Zaloguj się do konta

Szczytówki Mikado Golden Bay feeder 360/140

utworzono: 2015/01/14 10:18
Karol2929

Witam szanownych kolegów.

Pytanie odnośnie szczytówek w Mikado Golden Bay feeder 360/140 , tzn czy to prawda , że na

białą
koszyk 20-30g,
żółtą
30-40g,
zieloną 40-50g
czerwoną więcej.. 

tak sprzedawca mi podpowiedział.

Czytałem na forum o szczytówkach tzn dobór odnośnie rzeki czy wody stojącej , chodzi m o wytrzymałość lub koledzy jak dobierali gramaturę koszyków..

Pytam kolegów którzy użytkują ową wędkę lub mieli do czynienia..

Pozdrawiam
Karol
[2015-01-14 10:18]

ryukon1975

Ten sprzedawca niewiele wie o łowieniu na feeder.

Jeśli łowisz np. na wodzie stojącej ryby nie osiągające dużych rozmiarów zakładasz najmiększą/ najbardziej czułą szczytówkę. Łowiąc przy silnym wietrze napierającym na odcinek żyłki szczytówka- woda te proponowane przez "sprzedawcę" 20 -30 g pojedzie po dnie szybciej jak pendolino. Dlatego musisz zmontować cięższy zestaw przykładowo 50- 60 g. W niczym to tej szczytówce nie zaszkodzi jeśli tylko nie przekroczysz ciężaru wyrzutowego wędziska czyli w tym przypadku tych stu czterdziestu gram.

[2015-01-14 10:29]

Moczykij70

Witam szanownych kolegów.

Pytanie odnośnie szczytówek w Mikado Golden Bay feeder 360/140 , tzn czy to prawda , że na

białą
koszyk 20-30g,
żółtą
30-40g,
zieloną 40-50g
czerwoną więcej.. 

tak sprzedawca mi podpowiedział.

Czytałem na forum o szczytówkach tzn dobór odnośnie rzeki czy wody stojącej , chodzi m o wytrzymałość lub koledzy jak dobierali gramaturę koszyków..

Pytam kolegów którzy użytkują ową wędkę lub mieli do czynienia..

Pozdrawiam
Karol

Szczytówki dobierasz pod kątem panujących warunków na łowisku, nie do ciężaru koszyka. Im większy wiatr, napór nurtu na żyłkę, ciężarek (koszyk) itd. montujesz twardszą szczytówkę.

Pozdrawiam.

[2015-01-14 11:38]

Wachta2

Trudno mi uwierzyć by biała szczytówka w tym kiju wytrzymała 140g.
[2015-01-14 18:42]

ryukon1975

Wytrzyma. Tak samo jak wklejka cw 10 g wytrzyma hol ryby 5 kg. Szczytówka w czasie zarzucania czy holu poddaje się i układa "po żyłce" a cały ciężar bierze na siebie dolna część blanku. Nie mam gdzie teraz zrobić zdjęcia bo bym pokazał o co mi chodzi. [2015-01-14 19:03]

wartoslaw

Tak jak pisze kolega ryukon1975 wszystko wytrzyma. trzeba tylko umiejętnie zarzucać:) a wklejka wytrzyma dużo więcej niż 5kg..Liczy się tylko umiejętny hol i hamulec kołowrotka. A na hama to można wszystko przesilić i połamać czy urwać. [2015-01-14 19:15]

Karol2929

Dziękuję za odpowiedzi..

A czy na jeziorze również da się nim łowić? Tzn czytałem na forum, że tak, ale pewnie z dokupionymi innymi szczytówkami.. czy tymi co są w zestawie również, a tylko dobrać też do panujących warunków i wtedy np sprężyna bez obciążenia , koszyk 20gr i miększa szczytówka?

przepraszam jeśli pytam o to samo co już było..
pierwszy rok, gdzie zaczynam łowić tą metodą :)

wiadomo na jezioro lepszy byłby picker ew lżejszy feeder..
[2015-01-15 08:51]

ryukon1975

Dobrym feederem można łowić na jeziorze nawet jeśli ma duży ciężar wyrzutowy. Dobrym czyli zaopatrzonym w odpowiednio zróżnicowany pod względem mocy zestaw szczytówek. Nie znam wędziska o które pytasz więc nie stwierdzę jednoznacznie do czego się ono nadaje. Jednak tak jak piszesz jeśli szczytówki są zbyt "twarde" zawsze możesz dokupić delikatne i czułe, jeśli tylko blank wędziska nie jest zbyt kołkowaty dlatego że wtedy może z nimi źle współpracować. [2015-01-15 09:13]

JKarp

Ten sprzedawca niewiele wie o łowieniu na feeder.
Jeśli łowisz np. na wodzie stojącej ryby nie osiągające dużych rozmiarów zakładasz najmiększą/ najbardziej czułą szczytówkę. Łowiąc przy silnym wietrze napierającym na odcinek żyłki szczytówka- woda te proponowane przez "sprzedawcę" 20 -30 g pojedzie po dnie szybciej jak pendolino. Dlatego musisz zmontować cięższy zestaw przykładowo 50- 60 g. W niczym to tej szczytówce nie zaszkodzi jeśli tylko nie przekroczysz ciężaru wyrzutowego wędziska czyli w tym przypadku tych stu czterdziestu gram.

Należy tylko prawidłowo ustawić wędkę i po problemie. Prawidłowo czyli jak najbardziej równolegle do wody a szczytówki na wysokości oczu. Karol na jeziorze czyli wodzie stojącej nie ustawiaj wędek na sztorc jak rakiet patrzących w niebo. Po pierwsze boli kark a po drugie nie zauważysz dużo brań.  JK
[2015-01-15 09:39]

ryukon1975

Prawidłowo ustawić się nie da.

Jeśli nawet kolega Karol zatopi jak największy odcinek żyłki co na stojącej wodzie nie jest niczym dziwnym to sama woda "ruszona" wiatrem przesunie zestaw 20- 30 g szczególnie gdy łowi się na dużych odległościach. Jakby tego było mało to na tak lekkim zestawie nie da się napiąć żyłki na odcinku szczytówka- ciężarek co w metodzie feeder jest jednak wymogiem. Chyba że zarzuci zestaw oby tylko było i żyłka na odcinku dwudziestu metrów od ciężarka będzie leżeć w mule na dnie. Niestety wtedy ucierpi na tym bardzo prawidłowa i szybka sygnalizacja brań.

[2015-01-15 09:50]

JKarp

Krzysiu wybacz ale Dragon zupełnie nie trafił ....Łowiłem i mam nadal pickera i feedera. Szczególnie pickerem łowiłem bardzo lekko i delikatnie z koszykiem do 25 g. Nigdy nie zdarzyło się tak, żeby wiatr lub nawet delikatny prąd wody ( np na Kanale Żerańskim ) przesunął mi zestaw po dnie.Feederem łowiłem z koszyczkiem góra 40 g a najczęściej właśnie 30 lub 35 gram. Nigdy zestaw mi się przesunął. Łowiłem na Zegrzu, na Kanale Żerańskim i jeszcze w kilku wodach np na Rożnowie.Jeśli wędka ma szczytówkę pozwalającą na tak delikatne łowienie a ta wędka akurat ma białą szczytówkę to bez problemu można używać tak lekkich koszyczków. Oczywiście ważny jest też dobór żyłki ale to inna para kaloszy.
"Prawidłowo ustawić się nie da." Tego zdania nie rozumiem. 
JK [2015-01-15 10:15]

ryukon1975

Prawidłowo ustawić się nie da."

Tego zdania nie rozumiem. 

Miałem na myśli to e nie da się ustawić prawidłowo wędziska czyli tak aby wszystkie elementy zestawu były stabilne a sygnalizacja prawidłowa. Jeśli używa się ciężarka 20- 30 g (jakie proponował sprzedawca) przy silnym wietrze.

Każdy łowi jak uważa ale moje zdanie jest takie a nie inne. :)

[2015-01-15 10:27]

Wachta2

Biała szczytówka w tej wędce jest wykonana z włókna szklanego i ma grubość 1-1,5mm (nie mam jej teraz pod ręką) i dlatego mi się wydaje, że nie wytrzyma wyrzutu 140g.
[2015-01-15 10:36]

Karol2929

kolego Wachta, nikt nie mówił o rzucaniu białą szczytówką 140 gram.

Pisałem, że sprzedawca mówił o białej szczytówce max 30gr.

...nie , nie mam zamiaru na wodzie stojącej ustawiać kija na sztorc :)

Będzie to mój pierwszy sezon łowienia feederem- samemu, nad wodą bezpośrednio obserwowałem co i jak robią koledzy wędkarze, teraz metodą prób i błędów będę dochodził do tego co i jak :)

Dziękuję kolegom za każdą wypowiedź poradę :)
[2015-01-15 11:02]

ryukon1975

Poświęciłem się dla Ciebie i zrobiłem zdjęcie które może coś wyjaśni. Wędzisko na fotce to wklejka czyli ma taka szczytówkę jak feeder. Zwróć uwagę na odcinek szczytowy z ostatnimi czterema przelotkami który jest praktycznie ułożony równolegle do żyłki i nie pracuje, pracę przejął dolny odcinek blanku. Dodam że wklejka ta nie ma cw 140 g  ale aż 7 g.:)  [2015-01-15 11:05]

Moczykij70

Biała szczytówka w tej wędce jest wykonana z włókna szklanego i ma grubość 1-1,5mm (nie mam jej teraz pod ręką) i dlatego mi się wydaje, że nie wytrzyma wyrzutu 140g.

Kolego, biała szczytówka przeznaczona jest ewidentnie na wodę stojącą i jaki wędkarz będący zdrowy na umyśle łowi takim ciężarem na wodzie stojącej? Ja takiego speca jeszcze nie spotkałem. Po co łamać sobie głowę czy wytrzyma czy nie, jeżeli i tak nikt nie łowi (a raczej nie powinien) w taki sposób. Jak znajdzie się taki śmiałek i połamie szczytówkę, to tylko może mieć pretensje do siebie.

Pozdrawiam.

[2015-01-15 12:02]

Jędrula

Krzysiek nawet fotkę zrobił ! :) Jesteś chłopie nieoceniony :) [2015-01-15 13:25]

ryukon1975

Jędrek kosztowało mnie to dużo wysiłku bo musiałem kilka pniaczków ( których notabene nie chce mi się porąbać od pewnego czasu ) dźwignąć by wędzisko zakotwiczyć. Tyle kilogramów nie złamało witki o cw 7 g a inni się martwią że ciężki kij gruntowy zostanie połamany przez 140 g. :) [2015-01-15 13:38]

JKarp

"Prawidłowo ustawić się nie da."
Tego zdania nie rozumiem. 

Miałem na myśli to e nie da się ustawić prawidłowo wędziska czyli tak aby wszystkie elementy zestawu były stabilne a sygnalizacja prawidłowa. Jeśli używa się ciężarka 20- 30 g (jakie proponował sprzedawca) przy silnym wietrze."
Zapewniam, że się da. Mała podpowiedź - stabilne podpórki nie hm... jakiś badziew. Druga podpowiedź - prawidłowo dobrana średnica żyłki. Podpórki wiadomo - stabilne, dobrze wbite w ziemię, nie jakieś śmieszne, cienkie aluminiowe rureczki. Oczywiście sama podpórka wędki typu feeder też ma znaczenie. Choć ja często używałem zwykłej końcówki. Jednak przy zacięciu trzeba pamiętać, że należy zacinając lekko podnosić kij w górę.  Żyłka - im grubsza tym gorzej. Oczywiście 0,12 mm też się nie nada. Przy koszyku 30-35-40 gram 0,20 góra 0,22 mm. Wytrzyma rzuty ale nie jest podatna na wiatr i ewentualnie nurt.
JK [2015-01-15 16:10]

notaki

A propos ustawiania....
Jak wie każdy, obserwowanie szczytówki non-stop jest mało realne, zawsze wzrok gdzieś ucieknie ( szcególnie w lecie, gdy dziewczyny plażują :D ), więc od jakiegoś czasu ustwiam  nad wodami stojącymi, czy wolno płynącymi wędkę na jednej podpórce, dolnik trzymając na kolanie , a rekę na dolniku.
Byłem kupiłem podpórkę feederową bodajże 80-160 cm , z regulowaną głowicą, co pozwala mi wbijać ją pod kątem i mieć dobre podparcie dla wedki.
Rrka na dolniku , w okolicach kołowrotka, i jesli mamy przyzwoite wedzisko, nawety branie uklei poczujemy na kiju.

I wtedy - nie odrywając wzroku od aktualnie przechodzacej w poblizu skąpo ubranej panienki - możemy ciąć w ciemno ;-)
[2015-01-15 18:43]

ryukon1975

Oczywiście że poczujemy branie trzymając rękę na dolniku. Tak właśnie łowi się na spinning. Przy delikatnych braniach właśnie po wyczuciu pstryknięcia w kij wędkarz zacina. Nie zawsze jest tak jak piszą początkujący że przykładowo szczupak sam wiesza się na kiju. Wiesza się w czasie agresywnego żerowania ,jednak nie zawsze żeruje ostro. Czasem żeruje tak delikatnie że uderzenie w gumę 12 cm jest ledwo wyczuwalne choć jest ona 8 m od szczytówki. Niestety początkujący tego nie wiedzą bo trzeba kilka lat by nauczyć się takie brania wychwycić i zaciąć. Zaciąć dlatego że ryba tak biorąca nie zacina się sama. Jest tu te ważna jakość i klasa wędziska byle szklana witka nie pokaże takiego brania. [2015-01-15 18:54]

notaki

I jeszce jedno..
Poza wedką, trzeba wyćwiczyć sobie odruch zacinania.
Siedzimy - powiedzmy -  pół godziny, szczerze mówiąc nasze skupienie na łowieniu ulotniło się już dobre parę minut wcześniej, nasza uwaga zaczyna się rozpraszać na tym co wokół....  i nagle puknięcie na kiju. Trzeba ciąć absolutnie odruchowo, zanim do mózgu dotrze informacja, ze to branie, zanim mózg ja przeanalizuje i zrobimy to świadomie.
Bo wtedy będzie już pewnie po rybie.

To się da wyćwiczyć, ale wymaga czasu.
[2015-01-15 19:02]

Wachta2

Jędrek kosztowało mnie to dużo wysiłku bo musiałem kilka pniaczków ( których notabene nie chce mi się porąbać od pewnego czasu ) dźwignąć by wędzisko zakotwiczyć. Tyle kilogramów nie złamało witki o cw 7 g a inni się martwią że ciężki kij gruntowy zostanie połamany przez 140 g. :)

Dzięki. Muszę przyznać, że brak mi argumentów, ale... :)
[2015-01-15 19:03]

notaki

Oczywiście sama podpórka wędki typu feeder też ma znaczenie. Choć ja często używałem zwykłej końcówki. Jednak przy zacięciu trzeba pamiętać, że należy zacinając lekko podnosić kij w górę

Podpowiem :D Jedno z ramion podpórki uciąć jakieś 1/2 do 1 cm nad wyokrągleniem i starannie obrobić ( by przypadkiem żyłka się nie łapała ) Oczywiście dłuższe ramię w kierunku wody. Cięcie ( częściowo ) w górę jesli szczytówkę mamy przy samej wodzie , by przytopć zyłkę jest po pierwsze strasznie niewygodne, po drugie - przynajmniej mnie - zdarzalo się zapomnieć, że treba ciąć w górę ( efektów można się domyslic :D ), po trzecie znacznie opóźnia to zacięcie. A sama podpórka kosztuje pewnie złotówkę , góra dwie ;-) [2015-01-15 19:11]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia