Zaloguj się do konta

Sztyca podbieraka- nasadowa czy teleskop?

utworzono: 2015/12/28 15:56
jarek-szwemin

Sztyca w miarę tania.Podbierak używany wyjątkowo,przy większych okazach.Będę łowił z nabrzeża i pytanie brzmi czy nasadowa się nie rozłączy?Nabrzeże 1.5 metra.Natomiast teleskopowa z kompozytu niema regulacji długości ,ma je tylko aluminiowa. [2015-12-28 15:56]

Romuald55

Mam nasadową dłuższą/4 m/ i krótszą teleskopową.Łowię z kombajnu.Nigdy nasadowa mi się nie rozłączyła.W Twoim przypadku lepsza chyba będzie ,moim zdaniem,teleskopowa z kompozytu.Jest mocniejsza i będziesz mógł podnieść rybę do góry a nie wciągać ją na brzeg. [2015-12-28 17:06]

jarek-szwemin

Też myślę że teleskop będzie pewniejszy.Aluminiowe mi się nie podobają ale mają regulację długości a kompozytu nie idzie regulować ale chyba jednak o nim pomyślę.Nasadowy ,choć ryby są nie duże (czasami Sandacz) może się rozłączyć.Łowię od dawna w porcie.Teleskop jakiś 30-60 itp.Okonie ,płocie bez problemu wyciągałem bez podbieraka(rybki około 30 cm).Miałem taki podbierak aluminiowy 2 metry za 30 zł i w razie czego to mi pomagał.Ale od początku był za krótki a dodatkowo miał drobne oczka i wykorzystywałem go do łowienia krewetek(na okonia) w przybrzeżnych kamieniach i się rozleciał.Dawno temu kupiłem kij Tachibana Match 3.90m 25G.I zamierzam na niego łowić.Mam obawy że przy okoniach itp powyżej powiedzmy 25 cm kij pęknie,dlatego potrzebny mi dobry podbierak.Nie musi być firmówka,węglówka gdyż do wyciągania ryby będę go opuszczał w dół po skosie więc waga nie ma znaczenia. [2015-12-28 23:20]

Romuald55

Kolego,mówimy o zupełnie czym innym.Sztyca służy do montowania kosza podbieraka zawodniczego.To zupełnie inna bajka.Tobie potrzeba zwykły podbierak na trochę dłuższym drążku,obojętnie jak składany. [2015-12-28 23:31]

LeoAmator

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem , ale ja ma sztycę która do 1,5 m jest teleskopowa a jak chcę mieć 3m to składam ja teleskopowo.Nie mam z nią większych problemów po za wielkością siatki. [2015-12-28 23:43]

jarek-szwemin

Kolego,mówimy o zupełnie czym innym.Sztyca służy do montowania kosza podbieraka zawodniczego.To zupełnie inna bajka.Tobie potrzeba zwykły podbierak na trochę dłuższym drążku,obojętnie jak składany.


No właśnie ma znaczenie jak jest składany.Podnoszony będzie w pionie/pod skosem w dól.Do lustra wody w porcie 1.5 metra.Ryby nie są wielkie ale jaką mam pewność że się nie rozłoży sztyca nasadowa.I dlaczego nie sztyca,przykładowo teleskopowa.Do niej mogę dobrać fajny,lekki kosz,nawet z pływakiem.A do podbieraka aluminiowego już nic nie dobiorę odnośnie kosza.I aluminiowy lubi się luzować w miejscach łączeń a sztyca to sztyca,tym bardziej że potrzebuję najmniej 3 metry,miałem 2 i dużo za krótki.Zwykły aluminiowy i się właśnie rozleciał w miejscach łączeń. [2015-12-29 02:40]

Artur z Ketrzyna

Jeśli chodzi o sztycę do podbieraka, to ja obcuję przy teleskopowych z zaciskami. Wtedy masz możliwość dopasowania długości do danego łowiska i warunków.
A po drugie kto co lubi, i z czym czuje się lepiej.
[2015-12-30 10:27]

jarek-szwemin

Jeśli chodzi o sztycę do podbieraka, to ja obcuję przy teleskopowych z zaciskami. Wtedy masz możliwość dopasowania długości do danego łowiska i warunków.
A po drugie kto co lubi, i z czym czuje się lepiej.
A jakie to "teleskopowe z zaciskami" ?Chodzi o te aluminiowe z koszem ? Znalazłem takie 3.00 m ale to odrobinę za mało.Są dłuższe aluminiowe ale sprzedawane bez kosza,lecz nie jestem pewny czy mocowanie,gwint kosza w nich wytrzyma.Może podaj konkretny mode jaki masz.

[2015-12-30 20:29]

jarek-szwemin

[2015-12-31 01:43]

jarek-szwemin

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem , ale ja ma sztycę która do 1,5 m jest teleskopowa a jak chcę mieć 3m to składam ja teleskopowo.Nie mam z nią większych problemów po za wielkością siatki.

Masz sztycę teleskopową tak?I jak jest za długa to wyciągasz korek i wyjmujesz jeden element z niej?Albo dokładasz gdy potrzebujesz dłuższej,czy tak?Masz szklaka czy kompozyt lub węgiel?Ponieważ łowię w porcie to rybę będę wyciągał z dołu.W jednym porcie jest 1,5 metra a w innym 3 metry do lustra wody.Ryby do 30 cm (okoń,płoć) sporadycznie Sandacz.Na forach piszą że do łowienia rekreacyjnego z wysokiej skarpy itd. to brać kompozyt lub nawet szklaka ze względu na wytrzymałość.Waga ma mniejsze znaczenie przy tego typu łowieniu.A zresztą nie podbieram w poziomie tylko wyciągam do góry więc nie trzeb się z tym siłować.A poza tym szklak o wiele tańszy i mocniejszy.Do łowienia w porcie myślę że ok.Nie trzeba go wysuwać przed siebie tylko spuszczam go na dół i tyle.Węglowy szybko idzie zniszczyć o betonowe nabrzeże i szkoda kasy na niego do tego typu podbierania.Napisz jaki masz podbierak i co myślisz o tym co napisałem odnośnie wyboru podbieraka.Aluminiowego nie chcę bo przy tej długości to często się w łączeniach rozpada.A do sztycy dobiorę fajny kosz z żyłki/gumy z pływakiem albo dokupię pływak żeby było wygodniej.Czy taki kosz 40 na 50 starczy do wyciągania sporadycznego Sandaczy takich do 3-4kg?Głównie łowię okonie i białą rybę 20-30 cm.Sandacze  kilka razy w roku,prawie tyle co nic.Pozdro [2015-12-31 01:46]

mroczek

Sztyca do pobieraka może posłużyć także jako np rączka do kosy którą musimy usunąć przeszkadzającą nam roślinność wodną. Nasadowa sztyca nie przyda się nam do tego celu. [2015-12-31 02:06]

pakul1206

Do białej rybki mam podbierak dwu częściowy 2,4 z kompozytu do tego kosz 50cm okrągły bez problemu podbieram rybki do 60cm, podbierał szczupaki do 3kg, trochę kłopotliwy w transporcie ale piszesz że nie będziesz z nim spiningował. Na tą chwilę wybrałbym dłuższą sztycę.  [2015-12-31 10:35]

jarek-szwemin

Do białej rybki mam podbierak dwu częściowy 2,4 z kompozytu do tego kosz 50cm okrągły bez problemu podbieram rybki do 60cm, podbierał szczupaki do 3kg, trochę kłopotliwy w transporcie ale piszesz że nie będziesz z nim spiningował. Na tą chwilę wybrałbym dłuższą sztycę. 

To ma być w pierwszej kolejności podbierak do wyciągania rybek w porcie.U mnie w zależności od poziomu wody mam do jej lustra średnio 1-1.70 m.Więc sztyca dobre 3 metry plus kosz ,to minimum.Myślę o 3.5 m a nawet 4 m.Tylko przy wysokiej wodzie 4 metry będą za długie ale podpowiadają że sztyce teleskopową można skrócić po przez zdjęcie korka i wyjęcie jednego elementu.Kłopot jest z miejscem na jej położenie gdyż przy samym basenie jeżdżą auta a po bokach łowią inni ale co zrobić.Wcześniej wyciągałem rybki bez podbieraka takie po 25 cm a nawet 30 cm.Ale coraz częściej łowię na delikatniejsze zestawy/przypony i kupiłem odległościówke 25 gram więc podbierak jest wskazany.Ze względu na regulację dobra by była sztyca nasadowa lecz ryby będą podnoszone w pionie więc pewniejszy jest teleskop i to jakiś nawet szklak,ewentualnie kompozyt.Przy takim wyciąganiu ciężar nie ma znaczenia.Kij ma prawie 4 metry więc podbierak trzeba trochę przed siebie też wypuścić,nie tylko w pionie gdyż tak blisko nie podciągnę wędziskiem bo je wygnę.W innym porcie do lustra wody będę miał 2.5-3 metry.Ale w tym przypadku będę łowił mocniejszym kijem,gruntowym to rybę podciągnę pod sam pirs i podbierak w pionie na dół.I nie wiem czy kupić dwie sztyce ,powiedzmy jedną 3.5-4 m do połowów w jednym porcie(do wody mam maksymalnie,jak opadnie dobre 1.5 metra} i do drugiego portu sztycę 4.5 - 5.5 m itp.(do wody max. 3 m) i podbieranie przy samym molo,w pionie.A jedną długą i wyciągać z niej elementy to też tak słabo.Tym bardzie że ta krótka jest mi potrzebna do łowienia na miejscu a ta długa sporadycznie,na wyjazd.Do tych sztyc kosz z pływakiem i gitara.Czy wyciąganie sekcji z teleskopu mu nie zaszkodzi.Oczywiście to też nie zawsze.Czy myślę o dobrych długościach?Miałem podbierak 2 metry,aluminiowy ale to była masakra,czasami trzeb było klęczeć i się wychylać by rybę podebrać. [2015-12-31 13:26]

pakul1206

Do białej rybki mam podbierak dwu częściowy 2,4 z kompozytu do tego kosz 50cm okrągły bez problemu podbieram rybki do 60cm, podbierał szczupaki do 3kg, trochę kłopotliwy w transporcie ale piszesz że nie będziesz z nim spiningował. Na tą chwilę wybrałbym dłuższą sztycę. 

To ma być w pierwszej kolejności podbierak do wyciągania rybek w porcie.U mnie w zależności od poziomu wody mam do jej lustra średnio 1-1.70 m.Więc sztyca dobre 3 metry plus kosz ,to minimum.Myślę o 3.5 m a nawet 4 m.Tylko przy wysokiej wodzie 4 metry będą za długie ale podpowiadają że sztyce teleskopową można skrócić po przez zdjęcie korka i wyjęcie jednego elementu.Kłopot jest z miejscem na jej położenie gdyż przy samym basenie jeżdżą auta a po bokach łowią inni ale co zrobić.Wcześniej wyciągałem rybki bez podbieraka takie po 25 cm a nawet 30 cm.Ale coraz częściej łowię na delikatniejsze zestawy/przypony i kupiłem odległościówke 25 gram więc podbierak jest wskazany.Ze względu na regulację dobra by była sztyca nasadowa lecz ryby będą podnoszone w pionie więc pewniejszy jest teleskop i to jakiś nawet szklak,ewentualnie kompozyt.Przy takim wyciąganiu ciężar nie ma znaczenia.Kij ma prawie 4 metry więc podbierak trzeba trochę przed siebie też wypuścić,nie tylko w pionie gdyż tak blisko nie podciągnę wędziskiem bo je wygnę.W innym porcie do lustra wody będę miał 2.5-3 metry.Ale w tym przypadku będę łowił mocniejszym kijem,gruntowym to rybę podciągnę pod sam pirs i podbierak w pionie na dół.I nie wiem czy kupić dwie sztyce ,powiedzmy jedną 3.5-4 m do połowów w jednym porcie(do wody mam maksymalnie,jak opadnie dobre 1.5 metra} i do drugiego portu sztycę 4.5 - 5.5 m itp.(do wody max. 3 m) i podbieranie przy samym molo,w pionie.A jedną długą i wyciągać z niej elementy to też tak słabo.Tym bardzie że ta krótka jest mi potrzebna do łowienia na miejscu a ta długa sporadycznie,na wyjazd.Do tych sztyc kosz z pływakiem i gitara.Czy wyciąganie sekcji z teleskopu mu nie zaszkodzi.Oczywiście to też nie zawsze.Czy myślę o dobrych długościach?Miałem podbierak 2 metry,aluminiowy ale to była masakra,czasami trzeb było klęczeć i się wychylać by rybę podebrać. 





Opisałem Ci moje spostrzeżenia nie jakieś teorie, tak więc dla mnie wrzucenie ryby koło 60 cm w kosz o średnicy 50 nie robi żadnego problemu, sztyce wolałbym dłuższą taką ze trzy metry co najmniej, choć tą też podbieram rybki z metrowej skarpy, poleciłbym Ci zwrócić uwagę na długość siatki bo jak będziesz wyciągał ryby w pionie żeby czasem nie wyskakiwały :)

[2015-12-31 15:21]

jarek-szwemin

Też właśnie już myślałem o długości siatki.Kosze które oglądałem miały głęboką na 25-30 cm.To będzie za krótka.Podbierak w pionie to ryba wypadnie.Ale żyłkowej takiej głębokiej chyba nie będzie,ewentualnie pokryta gumą.Chciałbym kosz alu czy za słaby?Sztycę chyba wezmę 3.5 m choć z tych w dobrej cenie/jakość to oglądałem 3.2 i 4 metry ze wskazaniem na tą drugą.Gość przy stanie wody około 110 cm do lustra dotykał szczytówką spławika a wędka miała 330 cm,kawałek wędki pod łokciem,tak jak z podbierakiem.Sięgał przy tym trochę od nabrzeża.Więc biorąc pod uwagę że woda potrafi jeszcze opaść ponad pół metra to jak bym kupił 3.5 - 4 metry plus kosz to mam zapas na niską wodę i dalej sięgnę.Bo te 3.20 to trochę mało.Tak mi przypasowało że gościu łowił i zobaczyłem jak to wygląda,przy okazji spojrzałem na poziom wody.Może dostanę 3.80 albo 3.50 ,sam do końca nie wiem.Dobrą,tanią i polecaną sztyce co oglądałem to ma 4 metry.Nie chcę przedobrzyć i po co tyle kija ma leżeć na nabrzeżu.A jak to jest z tym wyciąganiem jednego elementu ze sztycy teleskopowej by nie była za długa?Czy można i czy jej nie osłabię [2015-12-31 17:29]

Artur z Ketrzyna

Jeśli chodzi o sztycę do podbieraka, to ja obcuję przy teleskopowych z zaciskami. Wtedy masz możliwość dopasowania długości do danego łowiska i warunków.
A po drugie kto co lubi, i z czym czuje się lepiej.
A jakie to "teleskopowe z zaciskami" ?Chodzi o te aluminiowe z koszem ? Znalazłem takie 3.00 m ale to odrobinę za mało.Są dłuższe aluminiowe ale sprzedawane bez kosza,lecz nie jestem pewny czy mocowanie,gwint kosza w nich wytrzyma.Może podaj konkretny mode jaki masz.


Tak chodzi mi o te z aluminiowymi rozsuwanymi rękojeściami. Ostatnio kupiłem rumpola (szukałem specjalnego klipsu kosza), ale nie polecam tego akurat modelu.
Poprzednik mniejszy to jaxon (nie znam nr katalogowego, i już raczej w ofercie nie ma), do tej pory działa.

No i tak długich (3 m rękojeść) nie używałem.


[2015-12-31 20:10]

jarek-szwemin

Ja potrzebuję minimum 3.5 m plus kosz [2015-12-31 22:38]