Szczytówka boczny trok

/ 3 odpowiedzi
Witam
Chciałbym się dowiedzieć jak zaobserwować na szczytówce kiedy jest branie okonia a kiedy "szuram" obciążeniem po dnie bo często jak zwijam żyłkę, szczytóweczka niejednostajnie pracuje i ciężko mi wyczuć czy to ten właściwy moment na zacięcie czy po prostu  obciążenie haczy się o przeszkody? Czy to kwestia nauczenia się, wyczucia?
Z góry dziękuje za pomoc
Pozdrawiam
u?ytkownik102837


Jest to kwestia praktyki, z czasem wszystko ogarniesz. Proponuje stosować lżejsze obciążenie w kształcie pałki. Stawiają one mniejszy opór w wodzie i nie zaczepiają aż tak o zielsko no i dodatkowo nie klinują się w kamieniach. Brania to najczęściej lekkie przytrzymania lub moment potrząsania szczytówką. (2015/04/10 17:30)

Pawelski13


Na początku zacinaj wszystko co podejrzane, z czasem będziesz co raz lepiej odróżniał branie od zaczepu (są brania których mimo wszystko będziesz pewien że to są brania). A tak naprawdę i tak będzie się człowiek mylił. W BT z przynętą gumową zawsze masz chwilę więcej czasu aby rybę zaciąć. Połamania (2015/04/10 20:25)

kzaj73@tlen.pl


tak kolego trzeba szczytówkę obserwować ,ale jak koledzy wyżej pisali to jest kwestia doświadczenia . Z reguły branie okonia szybciej zaobserwujesz na nadgarstku niż po wygiętej szczytówce:) branie tej rybki jest charakterystyczne ,i trudno jest je pomylić z zaczepem i zawadą .To takie szybkie puknięcia które poczujesz nawet w garści :) jak nie będziesz się spieszył to rybka często poprawi. Czasami przy słabych braniach okonia ,a najczęściej w okresie zimowym trzeba się faktycznie skupić i obserwować szczytówkę , bo często po jakieś zawadzie następuje ponowne przytrzymanie i to właśnie jest branie okonia. Z takich często przytrzymanych brań słynie szczupak:) wiesz łowię często z ojcem ,a on ma takie szczęście że jego przyłowem są szczupaki ,to jak mówi do mnie mam zaczep ,to ja sobie z niego żartuję czy aby napewno  ten zaczep nie płynie do pontonu ,bo tak reaguje szczupak tępy opór potem pulsuje na końcu zestawu i szoruje w kierunku pontonu dopóki nie skuma że to pułapka:) wtedy zaczyna się zabawa bo wymiarowy kaczodzioby na zestawie do bocznego troka to już frajda. Połamania kija kolego:)   (2015/04/13 20:43)