Zaloguj się do konta

Szczupak, sandacz w okresie ochronnym

utworzono: 2011/12/10 20:16
pykuu

Witam ! Mam następujące pytanie. Posiadam kartę wędkarską i nigdy jeszcze nie łowiłem w okres ochronny szczupaka i sandacza czyli tak mniej więcej w kwietniu. Łowie na niewielkiej rzecze bystrzycy tuż niedaleko mnie. I mam takie pytanie. Gdy wybiorę się na spinning w tarło i złowię np. jakiegoś szczupłego lub sandacza i zmierzę sobię go i spowrotem wrzucę go do wody niezależnie od wymiarów to za takie łowienie czeka mnie jakaś kara ?? I czy w tarło mogę łowić te właśnie ryby i je spowrotem wypuszczać ?? Bo ja uwielbiam łowić ryby, ale nigdy ich nie zabieram do domu. Osobiście mam 16 lat i zawsze ryby wypuszczam do wody. Tylko fotka jest i siup spowrotem. To mogę łowić w tarło i wypuszczać ?? Z góry dziękuję za odpowiedź .
[2011-12-10 20:16]

pykuu

Po prostu zwyczajny twisterek żółty i wolfram. Czy mogę łowić w tarło i wypuszczać ?
[2011-12-10 20:31]

radekszumocki

Młody kolego gdy ryba ma tarło to nie wolno jej łowić, jest wtedy zazwyczaj w okresie ochronnym i nie wolno jej wtedy niepokoić wręcz pilnować by kłusownicy nie czynili im w tym czasie nic złego,połów ryby w tym okresie jest zabroniony -odsyłam cię do przepisów nowej ustawy o rybactwie i wędkarstwie,za połów ryb w okresie ochronnym grożą poważne konsekwencje prawne.Pozdrawiam.
[2011-12-10 20:34]

toten

Młody kolego gdy ryba ma tarło to nie wolno jej łowić, jest wtedy zazwyczaj w okresie ochronnym i nie wolno jej wtedy niepokoić wręcz pilnować by kłusownicy nie czynili im w tym czasie nic złego,połów ryby w tym okresie jest zabroniony -odsyłam cię do przepisów nowej ustawy o rybactwie i wędkarstwie,za połów ryb w okresie ochronnym grożą poważne konsekwencje prawne.Pozdrawiam.

A kolega zna takie przynęty na np. jazia  i klenia których inne drapierzniki nie tykają?

Nie wolno zabierać ryb w okresie ochronnym.

Przyłowy zdarzają się często i raczej nie mamy na to wpływu.

[2011-12-10 20:42]

szogun1

Ucz sie troche etyki kolego nie wolno ich lowic gdyz stres moze spowodowac ze nie przystopia do tarla okres ochronny jest po to by go przestrzegac. W tym czasie mozesz lowic inne gatunki ryb pozdrawiam [2011-12-10 20:44]

FLO92

dokladnie radek nie wiesz to sie nie wypowiadaj... przykladowo lowisz sobie z nastawieniem na okonie i nie jest powiedziane ze nie uderzy szczupak czy sandacz... albo np w maju lowisz na zywca teoretycznie na szczupaka a mozesz zlowic sandacza ktorego jeszcze łowic nie wolno
[2011-12-10 20:44]

JKarp

CześćGorący temat z tego będzie.JK [2011-12-10 20:47]

pykuu

Czyli nie mogę łowić nawet jak je wypuszczam to w ogóle nie mogę łowić?? Czy np. siądę sobie z robaczkiem na okonia to będzie wszystko ok ? ;) I jak przyłoży jakiś ochronnik to wypuścić i luz tak ??
[2011-12-10 20:54]

Pitbul

Te foty i mierzenie to nie bardzo. Wyobraź sobie @pykuu męczenie kobiety w ciąży lub zaraz po porodzie. Podpowiem, że jeśli już namierzyłeś miejsca przebywania tych ryb w okresie tarła to chcąc być Wędkarzem przez duże "W" - nie zdradzaj ich swoim pobytem potencjalnym kłusolom. Takie postępowanie zaowocuje rozwojem kolejnych pokoleń Twoich ulubieńców. Myślę, że warto zaczekać do maja i czerwca by cieszyć się rybami w pełni formy (to dopiero jest przeciwnik !)Dopóki patrzymy na nasze hobby przez pryzmat przepisów nie jesteśmy hobbystami. Rozumienie przyrody daje dużo więcej satysfakcji niż myślenie w kategorii : karalne - niekaralne.pozdrawiam i życzę sukcesów późną wiosną i wczesnym latem !T. [2011-12-10 20:56]

ryukon1975

Czyli nie mogę łowić nawet jak je wypuszczam to w ogóle nie mogę łowić?? Czy np. siądę sobie z robaczkiem na okonia to będzie wszystko ok ? ;) I jak przyłoży jakiś ochronnik to wypuścić i luz tak ??

Możesz łowić inne ryby.
Etyka wymaga byś nie nastawiał się celowo na gatunki w okresie ochronnym.
Jednak jak już złowisz szczupaka trzeba go wypuścić.
[2011-12-10 20:58]

pykuu

@hefeed8

Czyli np. spławiczek zwykły 3 gramowy + żyłeczka 0,25mm + wolframik do 5kg i średniej wielkości haczyk i czerwony robaczek/pinka itd. I wszystko będzie zgodne z prawem ?
[2011-12-10 21:02]

Wędkarz powinien wiedzieć , że nie łowi się ryb w ten szczególny dla nich czas - tarło. Kto tego nie chce lub nie potrafi zrozumieć - nie powinien nigdy zajmować się wędkarstwem.
[2011-12-10 21:03]

pykuu

Po waszych madrych i niezwykle pouczających wypowiedziach nie zamierzam łowić w okres ochronny. Ale przed chwilą wyczytałem, że szczupak po tarle jest niezwykle wygłodniały i też nie problem jest go znaleźć :D .
[2011-12-10 21:05]

toten

Ucz sie troche etyki kolego nie wolno ich lowic gdyz stres moze spowodowac ze nie przystopia do tarla okres ochronny jest po to by go przestrzegac. W tym czasie mozesz lowic inne gatunki ryb pozdrawiam

Czasem mam wrażenie że niektórzy z tego forum nigdy nie łowili ryb!

Dosyć często podczas polowania na klenie i jazie mam przyłów w postaci szczupaka i co mam zrobić.

Powtarzam: NIE WOLNO ZABIERAĆ ZŁOWIONYCH RYB W ICH OKRESIE OCHRONNYM.

Na to co nam się uwiesi na haku mamy dosyć ograniczony wpływ.

No chyba że w kwietniu poławiamy np.jazie 15 cm. wachadłówką na pół metrowym stalowym przyponie.

[2011-12-10 21:08]

pykuu

A ja mam takie pytanie, gdy złoże małego twisterka tzw. paprocha i wolfram na długość około 10mm to mogę spinningować podczas okresu ochronnego ?? Bo np. wybrałem się na okonie
[2011-12-10 21:20]

Pitbul

Wiesz co @pykuu. Możesz wiele, ale widzę po Twoich pytaniach (mimo sugestii), że wcześniej czy później zostaniesz "klientem" straży rybackiej. Osobiście - twojego pokroju cwaniaczkom rad nie udzielam.Szkoda, że masz kartę wędkarską.....T. [2011-12-10 22:41]

Pitbul

Jeśli prawdą jest przynależność do Koła PZW Bystrzyca Lublin to radzę Kolegom przyjrzenie się "Koledze" Mateuszowi ! [2011-12-10 22:44]

pykuu

@Pitbull tu na bystrzycy prawie każdy na nielegalu łapie żeby aby zarobić na rybach. Ja w tarło ryb ochronionych łowić nie mam zamiaru. Tylko pytam czy mogę łowić inne ryby.

PS. zazdrościsz karty ??? Skoro ją masz to współczuję twoim kolegom wędkarzom ;/
[2011-12-10 22:54]

JKarp

CześćJeszcze raz:możesz łowić inne ryby jak szczupak ma tarło. W przypadku zauważenia tarliska nikomu o tym nie mów i sam tam nie łów. W przypadku gdyby ktoś na tarlisku łowił obojętne jakie ryby ( leszcze, liny czy płocie itd ) zawiadom PSR.Czasem może tak się zdarzyć, że podczas łowienia okoni, kleni czy jazi jakimś trafem biorą tylko szczupaki. Etyka nakazuje wtedy zakończyć łowienie.Nikt Ci karty nie zazdrości tylko tak pytasz jakbyś miał zamiar łowić szczupłe w okresie ochronnym a szukasz w razie czego furtki na taki proceder ( bo ja tylko chciałem okonie łowić a, że szczupak wziął i głęboko połknął to nie moja wina.) Nawet jak szczupły przypadkiem głęboko zagryzie a ma okres ochronny należy go wypuścić.Czy teraz jest wszystko jasne ?Janusz JKarp [2011-12-10 23:21]

Pitbul

Janusz ! szkoda prądu to klasyczny "gumofilc".Kłusol - fachowiec zna akwen i wie co i jak.Potencjalny, początkujący kłusol pokroju (już nie) kolegi: @pykuu - "rżnie głupa":
"PS. zazdrościsz karty ??? Skoro ją masz to współczuję twoim kolegom wędkarzom ;/"  Dostępne dane "pacjenta" przesłane zostaną w celu weryfikacji i poddania obserwacji "wędkarza" do w/w Koła T.  

[2011-12-10 23:38]

pykuu

Dziękuję już wszystko jasne. Proszę o zamknięcie
[2011-12-11 00:10]

sumik1974

Źle określiłeś pytanie,czy możesz w okresie ochronnym łowić szczupaki i sandacze?Pytanie powinno brzmieć czy mogę łowić na spining kiedy jest okresie ochronny szczupaka i sandacza?
Oczywiście że możesz.Jest wiele gatunków ryb które możesz łowić tą metodą,a nie ma takiego przepisu który by to zabraniał.Ja sam taż łowię na spining do wiosny i innej metody nie stosuję.Wolfram też zakładam bo nie chcę żeby przypadkiem mi jakieś szczupaczki odcinały zestawy i nikt cię za to nie ukarze.Wiadomo że jak będziesz stosował wielkie przynęty i grube stalki to będzie to podejrzane i wtedy możesz mieć kłopoty.
Ja osobiście byłem świadkiem jak w styczniu siedzieli psełdo wędkarze z zestawami żywcowymi,a było ich sporo jak tylko padło hasło kontrola to zostałem sam,wszyscy nagle rzekomo co mieli łowić okonie bardzo szybko się zmyli.Był nawet jeden co dopiero zaczął wędki rozkładać i jego też za chwilę nie było.Bo nie ma wytłumaczenia że ja okonie łowię na karasie 10cm. i kotwice 2 i do tego kawał stalki.Kontrola przyszła wylegitymowali mnie i tylko padło pytanie czy coś padło,a ja oczywiście kilka szczupaczków bo brały jak głupie a oni na to że teraz właśnie zarybiali i pilnują żeby coś się uchowało.

[2011-12-11 00:15]

89krzysztof

Nie czytałem wszystkich wypowiedzi, bo połowa wali tutaj jakimiś wywodami moralnym. Popatrz do RAPR. Nigdzie nie jest napisane, że w tym okresie nie możesz łowić. Jak nie ma lodu i jest w miarę normalny stan wody to już w marcu chodzę ze spinningiem. Mały paproszek w poszukiwaniu okonia. Jak się zahaczy jakiś sandacz czy szczupak to trudno. Wyciągam, odpinam i do wody. Tyle. Ps. Jak łowisz na małego twisterka to zrezygnuj z wolframu - efekty będą lepsze.  [2011-12-11 00:54]

szogun1

Ucz sie troche etyki kolego nie wolno ich lowic gdyz stres moze spowodowac ze nie przystopia do tarla okres ochronny jest po to by go przestrzegac. W tym czasie mozesz lowic inne gatunki ryb pozdrawiam

Czasem mam wrażenie że niektórzy z tego forum nigdy nie łowili ryb!

Dosyć często podczas polowania na klenie i jazie mam przyłów w postaci szczupaka i co mam zrobić.

Powtarzam: NIE WOLNO ZABIERAĆ ZŁOWIONYCH RYB W ICH OKRESIE OCHRONNYM.

Na to co nam się uwiesi na haku mamy dosyć ograniczony wpływ.

No chyba że w kwietniu poławiamy np.jazie 15 cm. wachadłówką na pół metrowym stalowym przyponie.

Dobra to jest jasne ale nie wolno celowo sie nastawiac na gatunki ktore sa pod ochrona

[2011-12-11 09:18]

ryukon1975

@hefeed8

Czyli np. spławiczek zwykły 3 gramowy + żyłeczka 0,25mm + wolframik do 5kg i średniej wielkości haczyk i czerwony robaczek/pinka itd. I wszystko będzie zgodne z prawem ?

Tak ,wszystko będzie zgodnie z prawem.
[2011-12-11 09:23]

tytusik

@hefeed8

Tak ,wszystko będzie zgodnie z prawem.

Nieprawda nie zgodne z prawem. Wytlumacz mi pojaka cholere wolfram przy polowie okonia czy bialej ryby?? w okresie ochronnym szczupakamozesz spiningowac ale bez wolframu. Dla straznika wolfram jest rownoznaczny z proba zlowienia szczupaka w okresieochronnym. POZDRAW#IAM
[2011-12-11 11:18]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia