Zaloguj się do konta

Tani zestaw spinningowy dla nowicjusza

utworzono: 2014/08/14 09:04
morelowy

Witam, jestem zielony w temacie wędkarstwa, ale zamierzam się wkręcić. Na początek chciałbym nauczyć się prowadzić przynętę, podcinać i ogólnie bawić z rybkami. Zamierzam zatem kupić tani zestaw pod spinning okoń-szczupak. Wiem, że zazwyczaj to dwie różne wędki, ale myślę, że na początek będzie OK. Szukałem czegoś z CW max do 30g i na trafiłem na ciekawy zakres, a mianowicie 5-25g, który pozwala łapać od małych okonków po średnie szczupaki. 
Kij jaki wybrałem to Jaxon Cantara Spinning 2,70, CW 5-25g. Cena w sklepie online to ok 50zł.Kołowrotek Jaxon Mangan RDT 200T, 0.22-180. Cena ok 50zł.Żyłka Mikado Sensei Feeder 0.20-150. Cena ok 10zł.
Czyli zestaw będzie kosztował nieco ponad 100zł. Do tego przypony, przynęty, główki jiggowe. Jakieś zabawki na początek. 
Z racji, że zestaw składałem na podstawie artykułów na tym forum, nie wiem czy faktycznie będzie to dobra decyzja. Proszę o porady, ewentualnie korekty. Całość musi zamknąć się w 150-200zł. Czy takie parametry pozwolą mi łowić okonie różniej wielkości oraz średnie szczupaki? Coś większego chyba się już zerwie? 
Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc. [2014-08-14 09:04]

nizgor

Odpuść sobie ten zestaw, nie chcę żebyś żałował zakupu. Jaxony w tej cenie to niestety nienajlepszy sprzęt. Mogę Ci zapropować zestaw trochę droższy ale dużo nie wykraczający za twoj planowany budżet, z którego korzystam przy łowienie okoni jak i szczupaków, nie tylko tych średnich. Tani zestaw, który przedstawiłeś to tylko pozorna oszczędność.
Wędzisko - Robinson Kinetik Trout Spin 2,70m 5-20g
http://allegro.pl/wedka-spining-kinetik-trout-spin-2-70m-5-20g-i4440969065.html

Kołowrotek
http://allegro.pl/kolowrotek-robinson-admira-257-okazja-i4430610804.html

Jest to uniwersalny zestaw, którym z powodzeniem łowię okonki jak i szczupaki. [2014-08-14 10:20]

morelowy

Hej polecony przez Ciebie kijek to mój pierwszy wybór, którego dokonałem na podstawie opinii z forum. Myślę, że warty zastanowienia. Jeśli chodzi o kołowrotek, to czy nie znalazł by się nieco tańszy? Jeśli ten który polecasz jest na prawdę tak dobry, to może faktycznie dołożę trochę do zakupu. Jaką żyłkę poleciłbyś do takiego zestawu? Jakieś konkretne przypony? Będę łowił na początku prawie wyłącznie na wodach stojących. Dziękuję za odpowiedź. 
Ps. Czy ciężar wyrzutowy do 20g nie organiczny zbytnio moich zapędów pod metrowe szczupaki?
Pozdrawiam! [2014-08-14 10:54]

nizgor

Ja używam plecionek, ale na okonki mam nawiniętą na szpulę żyłkę Robinson Primera 0,16mm, przypony kupuję te najcieńsze wolframowe na okonki ale używam ich dopiero jesienią, teraz latem jest on zbędny.  Kołowrotek jest naprawdę fajny, znajdziesz na wędkuje dobre opinie na jego temat, jest on moim zdaniem bardzo dobry pod względem uniwersalności. Mój kolega wyciągnął metrowca na kiju do 25g na 12cm gumę na 6g główce. Jeśli będziesz chciał używać dużym gum z dużym obciążeniem to niestety będziesz musiał kupić do tego drugi kij. [2014-08-14 11:26]

morelowy

Czy ten kołowrotek zawiera dodatkową szpulkę, która pozwoli mi zawsze mieć ze sobą nawinięte dwie grubości żyłek? Np. 0.16 na okonie i 0.25 na szczupaki? Czy to raczej bez sensu i założyć 0.20 na te dwa rodzaje rybek? Pytam tak zaciekle, ponieważ jak kupię taki zestawik, to faktycznie dopóki się nie wkręcę na dobre, chcę łowić wszystko co się nawinie :) [2014-08-14 14:02]

89krzysztof

Dobra żyłka 0.16mm i odpowiednio wyregulowany hamulec pozwoli Ci wyciągnąć rybę 3kg bez większego problemu. Nie widzę potrzeby kupowania drugiej żyłki. Poza tym jeśli na szpulę nawiniesz 100m żyłki bez podkładu, wówczas nie rzucisz tak daleko jak przy pełnej szpuli. 
[2014-08-14 14:45]

karwos33

Admirkę również polecam, tu znajdziesz o niej kilka słów ode mnie:
http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo,wklejanka-na-sandacza,77667
Zapasowa szpula jest w zestawie firmowym

Jeśli jest za droga, to zerknij na Robinson Jaspera 256, też fajny młynek i nieco tańszy. Chodzi podobnie do admiry, ale jest w nim więcej grafitu. Tak jak admira ma 5 lat gwarancji. Ja używam go do spinningu okoniowo-kleniowego, pozdrawiam [2014-08-14 22:50]

morelowy

Witam!
Dziękuję za odpowiedzi w tym wątku:)
Chyba zdecyduję się na zestaw: kij Robinson Kinetik Trout Spin 2,70 5-20g i młynek Robinson Jasper 256. 
Mam nadzieję, że na okonka, szczupaka i inne średnie drapieżniki wystarczy. Tym bardziej, że to moje początki. Zastanawiam się czy żyłka z przedziału 0.16-0.18 wystarczy, ewentualnie z przyponem na jakiegoś zębacza. Może lekko przysłaba wędka na szczupaka, ale chciałbym nauczyć się wyczucia i prowadzenia przynęty, bo jak na razie łowiłem na zasadzie "zarzucam i zwijam". Waga przynęty przy takim ciężarze wyrzutowym kija powinna wynosić najlepiej 10g? Czy może nie ma to aż takiego znaczenia.
Na dniach idę zdawać na kartę wędkarską, zrobię wstępne opłaty i zakupuję kijek.
Jeżeli ktoś z czytających ma jeszcze jakieś rady dla początkującego spinnigisty to proszę pisać:) Na razie dużo oglądam na yt, czytam fora, reszta wyjdzie nad wodą.
Pozdrawiam!

[2014-08-19 07:32]

darks86

Odczepiacz do przynęt :) Poszperaj, to się da wykonać samodzielnie. Zobacz - na kijku czy kręciole oszczędzasz po 30-50 zł, a tyle można czasem stracić na przynętach podczas jednego wypadu. 
Co ciekawe, o ile kijek za 50-100 zł jest w pełni użyteczny, to oszczędności na przynętach zwykle źle się kończą. Najtańsze rippery nie pracują należycie ogonkiem, większość obrotówek nie kręci się przy powolnym prowadzeniu, zaś woblery wykładają na boki. Nie daj się więc skusić na obrotówki po 3 zł itd. 
Podpowiem kilka niedrogich, a solidnych firm firm:- obrotówki: Jaxon Lukris (tylko seria Lukris), DAM Effzett - wahadłówki: Polsping, Kaczmarek- gumy: Relax (i w zasadzie nic innego nie tykałem...), twisterki obojętne jakiej firmy - musisz wymacać na ile miękka jest guma- woblery: Gębale, Dorado, ponoć niezłe są Rico, ale te dopiero teraz kupuję
Nie oszczędzaj też na agrafkach czy krętlikach - krętlik może się rozerwać znacznie szybciej niż żyłka 16tka. 
Co do żyłek - od 2 lat używam Mikado Ultraviolet i sprawdzają się ok. Fakt, że przy obrotówkach ma czasem tendencję do skręcania, ale wytrzymałość bardzo dobra. 
Nie zapomnij o szczypcach. Oszczędzisz sobie furii przy walce z okoniem upolowanym na "zerówkę". Skubane potrafią się zapiąć na wszystkie trzy groty kotwiczki.  [2014-08-22 18:50]

morelowy

Dzięki za fachowe rady, na pewno coś skorzystam :) 
Byłem w zeszły czwartek zdać egzamin, ale komisja nie przyszła, bo "przecież są wakacje...". Idę znowu dziś, ale wcześniej muszę tam zadzwonić. 
Końcówka roku, ale mam takiego bakcyla, że opłacam jak najprędzej i jadę na rybki. Sprzęt kupię zaraz jak załatwię wszystkie papiery. Na razie się będę uczył.
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki!! [2014-08-26 08:36]