Tani silnik do pontonu

/ 7 odpowiedzi
Witam, w tym roku na wiosnę kupuję ponton. Dużo czasu spędziłem na czytaniu opinii na temat poszczególnych jednostek. Wybór padł na Kolibri 330 km ze sztywną podłogą. Mam dylemat, chciałbym kupić silnik do pontonu. Trollingować nie zamierzam, głównie wędkować będę na dużej zaporówce (Jeziorsko), nastawiam się na spławikowanie w starym korycie Warty. Żeby do tego starego koryta na Jeziorsku dopłynąć trzeba pokonać kawałek drogi +/- 2 km w jedną stronę. Domyślam się że najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie silnik spalinowy. I teraz pytanie który?
Na ryby jeżdżę sporadycznie czyli 2-3 razy w miesiącu. Wędkować będę z pontonu w okresie kwiecień – wrzesień. Tak sobie myślę, że aby do starego koryta dopłynąć kilka czy kilkanaście razy w roku nie potrzeba nie wiadomo jakiej jednostki spalinowej. W necie znalazłem oferty silników dwusuwowych o mocy około 5 KM. Domyślam się że te 5 KM to bajka, producent z kraju kwitnącej wiśni a w niecie opinie że te silniki to podkaszarki do trawy przerobione na silniki zaburtowe. I tak się zastanawiam czy nie zdecydować się na kupno tego chińskiego wynalazku za kwotę 500 zł (budżet mam bardzo okrojony)… Ktoś tego używa???
Podaję link do tego cuda (pierwszy lepszy z brzegu a jest tego pełno na allegro)
http://allegro.pl/silnik-zaburtowy-spalinowy-5-8km-do-lodki-pontonu-i7146403007.html
Oglądałem filmiki na youtube i ludzie dają na tym radę pływać, jedyny minus to warkot rodem z podkaszarki…
Znalazłem jeszcze coś takiego. Czterosuw i według opisu REALNA MOC 1,5 KM
http://allegro.pl/silnik-ortin-spalinowy-1-5-km-4-suw-zaburtowy-nowy-i7099348509.html
Wiadomo , czterosuw, większa kultura pracy, cichszy, ale z drugiej strony 1,5 KM to trochę słabo…
Co o tym wszystkim myśleć, czy wydać pięć stówek na silnik podkaszarki czy najprostszy czterosuw żeby dopłynąć do starego koryta na Jeziorsku…?

miecz-gaz

Ponton 350 firmy AVIX silnik 10 HONDA . W zeszłym roku zacząłem zabawę pływania po Warcie. Frycowe zrobione szukanie miejscówek itp. (2018/01/28 19:41)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

SCHWIMMWANNEN

Witaj
Ten pierwszy silnik to tragedia :( on nie ma takiej mocy ! :( Silnik od podlaszarki o takiej mocy będzie kosztował ze 4 tys złotych a nie 470 i to z reduktorem obrotów o śrubą napędową :(
One na stojącej wodzie jakoś tam płyną ale dupy nie urywa , natomiast pod prąd to jakaś masakra :(
Dużo właścicieli tych silników do mnie dzwoni prosząc żebym im dobrał jakąś lepszą śrubę ale niestety to nie kwestia śruby tylko zbyt małej mocy, zbyt duże obroty i zbyt mały niutonometr osiągany dopiero przy wysokich obrotach :(
Na Wartę puściłem kilka silników Long Tail i sobie radzą ale to wydatek minimum 2200zl za nowy silnik o mocy szczytowej 6.5hp a prawdziwej ciągłej około 4.8hp (2018/02/02 19:18)

z@mela

Jaki masz budżet na ten silnik ? 
jak  coś  koło tysiaka  to szukaj  używanego markowego silnika o mocy 2-5KM  coś  powinieneś   wyrwać  i zazwyczaj  te stare yamahy można brać niemalże w ciemno  bo  są  to  motory nie do zajechania o ile ktoś  użytkował zgodnie z przeznaczeniem  aaa i   celowałbym w 2suwa  - lżejszy , nie ma kombinacji z przewożeniem  , prostrzsza konstrukcja a co za tym idzie ew  naprawy . (2018/02/03 00:39)

damian-gozdzik

witam. I zakupil pan jakis silnik? Ja w tym roku tez planuje kupic taki ponton i tak samo zastanawiam sie nad jakims tanszym silnikiem. Takim do 500zl, moze max 700zl, no ale te opisy na allegro to jakas bajka. dziwia mnie te osiagi, moc itp.q (2018/03/19 19:55)

lukasz-c

Zależy co chcesz kolego robić z powyższym silniczkiem i co chcesz osiągnąć. Pierwsza sprawa te silniczki od podkaszarek nie są wcale takie złe jak się tutaj pisze za 470 zł otrzymujesz silnik, realnie dający ci moc około 2 km w wodzie poprawili w nich ostatnio śrubę masz stalową wcześniej dawali plastikową to dużo dało wiem bo kumpel ma podobny skład co chcesz kupić tylko 310. Chcesz kupić ponton 330 cm ze stywną podłogą czyli tzw ponton 3+ trzyosobowy plus ekwipunek. Czy to pociągnie pewnie że pociągnie z tym że będziesz nie płynął a pyrkał w okolicy 5-6 km na godzinę w pojedynkę wyciągniesz pewnie z 9 km na godzinę. My pływamy na Odrze i daje to radę wiadomo z prądem zawsze fajniej:) pod prąd jak się wraca jest już trochę gorzej jeszcze jak fala jest to trzeba sie trochę nasłuchać tego klekotania czy jest głośno jak tu zarzucają temu silniczkowi ano jest głośno i faktyczne przy dłuższym pływaniu daje się to odczuć. Więc zależy co chcesz z tym robić sam sobie musisz odpowiedzieć. Po zakupie dolicz sobie 20-30 zł na regulację chyba że umiesz sam bo te silniki są regulowane pod podkaszarki i trochę paliwa łykają w tej konfiguracji co dostaniesz z tym że to kwestia regulacji jest. Odpuść sobie te oleje co dają w gratisie bo kopcą i dokup sobie Castrola do dwusówów w dobrym sklepie z olejami samochodowymi około 30 zł za litr nie będzie ci to aż tak kopcić. I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa upewnij się czy tam gdzie chcesz pływać na tym zestawie w ogóle można pływać na spalinówce. My pływamy jedynie na rzece bo na jeziorach w 90% mamy ustanowione strefy ciszy. (2018/03/19 20:23)

roobcio

I to jest rzeczowa odpowiedź. Wielkie dzięki. Ponton będzie miał 330 cm ze sztywną podłogą. Pływać będę sam czasem jeden pasażer. Cel - doplynięcie do starego koryta na dużej zaporówce plus powrót. Max kilka razy w roku. Czyli pływanie od święta...
Znalazem jakis filmik na youtube prezentujący ten silnik, ponton 3oo cm, trzech pasażerów i napradę konkretnie daje radę:
https://www.youtube.com/watch?v=_9r_yh3UJmU
A hałas, miniejsza z tym.
Zdecydowałem że go kupię. Czterosów jednak odpada bo duży i ciężki a auto mam małe a jeszcze ponton musi się zmieścić podłoga echosonda kije klamoty no i silnik...
Pytanie który, bo w granicach około 500 zł sporo tego jest a przedział mocy dosyć duży - od 2 do 5,8 KM. Oczywiście wszystkie dwusuwy pojemność skokowa 59 cm3 :-D
Zdaję sobie sprawę że z tą mocą to ściema. Czyli pierwszy tańszy kupować z pojemnością 59 cm3?

(2018/03/19 22:00)

lukasz-c

Patrz żeby była śruba metalowa. Kumpel kupował rok temu na allegro gdzieś.... Jak przeglądam allegro odnośnie tego co piszemy to są dwa rodzaje tego sprzętu sprzedawane kolorze chromu ze śrubą metalową i w szarym ze śrubą plastikową. Wydaje mi się że lepiej chromową ze śrubą metalową bo chrom to zawsze chrom jaki by nie był a farba to farba a śruba jest najważniejsza a ta metalowa zawsze będzie sztywniejsza a co za tym idzie mniej poddająca się oporowi. Co do ich mocy to jest prawda co piszą one mają 5,8 km bo tyle realnie ten silnik na wyjściu napędu jest w stanie wyciągnąć ale po drodze masz dwie przekładnie na których masz stratę realnie da to te 2 km na śrubie tak jak pisałem te 8 kmh powinieneś osiągnąć (tak z ciekawości w tym roku zrobię pomiar na GPS-ie) ale to jeszcze przy tej pogodzie trochę sobie poczekam. Jeszcze że tak dopiszę serwis tego silniczka jest banalny jak patrzę na koszta to sprzęgło masz po 10 zł gaźnik za 40 zł a sam goły silnik masz za 180 zł. Tak sobie myślę żeby go nawet co dwa sezony wymieniać to chyba cena z nóg nie zwala. (2018/03/20 05:28)