Szczupaki 2017

/ 317 odpowiedzi / 100 zdjęć
Apollo94

Witam, nie chce zaczynać nowego wątku wiec spytam tutaj, chce kupić kij pod slidery 10, waga ich 46g wiec dwa kije w opcji, pierwszy Savage gear bushwhacker lxnt2 2,13 do 50g lub black Savage 220 do 60g i do tego juz posiadam kołowrotek Penn slammer 260, waszym zdaniem który wybrać i czy Penn da radę.
Pozdrawiam. (2017/10/06 14:39)

luxxxis

Bierz ten "cieńszy",lepiej nim połowisz,ten drugi to już sztacheta jak diabli,połowę radości ci zabierze z wędkowania.

Dzisiaj miałem zero chęci na łowienie,obrzydły mi już te ryby...Aż tu nagle puk-puk...Patrzę a tu stoi kurierzyna z paczusią od firmy...Plećki,druty ,agrafki... I weż tu wytrzymaj gdy ci zabawek przyniosą...Walczyłem z sobą całe 20 minut i sruuu nad wodę,nowe plecki na szpule i dawaj topić slidery. Opłacało się :) Natłukłem ok 12 smierdzieli pod 60cm i bestyjkę 100+. (2017/10/06 18:57)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

luxxxis

Tylko mój fotograf-Marcin,dał ciała i wszystko takie jakieś zamglone...Ale co tam,jutro popraweczka z Przemas83,on potrafi fotki robić... (2017/10/06 18:59)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

barrakuda81

Pewnie mgła na obiektywie i źródło światła ( słońce ) masz chyba za plecami stąd nie wyszło najostrzej ale najważniejsze widac...Zapakuje swoje jezioro i wyślę Ci kurierem żebyś przetrzepał dupska szczupakom jeśli tam są bo ja narazie nie potrafię:-)Piękna ryba. (2017/10/06 20:37)

luxxxis

Pewnie mgła na obiektywie i źródło światła ( słońce ) masz chyba za plecami stąd nie wyszło najostrzej ale najważniejsze widac...Zapakuje swoje jezioro i wyślę Ci kurierem żebyś przetrzepał dupska szczupakom jeśli tam są bo ja narazie nie potrafię:-)Piękna ryba.

Za duża waga,będzie drogo...Tańsza opcja --wskakuj w kopertę i nadaj się na mój adres,połowisz u mnie :) Trzy dni przewalania śmierdzieli pod 60cm,wiadro poszatkowanych gum,dwa slidery podziurawione jakby ktoś z wiatrówy do nich walił i w końcu coś porządniejszego,acz bez szaleństw. (2017/10/06 21:07)

Pawelski13

@atomboy - Napisałeś o Dragonie, ja praktycznie używam wyłącznie ich plecionki, ostatnio HM8X oraz z te z dodatkiem forte. W tym sezonie na tej plecionce 0,12 po 40 minutach walki dociągnąłem do łódki wąsatego ok 25kg na kijku do 25g (nota bene też tej firmy).
Nie jestem z tą firmą w żaden sposób związany oprócz tego że używam ich sprzęt i jestem z niego zadowolony! (2017/10/06 22:19)

Pawelski13

Gratki @Luxxx bestyjki :)! (2017/10/06 22:26)

atomboy

do Dragona nie mam przeciwskazań bo mam pożyczony casting dragona i multiplikator też dragona. Tańszy zestaw ale kumplowi dobrze służy a mi się wydaje ok. Także plecionkę chyba bez strachu bym kupił :). Jak już mam znowu wydać prawie stówę na nitkę to chcę żeby była taka jak na opakowaniu piszą albo niech będzie 70% tego to będę zadowolony. 
Dzisiaj za sugestią jednego z wędkarzy neciłem sandacza :) 1 raz w życiu bo myślałem, że raczej tego się nie robi. Pocięty śledź i wędzona makrela + zanęta uniwersalna poszło na dno punktowo. Zleciała się drobnica i co jakiś czas widać, że uciekały (wyskoki z wody) i tylko kenarta przepuszczałem przez to. Sandacz jest ale maleńki XD 30cm przynęta jak cała jego głowa heh. Czyli jednak jest to skuteczne o_0 człowiek uczy się całe życie.

(2017/10/07 00:01)

pstrag222

No Lux  graty bestii (2017/10/07 13:49)

luxxxis

Plećki pany szukacie? dobrej i niedrogiej? only Dragon....:)  A tak na poważnie--ja łowię często i gęsto,pośród zielska,badyli i wszystkiego co tam sobie można wymarzyć,na dodatek łowię ciężko-slidery,wielkie gumy,woblery... Sprawdziła mi się w tym sezonie Guide 8X V Power,używam 0,15 na 12,9kg. Moc bez zarzutu,nie szeleści,dobrze lata i co najważniejsze-nie pieprzy się,nie wiem co to broda.Pod okonia i potokowca jadę od x czasu na zwykłej Fishmaker 008-na jednej szpuli od stycznia do grudnia ,zostało mi jej ze 50m bo po każdy nowy wypad to ścinam ze 2 metry.
Jestem z nich zadowolony ,na nastepny sezon też je wziąłem. (2017/10/07 15:10)

luxxxis

Dzisiaj za sugestią jednego z wędkarzy neciłem sandacza :)

Mój koleś tak robi z kleniem i sandałem-nęci i łowi w smudze,trochę to nudne bo walisz w 1 miejsce ale jako tako skuteczne.
Kiedyś,sto lat temu,gdy łowiłem sandały na trupka to mieliłem ukleje,takie śmierdzące z lekka,mieszałem z glina i upychałem w koszyk zanętowy.
Potem trupka na hak i wio do wody.Gdy zestaw opadł to ciagnąłem go po dnie ze 2-3m aby pas zapaszku wytworzyć ( jezioro),brań miałem więcej niż na standardowym zestawie. (2017/10/07 15:16)

atomboy

Dragon leci już do mnie :) ta mikado na którą teraz zmieniłem to taka sobie jest. Szybko dosyć namaka i robią się brody, nie są trudne do rozplątania ale wkurzające. Nie jest idealnie gładka teraz to widzę dopiero. Wytrzymałość jest bardzo ok, przypiął się dzisiaj szczupak i rozgiął mi agrawkę, kolejny slider niestety poszedł się pie.. nie ma. Z ciągnięciem po dnie to świetny patent, na jeziorku w lecie pod duże karpie leciało tego sporo i też podpatrzyłem u starego karpiarza. Mąka, bułka tarta i tylko atraktor w sporej ilości. Kilka kulek na koszyk dosłownie 2-4 obok włos i wyniki miał, że hej. Inni to zanęty w taczkach i wózkach zwozili a on na spokojnie jeden, dwa koszyczki tak sobie rozprowadzał i wyniki były. Staram sie na łowiskach zagadać ale sporo wędkarzy jednak ukrywa swoje patenty :) z jednej strony rozumiem ale znowu jak mnie ktoś spyta to mówię jak jest nie ukrywam, bo i po co.

Raz miałem taki motyw, gość obok wyciągał co raz to rybkę na spinning a u mnie sucho aż smutno się robiło. Zwijam manatki i już wracam do domu ale postanowiłem zagadać, pytam co i jak a ten chowa pudełko z przynętami do plecaka XD pytam dalej co tam ma na wędce bo mi nie idzie totalnie może coś się naumiem więcej, trzyma ten kij prawie pod wodą i nie ściąga przynęty. Oho.. no to życzyłem dalej wyników i odszedłem, z oddali tylko widziałem jak złapał zaczep ;D.
Karma to suka.  (2017/10/07 21:39)

Apollo94

Luxxxis macałeś ten kijek czy chodzi o cw ze jednak to za dużo, bo dylemat mam bo do tych przynęt najlepsze są krótkie kije a będę łowił z brzegu, wiec czy np kij 240 tez sobie nieźle poradzi czy trzymać się tego 2,13 do 50g ? (2017/10/08 00:13)

luxxxis

Luxxxis macałeś ten kijek czy chodzi o cw ze jednak to za dużo, bo dylemat mam bo do tych przynęt najlepsze są krótkie kije a będę łowił z brzegu, wiec czy np kij 240 tez sobie nieźle poradzi czy trzymać się tego 2,13 do 50g ?

Bushmakerem czy jakoś tak łowiłem,drugim machałem w sklepie-oba fajne ,oba lecą na pysk-przeciążone . Jedyne moje "ale" do nich to przeciążenie i za duże cw.
Moja polityka głosi:-po kiego czorta używać takich sztachet? wędkarstwo musi być przyjemne a całodzienne operowanie sztywną 60-tką z odpowiednim do niej kręćkiem do przyjemności nie należy.
Tylko dwie rzeczy przemawiają za takim cw-masa wabika oraz wielkość potencjalnej zdobyczy,tu z marszu odpada już ta 60-tka.
Zostaje więc 50-tka,lżejsza,łatwiejsza w operowaniu,lepiej zagada na nim przeciętny szczupły,cw pasuje do większości standardowych wabików.
Długość 2 z groszem...-gdy jerkujesz to stoisz,ruchy nadajesz "pod" siebie chyba że łowisz tak jak ja na jakiś rozległych bagnach i masz świra to odwrotnie,generalnie ta dł czyli 2,13 jest jak najbardziej uniwersalna-wg mnie.
Będąc tobą brałbym Busmacera czy jakoś tak,da radę wszystkiemu co masz w pudłach a i nie ma takiego esoxa w PL aby go ułamać. (2017/10/08 09:42)

luxxxis

, przypiął się dzisiaj szczupak i rozgiął mi agrawkę, kolejny slider niestety poszedł się pie.. nie ma.

??? To jakich ty drutów używasz że szczuplony ci rozginają agrafki? na 3kg? Szkoda ryb i wabików (2017/10/08 09:50)

Ardzej127

Witam chciałbym sie spytac o opinie na temat zestawu Shimano exage 3000 fc + Shimano JOY Spinning 270 H Czy nadaje sie na początek przygody ze spiningiem ?  (2017/10/08 20:11)

atomboy

, przypiął się dzisiaj szczupak i rozgiął mi agrawkę, kolejny slider niestety poszedł się pie.. nie ma.

??? To jakich ty drutów używasz że szczuplony ci rozginają agrafki? na 3kg? Szkoda ryb i wabików
nie nie na takie 3kg to w ogólę nie patrzyłem nawet ;) powinna wytrzymać 10kg ale to pewnie mierzone jak żyłki i plecionki ;-/ 
No tutaj mam takie spore sztuki z tego co widze, te które wcześniej wyciągnąłem to maleństwa. No i rzeczywiście już mi któryś wędkarz potwierdził, że zazwyczaj jak już coś widzieli to metrówki. 
  (2017/10/09 15:56)

luxxxis

Na 10kg to tak "na styk"... Poza wytrzymałością liczy się równierz "historia" druta,marka,bo cóz z tego że jakiś garazowy Henio ukręci karton przyponów oflaguje je na oko pisząc 10kg na opakowaniu jak w realu byle esox je rozpiżdża.To niemiarodajne. Dobre druty robi Spinwal,Dragon,DAM ( takie czarne,chamskie nieco,tanie jak barszcz),unikaj Stan Mar. A w temacie-gryzą,gryzą,gryzą... Aż mam ich już dość,mierżą mnie te cholery po 40-50cm,irytują wręcz,ręce opadają gdy polujesz za czymś normalnym a co chwilę łupie ci taki gnojek...Łowię grubo starając się selektywnie oddzielać ziarno od plew ale nie skutkuje,muszę im odpuścić na jakiś czas,za pasiaki się wezmę. Póżną jesienią część tych gnojków już pokłuta,część pożarta,generalnie brań mniej ale średnia wagowa wzrasta widocznie. (2017/10/10 08:32)

barrakuda81

To myslałem że tylko ja mam problem z tymi sznurowadłami...Wczoraj tak na długośc to z pare metrów ich przerzuciłem ale co z tego jak największy trochę ponad wymiar a reszta to takie zaskroce po 40 cm.Waliły nawet w pietnastocentymetrowe gumy i wieksze.Nie ma chyba selektywnej przynety na szczupaka.Większe niestety nie wspólpracowały o ile jeszcze tam są:-)Przy okazji - jakie macie doświadczenia z braniami na imitacje szczupaka teraz jesienią? Chodzi mi głównie o woblery typu salmo jack, sweeper, pike... (2017/10/10 10:38)

luxxxis

Sweeper daje radę,mam i używam,jack i pike jakoś do mnie nie przemawiają. Dwa ostatnie 90-100 złowiłem na slidera w szczupaczym kolorze.
Teraz selektywniej  łowi moje combo-spróbuj,szczególnie gdy połączysz cometa 4 z s4p w kolorze roach.Niby to głupie i dziwne ale dało mi statystycznie najwięcej i największe z ryb-ścisła czołówka.Nawet mam taką teorię,zauważyłem prawidłowość że slidery dobrze koszą ryby z przedziału 80-90 cm,jednak ciężko mi nimi przeskoczyć 1 z przodu,regularnie używane combo dawało "grubiej",o niebo grubiej.
Patrząc wstecz to w zasadzie każdy 100+++ miał je w mordzie,do tej magicznej jedynki wzięcie miały mamby 15cm,slidery 10,wobler perch 13-15cm,jednego dał bandit,kilka "gołe" s4p 13,5cm,ale dodając razem wszystkie wabiki na raz to i tak combo bierze górę jakością i liczbą sztuk.
Dwa sezony wstecz był okres że dawało słabiej i z lekka zeszło na dalszy plan,zacząłem rozglądać się za jego następcą.
I tak se łowiłem łowiłem,cos tam połowiłem ale żadna z ryb nie była z tych NAJ...Więc jakieś 2 wypady temu postanowiłem je reaktywować i okazało się że ryby zapomniały,że znowu na nie reagują,nawet wtedy kiedy na nic innego wziąść nie chcą.
Przemas młócił 1,5 godziny bez kontaktu nawet,doradziłem mu combo,w 1 rzucie miał uderzenie-niezacięte ale jednak,po kilku następnych pierwszą rybę podbierał.
Coś w nim jest,nie ma bata. (2017/10/10 18:28)

barrakuda81

To ja pojadę jeszcze grubiej...:-)Dam s4p tego roacha - akurat mi się poniewiera parę 13 -tek bo wg. mnie do łowienia to sie toto nie nadaje i do niego zapodam mojego kilkunastoletniego effzetta aglie nr 5:-) Żadna blacha tak nie chodzi.Wlazłbym po niego nawet do Wisły.Spróbuję.Dzięki.
Inna kwestia odnośnie małych szczupaczków...Zwyczajnie nasypali mi w jeziorka tych małych, głupich żarłoków z wylęgarni żeby dziadki-miesiarze mieli podnietę że im coś tam żywca potarmosi.Przynajmniej wiedzą za co płacą...Niby dobrze że zarybiają ale ta zębata horda nawet okoni bez wolframu połowić nie da.Do wiosny przeżyje z 10 % ale ofiara spełniona - w końcu biorą.Co ciekawe fajniejsze ryby można czasem dorwać w starorzeczach gdzie nikt nie zarybia oprócz rzeki.Natura sama się rządzi i czasem w byle bagnie można trafić na "wyż demograficzny" może nie takich metrówek ale ryby po 80 i nawet większe bywają co jak na polskie standardy chyba jest w miarę przyzwoite.Spróbuję na combo bo guma nawet największa nie działa selektywnie a wolę mieć jedno branie na miesiąc ale grubszej ryby.Chyba żeby psa sąsiada na żywca postawić...:-) (2017/10/10 20:24)