Szczupaki na spining

/ 6 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam kolegów wędkarzy, rok temu zacząłem przygodę ze szczupakami na spining. Do tej pory złowiłem tylko parę malutkich szczupaczków na woblery tylko dla tego że błyskały w wodzie w słoneczne dni. Próbowałem już wszystkiego. Od małych gumek po 18 centymetrowego mc-pikea przez blachy po woblery. Łowiłem również na różnych łowiskach. Mój zestaw wygłą da tak: wędka spiningowa, kołowrotek, plecionka lub żyłka o różnych grubościach, przeróżne przypony i wiele przynęt. Żadnych brań oprócz tych paru małych szczupaczków. Czy wiecie co mogę robić źle????
ryukon1975


Skupiasz się na sprzęcie a powinieneś mysleć o warunkach łowiska i technikach prowadzenia przynęt z nimi mocno związanymi. Nawet nie wspomne o innych rzeczach a jest ich wiele jak np. dobór ciężaru głowki czy czeburaszki do gumy. (2020/12/10 16:34)

Sith


Jak wyżej, sprzęt ma drugorzędne znaczenie, to wędkarz łowi, a sprzęt ma tylko mu w tym pomóc. Popróbuj prowadzić przynęty zmiennym tempem, tonącym pozwól opadać na dno, a pływającym wypływać na powierzchnię i pozostawiaj na kilka sekund w bezruchu. Tonące przynęty po opuszczeniu na dno podciągaj nieregularnymi skokami z kilkusekundowymi pałzami, tak żeby wzbijały obłoczki osadów dennych, imitując rybkę żerującą przy dnie. Prowadź przynęty wzdłuż linii trzcin, skupisk grążeli, nawisami traw nadbrzeżnych, w takich miejscach czatują szczupaki na przepływające potencjalne ofiary. Dobrym sposobem, zwłaszcza wiosną i wczesnym latem jest imitacja płyającej żaby, posadź ją (dość chałaśliwie) na liściu grążela i po kilku sekundach bezruchu "zeskocz" do wody. Szczupak zwróci uwagę i zaczai się na żabulca siedzącego na liściu, zaatakuje niemal zaraz po zeskoku do wody.
Po prostu eksperymentuj i miej świadomość, że w każdym łowisku mogą być skuteczne inne sposoby prowadzenia, inne kolory przynęt, także inne ich rodzaje. Nie ograniczaj się do gum i woblerów, często, zwłaszcza na szczupaki, skuteczną przynętą jest wahadłówka (90% moich szczupaków i szczupaczków złowiłem właśnie na wahadełka, najskuteczniejsza była prawie już zapomniana Alga made in POLSPING). (2020/12/11 08:15)

marcin-sz


Albo nie ma większych szczupaków. (2020/12/11 11:04)

wojjtaz


Tego też się trzymam. Przynęty podbijam, prowadzę jednostajnie i daje im opadać do dna, łowię też takimi żabami jak mówiłeś. (2020/12/11 16:15)

radek333


Jeśli jeszcze nie zakończyłeś sezonu wędkarskiego szukaj teraz szczupaka w miejscach gdzie zimuje białoryb, nie jest to sprawa prosta ale znając takie miejsca właśnie w tym okresie można mieć dobre wyniki, wędkując na jeziorze 120 hektarów znam 2 miejsca gdzie zimuje płoć i krasnopióra byłem ostatnio w jednym z tych miejsc w ciągu 4 godz. złapałem 11 szczupaków od 54 cm -78 cm. Rozmawiałem z wędkarzami którzy łowią na tej samej wodzie że nie chce brać, na wszystko łapali i nić a przyczyna tego jest że tam gdzie wędkowali jest bardzo mało szczupaka gdyż poszedł tam gdzie ma co jeść więc dobrze znać takie miejsca w tym okresie (2020/12/11 18:25)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

radek333


To samo tyczy się rzek. Naj ważniejsze jest odpowiednie miejsce, odpowiedni czas i odpowiednio poprowadzona przynęta jak to się połączy będą wyniki. pozdrawiam (2020/12/11 18:26)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.