Szpula aluminiowa czy grafitowa

/ 13 odpowiedzi
Witam
Do nowo zakupionego kołowrotka otrzymałem szpulkę aluminiową oraz szpulkę grafitową, czy jest jakaś różnica miedzy nimi, czy ma to jakieś znaczenie, łowie na grunt. To po prostu zwykła ciekawość.
Pozdrawiam.
rally1127

Jeśli o mnie chodzi, to nie widze większj różnicy pomiędzy obiema szpulami. Wiadomo, że aluminiowa jest bardziej wytrzymała i ma zdecydowanie dłuższą żywotność, jednak podczas łowienia (przynajmniej ja) nie zauwarzam dużej różnicy. Ja zawsze na aluminiową szpulę nawijam żyłkę, którą będę częściej używał, a na grafitową którą rzadziej.
Mam nadzieję że pomogłem :)  (2013/03/29 15:37)

u?ytkownik27096

Aluminiowe szpule są zdecydowanie lepsze stawiają mniejszy opór schodzącej żyłce z kołowrotka i teoretycznie dalej powinieneś rzucić.  (2013/03/29 16:44)

Boolek

Ciekawa teoria, przekonała mnie :D (2013/03/29 17:18)

Blancos

Mi osobiscie tez lepiej pracowal hamulec na aluminiowej w Mistral Galaxy 3000a po za tym alumiowa "sztywniej" sie trzymala na kolowrotku od grafitowej. (2013/03/29 21:15)

Izeron

Mi się wydaję że nie ma dużej różnicy oprócz tego że grafitowa może się szybciej zniszczyć ale to już musisz ją naprawdę extremalnie używać aby ją tak zajechać (2013/03/29 21:24)

wirefree

Grafit to ta szpula ma tylko w nazwie bo i jako taki to sie nadaje do robienia olowkow nie szpuli do kolowrotka.

(2013/03/29 21:58)

Artur z Ketrzyna

Witam
Do nowo zakupionego kołowrotka otrzymałem szpulkę aluminiową oraz szpulkę grafitową, czy jest jakaś różnica miedzy nimi, czy ma to jakieś znaczenie, łowie na grunt. To po prostu zwykła ciekawość.
Pozdrawiam.

Aluminiowa szpula ma bardzo gładka powierzchnię i jest toczona i polerowana. Co wpływa na dalekość rzutów.
Co do szpuli grafitowej. Jeśli jest malowana i gładka, lub ma rant z metalowego pierścienia. Też nieźle się będzie spisywać. No i kołowrotek będzie troszkę lżejszy.

Nie są to znaczne różnice, jakieś 5%. Bardziej estetyczne. No chyba że ta grafitowa to badziew...
Jak byś wkleił fotki tych dwóch szpul to można by było coś więcej powiedzieć... (2013/03/29 22:30)

Artur z Ketrzyna

Grafit to ta szpula ma tylko w nazwie bo i jako taki to sie nadaje do robienia olowkow nie szpuli do kolowrotka.

nie do końca kolega ma rację. Mówi się grafitowa. Bo dany materiał, zazwyczaj poliwęglan został wzbogacony grafitem (jak blanki wędek) w celu zmniejszenia ich wagi (wagi materiału). (2013/03/29 22:34)

ryukon1975

Dokładnie,en grafit to plastik z jakiego się dzieciom zabawki robi.
jak ktoś nie wierzy to niech rozkręci kołowrotek nawet taki za 300 zł i zobaczy to od środka tam gdzie nie jest pomalowane.:)
Dlatego ja już od jakiegoś czasu jak kupuje kołowrotek to tylko z stopów,wiadomo sama szpula dużo nie da ale jak jest już i korpus metalowy z solidnie osadzonymi łożyskami praca jest znacznie lepsza.No i wróży że kołowrotek pochodzi dłużej jak pół roku. (2013/03/29 22:34)

u?ytkownik32263

Przy gruntówce nie ma praktycznie żadnego znaczenia, za mało się rzutów się oddaje. Jednak już przy spinie ma i to ogromne. Otóż cały młynek jest lepiej wyważony, a dokładnie jego rotor. Poza tym sztywność całej konstrucji jest w przypadku alu dużo większa, żywotność też. No i sam wygląd, grafit, właściwie to plastik-prawdziwy grafit za drogi, to lipa dla oka:) (2013/03/29 22:36)

n-glass

Aluminium ogólnie lepsza jakość wykończenia i lepszy poler. Jak plecionka tylko aluminium na żyłce nie widzę jakoś różnicy w wypuszczaniu linki. (2013/03/29 22:39)

Boolek

A jednak wydaje się, że to banał a na każdą naszą ciekawość ktoś ma jakaś teorie. Jednak użyje aluminiową szpulę :D ... 
Pozdrawiam. (2013/03/29 23:23)

krychu26

Aluminiowa lepsza. Dalszy rzut, żywotność, wykonanie i przede wszystkim(dla mnie) fakt, że czujesz w ręku porządną, kutą szpulę, a nie jakiś grafit(dla mnie to sprawia wrażenie jakby plastik). (2013/04/06 19:37)