Szczupak

/ 25 odpowiedzi / 8 zdjęć
Przemas83

O szczupaczek na Cannibala. I co dalej ? hehe. Jakieś sugestie? (2019/07/31 08:11)

ryukon1975

U mnie żywce stosuje się większe jak ten szczupak. :))) (2019/07/31 11:06)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

barrakuda81

Właśnie takie obrazki powodują że zastanawiam się czy żywcówki nie powinno się zakazać...Wiem że ludzie to lubią, łowią tak ale u mnie to budzi pejoratywne skojarzenia. Trochę w tym więcej sadyzmu niż w innych metodach choć nikt z nas w tej kwestii nie jest bez grzechu. (2019/07/31 16:43)

Basia Kier

@barrakuda81, taaaa... a okonek, który łyknął trzy groty kotwicy błystki tak, że bez przecięcia szczęki go nie odhaczysz? Bez przesady, samo łowienie polega na KALECZENIU ryb i żadne zaklęcia i inne nołkile tego nie zmienią. Zresztą są patenciki na przymocowywnaie żywca do kotwiczki/haka bez nabijanie na nie (np. z gumką). (2019/07/31 18:09)

Tomulo

Myślę że spining kaleczy więcej ryb niż żywcówka i raczej spiningu powinno się zakazać zwłaszcza w okresie jesienno zimowym gdy ryby zbijają się w grupy. (2019/08/01 16:02)

werbin

ot taki 60+ na wobler.... Ciężko o okazy w sierpniu. Oby wrzesień dopisał (2019/08/06 20:29)

z@mela

Właśnie takie obrazki powodują że zastanawiam się czy żywcówki nie powinno się zakazać...Wiem że ludzie to lubią, łowią tak ale u mnie to budzi pejoratywne skojarzenia. Trochę w tym więcej sadyzmu niż w innych metodach choć nikt z nas w tej kwestii nie jest bez grzechu.
Jest to metoda najbardziej sadystyczna w sumie całe wędkarstwo to lekki sadyzm bo łowienie żeby zrobić fotkę to męczenie ryby nawet jeśli hol trwa 2 nano sekundy no ale nie ma co filozofować .
Żywcówka to najskuteczniejsza metoda połowu szczupaków i dużych okoni i jak porównuję ilość złowionych szczupaków na żywca i spinning to wygląda to mniej więcej tak na 10 szczupaków 7 na żywca a 3 na spinning z czego te ze spinningu prawie zawsze są w super kondycji bo czasy że szczupak zagryzał minęły 2 dekady temu za to żywcowniki żeby mieć pewną rybę i robi tak 90% wędkujących czeka okolo 1 minuty od zatopienia bojki czyli spalenie ćmika a wtedy kotwica siedzi w bebechu i nie ma h,,,,a we wsi ze się wypnie no prędzej wysra ten zestaw - jeśli szczupaczek jest krótki a gość stosuje RAPR to nie odetnie zestawu bo 3zł (stalka 2zł , kotwiczka 1zł) bo to za duża strata więc merda szczypcami , kombinerkami w pysku czasem przez skrzela by finalnie chwycic za zieloną stalkę i szarpać i tak to wygląda w PL .
Sam czasem żywcuję jak 10x wyjść na spinning kończy się bez branai to biorę żywcówkę i łowie kilka stuk żeby się odhamić ale to taki pewniak jak wyrwanie lachona w ............... nie będę kończył. Używam dużych żywców , haków z zadziorem bo pedalstwa nie trawię , zacinam po 5 sekundach przez co małe szczupaczki się nie zacinają bo łapią zywca w pół a duże siedzą pewnie .
Wybór metody należy do wędkarza i z czasem nie jeden żywcownik zrozumie że to metoda ultra skuteczna ale niszczycielska .
(2019/08/06 21:52)

arasshater

Nigdy nie byłem zwolennikiem łowienia na żywca i stąd nie dałem się przekonać do tej metody. Często brodząc w wodzie napotykam co żałośniejsze efekty takiego wędkowania. Spotykam również typowych Januszy wędkarstwa: "Panie, masz pan jakieś szczypce?!" Mały żywiec na kotwicy, a oni się dziwią, że szczupaczek zeżarł całość... Poznałem w zeszłym roku typa, który miotał (dosłownie) małymi karaskami na zbiornikach retencyjnych i czasami wyjął szczupaka 40-40+ (i jestem pewnien, że jak nikt mu akurat nie zwrócił uwagi, to ryba lądowała na patelni). Pewnego razu chodzę sobie nad jeziorem w miejscu starej żwirowni i rzucam to blachą to gumą i patrzę, a na drugim brzegu ten typ. Zwolniłem i na szczęście gość się zawinął, zanim doszedłem w to miejsce. Jaki widok zastałem? Dno usiane trupami karasi może wielkości kciuka. Dodam że w tym jeziorze przewalały się szczupaki, których ogon był wielkośći moich dwóch złożonych dłoni, czyli metrówka jak nic. (2019/08/07 10:06)

Sith

Dla mnie metoda żywcowa jest najbardziej barbarzyńska ze wszystkich, zaraz po szarpaku i powinna być zakazana. Piszecie, że w innych metodach też się ryby kaleczy, ale kaleczy się jedną, tą złowioną (jeśli się złowi), a w żywcówce torturuje się żywiec tak długo, aż nie złowi się na niegoinnej ryby, albo aż nie umrze i wówczas wyrzuca się żywca jak śmieć. Więc kaleczymy na raz co najmniej dwie ryby, przy czym jedną (żywca)z założenia uśmiercamy i to w bestialski sposób. Przypomina to czasy Nerona i szczuciena erenie, wygłodzonych lwów nachrześcijan, ku uciesze gawiedzi. (2019/08/07 12:53)

luxxxis

szczupak

Szczupak? nieeee,szczupaczek ino,raczej bez miary.
Wzór "szczupaka" poniżej,wymiarowego. (2019/08/08 20:04)

barrakuda81

Panie, takie to kiedys były...Teraz 50 dych to już krokodyl;-) (2019/08/08 20:19)

luxxxis

Panie, takie to kiedys były...Teraz 50 dych to już krokodyl;-)

Taaaa,dundee z piątką na przedzie. (2019/08/08 21:07)

z@mela

u mnie w okolicy krótki dydek to wyczyn jak w rybnych rejonach taka 80 niestety takie realia braku zielska w zbiornikach , wahania poziomu wody itp itd (2019/08/08 21:29)

luxxxis

u mnie w okolicy krótki dydek to wyczyn jak w rybnych rejonach taka 80 niestety takie realia braku zielska w zbiornikach , wahania poziomu wody itp itd
Święte słowa. Ilość szczupaka w zbiorniku będzie zawsze taka jaka ilość kryjówek dla niego,brak zielska ,przegrzanie wody plus wachania poziomu pogarszają diametralnie te proporcje.
(2019/08/09 15:43)

luxxxis

I tak z nudów,przy drugim kubanku porannej kawy dorzucam garść szczupaczych ciekawostek-prosto z dyńki,może coś poplątam ale co tam.
-największy polski esox padł na j.dargin,pokonał go rybacki żak głębinowy-27kg cętkowanego szaleństwa
-jeżeli małego ślepego szczupca wsadzimy do akwarium 1x1x1 m i wyrwanym włosem dotkniemy tafli wody nieprzebijając napięcia powierzchniowego to ten mały skurczybyk bezbłędnie to odczuje,zlokalizuje i pieprznie.
Morał --ślepy nie zdechnie z głodu
-Aby dokładnie zobaczyć atak tej ryby na filmie trzeba prześledzić go klatka po klatce tak szybko strzela w ofiarę,przyspieszenie w tym momencie to ok 13 m na sekundę ( albo 8) tak czy siak kurew...ko szybko.
-Długość potencjalnej ofiary jest bez znaczenia-widywałem szczupce 40cm co w pysku miały 40-tkę,widywałem też mniejsze co capnęły większego,chorego np.
-Nasz esox ma w mordzie ok 700zębów-każdy skierowany końcem ku przełykowi,każdego może 4 krotnie w roku wymienić,nawet język jest uzębiony-kły kładą się gdy wsuwasz palec ,gdy chcesz wysunąć drzesz ryja bo nie idzie.
-Wzrok -oczy skierowane ku górze ,lepiej widzi to co na brzegu niż to co przed i pod sobą,morał--podając wabik za nisko nie strzeli,ale gdy gwałtownie wpadnie w jego pole widzenia nie wytrzyma-opad się kłania
-itd....i focia dla koloru ,skinner 13cm plus Aglia nr 5 -razem 32 cm stalowego ustrojstwa i taki sam zębolek. (2019/08/11 09:11)

luxxxis

I mądra rada dla amatorów szczupaczego mięska--ryby usmażonej już nie złowisz,wypuszczona da ci kopa w przyszłości (2019/08/11 10:46)

grisza-78

Święte słowa Luxxxis. Ryby usmażonej już więcej nie złowisz, dlatego warto wypuszczać. (2019/08/18 22:46)

grisza-78

105 cm, oczywiście pływa dalej w swoim królestwie. (2019/08/18 22:48)

luxxxis

To i ja zapodam zębatego,a co tam ... 102cm wytargany na plećce 006,kijku do 8g i fluorocarboniku na 2,5 kg. Z chaszczy potwornych. (2019/08/19 18:39)

luxxxis

bez jaj...nie wchodzi mimo zmiejszenia. (2019/08/19 18:39)

Sith

Cześć Danielu, ten szczupaczek złowiony na tandemik ze Sliderem? Jakiej firmy? (2019/08/21 09:16)

kamilek69

wobler to chyba Salmo Skinner
http://www.salmo.com.pl/skinner/ (2019/08/21 14:36)

luxxxis

Cześć Danielu, ten szczupaczek złowiony na tandemik ze Sliderem? Jakiej firmy?

Miesiąc po pytaniu ale odpowiadam-

Nie Sith,ten wobek to skinner 13-tka,ster mu odpadł więc robi za "tylnią straż". (2019/09/09 11:26)

Sith

Rozumiem, że robi za Slidera ;)) Ciekawe zestawienie tego tandemiku, muszę spróbować z typowym Sliderem. (2019/09/10 07:33)