprowadzenie strefy ochronnej mogłoby pomóc - bo wtedy wpadałby każdy, kto by tam łowił. Próbować można, ale podejrzewam, że niełatwo będzie to zrobić. Strefy ochronne wprowadzają wojewodowie lub zarządy województw a nadzór nad strefami ma z reguły psr - trzeba więc w tej sprawie z nimi się kontaktować. (2014/03/18 09:31)

paciaj

No nareszcie coś konkretnego napisane , a nie jakieś bzdety i wyssane z palca oskarżenia. Tak właśnie zrobimy jak kolega pisał a jeśli to nic nie da i nie pomorze to przestajemy wraz z kolegami opłacać karty od przyszłego roku.

(2014/03/18 15:04)

barrakuda81

No nareszcie coś konkretnego napisane , a nie jakieś bzdety i wyssane z palca oskarżenia. Tak właśnie zrobimy jak kolega pisał a jeśli to nic nie da i nie pomorze to przestajemy wraz z kolegami opłacać karty od przyszłego roku.

Pewnie,po co opłacać skoro tamci nie muszą i też "lowia":-)Szkoda nerwów kłusole i tak swoje zrobią.Skoro służby odpowiedzialne z róznych przyczyn nie reagują to jest to zachęta dla takich "wędkarzy".Tez sie czasem zastanawiam za co ja płacę.Gdyby było więcej kontroli to przestałbym marudzić ale u mnie nie ma ich wcale.Polska...

(2014/03/18 15:23)

marciin 2424

Pewnie,po co opłacać skoro tamci nie muszą i też "lowia":-)Szkoda nerwów kłusole i tak swoje zrobią.Skoro służby odpowiedzialne z róznych przyczyn nie reagują to jest to zachęta dla takich "wędkarzy".Tez sie czasem zastanawiam za co ja płacę.Gdyby było więcej kontroli to przestałbym marudzić ale u mnie nie ma ich wcale.Polska...

Chodzę na ryby już ponad 15 lat i nie zanotowałem na swoim koncie kontroli, ryb jest w moich łowiskach coraz mniej , kłusole jak byli tak są . Po co i na co płaci się te składki ? To pytanie zadaje sobie co roku gdy uiszczam opłaty:)

(2014/03/18 15:39)