Zaloguj się do konta

Szczupak,boleń-dobór spinningu

utworzono: 2015/05/09 23:40
SpongeBob

Cześć, w innym temacie dobieram sobie spinning pod okonia i średniego szczupaka na Wisłę i pobliskie dołki. Zdecydowałem, że kupię drugi kij na większą rybę.
W tym temacie chciałbym się zająć czymś mocniejszym, dostosowanym do połowu szczupaka i bolenia. Tylko nie wiem czy kij na szczupaka nie będzie zbyt mocny na bolenia.Co byście mogli doradzić w tej kwestii? Nie chciałbym schodzić poniżej 2.70m długości. Wędeczka powinna obsłużyć woblery szczupakowe jak i boleniowe oraz obrotówki nr 3 oraz 4 i wahadłowki np. Alga 2, gnom 1/2. Zauważyłem na ryku spinning Daiwa powermesh 274/10-40. Wiem, że poprzednia seria była udana, niestety nie wiem jak wypada nowy spinning. Każda wypowiedź mile widziana, doradzajcie swoje spinningi, zapewne macie większe doświadczenie niż ja, dzięki ;)
Pozdrawiam [2015-05-09 23:40]

tstaros

Dragon Millenium x-fast. Ja mam o cw 5-25, świetnie daje radę ze szczupakami jak i z bolkami. Nie połowisz zbyt ciężkimi gumami, ale 10-12,5 cm gumy na główkach do 12-15 g spokojnie obsłuży. [2015-05-10 19:27]

SpongeBob

Pierwszy komentarz, wkoncu.... ;) 
No więc, nie wiem czemu, ale dragon jako firma kompletnie do mnie nie przemawia. Poza tym nie nastawiam się typowo na gumy, ale na woblery i obrotówki (gumy bardzo rzadko), więc wolałbym, żeby ten kijek dobrze współgrał z tymi przynętami. Do tego chciałbym wędzisko z nieco wyższej półki ;) Może mógłbyś doradzić coś innego? Czekam na kolejne komentarze ;) [2015-05-11 09:27]

Sith

Polecam
http://www.wedkarski.com/wedki/10209-wedka-impress-zander-spin-gtx-jaxon.html
Bardzo dobry spinning za przyzwoite pieniądze. Idealnie pasuje do Twoich potrzeb.
[2015-05-11 12:42]

SpongeBob

Hmmm, widze jakaś nowość na rok 2015 ;) Nigdy nie myślałem, że chciałbym Jaxona, ale bardzo ciekawa propozycja. Dlaczego polecasz akurat spinning ,,zander'', a nie normalny impress spin gtx np. 10-30g? Sądzisz, że tamten z cw 8-28 lepiej spisałby się pod bolenia i szczupaka? Sprawdzałeś te wędziska w sklepie czy może miałeś któreś z nich już nad wodą, żeby opowiedzieć coś więcej? Nie lubie spinningów, przy których zbyt mocno gnie się szczytówka, więc może masz racje, że lepszym wyborem pod boleniowe woblery prowadzone w nurcie byłby zander (pewnie ma sztywniejszy szczyt), a normalny spin gtx zapewne lepiej pracowałby pod rybą. Co o tym sądzisz? opowiedz coś więcej o tej wędce jeżeli możesz ;)
Pozdrawiam [2015-05-11 17:19]

tb99

Polecam Jaxon Variant Pro Spinning 5-25g
[2015-05-11 20:49]

Jakub Woś

Zastanawiałeś się nad Diaflexem Robinsona? Polecam poszperać w internecie bo bardzo solidny i udany kij
[2015-05-11 21:35]

Sith

Polecam
http://www.wedkarski.com/wedki/10209-wedka-impress-zander-spin-gtx-jaxon.html
Bardzo dobry spinning za przyzwoite pieniądze. Idealnie pasuje do Twoich potrzeb.

Miałem w ręku, a nawet łowiłem przez kilka godzin, mi bardzo dobrze leży, zamierzam kupić (tylko ja muszę od razu dwa - dla siebie i mojej Pani - inaczej miałbym przechlapane).
Na prawdę dobry, kijek, doskonale przenosi drgania, wyczuwa się każde, nawet najsłabsze puknięcie, jednocześnie jest lekki i bardzo mocny. Co prawda nie ma spinningów uniwersalnych, ale skłonny jestem twierdzić, że ten jest bardzo bliski temu określeniu. Dolna granica CW określona na 8g, ale rzucałem nim 2,5g woblerkiem i ładował się wystarczająco, podobnie górne 28g można spokojnie przekroczyć i bez stresu używać nawet 30g bezsterowców i błystek wahadłowych.
Moim zdaniem, to jak dotąd najlepsza konstrukcja jaką wypuścił JAXON.
[2015-05-12 06:58]

SpongeBob

Ras al Ghul (miałem problem żeby napisać)- Tak już kiedyś myślałem nad diaflexem bo słyszałem wiele dobrych opinii, ale o cw 10-40g, niestety nowego nie dostane, a używanych kijów nie chce ;)

Sith- Ok, jestem juz prawie przekonany, czyli rozumiem, że jednak doradzasz z napisem ,,zander'', a nie zwykły? Możesz opisać mi pracę tego spinningu pod obciążeniem (rybą), ładnie pracuje? I jak głęboko się ugina? Sorry, że tyle pytań ale chce się dowiedzieć przed zakupem jak najwięcej.  [2015-05-12 08:52]

Sith

Według tego schematu:
[img]http://www.fishing.pl/var/news/storage/images/media/fotki/sprzet/akcja_wedziska/381371-1-pol-PL/akcja_wedziska_large.gif[/img]
określiłbym jego akcję jako MF.
[2015-05-12 12:13]

Sith

Obrazek w poprzednim poście nie otwiera się, a edytować się nie da bo PZW zarządzające tym forum podpisało umowę z LOT-em na agresywną reklamę.
[2015-05-12 12:32]

SpongeBob

Czyli na bolenia i szczupaka ok, dokładnie tak jak mi zależy ;) Tylko wciąż męczy mnie fakt, ze obok znajduje się brat o cw.10-30 i zastanawiam się czy ten spin nie będzie odpowiedniejszy. Jestem przekonany, że którąś z tych wędek zakupie, tylko właśnie którą .... Nie wiem kiedy będę w sklepie, ale gdybyś ty przypadkiem się wybierał i mieliby dwa modele, czy mógłbyś dla mnie zerknąć na model właśnie o cw 10-30?? Jak ta wędka wygląda na tle zandera 8-28. Byłbym bardzo wdzięczny ;)   [2015-05-12 14:02]

Sith

Nie miałem w ręku tego "Spinna", ale same parametry wskazują na "Zandera", jest lżejszy, ma cieńszy blank, więc jest bardziej czuły, a różnica w CW jest znikoma.
Moim skromnym zdaniem "Zander" jest zdecydowanie ciekawszy od "Spinna", ale wybór należy do Ciebie.
W najbliższym czasie nie wybieram się do sklepu, a nawet - kijek mi "leżący", nie musi tak samo Tobie odpowiadać. Najlepiej gdybyś sam się wybrał do sklepu i pomacał obydwie.

Ps
W którymś z numerów "WMH" z początku roku był artykuł na temat tych obydwu wędzisk, spróbuj poszukać. Jak pamiętam, z ich opisu można było wyciągnąć podobne wnioski.
[2015-05-12 16:10]

SpongeBob

Noo wiadomo, że się wybiore, prawdopodobnie nawet jutro, mam nadzieje że będą dostepne w centrum wedkarstwa. Mówisz, że zander ciekawsza opcja, a jak myslisz, która z tych dwoch może posiadać wiekszą moc w dolnej części??? A rzucałeś może jakimś podobnym do boleniowych woblerem w nurt ? Czy szczyt nie zginał się jakoś tragicznie mocno? Wiem, że jestem wymagający i zadaje dużo pytań, mam nadzieję że cię to nie irytuje zbyt bardzo. ;) [2015-05-12 18:04]

Sith

Nie, łowiłem w jeziorze, więc trudno mi powiedzieć jak zachowa się w silniejszym nurcie, ale mam wrażenie, że też sobie poradzi.
Osobiście jestem zauroczony tym wędziskiem.
[2015-05-13 07:53]