Zaloguj się do konta

Tania kotwica do pontonu

utworzono: 2015/04/27 11:23
Jędrula

Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł na tanią i ciężką kotwicę to bardzo proszę o pomoc . [2015-04-27 11:23]

Haryyy5

Ja do łódki zrobiłem tak że w miarę płaski pojemnik (coś na kształt pudełka po butach) zalałem trochę betonem delikatnie ułożyłem kilka kamieni, kostki brukowej itp, najlepsze byłyby chyba kamienie granitowe bo są ciężkie, albo jakiś złom stalowy ja akurat nie miałem także użyłem innych. od góry śruba hakowa pełna zatopiona w betonie z nakrętkami i podkładkami metalowymi żeby się nie wyrwała. Inne opcje to zalać razem z linką kotwiczną albo poprostu obwiązać już gotową kotwicę. Potem można albo zostawić w formie albo ją rozwalić. Warto pomalować szkłem wodnym żeby beton nie chłonął wody. Mi tym sposobem z niezbyt dużego pudełka wyszła 30kg kotwica. Ostatecznie się utopiła ale to już inna historia i nie wina konstrukcja a zwykłej nieuwagi. [2015-04-27 12:23]

Romuald55

Swego czasu,jeszcze w PRLu,odlewałem betonową w doniczce.Drobny piasek i sporo śrub metalowych.Oczko z grubego drutu.Do dziś przetrwała choć mam inne. [2015-04-27 12:27]

Haryyy5

aha. oczywiście ten mój projekt to beton standardowo rozrobiony z piaskiem.  [2015-04-27 12:54]

Bernard51

W starym garnku 1,5- 2 l (już nie pamiętam) zalałem betonem ( jak wyżej) z 10-tki pręta żebrowego zrobiłem V i przez dno garnka wystają po 4-5 cm wygięte na zewnątrz jako wąsy,
 nie wiem ile waży ale jest skuteczna, wiadomo przy dużym wietrze zawsze jest jakiś poślizg.
To zależy jak duży ponton i jakie wysokie ma burty, wiadomo że należy dobrać ciężar kotwicy aby spełniała swoje zadanie.
[2015-04-27 13:10]

Jędrula

Dzięki Panowie za cenne rady . Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły to bardzo proszę pisać . [2015-04-27 19:45]

CZzesio

Cześć :) Przeciwwaga z pralki automatycznej ....?
[2015-04-27 23:13]

kedzio

Jundruś! Kochany!

Co mosz chopie za problem?! Poszukej na złomowisku jakiej ciężkiej tajli o łagodnych kształtach i mosz po sprawie. Przeca ci kolo za kunsek szyny nie policzy jak za złoto. Oszlifujesz kątówką coby nie dzirawiło pszycia, wywiercesz se dziura w szynie, założysz karabińczyk, może krętlik i bydziesz mioł kotwica jak cacy!

Przy średniej gęstości betonu, ta sama masa będzie trzy razy większa objętościowo.

[2015-04-28 06:03]

kedzio

Tiaaaaaaaaa. Tylko z jakiejś starszej. Może Wiatka? Bo w nowszych automatach te cegły są z betonu. A w Wiatkach były dość fajne kowadła! No i już miały otwory na linkę. [2015-04-28 06:13]

Walenty G

Najprostsza i moim zdaniem najtańsza to 5 l butelka wypełniona żwirem.

[2015-04-28 07:13]

GBH

Najtańsza kotwica ok. 5 kg.:
- kanisterek po płynie do spryskiwaczy napełniony piachem
- linka z supermarketu
Używam od lat - sprawdza się rewelacyjnie (2 sztuki mam na pontonie)

Jeśli chcesz cięższej, to jednak radzę kupić taką oblaną gumą (100-150 zł) w internecie

[2015-04-28 08:15]

barrakuda81

Kawałek szyny kolejowej z dziurką:-)Mało miejsca zajmuje, skupiona masa tylko z pozyskaniem może być trudniej... ale jak już się gdzieś wyszpera może być strzałem w dziesiątkę.  [2015-04-28 11:11]

Haryyy5

Najprostsza i moim zdaniem najtańsza to 5 l butelka wypełniona żwirem.

Może i do małego pontonu by się mogła sprawdzić, nie wiem. Łódka 3.8m niewiele sobie robiła z ciągnięcia takiej butelki po dnie. Na ten rok sobie taką zrobię do spinningowania żeby ustawiała łódkę pod wiatr i spowalniała to fajnie będzie można obrzucać płynąc pomału z wiatrem, bez wiosłowania. Do zacumowania na pewno nie wystarczy :)
[2015-04-28 11:54]

Jędrula

Dziękuję bardzo Koledzy . W pierwszej kolejności wybiorę się na złomowisko , jak tam nic nie znajdę to będę się bawił z doniczkami i betonem . Potrzebuję dwie kotwice po około 8-10 kg , w sklepie musiałbym zapłacić około 200 zł więc chyba warto trochę poszukać i pokombinować . [2015-04-28 12:30]

Koledzy po co szyna kolejowa? Lepsze są klocki hamulcowe od lokomotyw, mają już gotowy otwór. Kiedyś co druga łódka w mojej okolicy miała takie kotwice. [2015-04-28 13:09]

Sebastian Kowalczyk

Dobrym, tanim i bardzo estetycznym rozwiązaniem jest kupno krążka do sztangi. Można dobrać sobie odpowiednią "gramaturę", a droższe krążki są ogumowane więc nie podrapią wnętrza łodzi. Dobrze przylegają do dna. Co więcej mają dziurę przez którą można przewiązać linkę. Krążek 5kg można kupić już za 17zł :)  [2015-04-28 14:22]

Jędrula

Dobrym, tanim i bardzo estetycznym rozwiązaniem jest kupno krążka do sztangi. Można dobrać sobie odpowiednią "gramaturę", a droższe krążki są ogumowane więc nie podrapią wnętrza łodzi. Dobrze przylegają do dna. Co więcej mają dziurę przez którą można przewiązać linkę. Krążek 5kg można kupić już za 17zł :) 

Też fajny pomysł , zwłaszcza , że ostatnio w Realu widziałem krążki 2kg za 4 zł . Jak to człowiek czasem potrzebuje bodźca do myślenia :) [2015-04-28 20:18]

mariospin

Jeśli mogę się wtrącić to dodam kilka słów na temat krążków do sztangi. Swego czasu próbowałem stosować, ale nie sprawdziły się - nawet podczas średniego wiatru przesuwały się po dnie. :)
[2015-04-28 22:10]

Artur z Ketrzyna

Ja stosuje kostkę brukową.
2 otwory przez które przeciągnąłem drut stalowy 5mm i zakręciłem z drugiej strony. Mam takie 2, z jednej i z 2 kostek. Łódź 4 m, i dopiero jak hula naprawdę spory wiatr trzeba założyć tą z 2 kostek.
To była prowizorka kotwic na rufę, ale się sprawdza i nie zmieniam.

Mam też kotwice zakupioną na złomie z 3 prętów grubości 3-4 cm. Kosztowała mnie 10 zł.
[2015-04-28 23:27]

kedzio

Jondruś. Dyć chyba kapujesz, że wszystko, co ma obłe, regularne kształty, co jest płaskie, lekkie, to wszystko jest zaprzeczeniem kotwicy.

Liczy się masa i kształt. Weź se kąsek szyny, i kółko z żelaza o tej samej masie. Przeca wiadomo, co lepiej sie bedzie dna trzymało. A kostka brukowa... no może do kajaka na basenie kąpielowym by sie nadawała.

Kotwica do balonu będzie dobra jak będzie ważyła powyżej 8 kilogramów. Pomyśl - pojedziesz na Roszków i nieco powieje, a fala bedzie telepotać balonem. 

To se i trelinkę możesz powiesić, a i tak będziesz zasuwał za wiatrem.

Moje kotwice robiłem sam. Pręt, blacha, kulki z łożyska. Każda ma po 4 kilo i trzymają mnie w miejscu nawet przy silnym wietrze. No ale to są kotwice "Danfortha".

Już taka 2 kilowa utrzyma ci pływadło w miejscu:

http://maister.pl/?product=kotwica-danfortha-2-kg-skladana

No i nie koszci za dużo.

[2015-04-29 06:07]

Jędrula

Dziękuję za rady . Tak jak pisałem wcześniej , zanim za coś się wezmę to w pierwszej kolejności ogarnę pobliskie złomowiska .

[2015-04-29 08:13]

Artur z Ketrzyna

A kostka brukowa... no może do kajaka na basenie kąpielowym by sie nadawała

Kedzio, jak bym nie używał, to bym nie pisał. Tak więc sprawdza się na jeziorze o pow 65 ha i łódce 4 m długości. (specjalnie dla takich niedowiarków jak ty zrobię fotę i wleję ją tu. Lecz nie jest to nić pięknego, tylko tanie i sprawdzone)

Najpopularniejsze kotwice własnej roboty jakie widuję to zalane wiaderka 3-5l betonem z uszkiem z drutu.

Jeśli chodzi o ponton, to raczej stosuje się powlekane gumą bez ostrych rantów które mogą uszkodzić poszycie.

Jeśli chodzi o kotwice z betonu, to można je jeszcze obrobić (przytrzeć) jak beton stwardnieje, ale jeszcze nie wiąże na amen. (choć i wtedy da się go jeszcze obrobić).
Taką kotwicę możesz pokryć kilkoma warstwami farby chlorokauczukowej, i nie powinna już kaleczyć pontonu. (Ja proponował bym użyć jako formy doniczki plastikowej sześciokątnej, nie będzie tak podatna na toczenie się kwadraty i trójkąty bardziej się sprawdzają ze względu na powierzchnię styku z podłożem i stabilność na nim)
[2015-04-29 09:02]

toma14100

Cześć :) Przeciwwaga z pralki automatycznej ....?

Dokładnie Beton z metalem najlepiej trzyma na dnie .sam stosuje :)

[2015-04-29 13:46]

Walenty G

Pisałem o butelkach z piaskiem, ale mogą też być z betonem, lub każdy inny pojemnik wypełniony piaskiem, betonem, lub czymś tam jeszcze.

Stosowałem tą metodę też w piłkach, skórzanych, gumowych itp., spłaszczając im duł.

Widzę że na tanią kotwice jest wiele patatów.   

[2015-05-01 19:14]

kedzio

No i to jest pewnie skuteczniejsze od kawałka szyny na trapezowym zawiesiu. Hmmmmmmmm. [2015-05-01 20:04]

kedzio

No miejsca zajmuje ze 4 razy więcej, ale spooooooooko. [2015-05-01 20:05]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia