Szlachta się bawi

/ 61 odpowiedzi
Z racji tego, że przez wiele lat pracowałem jako dziennikarz, mam takie zboczenie zawodowe i lubię relacjonować konfliktowe zdarzenia.
Otóż uchwałą Zarządu Okręgu PZW Poznań zamknięto dla wędkarzy jezioro Średzkie w okresie od 29 maja do 6 czerwca. W tym to bowiem czasie odbywają się tutaj karpiowe mistrzostwa tegoż okręgu. Wpadłem tam sobie wczoraj na chwilę, zobaczyć jak to wygląda.
Stoją nad brzegami namioty, profesjonalne wędziska błyszczą z daleka. Stanowiska są odgrodzone taśmami, zakaz wstępu, straszą tablice zabraniające wejścia. Ale tych namiotów wypatrzyłem co najwyżej dziesięć...
Przyszedł chłopak z dziewczyną, psem, rowerem i wędką. Chciał sobie zarzucić obok namiotów ogrodzonych taśmami. Zaraz sprzeciwił się temu jakiś obozowicz, ubrany w czarną koszulkę ze złotymi napisami. Pewnie klubową, albo dla wszystkich uczestników mistrzostw. Taką samą koszulkę miał na sobie facet, który chwilę wcześniej szedł pobliską drogą, klucząc na niej skomplikowane linie krzywe i tocząc głośną dysputę z samym sobą...
- Jak to? To pan sobie tu może łowić, a ja nie mogę sobie połapać? - dziwił się chłopak.
- Uchwała zarządu okręgu - tłumaczył uczestnik mistrzostw.
Dyskusja jednak przybierała emocjonalnie.
- Jak ku...!? Łapać nie mogę? Na spacer z psem też nie mogę tędy iść, bo mi jakiś jeb... zarząd zakazał?
- Słuchaj Andrzej! Przyjedź, bo awanturnika tu mam - gospodarz wzywał przez telefon posiłki.
Jezioro ma prawie 50 ha. Moim zdaniem - zarząd okręgu przesadza, wyłączając je całe dla kilkunastu uczestników zawodów (chyba, że nie widziałem wszystkich, a jest ich więcej) i to na tydzień. Ma to w sobie coś z powiedzenia: - "patrzcie chamy, jak się szlachta bawi".   
u?ytkownik57785


#289330 wysłano: 2011/06/05 10:12


Mastiff
Ciekawe zdarzenie, bulwersujące, zarazem żenujące, przypominające pewną, minioną epokę.......


odpowiedz
cytuj
zgłoś naruszenie
#289335 wysłano: 2011/06/05 10:22


withanight88

Kolego Porenut tak samo zamknięty będzie cały zbiornik w Jeżewie od 2 do 6 lipca bodajże, tylko co oni tam będą łowić skoro wodę spuścili?





Zamykaja 78 h wody dla grupki karpiarzy?? (2011/06/05 10:26)

ryukon1975


A niektórzy koledzy na forum dziwią się że nie chcę(i niektóry inni koledzy) mieć z PZW nic wspólnego,poza byciem w nim by opłacić składki.Mówią idźcie na zebranie ,po co ?Żeby mnie przyjęli do kliki?Władza,za nasze pieniądze się bawi.
Może my skrzykniemy grupkę zrobimy mistrzostwa niekarpiarzy w łowieniu karpi?Zamkną coś dla nas? (2011/06/05 11:00)

MrCrasny


Niestety, taka jest rzeczywistość. W kołach i okręgach tworzą się kółka wzajemnej adoracji, gdzie panowie przy piwku i w oparach dymu z papierosów siedzą i opowiadają sobie historie w 90 % przesadzone. Ale co do zamykania całych akwenów tylko dlatego że - akurat w tym przypadku karpiarze- grupka ludzi urządza sobie zawody, to już jest bezczelne i chamskie. (2011/06/05 12:18)

u?ytkownik57785


To Karpiowe Mistrzostwa Okręgu, to chyba nie taka "grupka karpiarzy", co nie zmienia faktu, że zamknięcie całego akwenu jest grubym przegięciem. (2011/06/05 12:22)

Sniper64


Witam:)
 
Tak..Nikt nikomu nie broni organizowania zawodów! Każdy ma swoje zamiłowania - karpiarze spławik owcy,muszkarze i tak dalej!!! Tylko często brakuje organizacji na takich większych zawodach.Wiadomo przecież ilu uczestników bierze udział w takich zawodach więc powinno się odmierzać tyle akwenu ile po trzeba by bez problemu mgły się odbyć dane zawody!Błędem jest zamykanie reszty akwenu,a już na pewno nie ma nikt prawa zakazywać przejścia innym korzystającym ze wspólnych dóbr PZW i nie tylko! Nie obchodzi mnie co się dzieje wewnątrz takich zawodów,choć widziałem co się dzieje na takich zawodach! Wychodzi na to że kiedy są zawody karpiarzy będocymi tak samo członkami PZW To inni wędkarze są już nie wędkarzami? Tak samo płacą składki w PZW i maja takie samo prawo do korzystania z wody!Nie powinno być takiej dyskryminacji bo później są pretęsję że karpiarze to nie wędkarze!Zaznaczę że nie wszędzie tak jest - świadkiem byłem podobnej imprezy karpiowej (karpiarzy) na pewnym zbiorniku i tam podczas tej imprezy nie było czegoś takiego jak tu opisał jeden z kolegów,przejście i dostęp brzegiem był ok,owszem był cały profesjonalny sprzęt rozstawiony,ale nikt z uczestników zawodów karpiowych nie odezwał sie jakimś choćby podniesionym głosem do przechodzącego wędkarza,czy gapia z psem,była kultura i nawet widziałem takie zdarzenie kiedy dziecko idące z tatą z wędkami przechodziło obok rozstawionych sprzętów do ryglowania,zapachniało dziecku i głośno zapytało taty czy może wsiąść sobie jedną kiełbaskę! Zakłopotany tato odpowiedział choć jeszcze kawałeczek to sobie usiądziemy i zrobimy swoją kiełbaskę!!! Widzieli to uczestnicy zawodów i wiecie co panowie mam do nich szacunek,podeszli do dzieciaka z ojcem i poczęstowali ich oboje kiełbasą a dzieciakowi dali jeszcze soczek do picia,dzieciak był w 7 niebie tato nie wiedział jak po dziękować!!! Tak powinno być wśród wędkarzy,a nie granice czy zamykanie całości niewykorzystanego terenu dla siebie...!!! Przepisy mówią jasno swobodny dostęp do wody...wiadomo że nikt nie usiądzie między zawodnikami na zawodach ! Więc dużo nie porządku było zamknięcie całego zbiornika...!!!No ale jak Maciej już wspomniał jeszcze pozostało w pamięci dawne co nieco....!Jedni mogą się bawić a drudzy za płot:)i nie podchodzić..! Bo psami poszczują:) Mam nadzieje że nie wszędzie jest taka kultura..by wędkarz wędkarza dyskryminował!!! (2011/06/05 12:48)

ryukon1975


Ja też nie -taki wędkarz a nikt się mną nie zajmuje,nie zamyka dla mnie łowisk,nie dostarcza zimnego piwa na miejscówkę.
Dlaczego?Bo nic dla nich nie znaczę.
Jakieś  tam mistrzostwa,brzuchatych dziadków też dla mnie i większości normalnych wędkarzy nic nie znaczą.Jednak to ja jestem bity w tyłek .Kto to jest mistrz okręgu że mam mu coś oddawać?Zapytajmy kogokolwiek na ulicy powie że to jest nikt.W najlepszym przypadku że nie wie kto to jest.
(2011/06/05 12:48)

82marco


Miałem podobna sytuacje w tamtym roku. W niedzele rano wybrałem sie ze spinningiem nad jezioro. Kilka rzutów i podpływa do mnie łódź z dwoma kolesiami. Słysze ze mam przestac łowic bo odbywają sie zawody spinningowe i zbiornik dla wedkarzy jest zamkniety do godz. 14.00. No myslalem ze mnie szlak trafi. Jezioro nie jest małe bo ma 110 ha (Paprocany m. Tychy). (2011/06/05 20:47)

Sniper64


To jest właśnie myślenie organizatorów...Ciekawe jak na Bałtyku zrobią zawody to zamkną cały Bałtyk ???? :) (2011/06/05 21:45)

withanight88


To jest właśnie myślenie organizatorów...Ciekawe jak na Bałtyku zrobią zawody to zamkną cały Bałtyk ???? :)



Włącznie z Ruska linią brzegową :)

(2011/06/06 09:03)

JKarp


Cześć
Nie żebym był złośliwy ale jak zwykle okazuje się, że każdy kij ma dwa końce ;-)
Zawody zgłoszone, oficjalne i o co chodzi?
Mieli prawo do zamknięcia zbiornika to zamknęli. Nie wiem dlaczego na tak długo ale to inna sprawa. Spławikowcy mogą to karpiarze też mogą. Komunikat na stronie PZW był a jak to mówią Google nie gryzą...
Dlaczego szlachta?
Bo stać na namioty, wędki kupowane za pieniądze odkładane  przez kilka lat?
Tu jest pełna liczba zawodników ( drużyn dwuosobowych ):
http://www.klubkarpiowysazan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=28%3Alista-na-zawody&catid=2%3Aaktualnoci&Itemid=1
Nie było ich tak mało jak się wydaje.
Faktem jest, że sam nie cierpię dowiadywać się o zawodach w ostatniej chwili ale już jak zajadę i zobaczę, że są zawody nawet nie próbuję wędkować tylko grzecznie zmieniam miejscówkę.
Janusz JKarp (2011/06/06 12:44)

perwer


Cześć
Nie żebym był złośliwy ale jak zwykle okazuje się, że każdy kij ma dwa końce ;-)
Zawody zgłoszone, oficjalne i o co chodzi?
Mieli prawo do zamknięcia zbiornika to zamknęli. Nie wiem dlaczego na tak długo ale to inna sprawa. Spławikowcy mogą to karpiarze też mogą. Komunikat na stronie PZW był a jak to mówią Google nie gryzą...
Dlaczego szlachta?
Bo stać na namioty, wędki kupowane za pieniądze odkładane  przez kilka lat?
Tu jest pełna liczba zawodników ( drużyn dwuosobowych ):
http://www.klubkarpiowysazan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=28%3Alista-na-zawody&catid=2%3Aaktualnoci&Itemid=1
Nie było ich tak mało jak się wydaje.
Faktem jest, że sam nie cierpię dowiadywać się o zawodach w ostatniej chwili ale już jak zajadę i zobaczę, że są zawody nawet nie próbuję wędkować tylko grzecznie zmieniam miejscówkę.
Janusz JKarp



Janusz kolego obydwaj mamy wspólne zamiłowanie i kochamy rybki.....pomyśleć mozna że wędkarz wędkarza powinien zrozumieć....a tu dupa blada...
Wiem że stary wyjadacz karpiowy jak ty stara sie zrozumieć tych organizatorów i ze względu że to zawody karpiowe ,przymyka oko na rzeczywistość .Niestety czy stety wielu tutaj kolegów ma oczy szeroko otwarte i perpektywy sie zmieniają. (2011/06/06 13:06)

JKarp


Cześć
Darek nie tak zaraz przymyka:
"Mieli prawo do zamknięcia zbiornika to zamknęli. Nie wiem dlaczego na tak długo ale to inna sprawa."
Ja tam nikomu wrogiem nie jestem. Jak dla mnie nie powinno zamykać się całego zbiornika na zawody. No bo co spławikowiec i w jaki sposób może przeszkodzić karpiarzom, gdy ci drudzy łowią minimum ( tak sadzę ) 80m od brzegu? Co prawda odwrotne pytanie również powinno się zadać spławikowcom łowiącym góra 20m od brzegu.
Tak se myślę, że karpiarz to nawet mógłby odciągnąć rybę od brzegu na zawodach spławikowych ale odwrotnie to już ciężka sprawa.
Kwestia dobrej woli i organizacji zawodów.
Zakaz wstępu na stanowisko ma swoje uzasadnienie - nie ma możliwości podrzucenia ryby ( lub nawet zanęty ) na zawodach i z tym się zgodzę.
Janusz JKarp (2011/06/06 13:23)

perwer


No tak,ale zamknąć zbiornik na ponad tydzień ze względu na zawody ?  Ja sie z takim czymś nie spotkałem i założe sie o każde pieniądze, że u nas by takie zawody nie przeszły .... (2011/06/06 13:37)

porenut


Na stronie : - http://www.pzwsroda.pl/ -  stoi jak byk komunikat, że jezioro zamknięte jest od 29 maja do 6 czerwca. I tutaj mam kolejny dylemat. Dzisiaj jest poniedziałek 6 czerwca. Nie byłem tam, ale kolega w mieście opowiadał, że już jest po zawodach. Podobno rozjechali się wczoraj wieczorem. To po cholerę jeszcze ten 6 czerwca?
Jest parno i burzowo, moja pogoda na rybki. Nie mam czasu na dalszy wypad, ale chcę właśnie dziś o 20 zawitać nad miejscowy akwen i pozostać do rana. Ciekawe, czy mnie ktoś pogoni? A może przyjdzie mi w sądzie odpowiadać za zbrodnię? (2011/06/06 15:44)

JKarp


Cześć
No powiem Ci, że ja tego to już wcale nie rozumiem dlaczego do dziś jest zamknięty akwen.
A może zadzwoń i zapytaj jak to właściwie jest. Może ktoś się pomylił i będziesz mógł spokojnie połowić.
Janusz JKarp (2011/06/06 16:00)

u?ytkownik32263


No pieknie. Nie dość że cały dość spory zbiornik zamknięty na cały tydzień to i jeszcze takie chamstwo organizatorów i zawodników. Takie coś należy tępić z całą stanowczością włącznie z zakazem organizacji zawodów tego typu. I o ile rozumiem zamknąć jakiś kawałem danego akwenu na czas zawodów to na Boga nie cały i to na tydzień. Z pełną premedytacją pomijam ile te "zawody" wyrządziły szkód w tej wodzie- tony zanęty, które później będą zalegać na dnie.

(2011/06/06 16:03)

JKarp


No pieknie. Nie dość że cały dość spory zbiornik zamknięty na cały tydzień to i jeszcze takie chamstwo organizatorów i zawodników. Takie coś należy tępić z całą stanowczością włącznie z zakazem organizacji zawodów tego typu. I o ile rozumiem zamknąć jakiś kawałem danego akwenu na czas zawodów to na Boga nie cały i to na tydzień. Z pełną premedytacją pomijam ile te "zawody" wyrządziły szkód w tej wodzie- tony zanęty, które później będą zalegać na dnie.

Cześć
No nie mogę się oprzeć ripoście na temat tych ton zanęty i ich zalegania.

"Ogranicza się ilość używanych zanęt do 17 litrów na jedną turę na jednego
zawodnika. Zanęta przy pomiarze objętości powinna być nawilżona,
gotowa do użycia wraz ziemią, gliną, żwirem, piaskiem itp. Ważne: zanęta
nie może być ubita w pojemniku. Limit używanych przynęt pochodzenia
zwierzęcego wprowadzanych do zanęty i łowienia wynosi 2,5 litra na jedną
turę, w tym maksymalnie 1 litr ochotki (jokersa lub haczykowej)."
To blockquote mówiący ile zanęty i przynęty może użyć zawodnik na zawodach spławikowych na jedną turę :-(
17 litrów to wiaderko Sensasa na cztery godziny - to są dopiero tony !
Tomku mniej nerwów i zacietrzewienia.
Każdy wędkarz wie, co znaczy przenęcić łowisko- daje to odwrotny skutek do zamierzonego. Normalny Karpiarz też o tym wie.
Na ostatniej zasiadce nęciliśmy wieczorem około 3 kilo kuku plus ok 120 kulek na marker na dobę. Rano po nocy zostawało może 10 kulek a kuku było całe wyżarte.
Efekt amurek 18kg :-)
Janusz JKarp (2011/06/06 16:24)

withanight88


Janusz ale sam powiedz , czy to nie jest chore żeby całkowicie zamykac zbiorniki , jeden ma ponad 50 ha , drugi prawie 80 ha? Nie wystarczyło by zamknąc tej częsci na której będą zawody ? + 100, 150 metrów w prawą i lewą stronę od ostatniego stanowiska? (2011/06/06 17:55)

Jack14


A jak się potem koledzy pozbierają jak tylko do jednego "końca" mają iść, a tak przejdą i się znajdą wieczorem czy rano ale czy to jest tak ważne ważne, że im impreza się udała. (2011/06/06 18:00)

pstrag222


bedac na wekendzie na rybach. po nocce około 6 przychodzi pan i mowi ze jest z ssr.
poprosiłem o okazanie jego legitymacji nie pokazał,
i zaczoł puszczac wiazanke
zdziwiło mnie to ze przyszedł do mnie akurat bo innych nie kontrolował za chwile podchodzi i oswiadcza mi ze mam sie zwijac bo bede tu zawody
nie ma zadnych plakatow a ni nic, wiec ??? co ja mam sie zwijac a reszta?
za chwile podeszł grupka jego ziomali no i nie miałem wyjsci musiałem sie ewakułowac (2011/06/06 18:10)

JKarp


Janusz ale sam powiedz , czy to nie jest chore żeby całkowicie zamykac zbiorniki , jeden ma ponad 50 ha , drugi prawie 80 ha? Nie wystarczyło by zamknąc tej częsci na której będą zawody ? + 100, 150 metrów w prawą i lewą stronę od ostatniego stanowiska?


Cześć
No jest to nienormalne żeby cały zbiornik zamknąć. Tak myślę ale sam pewnie wiesz lub się domyślasz, że różnie to jest. O ile Karpiarze potrzebują areału o tyle spławikowcy lub spinningiści nie zawsze muszą mieć do dyspozycji cały zbiornik ( w szczególności jak łowią z łódki i mogą się przemieszczać po całej wodzie ).
Janusz JKarp (2011/06/06 18:15)

Artur z Ketrzyna


Każdy z nas dużo krzyczy bo goście zrobili zawody i nam zakazano w tym akwenie na ten czas wędkować. Zamknęli cały akwen! Przegonili mnie! Oni mogli a ja nie!
Tyle że ilu z nas chodzi na zebrania? Ilu z nas składa zastrzeżenia do jakiegoś punktu regulaminu?
Praktycznie nikt, a potem się burzymy że tak jest a nie inaczej. A częściowo to my sami też troszkę za to odpowiadamy. Bo na posiedzeniach są poruszane wszelakie tematy dotyczące działalności PZW i danych kół. Ale jak coś zawetować jak mnie tam nie ma?
Jak coś zorganizować jak mi się nie chce napisać regulaminu, zarezerwować miejscówki, zdobyć jakiegoś sponsora i wiele takich czynności organizacyjnych?

Nie fer jest zamknięcie całego akwenu a tym bardziej na taki kawał czasu. Ale ciekaw jestem ilu zgłosiło sprzeciw przed organizacją danych zawodów? Czy ktoś podią negocjacje by udostępnić przeciwny brzeg dla wędkarzy nie uczestniczących w zawodach?

Dlaczego zamknęli cały akwen? Bo bali się że jakiś zwykły moczy kij który dobrze zna cały akwen i przyzwyczajenia oraz gusty pływających tam rybek, użyje swojej tajnej zanęty i zaczaruje rybki. A te jak opętane uciekną do niego, i zawodnicy  "tacy fachowcy" nie połowią. A co gorsza jakiś pismak "spostrzegawczy dziennikarz" Napisze " 20 zawodników wrzuciło do wody setki kilogramów zanęty użyli najnowocześniejszych gadżetów i złowili tyle samo karpi co ten  biedny wędkarz w podartych portkach i bambusem w ręku. To był by opiach na całą Polskę.

JKarp mówisz "Ogranicza się ilość używanych zanęt do 17 litrów na jedną turę na jednego
zawodnika" Pomnożyć to razy 3 tury i razy 40 zawodników, to wychodzi 2040 kg (TO JEST MAŁO?), a jeden wędkarz zużył aż 51 kg. czy to jest mało? Do tego biorąc pod uwagę że karpie trawią tylko w 50% zjedzony pokarm to ile w wodzie zostało, nie mówiąc że napewno nie wyjedli wszystkiego. A jak woda jest ciepła to zanęta szybko kiśnie, i jak ryba jest już obżarta to też nie żeruje i jeszcze innych czynników mogę podawać.
Ja na jedno wędkowanie nie zużywam więcej niż 1 kg zanęty, a zazwyczaj jakież 300-400 gram i to na zasiadkę co najmniej 6-8 godzinną i wiem że ryby w 100% nigdy nie wyjedzą. Drobiny zalegną w mule a w wodzie tłuszcze, te resztki oczyszczą małże i plankton oraz robactwo wodne. Ilość zanęty powinno być ograniczone intensywnością żerowania w danym momencie ryb, a nie dużo zanęty zwabi dużo ryb BZDURA.
W wzeszłym roku nęciłem swoją miejscówkę 300-500 gramami zanęty i zaczełęm poławiać od 5 do 9 kg ryb (większości nie zabierałem). Wypatrzył to jeden przygłup wparował w nocy na łowisko ziają je, nawet skwitował że jest na prawie bo był pierwszy (nie mówiąc ile się musiałem napracować by te oczko powstało). Do wody co rusz wrzucał garści zanęty (obserwowałem jego poczynania z innej mojej miejscówki) i co nałowił ryby? NIE, zakwasił łowisko i po jego nęcenu już nie złowiłem tam ładnych linków i karasi, a tylko mikruśne krąpie i parę płoteczek. (2011/06/06 22:47)

Artur z Ketrzyna


Dodam jeszcze jedno wytłumaczenie dlaczego często po zawodach dany akwen jest zamknięty. Nie dla samego widzi mi się, spowodowane jest to po części że ma dnie zalegają jeszcze resztki zanęty a ponieważ ryby są objedzone to już tak nie żerują. I jak inni wędkarze zaczęli by teraz nęcić w innych miejscach ro ryby z chęcią by wpłynęły w tą świeżą, bo tamta już by troszkę się zestarzała (zaczęła się rozkładać). A tak jeszcze co niektóre ryby zwabione z daleka zapachem zanęty dokończą czyszczenie dna.
Są już odezwy wielu wędkarzy znających ten problem by radykalnie zmniejszyć limit użytej zanęty na zawodach, a nawet zacząć organizować zawody bez jej użycia. Był ten problem już poruszony na tym forum. Ale zanim to się zmieni na lepsze to w naszej Wiśle musi bardzo ale to bardzo dużo wody upłynąć.

O tym co tu opisałem wiedzą dobrze akwaryści. Wiedzą czym grozi przekarmianie ryb nawet odrobiną karny mimo wymyślnych filtrów i odpowiednio dobranego rybostanu. (2011/06/06 23:22)

JKarp


Każdy z nas dużo krzyczy bo goście zrobili zawody i nam zakazano w tym akwenie na ten czas wędkować. Zamknęli cały akwen! Przegonili mnie! Oni mogli a ja nie!
Tyle że ilu z nas chodzi na zebrania? Ilu z nas składa zastrzeżenia do jakiegoś punktu regulaminu?
Praktycznie nikt, a potem się burzymy że tak jest a nie inaczej. A częściowo to my sami też troszkę za to odpowiadamy. Bo na posiedzeniach są poruszane wszelakie tematy dotyczące działalności PZW i danych kół. Ale jak coś zawetować jak mnie tam nie ma?
Jak coś zorganizować jak mi się nie chce napisać regulaminu, zarezerwować miejscówki, zdobyć jakiegoś sponsora i wiele takich czynności organizacyjnych?

Nie fer jest zamknięcie całego akwenu a tym bardziej na taki kawał czasu. Ale ciekaw jestem ilu zgłosiło sprzeciw przed organizacją danych zawodów? Czy ktoś podią negocjacje by udostępnić przeciwny brzeg dla wędkarzy nie uczestniczących w zawodach?

Dlaczego zamknęli cały akwen? Bo bali się że jakiś zwykły moczy kij który dobrze zna cały akwen i przyzwyczajenia oraz gusty pływających tam rybek, użyje swojej tajnej zanęty i zaczaruje rybki. A te jak opętane uciekną do niego, i zawodnicy  "tacy fachowcy" nie połowią. A co gorsza jakiś pismak "spostrzegawczy dziennikarz" Napisze " 20 zawodników wrzuciło do wody setki kilogramów zanęty użyli najnowocześniejszych gadżetów i złowili tyle samo karpi co ten  biedny wędkarz w podartych portkach i bambusem w ręku. To był by opiach na całą Polskę.

JKarp mówisz "Ogranicza się ilość używanych zanęt do 17 litrów na jedną turę na jednego
zawodnika" Pomnożyć to razy 3 tury i razy 40 zawodników, to wychodzi 2040 kg (TO JEST MAŁO?), a jeden wędkarz zużył aż 51 kg. czy to jest mało? Do tego biorąc pod uwagę że karpie trawią tylko w 50% zjedzony pokarm to ile w wodzie zostało, nie mówiąc że napewno nie wyjedli wszystkiego. A jak woda jest ciepła to zanęta szybko kiśnie, i jak ryba jest już obżarta to też nie żeruje i jeszcze innych czynników mogę podawać.
Ja na jedno wędkowanie nie zużywam więcej niż 1 kg zanęty, a zazwyczaj jakież 300-400 gram i to na zasiadkę co najmniej 6-8 godzinną i wiem że ryby w 100% nigdy nie wyjedzą. Drobiny zalegną w mule a w wodzie tłuszcze, te resztki oczyszczą małże i plankton oraz robactwo wodne. Ilość zanęty powinno być ograniczone intensywnością żerowania w danym momencie ryb, a nie dużo zanęty zwabi dużo ryb BZDURA.
W wzeszłym roku nęciłem swoją miejscówkę 300-500 gramami zanęty i zaczełęm poławiać od 5 do 9 kg ryb (większości nie zabierałem). Wypatrzył to jeden przygłup wparował w nocy na łowisko ziają je, nawet skwitował że jest na prawie bo był pierwszy (nie mówiąc ile się musiałem napracować by te oczko powstało). Do wody co rusz wrzucał garści zanęty (obserwowałem jego poczynania z innej mojej miejscówki) i co nałowił ryby? NIE, zakwasił łowisko i po jego nęcenu już nie złowiłem tam ładnych linków i karasi, a tylko mikruśne krąpie i parę płoteczek.
Cześć
Artur te 17 litrów zanęty itd dotyczy zawodów spławikowych a nie tych konkretnych o których tu rozmawiamy ( na jedną turę czyli około cztery godziny ).
Pomyśl sam co się robi na zawodach klasy okręgowej?

To tylko taka mała uwaga z mojej strony.
Janusz JKarp
(2011/06/07 07:41)

withanight88



Cześć
Artur te 17 litrów zanęty itd dotyczy zawodów spławikowych a nie tych konkretnych o których tu rozmawiamy ( na jedną turę czyli około cztery godziny ).
Pomyśl sam co się robi na zawodach klasy okręgowej?

To tylko taka mała uwaga z mojej strony.
Janusz JKarp






No to pięknie :)

(2011/06/07 08:02)