Szczupak- nadchodzi pora łowienia

/ 15 odpowiedzi
Witam już niedługo nadejdzie ten dzień. Czekam na niego z nieciepliwością. Konczy się tarło na szczupaka więc trzeba gotować sprzęt i już niedługo ruszamy na jeziorko łowić te piękne szczupaki. W tym roku w sumie jak co każdym trzeba złowić jak największa sztuke. Postaram się zrobić to co najlepsze. Jesli ktoś by miał jakieś porady to porsze o pisanie do mnie chętnie przydziele jakieś informacje. Pozdrawiam i wszystkim życzę udanych połowów na żywca jak i spinningowców. 

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

barrakuda81


Powiem co widzę.Cwaniaczki łowią szczupaki celowo już teraz.Ja bez grzechu też nie jestem bo mi się wieszały przy okazji polowania na okonie - tydzień temu brały nieźle.Oczywiście i bezwzględnie wróciły do wody.Były to ryby wytarte i przyłów którego wyeliminować nie sposób.Prawda jest taka że w maju jak juz wolno to one juz dawno zapominaja o tarle i o tym że w ogóle były kiedykolwiek głodne....Więc jak nie lubisz gonic za cieniem lepiej zapoluj na bolenie.Tego jeszcze troszeczkę zostało. Jak się zabierasz za szczupaki to wiedz że niektórzy właśnie konczą sezon aż do jesieni...Polska:-( (2017/04/01 23:03)

pakul1206


A u mnie jest całkowity zakaz spiningowania jak i metody żywcowej do maja, po to właśnie żeby cwaniaczki na 12cm. gumy nie łowili okoni :) (2017/04/01 23:22)

ryukon1975


"Kończy się tarło szczupaka" - już dawno się skończyło. Teraz zgodnie z prawem szczupak nabiera masy pod nóż. :) (2017/04/02 08:37)

erykom


Ja chodziłem za okoniem ze spinem bez przyponu,jak mi szczupak przy brzegu obciął żyłkę i odpłynął z blaszką to dałem sobie spokój aż do maja a w maju dobry okres dla szczupaka żeby...nie brał już po tarle jak kolega Barrakuda81 napisał:) (2017/04/02 08:40)

Przemas83


Cel na ten rok, pobić rekord , złowic więcej niż rok wcześniej i na koniec sezonu dalej mieć taki sam progresywny film w głowie.  (2017/04/02 17:43)

misiekbd


W związku z tym co czytam powyżej mam do kolegów pytanie:
Czy uważacie, że celowe łowienie szczupaków jest teraz niemoralne lub szkodliwe?
Moim zdaniem jeśli szczupaki są po tarle a zgodnie z regulaminem wszystkie ryby wrócą do wody to nie ma w tym nic karygodnego.
A może się myle, może w jakiś sposób zaszkodzimy rybą w ten sposób?
Jestem ciekaw opinii...
Pozdrawiam (2017/04/02 18:49)

Krawcu7


Nie mogę się doczekać szczupaków ale powiem tak ,że łowienie docelowe przed 1 maja nie sprawiło by mnie wgl radości i żadnej ryby bym sobie nie zaliczył w jej okresie ochronnym.. mamy inne gatunki którymi się teraz trzeba zajmować i myślę ,że powinniśmy szczupakom jeszcze dac ten miesiąc spokój bez względu na to czy są wytarte czy nie ,a sądzę że większość już jest po tarle..  (2017/04/02 19:02)

ogtw


W związku z tym co czytam powyżej mam do kolegów pytanie:
Czy uważacie, że celowe łowienie szczupaków jest teraz niemoralne lub szkodliwe?
Moim zdaniem jeśli szczupaki są po tarle a zgodnie z regulaminem wszystkie ryby wrócą do wody to nie ma w tym nic karygodnego.
A może się myle, może w jakiś sposób zaszkodzimy rybą w ten sposób?
Jestem ciekaw opinii...
Pozdrawiam
Mylisz się, zakaz to zakaz
3.2. Zabrania się łowić ryby w ustalonych dla nich okresach i oznakowanych miejscach ochronnych, takich jak tarliska, krześliska, zimowiska, mateczniki. Zabrania się połowu ryb w obrębach ochronnych i hodowlanych.
 
  (2017/04/02 19:14)

misiekbd


Masz rację, ale w moim pytaniu chodzi nie o to czy takie łowienie jest dozwolone (bo wiemy, że nie), tylko czy w jakiś sposób może zaszkodzić rybą- w końcu przepisy tworzy się z myslą o rybach(chyba). (2017/04/02 19:19)

luxxxis


W związku z tym co czytam powyżej mam do kolegów pytanie:
Czy uważacie, że celowe łowienie szczupaków jest teraz niemoralne lub szkodliwe?
Moim zdaniem jeśli szczupaki są po tarle a zgodnie z regulaminem wszystkie ryby wrócą do wody to nie ma w tym nic karygodnego.
A może się myle, może w jakiś sposób zaszkodzimy rybą w ten sposób?
Jestem ciekaw opinii...
Pozdrawiam
To szkodliwe...Daj na tacy "furtkę" w przepisach a gatunek zaniknie,tak jak z kradzieżami aut--udowodnij komuś że nie chciał się przejechać twoją furą. Karygodne jest ciche przyzwolenie na "pozowanie" z rybami w okresie ochronnym,każdy puszcza,same przyłowy ale lawinowo zwiększa się ilość tego typu fotografi na fejsach...Z 10 lat temu reklama gumy z marcowym szczupakiem byłaby profanacją a teraz? spoko luzik....Nie trawię tego.
Czy szkodzimy wytartym rybom gdy złowimy je jeszcze w okresie? nie,jeśli wróci do wody,baaaa...rzekłbym nawet że im pomagamy bo skłuta już nie będzie łatwym łupem dla kogoś kto ją spatelniuje.Może poza rybami które strzegą swoich gniazd-sandał,sum,itd...
  (2017/04/02 19:47)

ogtw


Masz rację, ale w moim pytaniu chodzi nie o to czy takie łowienie jest dozwolone (bo wiemy, że nie), tylko czy w jakiś sposób może zaszkodzić rybą- w końcu przepisy tworzy się z myslą o rybach(chyba).
Rybom na pewno szkodzi, ale wędkarzom też szkodzi bo kiedy zacznie się sezon, to takie niedawno złowione szczupaki, będą bardziej ostrożne i wędkarz przestrzegający regulaminu będzie miał mniejsze szanse na złowienie szczupaka. 

  (2017/04/02 19:48)

misiekbd


Rybom na pewno szkodzi, ale wędkarzom też szkodzi bo kiedy zacznie się sezon, to takie niedawno złowione szczupaki, będą bardziej ostrożne i wędkarz przestrzegający regulaminu będzie miał mniejsze szanse na złowienie szczupaka. 
 
Co do tej ostrożności ryby mam inne zdanie. Skuty szczupak potrafi żerować bardzo szybko po wypuszczeniu- czas raczej liczony w minutach niż godzinach. Oczywiście jest to uzależnione od czasu spędzonego poza wodą, traktowania ryby na brzegu i wielkości ryby. Można znaleźć filmy na youtube gdzie wędkarz wypuszcza niewielkiego zębatego, który odrazu atakuje przynęte ściąganą przez kolegę z łodzi. (2017/04/02 20:10)

grisza-78


Etyka mówi - daj spokój jakiejkolwiek rybie, podczas jej godów. Lepiej nie kusić losu w jeziorach, tylko lecieć nad rzekę, na kropasy, albo jazio-klenie. O szczupakach pogadajmy pod koniec kwietnia, wymieńmy się doświadczeniami, nowinkami sprzętowymi i wszystkim, co się wokół szczupaków dzieje.Amen. (2017/04/02 21:03)

Askan


Dobrze się stało że jest wpis do regulaminu zabraniający spinningowania od stycznia do końca kwietnia a na niektórych zbiornikach do końca maja.Zajadli spininnigiści przy okazji chodzenia za okoniem brali szczupaki i sandacze w ich okresie tarłowym,jazie i klenie na rzekach to też można dyskutować bo one też mają swój okres tarła jak każda ryba.Płoć i inne spokojnego żeru także muszą być chronione bo w tym czasie ok.końca kwietnia mają tarło,Pa (2017/04/03 03:25)

barrakuda81


Okres ochronny w sumie powinien być świętością. Mamy pewne wypracowane zasady etyczne podyktowane dobrem ryb lub jak niektórzy wolą rachunkiem ekonomicznym i powinniśmy ich przestrzegać.Mogłbym powiedziec że skoro wypuszczam wszystkie złowione ryby to nie dla mnie wymiary i okresy ochronne bo cóz mnie one obchodzą skoro wszystko wraca do wody? Co do wymiarów to faktycznie - przyznaję że olewam temat z mojego punktu widzenia kompletnie nie istotny ale jesli ktoś lubi zabrać rybę z łowiska to taki przepis jest właśnie dla niego czyli jest pośrednio ważny także dla mnie o ile jest przestrzegany...Okres ochronny to co innego.Łowię okonie niemal cały rok.Sprawia mi to radość i gdyby nie te rybki to chyba skończyłbym z wędkarstwem bo na spinning trudno liczyć o częste brania czegokolwiek innego w naszych wodach a ja mam wędkarskie ADHD i nie dla mnie czekanie godzinami na jedno branie.Mam obiekcje czy prześladowanie garbusów w okresie tarła jest etyczne mimo że nie mają okresu ochronnego i tego że je wypuszczam aby spokojnie dokończyły gody.Szczupak to co innego - nigdy nie łowiłem ich celowo przed pierwszym maja choć oczywiście łowiłem...Nikt nie wynalazł przynety tylko na okonia której szczupak nie bierze.Daniel trafnie to ujął - daj człowiekowi ( Polakowi ) palec a weźmie rękę...Traktujmy te zapisy RAPR przy całej jego niedoskonałości jako świętość ,dogmat i nie podważajmy nawet teoretycznie jego zapisów o okresach ochronnych choćbyśmy mieli wątpliwości.To niebezpieczne rozważania i obserwuję jak prowadzi ludzi na manowce kiedy próbują ewidentnie łowić szczupaki myśląc że nikt nie widzi...Otóż widzi i domyśla się - głupio to wygląda jak ktoś "łowi okonie na 12 cm kopyto".Żenada.Dajmy im spokój.Niech ten pierwszy maja nadal będzie miał tę swoją magię choćby szanse na rybę były już małe.Dla mnie to nadal jest jak wtedy kiedy byłem gówniarzem - to jak Boże Narodzenie dla wędkarza.Na to się czekało i ja nadal chętnie czekam:-)A to już niewiele ponad 3 tygodnie... (2017/04/03 10:51)