Zaloguj się do konta

Szczupak z gruntu - sprzęt

utworzono: 2015/09/06 14:31
nikoafc

Witam, cale zycie lowie na spinning ale po przeprowadzce do Pln Irlandii zachcialo mi sie sprobowac innej metody. Troche tych wedek jest niewiem co byloby tu odpowiednie na duze szczupaki na trupka z gruntu. Lapie glownie na jeziorach i 1 rzece na ktorej prawie nie ma pradu ;]
Jesli chodzi o wedke to jaka ? Feeder, karpiowka czy moze cos jeszcze sie nadaje do tej metody ?Kolowrotki raczej chce bez wolnego biegu ale jakie ? Z przednim hamulcem sie nadadza? Myslalem o Penn Slammerze bo kolega ma do sprzedania troche poza budzet ale jesli chodzi o ten sprzet to bedzie na lata. Drugi typ to Jaxon ZX Machine czytalem o nim i jak za 200zl to okazja tylko ze to spiningowy. Ma to w ogole jakies znacznie jak bede lowil takim na grunt? Jakie rozmiary kolowrotkow raczej te najwieksze chyba ? 
Szukam 2 wedek i 2 kolowrotkow. Mozecie tez napisac czy lepiej uzywac zylki czy plecionki ?
Z gory dziekuje ;) Zadawajcie pytania  [2015-09-06 14:31]

Piotr 100574

dlaczego akurat na grunt??szczupak jest raczej rybą która czeka na ofiarę a nie szuka jej po dnie,można oczywiście trafić go z gruntu,ale są inne skuteczniejsze metody,łowiłeś przecież na spinning,zła metoda w Irlandi??jak już chcesz to bym użył karpiówek i kołowrotków z wolnym biegiem
[2015-09-06 15:45]

nikoafc

Dobra metoda i nie zamierzam jej zaprzestac ogolnie to do dyspozycji mam jakies 2500zl wieksza czesc tej sumy idzie na wedke z kolowrotkiem wlasnie na spining. Jednak od czasu do czasu wybralbym sie tak na ryby zeby zarzucic usiasc i czekac popijajac piwko ;) Wszyscy znajomi ktorych tu poznalem najwieksze sztuki lapali wlasnie na trupka z gruntu wiec pomyslalem ze dobrze by bylo miec i wedki do tej metody ;D Kasy mi zostanie jakies 1000zl wiec sporzytkowalbym ja na cos ;) [2015-09-06 16:47]

Pierre87

Zwykła gruntówka może być teleskop z kołowrotkiem z wolnym biegiem ci wystarczy nie potrzebujesz do tego bóg wie jakiego sprzętu myślę że spokojnie zamieściłbys się w 500 zł [2015-09-06 20:12]

Piotr 100574

ja używam teraz na grunt karpiówek,są według mnie uniwersalne na wszystkie ryby łowione z gruntu ,no i mają swoją moc . [2015-09-06 21:03]

adii3

Racja na szczupala z gruntu super będą dwie karpiówki takie 2,5 lbs i 3,60 długości daleko tym machniesz a i przy holowaniu większej sztuki będzie sporo frajdy przy czym nie zamęczysz ryby. Do tego dwa kołowrotki z wolnym biegiem, nie muszą być karpiowe z dużą szpulą wystarczą takie jak do feedera. Ja bym użył żyłki coś koło 0.30 może 0.28 zależy jak holujesz rybki. 
http://naszczupala.blog.pl/ [2015-09-06 22:35]

pstrag222

dlaczego akurat na grunt??szczupak jest raczej rybą która czeka na ofiarę a nie szuka jej po dnie,można oczywiście trafić go z gruntu,ale są inne skuteczniejsze metody,łowiłeś przecież na spinning,zła metoda w Irlandi??jak już chcesz to bym użył karpiówek i kołowrotków z wolnym biegiem

W jesienno zimowe dni martwa rybka bije na głowę spining
Kij musi być mocny i tyle.
Nie ważne czy karpiówka czy inne mocne wedzisko

[2015-09-07 08:34]

JKarp

Racja na szczupala z gruntu super będą dwie karpiówki takie 2,5 lbs i 3,60 długości daleko tym machniesz a i przy holowaniu większej sztuki będzie sporo frajdy przy czym nie zamęczysz ryby. Do tego dwa kołowrotki z wolnym biegiem, nie muszą być karpiowe z dużą szpulą wystarczą takie jak do feedera. Ja bym użył żyłki coś koło 0.30 może 0.28 zależy jak holujesz rybki. 
http://naszczupala.blog.pl/



A masz może takie wędki, że tak radzisz ? 2,5 lbs to kij bardzo miękki. Nie nada się do rzutów z rybką. Właśnie takim kijem zmęczysz rybę. O tych kołowrotkach to się kupy nie trzyma :-( Ja wybrałbym kij o akcji progresywnej - tylko chodzi o to żeby był to kij o naprawdę takiej akcji a nie tylko z opisu. W granicach 500 zł kupisz np Chuba Outcasta 3 lbs z przelotką startową 50 mm a szczytową jak pamiętam 16 mm. 
http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/chub-wedki-chub-outkast-50-g4-a240-p1684-k15908.html


Z kołowrotków szukałbym coś z oferty DAM w rozmiarze 50 lub 60. 


JK
[2015-09-07 09:16]

ogtw

Od kilku lat łowię szczupaki z gruntu, tam gdzie jest czyste dno i mam bardzo dobre wyniki, czy na spławik, czy bez, ale zawsze ołów leży na dnie. [2015-09-07 09:17]

nikoafc

Co powiecie o kolowrotkach Okuma Tactic i Travertine obydwa w granicach 200zl tylko jaki rozmiar dodalem sobie do koszyka 55 rozmiar ale jest jeszcze 65 ? Brac najwiekszy ? 


Co do wedek to nie mam pojecia... Feeder ? Jaki bylby odpowiedni na szczuplego jaki cw ? Zastanawiam sie nad teleskopem bo bede zamawial wedki do Irlandii i niechce zeby dlugosc transportowa byla powyzej 1.5m Dajcie jakies propozycje albo jakas 4 czesciowa... [2015-09-07 19:40]

Pierre87

Wydaje mi się ze konger karbomax carp 3lb w wersji z przelotkami na omotkach to jest bodajże wersja team wystarczy do tego tak jak kolega wyżej pisał okuma tactic bądź travertine wystarczy w rozmiarze 55 takie moje zdanie do tego żyłka 0,30 jeśli poluje na grube zwierzę [2015-09-07 21:55]

notaki

rozpisujecie się okrutnie, jakby szczupak to była Bóg wie jak waleczną rybą..
Moim skromnym zdaniem: COKOLWIEK, co jest w stanie wyholować rybę rzędu  10 kg.
I do tej wagi dostosować grubość żyłki. Do tej grubosci pojemnośc kołowrotka oraz wytrzymałośc wędziska.

Szczupaka ponad 6 kg wyjąłem na pstragowy kijek  o c.w 6-15 g , wiec nie tworzmy jakiegoś nimbu wokół tej ryby.,
Chwile poszaleje , a potem... ech....



[2015-09-08 14:30]

pstrag222

Już widzę jak takim kijem zarzuciłeś zestaw na trupka:)


[2015-09-08 15:08]

Piotr 100574

rozpisujecie się okrutnie, jakby szczupak to była Bóg wie jak waleczną rybą..
Moim skromnym zdaniem: COKOLWIEK, co jest w stanie wyholować rybę rzędu  10 kg.
I do tej wagi dostosować grubość żyłki. Do tej grubosci pojemnośc kołowrotka oraz wytrzymałośc wędziska.

Szczupaka ponad 6 kg wyjąłem na pstragowy kijek  o c.w 6-15 g , wiec nie tworzmy jakiegoś nimbu wokół tej ryby.,
Chwile poszaleje , a potem... ech....









w rzece czy jeziorze ?
[2015-09-08 18:03]

notaki

Przykład z kijem pstragowym dałem, by pokazać walecznośc tej ryby, a nie  by proponować rzucanie nim na trupka.
Ale kazdy solidniejszy teleskop, kazda karpiówka i kazda wedka o c.w dostosowanym do wagi obciazenia dadza ssobie z tą rybą radę
[2015-09-08 18:22]

nikoafc

Wybralem okume tatic i travertine, z wedek konger carnomaxx tele team carp 2.75lbs i dragon thytan carp 3lbs. Powinno podolac chyba :) [2015-09-09 08:57]

Pierre87

Dadzą radę napewno [2015-09-09 10:25]