Tarcie przez przelotki

/ 7 odpowiedzi
Witam . Jakieś 2 miesiące temu zakupiłem sobie kijek Dragon Millenium HD super fast 285 cm 5-25 cw. Wyholowałem na niego już sporo pokażnych okoni i wszystko było ok . Ale od ok miesiąca kiedy założę cięższą główke jiggową lub złapie zaczep to słychać y czuć nieprzyjemne tarcie przez przelotki . Czy to może skutkować prztarciem żyłki ? Odesłać wędke do serwisu czy to nic poważnego ? Prosze o pomoc . 
ryukon1975

Obejrzyj przelotki. Jeśli nie są uszkodzone to szukaj przyczyny tarcia gdzie indziej. Takie "tarcie" zdarza się gdy łowi się np. w brudnej wodzie i osad odkłada się na żyłce i nie będzie ono przyczyną uszkodzenia żyłki. (2014/03/26 17:41)

kaban

Moje pierwsze pytanie to żyłka czy plecionka (to ważne) a jeśli tylko żyłka to podzielam zdanie Krzysia i radziłbym przejrzeć i wyczyścić sprzęt. Pozdrawiam (2014/03/26 20:00)

TyberxSpin

Obejrzyj przelotki. Jeśli nie są uszkodzone to szukaj przyczyny tarcia gdzie indziej. Takie "tarcie" zdarza się gdy łowi się np. w brudnej wodzie i osad odkłada się na żyłce i nie będzie ono przyczyną uszkodzenia żyłki.

Oglądałem przelotki i czyściłem wszystkie . A co do czystości wody to łowie w odrze w miesjcu często gdzie spuszczane są jakieś syfy i cos w rodzaju mułu osadza mi się na przelotkach . Łowię żyłką przy plecionce wiem że takie tarcie to normalka .  (2014/03/26 20:16)

ryukon1975

Ja przerabiam to każdego roku. Okresowo woda jest taka że żyłka "gra" na przelotkach i nic na to nie da się zaradzić. Słychać to szczególnie przy zwijaniu ciężkich zestawów np. feeder. Jedyne co możesz zrobić to wyczyścić sprzęt. Tak jak napisałem wcześniej nie będzie to na pewno przyczyną uszkodzenia wędziska i nie jest podstawą do reklamacji. (2014/03/26 20:25)

TyberxSpin

Ok . DZieki wielkie . A co do przynęt to w 90 % wobki boleniowe .  (2014/03/26 20:47)

użytkownik32263

Głośniejsze tarcie żyłki o przelotki ma tylko trzy podłoża. Pierwsze to zabrudzenie przelotki. Rada: umyć przelotkę:) Drugie bardzo podobne to zabrudzenie linki. Różne brudy wysychają na żyłce i przez to pojawia się hałas. Rada: po łowieniu dobrze umyć linkę pod bieżącą wodą, mocno pomoże.

Trzecie to uszkodzenie przelotki. Samo wyczyszczenie jej i oglądanie z reguły nic nie daje bo pęknięcia mogą być mikroskopijne. Zatem pozostaje stary ale bardzo skuteczny sposób: przeciąga się rajstopę lub pończochę przez każdą przelotkę z osobna. Jeśli haczy to oznacza że gdzieś jest uszkodzona.

Poza tym nawet uszkodzenie przelotki po jakimś czasie użytkowania nie jest podstawą do reklamacji darmowej gdyż praktycznie na 100% wynikło z tzw. nieprawidłowego użytkowania. Czyli najogólniej mówiąc: sam ją uszkodziłeś o coś twardego. (2014/03/27 14:30)

TyberxSpin

Fakt . Po każdym wędkowaniu w zasyfionej odrze na przelotkach zbiera się osad który staram sie zmywać w domu. Jeżeli chodzi o żyłkę to tutaj troche inna sprawa bo nie miałem pojęcia że coś może wysychać na niej :) musze sprawdzić ten sposób z pończochą :) (2014/03/27 19:23)