Szczytówka w feederze

/ 18 odpowiedzi
Witam! Mam pytanie. Zawsze kiedy kupuje się feeder mamy w zestawie 2 lub 3 szczytówki o różnej sztywności. Czy sztywność szczytówki oznacza właściwie to samo co akcja?W jakich warunkach powinniśmy stosować odpowiednie szczytówki (miękkie, sztywne)?Jaka szczytówka do gatunku i wielkości ryby? Mam na myśli feeder rzeczny. Z góry dziękuje za odpowiedź.
heniekbak


CZESC,ZIELONA TO MIEKKA A CZERWONA SZTYWNA WIEC WSZYSTKO ZALEZY NA JAKA RYBE POLUJESZ:) JESLI RYBE MALA I DUZA TO ZIELONA BO WIDAC WSZYSTKIE BRANIA A JESLI CHCESZ PRAWDZIWE OKAZY A ZEBY DROBNICA GLOWY NIE ZAWRACALA TO CZERWONA SZCZYTOWKA. (2014/11/30 22:06)

Jędrula


Szczytówki w feederku dobieramy do uciągu rzeki , za tym zazwyczaj idzie ciężar zestawu . Na małym uciągu delikatna szczytówka i lżejszy zestaw , na szybkiej wodzie twarda szczytówka i ciężki zestaw . Szczytówek nie dobiera się do gatunku i wielkości ryb . Kolory szczytówek w zależności od produkującej firmy mogą oznaczać różne ugięcia . (2014/11/30 22:18)

dobrywedkarz


Czy więc sztywność szczytówki wpływa na całą akcję wędziska? Czy zmieniając szczytówkę zmieniamy właściwie też akcje czy tylko stopień ugięcia szczytówki? (2014/12/01 15:42)

jakubpor


CZESC,ZIELONA TO MIEKKA A CZERWONA SZTYWNA WIEC WSZYSTKO ZALEZY NA JAKA RYBE POLUJESZ:) JESLI RYBE MALA I DUZA TO ZIELONA BO WIDAC WSZYSTKIE BRANIA A JESLI CHCESZ PRAWDZIWE OKAZY A ZEBY DROBNICA GLOWY NIE ZAWRACALA TO CZERWONA SZCZYTOWKA.Nie zawsze tak jest, u mnie w mikado trython feeder czerwona to light, pomarańczowa to medium a zielona to medium hard wiec to nie jest regułą.
Najlepiej ja złapiesz wszystkie szczytówki za ostatnia przelotkę i porównasz ich ugięcie. (2014/12/01 16:09)

notaki


Masa pisaniny, a zero informacji :-(
Szczytówka w feederze jest wskaźnikiem brań i praktycznie jedynie tym.
Nie mają większego wpływu na akcję wędziska, jako, ze ich miękkość jest zdecydowania większa od miękkości wędziska.
Dostajesz więc np. trzy wskaźniki o rożnej czułości ( a przy okazji różnej wytrzymałości na obciążenia przy silnych wyrzutach ) i dobierasz je tak do warunków łowiska jak i własnych potrzeb.
Nieprawda jest , iż miękkość szczytówki dobieramy "z automatu" do uciągu wody. Oczywiście nie dobierzesz miękkiej szczytówki do dużego uciągu ( uciąg wygnie ją na maksimum i funkcja wskaźnika zniknie ) ale nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań by przy małym, lub zerowym wręcz uciągu zastosować najsztywniejszą szczytówkę, jesli zachodzi taka potrzeba. (2014/12/01 17:16)

notaki


P.S. Miękkość szczytówek sprawdzasz najprościej ( nie sugerując się tym co napisamo wyżej ).
Chwytasz wszystkie szczytówki razem za pzrelotkę szczytową, dajesz poziomo ..... i juz wiesz :D
Najbardziej wygieta jest najbardziej miękka, a czy jest pomalowana na rózowo, czy na fioletowo w żółte gwiazdki - nie ma najmniejszego znaczenia .
Mam kilka szczytówek róznej czułości w tym samym kolorze i po prostu wodoodpornym pisakiem zaznaczyłem sobie :
- jedna kreska - miękka
- dwie kreski - trochę twardsza
itd. (2014/12/01 17:19)

JędrulaNieprawda jest , iż miękkość szczytówki dobieramy "z automatu" do uciągu wody. Oczywiście nie dobierzesz miękkiej szczytówki do dużego uciągu ( uciąg wygnie ją na maksimum i funkcja wskaźnika zniknie ) ale nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań by przy małym, lub zerowym wręcz uciągu zastosować najsztywniejszą szczytówkę, jesli zachodzi taka potrzeba.A jaka to może być potrzeba ?
(2014/12/01 17:27)

dobrywedkarz


Dzięki za wiele przydatnych, cennych informacji. Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące akcji. Która jest lepsza szczytowa czy paraboliczna? Myślę że w moim przypadku lepsza będzie szczytowa bo będę rzucał często dużymi obciążeniami i to daleko. Poza tym często będą się trafiały większe leszcze.  (2014/12/01 17:27)

notaki


<>A jaka to może być potrzeba ?


Rzut w okolicach 100 m maksymalnym obciązeniem... na przykład
 Wiatr i fale szarpiące szczytówką ... na przyklad.. ....... (2014/12/01 17:55)

Jędrula


<>A jaka to może być potrzeba ?


Rzut w okolicach 100 m maksymalnym obciązeniem... na przykład
 Wiatr i fale szarpiące szczytówką ... na przyklad.. .......
No tak , to jedyny argument na tą teorię , słuszny . Noooo , ewentualnie przy łowieniu na sztywno , też można zastosować twardą szczytówkę na spokojną wodę . W innych sytuacjach '' z automatu ''

Autor , nie wyobrażam sobie aby moje feedery miały inną akcję niż szczytową . Ty , łowiąc na dużych odległościach też w takie powinieneś się zaopatrzyć . Od siebie polecam Mikado Golden Bay Feeder

(2014/12/01 18:08)

dobrywedkarz


Też tak myśle że szczytową, ale czy są jakieś problemy wtedy z większymi rybami takimi ok 5-6 kg? (2014/12/01 19:15)

notaki


Szczytówka jest wskaźnikiem !. Nie patrz na nią pod kątem wielkosci łowionych  ryb. Czy zwrasz uwagę na rodzaj bombki pod tym kątem  ?
A przyzwoity feeder wytrzyma spokojnie dowolną szesciokilowa rybę  ( jesli reszta zestawu jest odpowiednia ) .
Nie oznacza to, ze feeder jest przeznaczony do łowienia ryb dziesięciokilogramowych , ale jesli coś takiego się zapnie -  da radę :-). (2014/12/01 19:36)

dobrywedkarz


Wiem że szczytówka jest wskaźnikiem brań, ale chodzi mi o akcję całego kija. Czyli powiadasz, że dobry feeder o akcji szczytowej powinien większą rybę i tak bez problemu wyciągnąć? (2014/12/01 19:46)

KuTeK


Jędrula polecił Ci idealnego feedera na wody stojące i rzeki. Posiadam Mikado Golden bay i nowsza wersję tego kija Da Vinci. Na oba kije holowałem karpie do 8 KG. i z odpowiednim kołowrotkiem nie ma z tym najmniejszych problemów. (2014/12/01 22:58)

jacekstring


Odpowiedź na Twoje pytanie jest w miarę prosta, a poruszane kwestie jednoznaczne. A więc po kolei:
1. Szczytówka.
Szczytówka w feeder jest faktyczne przede wszystkim wskaźnikiem brań, więc raczej staramy się wybrać tą możliwie najdelikatniejszą, bo będzie precyzyjniej wskazywała brania. Ograniczeniem jest szybkość nurtu - napiera na zestaw i powoduje samoistne wygięcie szczytówki, które nie może być zbyt duże, bo to ograniczy funkcję wskaźnika brań. Drugim ograniczeniem jest waga zestawu, co zresztą wiąże się z szybkością nurtu  - szczytówka musi mieć odpowiednią dynamikę pozwalającą na wyrzucenie zestawu i skuteczne zacięcie - dlatego nie może być zbyt mięka.
Ponieważ szczytówka jest jedynie wskaźnikiem brań i nie jest zespolona parametrowo z resztą wędziska, ma nikły wpływ na akcję całego wędziska.
2. Akcja wędziska.
Każda akcja - szczytowa, czy paraboliczna? - ma swoje wady i zalety.
Akcja szczytowa - zalety:
- łatwiejsze, niż w przypadku parabolika dalekie i celne rzuty. Wędzisko po prostu łatwiej się "ładuje". Cecha bardziej istotna w przypadku wędzisk spiningowych, niż feeder'ów. Dobry technicznie wędkarz da sobie radę z rzutami tak samo dobrze parabolikiem, jak i wędką szczytową, więc jest to kwestia istotna dla mniej doświadczonych wędkarzy.
- szybsze zacięcie ze względu na płytkie ugięcie kija. Cecha bardziej istotna dla metod spławikowych. W feeder może mieć znaczenie przy bardzo delikatnym łowieniu (np. późna jesień) na wodach stojących i wolno płynących. Można zneutralizować tą zależność zakładając nierozciągliwą plecionkę do parabolika.
Akcja szczytowa - wady:
- słaba amortyzacja zrywów walczącej ryby - płytkie ugięcie kija. Wada szczególnie istotna przy połowie dużych i silnych ryb. Łatwiej też zerwać holowaną rybę. Dlatego wedziska do połowu dużych ryb z reguły mają akcję zbliżoną do parabolika - wedziska karpiowe, morskie, lub subtelne wedziska muchowe, gdzie pozornie delikatnym kijem często łowi się spore ryby.
- łatwiej, niż w przypadku parabolika uszkodzić kij na zaczepach - gorsza amortyzacja wszelkich szarpnięć, zaczepów, etc.
Analogicznie wady wędzisk szczytowych są zaletami parabolików i odwrotnie.
Większość wędzisk na rynku ma akcję będącą czymś pośrednim pomiędzy parabolikiem i akcją szczytową. Wybierając więc akcję wędziska można kierować się wyżem wymienionymi zależnościami, ale generalnie wedkę trzeba dobrać do własnego temperamentu, preferencji i umiejętności. Nie powinno być w tej kwestii żadnych dogmatów. Np. kiedyś uważałem, że wędka spiningowa do łowienia pstrągów w małych rzeczkach musi mieć koniecznie akcję szczytową, a dzisiaj łowię wędką zrobioną na blanku muchowym o akcji parabolicznej i łowi mi się równie dobrze, jak uprzednio. (2014/12/02 10:35)

Artur z Ketrzyna


Czytając powyższy post o wadach i zaletach parabolików i wędzisk o akcjach szczytowych.
Chciał bym zwrócić że sa tez wędziska o akcji progresywnej, jak i półparaboliki.
Teraz jest tego wszystkiego na rynku, tak wiele i różnorodne produkty.
Że naprawdę można dobrać wędzisko pod swoje upodobanie...
Z tym że jest tak tego dużo, że faktycznie człowiek czaszami nie wie co wybrać. Co róż coś niwego, delikatnie zmieniony wcześnie produkowany model, a naprawdę inny produkt.
Producenci prześcigają się, by trafić w gusta wędkarzy.
Powodzenia, w wyborze... (2014/12/02 11:15)

dobrywedkarz


Wszystkim bardzo dziękuje za udzielone rady i pomoc. Więc tak. Ostatecznie zdecydowałem się jednak na akcję szczytową. Mam na oku parę feederów: http://allegro.pl/mikado-golden-bay-feeder-390-140-gratisy-i4853356097.html Mikado Golden Bay Feeder 390 cm 140 g http://allegro.pl/mikado-da-vinci-feeder-390-up-to-140g-i4782920160.htmlMikado Da Vinci Feeder 390 cm 140 g  http://allegro.pl/wedka-konger-grandis-feeder-3-90m-180g-bydgoszcz-i4819011025.html Konger Grandis Feeder 390 cm 180 g http://allegro.pl/konger-wedka-feeder-spirado-390cm-180g-wroclaw-i4823827918.html Konger Spirado Feeder 390/180. Szczerze mówiąc to będę łowił na Odrze w okolicy jazu gdzie jest czasem duży uciąg dużo ponad 100 g. Więc feeder według mnie min. 150 g wyrzutu. Mikado mają nieco mały ciężar wyrzutowy ale mają za to większy wybór szczytówek. Z kolei te z Kongera mają większy tylko nie wiem czy dobrze sie ogólnie sprawują. Łowił ktoś może na nie albo choć ma do czynienia często z tą marką? Co o niej sądzi? (2014/12/02 17:00)

KuTeK


Wszystkim bardzo dziękuje za udzielone rady i pomoc. Więc tak. Ostatecznie zdecydowałem się jednak na akcję szczytową. Mam na oku parę feederów: http://allegro.pl/mikado-golden-bay-feeder-390-140-gratisy-i4853356097.html Mikado Golden Bay Feeder 390 cm 140 g http://allegro.pl/mikado-da-vinci-feeder-390-up-to-140g-i4782920160.htmlMikado Da Vinci Feeder 390 cm 140 g  http://allegro.pl/wedka-konger-grandis-feeder-3-90m-180g-bydgoszcz-i4819011025.html Konger Grandis Feeder 390 cm 180 g http://allegro.pl/konger-wedka-feeder-spirado-390cm-180g-wroclaw-i4823827918.html Konger Spirado Feeder 390/180. Szczerze mówiąc to będę łowił na Odrze w okolicy jazu gdzie jest czasem duży uciąg dużo ponad 100 g. Więc feeder według mnie min. 150 g wyrzutu. Mikado mają nieco mały ciężar wyrzutowy ale mają za to większy wybór szczytówek. Z kolei te z Kongera mają większy tylko nie wiem czy dobrze sie ogólnie sprawują. Łowił ktoś może na nie albo choć ma do czynienia często z tą marką? Co o niej sądzi?

Mikado Golden Bay jak i Da Vinci mają zapas mocy. Łowię nimi na Odrze z powodzeniem. W tym przedziale cenowym(podkreślam)moim zdaniem to idealne kije.


(2014/12/05 11:20)