Tajemnice "starych" wędkarzy

/ 194 odpowiedzi / 15 zdjęć
max2015


każdego spotkanego wędkarza pytam i jak coś bierze z zadowoleniem pokazują mi ryby wielkości dłoni ...ide dalej i jak coś bierze ? nic nawet nie drgnie   ?!? zastanowienie siadam obok po około2 godz kolega się zbiera wykłada pokaźne leszczyki i odjeżdża  

moje spostrzeżenia są takie że dobry wędkarz boi sie pochwalić rybami bo mu zaraz jakiś >gap< usiądzie na jego miejscu i ryby zestresuje tak że przyzwyczajenie ich na nowo do swojej zanęty zabierze kilka dni codziennego nęcenia.tak też jest z moim ojcem raz sie pochwalił zdobyczą  to później ścigał się z innymi o swoje własnoręcznie założone stanowisko tzw emeryta hobbysty <łapie i wypuszcza> a jeszcze kilkanaście lat temu każda sztuka się liczyła teraz przynosi tylko okazy którymi warto się pochwalić ostatnia sztuka to dwa leszczyki 1.5kg i 1.2kg a domena jego mało wrzucić ---dużo wyciągnąć \
ciągle mnie zaskakuje jedzie z wędką i małym słoikiem a wraca z taką.....rybą.ale to lata doświadczeń

Zgadzam się. pamietam jak dziś mialem z 10 lat, z moim dziadkiem chodziliśmy na Wkrę w Glinojecku. Siedzimy na starorzeczu łowimy płocie, okonie ale takie po 20. 30 cm. Na zwykle leszczynówki. A zaneta ??, Zwykla pszenica. Gotowana i biale zwykle robaki., Na przeciw nas Warszaiwak :)) teleskopy, kolowrotki och i ach :)) i nic. Mało go szlag nie trafil. Taka przyneta, taka zaneta, nic. a my spokoj i co chwila rybka :)) ubaw byl mowie wam :))Pozdrawiam.P.S. Co doswiadczenie to doswiadczenie :)  (2012/05/30 10:49)

owczarki


ja obecnie używam naturalne "składniki" :pszenica na drobne płocie, kukurydza na leszczowate i czerwonego robaka na okonie.   więcej wkładu zostawiam ewentualnie na zanętę ale po ostatnich zawodach ---to szkoda pieniędzy na ukleje (2012/05/30 21:20)

JOPEK1971


a zeby łowic raki siadałem na brzegu wkładałem nogi do wody i po kilku minutach raptownie do góry całe łydki miałem w siniakach, ale raki pyszne, tylko uciekałem z domu jak matka do wody wrzucała



dobre te raczki tylko za mocno piszczą przy gotowaniu no i czuć muł ale dobry kucharz przyprawami zmieni to w delicje
Raczej glonami.raki przed gotowaniem czyści się szczoteczką,dodaje się dużo kopru,ale najpierw uśmierca się je przez wyrwanie środkowej płetwy z odwłoka.
(2012/05/30 21:38)

JOPEK1971


CześćSłodkim grochem:-)Siali na rzekami słodki groszek a jak dojrzał to węgorze "szły" się najeść grochu - w tym czasie cichutko wysypywano suchy piach pomiędzy rzeką a grochem i węgorze już nie mogły wrócić do rzeki bo grzęzły w tym piachu to je cap ;-)JK
Z tym suchym piachem to nie ściema,ja czasem sypię wiadro piachu na brzeg by łatwo węgorza odczepic,ale tylko tam gdzie jest płaski brzeg,węgorz"panierowany"nie ma szans ucieczki i łatwo się go odczepia z haka.Na plaży z tym nie ma najmniejszego problemu,piachu jest w bród;-),pozdrawiam.  (2012/05/30 21:47)

JOPEK1971


Blake,co Ty odpitalasz,raperze.;-)))Znam tą kapelę.ale lepsze mięli"pieśni" (2012/06/01 23:44)

owczarki


co dodajecie do grochu? podczas gotowania  (2012/06/10 08:18)

owczarki


każdego spotkanego wędkarza pytam i jak coś bierze z zadowoleniem pokazują mi ryby wielkości dłoni ...ide dalej i jak coś bierze ? nic nawet nie drgnie   ?!? zastanowienie siadam obok po około2 godz kolega się zbiera wykłada pokaźne leszczyki i odjeżdża  

moje spostrzeżenia są takie że dobry wędkarz boi sie pochwalić rybami bo mu zaraz jakiś >gap< usiądzie na jego miejscu i ryby zestresuje tak że przyzwyczajenie ich na nowo do swojej zanęty zabierze kilka dni codziennego nęcenia.tak też jest z moim ojcem raz sie pochwalił zdobyczą  to później ścigał się z innymi o swoje własnoręcznie założone stanowisko tzw emeryta hobbysty <łapie i wypuszcza> a jeszcze kilkanaście lat temu każda sztuka się liczyła teraz przynosi tylko okazy którymi warto się pochwalić ostatnia sztuka to dwa leszczyki 1.5kg i 1.2kg a domena jego mało wrzucić ---dużo wyciągnąć \
ciągle mnie zaskakuje jedzie z wędką i małym słoikiem a wraca z taką.....rybą.ale to lata doświadczeń





właśnie poznałem wędkarza starszego wiekiem u którego będę pobierał praktyki wędkarskie .....od dłuższego czasu podpatruje jak łowi ryby i według jego miary wiem czy wogóle ryby biorą ostatnio  kilku zapaleńców łącznie ze mna sa pod wielkim wrażeniem jak to ten pan wypuszcza ponad 1kg ryby < 1szt ponad kilo aż w oczach mi łza płynie> do wody

wczoraj ja jak i  kilku kolegów obok nic nie złapałem a ten pan 5szt dużych tak około każdy po 1kg i wypuszcza do wody twierdząc że tak małych ryb  to on ze sobą nie zabiera. od teraz zabieram ze sobą apratat aby udokumentować to zjawisko . 
(2012/06/10 08:29)

Mario1984


To prawda, wielu doświadczonych wędkarzy nei chce dzielić się swoją wiedzą, dla młodych jest to problem, bo od kogo mają się uczyć? (2012/06/10 09:27)

Zander51


To prawda, wielu doświadczonych wędkarzy nei chce dzielić się swoją wiedzą, dla młodych jest to problem, bo od kogo mają się uczyć?


Mnie w zasadzie nikt nie uczył, no chyba, że podstaw wędkowania. Do swoich sukcesów doszedłem przede wszystkim czytając czasopisma, literaturę i konfrontując nabytą wiedzę na łowiskach. Ale najważniejsze, to wyciągać właściwe wnioski. Zmieniać, kombinować, może coś inaczej...Doświadczenie robi swoje. A teraz młody chce od razu recepty na medalowe ryby i to biegusiem...
Ja nie skrywam swojej wiedzy. Ale nie każdemu powiem co i jak, bo nie każdy na to zasługuje. I tyle w tym temacie... (2012/06/10 10:57)

ryukon1975


To prawda, wielu doświadczonych wędkarzy nei chce dzielić się swoją wiedzą, dla młodych jest to problem, bo od kogo mają się uczyć?


Mnie w zasadzie nikt nie uczył, no chyba, że podstaw wędkowania. Do swoich sukcesów doszedłem przede wszystkim czytając czasopisma, literaturę i konfrontując nabytą wiedzę na łowiskach. Ale najważniejsze, to wyciągać właściwe wnioski. Zmieniać, kombinować, może coś inaczej...Doświadczenie robi swoje. A teraz młody chce od razu recepty na medalowe ryby i to biegusiem...
Ja nie skrywam swojej wiedzy. Ale nie każdemu powiem co i jak, bo nie każdy na to zasługuje. I tyle w tym temacie...






Też uczyłem się sam.Trwa to trochę lat ale warto.
Nie rozumie tego że teraz każdy młody chce wszystko mieć podane na tacy.
Zabrać go na miejscówkę,zrobić zestawy,dać przynęty a on później w zamian zniszczy miejscówkę,pozabija połowę ryb a drugą połowę wypłoszy ,przyprowadzi kolegów-po miejscówce i tamtejszych rybach.:(
Większość ma takie doświadczenia z początkującymi więc trzyma się od nich dystans.
Można z nimi będzie połowić za 10-15 lat jak zrozumieją o co chodzi i uczyć ich nie trzeba po tym czasie. (2012/06/10 11:10)

Zander51


Ot i cała prawda.  Gdy chciałem pojechać z ojcem na ryby, to musialem wstać sam o 2-giej, bo mnie nie budził. To nie spałem wcale, by nie zaspać. A teraz napisz jaka żyłka, jaka przynęta, jaki patyk... (2012/06/10 13:29)

owczarki


z mojej praktyki wychodzi jedno  po prostu trzeba ciągle udoskonalać to co jeszcze jest niedoskonałe.Każdy musi sam zrozumieć błąd jaki popełnia bo tłumaczenie po raz setny że ktoś robi cos żle nie wychodzi mu na dobre (2012/06/12 19:38)

owczarki


gratuluje sprzętu do testowania.A jak jest gdy coś sie uszkodzi ? są jakieś konkretne warunki? (2012/06/12 19:56)

ryukon1975


gratuluje sprzętu do testowania.A jak jest gdy coś sie uszkodzi ? są jakieś konkretne warunki?



Warunki są chyba proste i jasne.

-Sprzęt do testów pozostaje własnością osób,którym został on przekazany.

Czyli: masz-zepsułeś? -miałeś :)
       (2012/06/12 20:23)

max2015


A pewnie, pamietam jak dziś, moj dziadek robil tak : Pszenczka gotowana, groch gotowany,biale zwykle robaki takie z pola, mieszal to i wrzucal do wody. Na drugi dzien dwoch wędek nie dalo rady obrobic :)) To bylo ze 20 lat temu. Teraz to juz nie dziala :( (2012/06/13 12:03)

owczarki


A pewnie, pamietam jak dziś, moj dziadek robil tak : Pszenczka gotowana, groch gotowany,biale zwykle robaki takie z pola, mieszal to i wrzucal do wody. Na drugi dzien dwoch wędek nie dalo rady obrobic :)) To bylo ze 20 lat temu. Teraz to juz nie dziala :(

u mnie stary sposób jest najtańszy i najefektywniejszy łowię na rzece Warta prostym sposobem  i ryby łowię większe niż przy użyciu zanęt <za ok100zł>  na jeziorze.takie jest niestety moje spostrzeżenie  dlatego zmieniłem sie z wędkarza jeziorowego na rzecznego
(2012/06/13 17:23)

owczarki


u nas na Warcie <Koło> ryby chyba śpią sezon za pasem a tu brania sporadyczne to już lepiej było w kwietniu (2012/06/21 20:52)

maciek89


Witam:) Mam takie nietypowe pytanie wędkuje amatorsko w mojej miejscowości jest zbiornik ppoż i "moi" sąsiedzi wpadli na genialny pomysł i załozyli sobie koło wędkarskie ( bez żadnej rejestracji) tak na słowo. Zbierają jakieś pieniadze i niby zarybiają ten staw, dodam również, ze większość zebranych pieniedzy wydają na swoje "potrzeby". Ja się do tego koła nie zapisałem i zaczeli mnie ścigać, że raz w czas pójdę i sobie połowię. Czy mogli ustalić sami składkę? Powiedzieli mi, że muszę uiścić pieniądze żeby sobie łowić tylko ja pytam za co mam płacić. Czy wogle te kółko jest założone w granicach prawa (oni sami nie potrafią odpowiedzieć na te pytanie) Dziekuje za odpowiedz;) (2012/06/21 21:05)