Szczupak na żyłkę czy plecionkę?

/ 21 odpowiedzi
Witajcie,
Szukałem już wszędzie i aż mnie głowa rozbolała od tego mętliku. :D

Już chciałem zamawiać Power Pro 0,15 czerwoną, ale doczytałem że podobno plecionka + sztywny kij jakim jest Shimano Catana które posiadam = bardzo dużo wypiętych ryb, szczególnie szczupaków.
Do tego najlepiej mi idą połowy na obrotówki, a podobno mając plecionkę to się wyklucza bo ta się skręca.

Sprzedawca w sklepie ostatnio mi napomknął że przydałaby mi się plecionka i stąd moje poszukiwania. Twierdził że lepiej będę czuł brania, lepiej zacinał - logiczne.

Znam już wady i zalety, ale nie wiem co mi ostatecznie przypasuje. Straciłem już parę szczupaków przez za słabe zacięcie, może to moja wina, może żyłki.

Co do żyłki mam straszny szajs Dragon Elite 0,25 za 8zł, strasznie sztywna przy wiązaniu, plącze się, skręca...

A więc co mi polecicie jeśli podam poniżej kryteria, na model plecionki się nastawiłem ten co wskazałem wyżej, a żyłka jaka? 0,25 Trabucco?

Łowię z brzegu, nastawiam się na szczupaki, głównym przyłowem jest okoń, najczęściej łowię na obrotówki, czasem na gumy, najmniej na wahadła ale to chcę akurat zmienić, na jednym łowisku mam spory zakwit i zacinam często zielsko..

Mój sprzęt to Shimano Catana 2,70m 10-30g, kręcioł Okuma Inspira 430i.

Dzięki za fachową poradę!
jakubpor


Posiadam shimano catane 270 10-30 od 3-5 miesięcy z plecionką mikado nihonto 0.14 i ani jeden szczupak mi jeszcze z niej nie spadł pomimo iż jestem nad wodą prawie codziennie po 3-4 godzin a tak poza tym jest jeszcze kwestia odpowiedniego wyregulowania hamulca w kołowrotku  a co do lepszego czucia to prawda bo się nie rozciąga i czujesz brania jako niezłego kopniaka:) (2014/08/16 13:58)

Haczyk94


Czucie w plecionce fajne, ze spadaniem ryb trzeba się liczyć, ale pozostały inne kwestie które wymieniłem. :D (2014/08/16 14:48)

jakubpor


Bierz ta plecionkę power pro, od kiedy łowie na plecionki nie mam zamiaru łowić żyłką na spinning. (2014/08/16 14:54)

Haczyk94


Niby tak, z holem sobie poradzę, wiadomo kwestia treningu. Najbardziej wystraszył mnie fakt, że używając obrotówek będą się robić gniazda. Szczególnie, że używam takich po 7g. i mam przez to dość luźne nawinięcie.

Nie mogę tego sam przegryźć z braku doświadczenia, a wypadałoby coś zamówić na przyszły tydzień.. ;) (2014/08/16 15:19)

tomasz196209


Kolego plecionka i obrotówki absolutnie nie idą ze sobą w parze ,chyba że obrotówki typu Lussox z dopalaczem ,obrotówki Glan Gliwa czy bardzo skuteczne wirujące ogonki, resztę będziesz musiał schować do szafy jak nie chcesz się narazić na duże koszty zakupu plecionki raz w miesiącu .Jeśli lubisz łowić i masz wyniki na obrotówki pozostań przy żyłce . (2014/08/16 15:48)

barrakuda81


Na szczupaki poza "warunkami szczególnymi" moim zdaniem lepsza będzie żyłka.Plecionka to raczej smutna konieczność czasami.Jeśli już to PP będzie dobrym wyborem.Przez plecionki i agresywne hole na tzw. "chama" czasem sie widuje szczupaki z rozciętym pyskiem - szczyt barbarzyństwa i chamstwa.Takie rzeczy nawet na filmach wędkarskich pokazują jak to "gieroj" podnosi 50 taka na wędce na klatę i się podnieca"...zobacz jaka ta wędka ma moc...",a finał jest taki że ryba z rozciętym pyskiem ,czasem wręcz rozdwojonym wraca do wody.Oczywiście rozsądny wędkarz plecionką rybie krzywdy raczej nie zrobi ale szczupak i jego sposób walki (wyskoki) lepiej będzie amortyzować żyłka nylonowa. (2014/08/16 16:04)

Haczyk94


Widać zdania są podzielone, ciężki wybór.. (2014/08/16 16:31)

SirMati


moim zdaniem plecionka, lepiej zatniesz rybe. Spady czestrze na plecionce? nie wiem, dawno juz nie lapalem na zylke i nie mam zamiaru wracac. Tylko ze ja gonie sandacze, a szczupaki to przylowy.
W zyciu wedkarza, ktory chce sie rozwijac przychodzi taki okres ze kupuje plecionke ;)

jak nie sprobujesz to sie nie dowiesz.

powodzonka (2014/08/16 16:51)

Artur z Ketrzyna


Niby tak, z holem sobie poradzę, wiadomo kwestia treningu. Najbardziej wystraszył mnie fakt, że używając obrotówek będą się robić gniazda. Szczególnie, że używam takich po 7g. i mam przez to dość luźne nawinięcie.

Nie mogę tego sam przegryźć z braku doświadczenia, a wypadałoby coś zamówić na przyszły tydzień.. ;)

Jeśli chcesz użyć plecionki to polecam jedną z najlepszych Sufix.
A jak żyłkę to dragon HM 80. Naprawdę dobra żyłka o bardzo małej rozciągliwości. Tak więc brania czujesz praktycznie jak na plecionce. Sam jej uzywam, jak i plecionki. Wolę żyłkę dragona...


Co do wirówek to przynęta wraz z woblerami sterowymi stawiająca największe opory, tak wiec nie wiem jakim sposobem możesz mieć przy tym luźne nawoje? (2014/08/16 16:52)

Haczyk94


A używałeś do plecionki obrotówek? Jak to z tym jest, bo dziwne jest że co drugiemu się plącze. :D

Nie mówię, że mam jakieś luzy, ale jak mam 6g obrotówkę, z malutkim skrzydełkiem, wąskim co pracuje bardzo delikatnie to wiadomo, że nawinięcie nie jest jak przy 12g mocno podgiętej Aldze. ;) (2014/08/16 17:10)

unix


Witam
Jak łowisz małymi lekkimi przynętami i nie masz łowiska z wieloma zaczepami i stratą przynęt to żyłeczka jak najbardziej.   Tam gdzie jest czysto to stosuję żyłkę 0,23 na szczupale.  Na KlenioJazie 0,16 i czasami szczupak też się czepi. Jeśli nie przegryzie żyłki to takie 50taki na tej 0,16 lądują na brzegu bez problemu. Kwestia hamulca i nie szarpania się z rybą.
Plecionki też używam, ale na miejscówki z wieloma zaczepami - konarami zatopionymi.
Żyłka Dragon Maxima 0,23, plecionka PP 0,15.

Pozdrawiam (2014/08/16 17:11)

pilnik


tak , tylko ta zylka HM80 od jigowania po 2 tygodniach robi sie taka miekka, ze musisz wywalic z 15m zamin znowu zawiarzesz przynete... pomijajac ten szczegol uwazam, ze na szczupaka najlepsza jest zylka, plecionka ma sens na sandacza ktory "skubie" kopyto no i oczywyscie twardy pysk, ktory zylka jedynie poglaskasz :) (2014/08/16 20:23)

Draq


Cześć,
na Twoim miejscu spróbowałbym połowić trochę plecionką. Sam łowię tylko na plecionki, czy to zestaw okoniowy, szczupakowy czy casting. Plecionka jest o niebo lepsza od żyłki pod prawie każdym względem... zerowa rozciągliwość, lepsze przekazywania brań i widoczność na wodzie. W sumie jedynym minusem plecionki jest cena, chociaż obecne technologie produkcyjne pozwalają na produkowanie tanich plecionek o zaskakujących parametrach. Nie wiem jak Twój kołowrotek nawija plecionkę, jeśli nawój będzie nierówny mogą Ci się zdarzyć brody. Może na początek kup tańszą plecionkę i sprawdź jak Ci się nią łowi? Jeśli Ci się nie spodoba nie będziesz żałował wydanej kasy na PP. Ze sprawdzonych tanich plecionek mogę Ci polecić Robinson Phantom(recenzja na moim blogu) i Mikado Nihonto Octa Braid( nowa plecionka w splocie z ośmiu włókien). Plecionki są tanie, kosztują 30-40zł za szpulę. Co do spadania ryb... według mnie to jest jakieś nieporozumienie, w tym sezonie nie spadł mi żaden szczupak czy większy okoń, spady są przez błędy wędkarza - które żyłka czasami wybacza.  (2014/08/16 21:29)

Haczyk94


Szczupak przecież też ma twardy. :D

Nadal widzę zwolenników zarówno żyłki jak i plecionki. Chyba zamówię Power Pro 0,15 czerwoną i nawinę ją na główną szpulę, będzie na pewno na gumy i wahadła, no i może jak wreszcie kupię jakieś woblery, a co do obrotówek to zobaczę, będę używać, może będzie wszystko ok, a jak nie to mam jeszcze szpulę grafitową to na nią nawinę albo obecną żyłkę 0,25, albo kupię coś lepszego.

Cóż, chyba trzeba tą plecionkę przetestować i będę wiedział czy się sprawdzi. :D (2014/08/16 21:34)

ryukon1975


Szczupak to według mnie plecionka.

Dlatego że w nurcie czy na większych głębokościach/odległościach daje znacznie lepsze "czucie" przynęty jak żyłka która jeśli prowadzimy na niej ciężką przynętę amortyzuje nasze poczynania i tak naprawdę to tylko domyślamy się co się z nią dzieje a branie poczujemy dopiero jak szczupak odpłynie z przynętą w pysku kilka metrów szczególnie na większych odległościach.

Jeśli chodzi o spady ryb w czasie holu to dobrze ustawiony hamulec i "miękka" ręka pozwalają wielu uniknąć, oczywiście nie wszystkich bo spady były są i będą nie pomoże 10 dozbrojek i inne cuda.

Szczupak też czasem bierze delikatnie i łowiąc np. z opadu wielu brań nie poczujemy używając żyłki, wtedy tylko od szczęścia zależy czy szczupak zatnie się sam czy zdąży pozbyć się przynęty.

(2014/08/17 09:26)

Haczyk94


Postawiłem na plecionkę. Tylko teraz pytanie jak ją nawinąć? Tzn. słyszałem o sposobie że nawijam plecionkę, dokładam żyłki i potem nawijam to na właściwą szpulę i mam idealną ilość. Tylko widzę tu małe "ale", PP ma pudełko specjalnie przygotowane do nawijania i ok nawinę na tą dodatkową szpulę, a potem jak będę przewijał na właściwą to raz że ze szpuli nie wiem jak osiągnąć odpowiednie naciągnięcie, a dwa że będę nawijał w drugą stronę co spowoduje, że plecionka może przy otwieraniu kabłąka się odwijać.

Wy jak sobie radzicie z nawijaniem i dobraniem ilości podkładu? Tym sposobem? Na oko?

Dzięki za pomoc!! (2014/08/17 09:44)

darkonis




Już chciałem zamawiać Power Pro 0,15 czerwoną, ale doczytałem że podobno plecionka + sztywny kij jakim jest Shimano Catana które posiadam = bardzo dużo wypiętych ryb, szczególnie szczupaków.
Do tego najlepiej mi idą połowy na obrotówki, a podobno mając plecionkę to się wyklucza bo ta się skręca.


Shimano Catana nie jest sztywnym kijem . Machałem nim kiedyś w sklepie i nie spodobała mi się jego akcja .

Od 2 lat łowię szczupaka tylko na plecionki takie 0,15-0.20.  Jest dużo lepsza od żyłki . Chociażby łowiąc w roślinnościach jej zerowa rozciągliwość powoduje rozerwanie po szarpnięciu łodyg co umożliwia dalsze prowadzenie przynęty  na żyłkę tak się nie da. Po za tym czuć wszystkie brania .
Minusem jest cena plecionki i to że standardowej obrotówki się  nie podepnie ( mocno ją poskręca ).
Na gum faktycznie sa wypiecia . Ja robię tak że każdą gumową przynętę dozbrajam kotwiczka na przyponie i spięcia mama prawie zerowe nawet na sztywnym sandaczowym kiju. Co do przynęt twardych spięcia na plęcionki są rzadkie , a sama plecionka jest numerem jeden przy połowie na woblera czy blachę . (2014/08/17 09:51)

spines21


"Wy jak sobie radzicie z nawijaniem i dobraniem ilości podkładu? Tym sposobem? Na oko? "

Dobry jest taki sposób-

"Tylko teraz pytanie jak ją nawinąć? Tzn. słyszałem o sposobie że nawijam plecionkę, dokładam żyłki i potem nawijam to na właściwą szpulę i mam idealną ilość."

Plecionka nie będzie spadać ze szpuli,bo nie jest sztywna jak żyłka.
Można ją nawijać bez obaw w obie strony.
I najlepiej na mokro. (2014/08/17 09:57)

Haczyk94


Skoro tak to chyba najlepsza opcja, bo idealnie sobie ilość podkładu nawinę. Pytam, bo czytałem że nawijając żyłkę trzeba po paru obrotach zrobić przerwę i sprawdzić czy żyłka układa się w "U", czy się zwija w "8", jak tak to trzeba odwinąć i nawijać w drugą stronę, żeby układała się w "U".

Więc w plecionce na to nie patrzę? A jak zamontować szpulę z której będę już nawijać na właściwą szpulę?:) (2014/08/17 11:13)