Zaloguj się do konta

Sztuczne tarlisko dla lina

utworzono: 2011/12/04 10:53
Algen

Czesc. Mam mały staw na działce w którym oprócz płoci i okonia inne ryby nie przystępują do tarła. Nawet karaś sie nie trze !!!  W stawie nie ma roślinności zanurzonej ale jest trzcina, trochę tataraku, dwie olszynyna na skartach i krzak który dolną cześcia jest w wodzie .
Kto ma jakieś informacje na temat sztucznych tarlisk. Chciałbym je przeznaczyc głównie dla odbycia tarła lina którego u mnie w stawie jest niezłą populacja. Sa osobniki do 35 cm. duzo jest 32cm. W pażdzierniku zabrałem karpia 48cm który, wypchany był ikra. Moze on również przystapi do tarła na szcztucznym tarlisku. każda informacja na ten temat bedzie dla mnie bardzo cenna. 
[2011-12-04 10:53]

Ciężko mi jest odpowiedzic na to pytanie ale moi moim zdaniem problemu niema ja myślę że jednak w tym stawie ryby ci się wycierają. [2011-12-04 11:44]

grahamx71

Jeżeli chodzi o miejsce do rozrodu Lina to wpierwszej kolejności musisz wybrac miejsce stosunkowo płytkie gdyz lin trze się między majem a końcem czerwca to tez zależy od pogody, na dnie oraz ogólnie na tej płyciznie musi byc dużo roślinności bo jak nie ma roslin to cięzko z tarłem jezeli chodzi o lina to bardzo wymagająca ryba. Głowne zalozenia już podalem potem tylko checi rybek do kopulacji i sprawa zalatwiona. Pozdrawiam ;) [2011-12-04 13:07]

Algen

 I tu jest problem - nie ma roślinności podwodnej : /    A czy takie linki do 35cm. przystąpią do tarła ?
[2011-12-04 13:43]

z@mela

Liny tej wielkosci powinny sie wycierać a jako miejsce ich tarła wybierz w  miare płytki odcinek  lini brzegowej i posadź tam rosliny   grązele , moczarka  tatarak  i wrzuc troche gałęzi  .
[2011-12-04 14:30]

exodus

Ja mam owiele mniejszy staw i co roku mam tyle narybku lina i karasia ze mala bania ale jest pełno roslinnosci i to tylko tyle potrzeba dla lina czy karasia
[2011-12-04 14:52]

jacek placekkk

a może Ci się wycierają tylko taki narybek lina jest ciężko wypatrzeć ja wypatrzyłem w swoim małe linki gdy miały wielkość ok 3 no może do 5 cm jadły bułeczkę z karasiami a wcześniej widziałem tylko karasie mam ich co roku mnóstwo pływają wielkimi ławicami w samym tyle stawku gdzie głębokość to może 30 cm  przy wpływie wody do stawku  i to w trzcince zazwyczaj i w miejscach gdzie jest duża roślinność :)
[2011-12-04 15:15]

rryybbaa

w książce A. Skarżyńskiego "Tajemnice wędkowania" są instrukcje jak zrobić sztuczne tarliska dla różnych ryb. Nie mogę jej w tej chwili znaleźć, ale jak ktoś ma dostęp to może napisać
[2011-12-04 15:28]

bobus86

Czesc. Mam mały staw na działce w którym oprócz płoci i okonia inne ryby nie przystępują do tarła. Nawet karaś sie nie trze !!!  W stawie nie ma roślinności zanurzonej ale jest trzcina, trochę tataraku, dwie olszynyna na skartach i krzak który dolną cześcia jest w wodzie .
Kto ma jakieś informacje na temat sztucznych tarlisk. Chciałbym je przeznaczyc głównie dla odbycia tarła lina którego u mnie w stawie jest niezłą populacja. Sa osobniki do 35 cm. duzo jest 32cm. W pażdzierniku zabrałem karpia 48cm który, wypchany był ikra. Moze on również przystapi do tarła na szcztucznym tarlisku. każda informacja na ten temat bedzie dla mnie bardzo cenna. 

wydaje mi sie ze brak roslinnosci,lin sie trze wlasnie na plytkich zarosnietych wodach z reszta jak wiekrzosc ryb ale nie powinno to by calkowita przezkada w jego tale napewno cos tam sie wyciera [2011-12-04 22:55]

adamoso123

Ja mam stawik z wyspą na środku. Mam tylko tatarak ,bardzo mało trzciny i trochę rośliny która nachodzi na wodę. A linki mi się wycierają. Ponieważ złowiłem takiego 8 cm. ;D A karasie nie mają szans dorosnąć. Mam tylko takie 25cm.+ , szczupaki i okonie wycinają je w pień. I dobrze. Bo to jest plaga moim zdaniem :) [2011-12-07 20:33]

jacek placekkk

Algen Proponuje posadzić Ci na Wiosnę bardzo wczesna Wiosną jakąś trzcine tatarak roślinki w płytszym miejscu Twojego stawku żebyś mógł kontrolować miejsce I  stworzysz rybką lepsze miejsce do tarła   Masz Piękny stawek ale na zdjęciu widać że pozbawiony roślin :(
Pozdrawiam Jacek.
[2011-12-07 20:45]

Algen

Widziałem filmik jak chłopcy wrzucali gałęzie drzew iglastych na których płoć odbywała tarło. Czy dla lina/karasia takie gałązki będą atrakcyjne ?
[2011-12-08 11:36]

jacek placekkk

dla karasia napewno będą dobre co Do lina hmm trudno powiedzieć spróbować zawsze możesz :)
[2011-12-08 16:17]

Samotnik

Lin odbywa rozród przy temp. ok. 19 - 20 stopni c . Miejsce  musi być płytkiei spokojne. te pertie wody powinny być porośnięte roślinnością zanurzoną.  Ważne to to że Lin  nie znosi wody kwaśnej pH poniżej 5,5 często to to jest przyczyną braku rozrodu .  Znam takie przypadki . Zyczę powodzenia . Pozdrawiam . [2011-12-11 08:12]

Algen

Dzieki za ważne informację. Są dla mnie bardzo ważne, ponieważ chciałbym zrobić sobie typowo Polski Staw  żadnego karpia,amura tołpygi. Chciałbym żeby dominującymi rybami był lin i szczupak.
Samotniku jak zmierzyć pH i jak zapobiec kwaśnej wody ?
[2011-12-11 11:03]

Samotnik

Kolego Algen prosty sposób zbadać pH to  papierek lakmusowy / próby z kilku miejsc /  . Stacja Sanepidu  ok 30 zł . Bardzo dokładny wynik .  Reszte podpowiem jak będziesz znał pH .   To zależy od położenia zbiornika , czy ma dopływy itd ,itd . Powodzenia. Pozdrawiam serdecznie [2011-12-12 19:09]