Zaloguj się do konta

Szczytówka w feederze

utworzono: 2014/11/30 21:23
dobrywedkarz

Witam! Mam pytanie. Zawsze kiedy kupuje się feeder mamy w zestawie 2 lub 3 szczytówki o różnej sztywności. Czy sztywność szczytówki oznacza właściwie to samo co akcja?W jakich warunkach powinniśmy stosować odpowiednie szczytówki (miękkie, sztywne)?Jaka szczytówka do gatunku i wielkości ryby? Mam na myśli feeder rzeczny. Z góry dziękuje za odpowiedź. [2014-11-30 21:23]

heniekbak

CZESC,ZIELONA TO MIEKKA A CZERWONA SZTYWNA WIEC WSZYSTKO ZALEZY NA JAKA RYBE POLUJESZ:) JESLI RYBE MALA I DUZA TO ZIELONA BO WIDAC WSZYSTKIE BRANIA A JESLI CHCESZ PRAWDZIWE OKAZY A ZEBY DROBNICA GLOWY NIE ZAWRACALA TO CZERWONA SZCZYTOWKA. [2014-11-30 22:06]

Jędrula

Szczytówki w feederku dobieramy do uciągu rzeki , za tym zazwyczaj idzie ciężar zestawu . Na małym uciągu delikatna szczytówka i lżejszy zestaw , na szybkiej wodzie twarda szczytówka i ciężki zestaw . Szczytówek nie dobiera się do gatunku i wielkości ryb . Kolory szczytówek w zależności od produkującej firmy mogą oznaczać różne ugięcia . [2014-11-30 22:18]

dobrywedkarz

Czy więc sztywność szczytówki wpływa na całą akcję wędziska? Czy zmieniając szczytówkę zmieniamy właściwie też akcje czy tylko stopień ugięcia szczytówki? [2014-12-01 15:42]

jakubpor

CZESC,ZIELONA TO MIEKKA A CZERWONA SZTYWNA WIEC WSZYSTKO ZALEZY NA JAKA RYBE POLUJESZ:) JESLI RYBE MALA I DUZA TO ZIELONA BO WIDAC WSZYSTKIE BRANIA A JESLI CHCESZ PRAWDZIWE OKAZY A ZEBY DROBNICA GLOWY NIE ZAWRACALA TO CZERWONA SZCZYTOWKA.Nie zawsze tak jest, u mnie w mikado trython feeder czerwona to light, pomarańczowa to medium a zielona to medium hard wiec to nie jest regułą.
Najlepiej ja złapiesz wszystkie szczytówki za ostatnia przelotkę i porównasz ich ugięcie.
[2014-12-01 16:09]

notaki

Masa pisaniny, a zero informacji :-(
Szczytówka w feederze jest wskaźnikiem brań i praktycznie jedynie tym.
Nie mają większego wpływu na akcję wędziska, jako, ze ich miękkość jest zdecydowania większa od miękkości wędziska.
Dostajesz więc np. trzy wskaźniki o rożnej czułości ( a przy okazji różnej wytrzymałości na obciążenia przy silnych wyrzutach ) i dobierasz je tak do warunków łowiska jak i własnych potrzeb.
Nieprawda jest , iż miękkość szczytówki dobieramy "z automatu" do uciągu wody. Oczywiście nie dobierzesz miękkiej szczytówki do dużego uciągu ( uciąg wygnie ją na maksimum i funkcja wskaźnika zniknie ) ale nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań by przy małym, lub zerowym wręcz uciągu zastosować najsztywniejszą szczytówkę, jesli zachodzi taka potrzeba.

[2014-12-01 17:16]

notaki

P.S. Miękkość szczytówek sprawdzasz najprościej ( nie sugerując się tym co napisamo wyżej ).
Chwytasz wszystkie szczytówki razem za pzrelotkę szczytową, dajesz poziomo ..... i juz wiesz :D
Najbardziej wygieta jest najbardziej miękka, a czy jest pomalowana na rózowo, czy na fioletowo w żółte gwiazdki - nie ma najmniejszego znaczenia .
Mam kilka szczytówek róznej czułości w tym samym kolorze i po prostu wodoodpornym pisakiem zaznaczyłem sobie :
- jedna kreska - miękka
- dwie kreski - trochę twardsza
itd.
[2014-12-01 17:19]

Jędrula


Nieprawda jest , iż miękkość szczytówki dobieramy "z automatu" do uciągu wody. Oczywiście nie dobierzesz miękkiej szczytówki do dużego uciągu ( uciąg wygnie ją na maksimum i funkcja wskaźnika zniknie ) ale nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań by przy małym, lub zerowym wręcz uciągu zastosować najsztywniejszą szczytówkę, jesli zachodzi taka potrzeba.A jaka to może być potrzeba ?
[2014-12-01 17:27]

dobrywedkarz

Dzięki za wiele przydatnych, cennych informacji. Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące akcji. Która jest lepsza szczytowa czy paraboliczna? Myślę że w moim przypadku lepsza będzie szczytowa bo będę rzucał często dużymi obciążeniami i to daleko. Poza tym często będą się trafiały większe leszcze.  [2014-12-01 17:27]

notaki

<>A jaka to może być potrzeba ?


Rzut w okolicach 100 m maksymalnym obciązeniem... na przykład
 Wiatr i fale szarpiące szczytówką ... na przyklad.. ....... [2014-12-01 17:55]

Jędrula

<>A jaka to może być potrzeba ?


Rzut w okolicach 100 m maksymalnym obciązeniem... na przykład
 Wiatr i fale szarpiące szczytówką ... na przyklad.. .......
No tak , to jedyny argument na tą teorię , słuszny . Noooo , ewentualnie przy łowieniu na sztywno , też można zastosować twardą szczytówkę na spokojną wodę . W innych sytuacjach '' z automatu ''

Autor , nie wyobrażam sobie aby moje feedery miały inną akcję niż szczytową . Ty , łowiąc na dużych odległościach też w takie powinieneś się zaopatrzyć . Od siebie polecam Mikado Golden Bay Feeder

[2014-12-01 18:08]

dobrywedkarz

Też tak myśle że szczytową, ale czy są jakieś problemy wtedy z większymi rybami takimi ok 5-6 kg?
[2014-12-01 19:15]

notaki

Szczytówka jest wskaźnikiem !. Nie patrz na nią pod kątem wielkosci łowionych  ryb. Czy zwrasz uwagę na rodzaj bombki pod tym kątem  ?
A przyzwoity feeder wytrzyma spokojnie dowolną szesciokilowa rybę  ( jesli reszta zestawu jest odpowiednia ) .
Nie oznacza to, ze feeder jest przeznaczony do łowienia ryb dziesięciokilogramowych , ale jesli coś takiego się zapnie -  da radę :-).

[2014-12-01 19:36]

dobrywedkarz

Wiem że szczytówka jest wskaźnikiem brań, ale chodzi mi o akcję całego kija. Czyli powiadasz, że dobry feeder o akcji szczytowej powinien większą rybę i tak bez problemu wyciągnąć? [2014-12-01 19:46]

KuTeK

Jędrula polecił Ci idealnego feedera na wody stojące i rzeki. Posiadam Mikado Golden bay i nowsza wersję tego kija Da Vinci. Na oba kije holowałem karpie do 8 KG. i z odpowiednim kołowrotkiem nie ma z tym najmniejszych problemów. [2014-12-01 22:58]

jacekstring

Odpowiedź na Twoje pytanie jest w miarę prosta, a poruszane kwestie jednoznaczne. A więc po kolei:
1. Szczytówka.
Szczytówka w feeder jest faktyczne przede wszystkim wskaźnikiem brań, więc raczej staramy się wybrać tą możliwie najdelikatniejszą, bo będzie precyzyjniej wskazywała brania. Ograniczeniem jest szybkość nurtu - napiera na zestaw i powoduje samoistne wygięcie szczytówki, które nie może być zbyt duże, bo to ograniczy funkcję wskaźnika brań. Drugim ograniczeniem jest waga zestawu, co zresztą wiąże się z szybkością nurtu  - szczytówka musi mieć odpowiednią dynamikę pozwalającą na wyrzucenie zestawu i skuteczne zacięcie - dlatego nie może być zbyt mięka.
Ponieważ szczytówka jest jedynie wskaźnikiem brań i nie jest zespolona parametrowo z resztą wędziska, ma nikły wpływ na akcję całego wędziska.
2. Akcja wędziska.
Każda akcja - szczytowa, czy paraboliczna? - ma swoje wady i zalety.
Akcja szczytowa - zalety:
- łatwiejsze, niż w przypadku parabolika dalekie i celne rzuty. Wędzisko po prostu łatwiej się "ładuje". Cecha bardziej istotna w przypadku wędzisk spiningowych, niż feeder'ów. Dobry technicznie wędkarz da sobie radę z rzutami tak samo dobrze parabolikiem, jak i wędką szczytową, więc jest to kwestia istotna dla mniej doświadczonych wędkarzy.
- szybsze zacięcie ze względu na płytkie ugięcie kija. Cecha bardziej istotna dla metod spławikowych. W feeder może mieć znaczenie przy bardzo delikatnym łowieniu (np. późna jesień) na wodach stojących i wolno płynących. Można zneutralizować tą zależność zakładając nierozciągliwą plecionkę do parabolika.
Akcja szczytowa - wady:
- słaba amortyzacja zrywów walczącej ryby - płytkie ugięcie kija. Wada szczególnie istotna przy połowie dużych i silnych ryb. Łatwiej też zerwać holowaną rybę. Dlatego wedziska do połowu dużych ryb z reguły mają akcję zbliżoną do parabolika - wedziska karpiowe, morskie, lub subtelne wedziska muchowe, gdzie pozornie delikatnym kijem często łowi się spore ryby.
- łatwiej, niż w przypadku parabolika uszkodzić kij na zaczepach - gorsza amortyzacja wszelkich szarpnięć, zaczepów, etc.
Analogicznie wady wędzisk szczytowych są zaletami parabolików i odwrotnie.
Większość wędzisk na rynku ma akcję będącą czymś pośrednim pomiędzy parabolikiem i akcją szczytową. Wybierając więc akcję wędziska można kierować się wyżem wymienionymi zależnościami, ale generalnie wedkę trzeba dobrać do własnego temperamentu, preferencji i umiejętności. Nie powinno być w tej kwestii żadnych dogmatów. Np. kiedyś uważałem, że wędka spiningowa do łowienia pstrągów w małych rzeczkach musi mieć koniecznie akcję szczytową, a dzisiaj łowię wędką zrobioną na blanku muchowym o akcji parabolicznej i łowi mi się równie dobrze, jak uprzednio.


[2014-12-02 10:35]

Artur z Ketrzyna

Czytając powyższy post o wadach i zaletach parabolików i wędzisk o akcjach szczytowych.
Chciał bym zwrócić że sa tez wędziska o akcji progresywnej, jak i półparaboliki.
Teraz jest tego wszystkiego na rynku, tak wiele i różnorodne produkty.
Że naprawdę można dobrać wędzisko pod swoje upodobanie...
Z tym że jest tak tego dużo, że faktycznie człowiek czaszami nie wie co wybrać. Co róż coś niwego, delikatnie zmieniony wcześnie produkowany model, a naprawdę inny produkt.
Producenci prześcigają się, by trafić w gusta wędkarzy.
Powodzenia, w wyborze...
[2014-12-02 11:15]

dobrywedkarz

Wszystkim bardzo dziękuje za udzielone rady i pomoc. Więc tak. Ostatecznie zdecydowałem się jednak na akcję szczytową. Mam na oku parę feederów: http://allegro.pl/mikado-golden-bay-feeder-390-140-gratisy-i4853356097.html Mikado Golden Bay Feeder 390 cm 140 g http://allegro.pl/mikado-da-vinci-feeder-390-up-to-140g-i4782920160.htmlMikado Da Vinci Feeder 390 cm 140 g  http://allegro.pl/wedka-konger-grandis-feeder-3-90m-180g-bydgoszcz-i4819011025.html Konger Grandis Feeder 390 cm 180 g http://allegro.pl/konger-wedka-feeder-spirado-390cm-180g-wroclaw-i4823827918.html Konger Spirado Feeder 390/180. Szczerze mówiąc to będę łowił na Odrze w okolicy jazu gdzie jest czasem duży uciąg dużo ponad 100 g. Więc feeder według mnie min. 150 g wyrzutu. Mikado mają nieco mały ciężar wyrzutowy ale mają za to większy wybór szczytówek. Z kolei te z Kongera mają większy tylko nie wiem czy dobrze sie ogólnie sprawują. Łowił ktoś może na nie albo choć ma do czynienia często z tą marką? Co o niej sądzi? [2014-12-02 17:00]

KuTeK

Wszystkim bardzo dziękuje za udzielone rady i pomoc. Więc tak. Ostatecznie zdecydowałem się jednak na akcję szczytową. Mam na oku parę feederów: http://allegro.pl/mikado-golden-bay-feeder-390-140-gratisy-i4853356097.html Mikado Golden Bay Feeder 390 cm 140 g http://allegro.pl/mikado-da-vinci-feeder-390-up-to-140g-i4782920160.htmlMikado Da Vinci Feeder 390 cm 140 g  http://allegro.pl/wedka-konger-grandis-feeder-3-90m-180g-bydgoszcz-i4819011025.html Konger Grandis Feeder 390 cm 180 g http://allegro.pl/konger-wedka-feeder-spirado-390cm-180g-wroclaw-i4823827918.html Konger Spirado Feeder 390/180. Szczerze mówiąc to będę łowił na Odrze w okolicy jazu gdzie jest czasem duży uciąg dużo ponad 100 g. Więc feeder według mnie min. 150 g wyrzutu. Mikado mają nieco mały ciężar wyrzutowy ale mają za to większy wybór szczytówek. Z kolei te z Kongera mają większy tylko nie wiem czy dobrze sie ogólnie sprawują. Łowił ktoś może na nie albo choć ma do czynienia często z tą marką? Co o niej sądzi?
Mikado Golden Bay jak i Da Vinci mają zapas mocy. Łowię nimi na Odrze z powodzeniem. W tym przedziale cenowym(podkreślam)moim zdaniem to idealne kije.


[2014-12-05 11:20]