Szczupak na żywca jaki grunt dobrać dla żywca

/ 14 odpowiedzi
Na jakiej "wysokości" ma być żywiec w wodzie. Chodzi mi o 1.5m. jezioro. Czy w połowie głębokości czy przy dnie?
Diablo

w połowie (2011/10/14 21:05)

szymen132

Mam jeszcze pytanie. Jak złapać żywca jak blisko brzegu są tylko te niewymiarowe, A te większe na odl. 10m. ?

(2011/10/14 22:43)

wojtekl23

Zanęcić blisko brzegu, poczekać i łapać przy pomocy podrywki ( w tym roku już można stosować podrywkę). Z tego co wiem to nie ma wymiaru na żywca. (2011/10/15 08:54)

arus

U mnie płotka i wzdręga 15 okoń 18 (2011/10/15 08:57)

wojtekl23

A tak zapomniałem dopisać, że co okręg to inne przepisy ochronne :)
(u mnie okoń 15 cm)
Według mnie najlepszą na żywca jednak jest Ukleja. (2011/10/15 09:18)

HOGAN1

Na żywca oczywiście najbardziej żywotne są karasie ale lepszy jest kiełb.Na takiej głębokości to tak jak kolega pisał wcześniej mniej więcej w połowie wysokości wody umieść żywca (2011/10/15 10:02)

89krzysztof

Na szczupaka też bardzo dobry jest karaś. I nie zdechnie tak szybko. I nie ma wymiaru. Płotka zresztą też nie ma (przynajmniej u mnie). (2011/10/15 10:07)

Draq

Teraz już cieżko złapać małego żywca bo drobnica już nie trzyma się brzegów tak jak latem. U mnie są tylko małe okonki(okoń nie ma u mnie wymiary) i im mniejszy tym lepszy. Zazwyczaj stosuję garbusy 3-7cm. Najczęściej bierze inny okoń, czasem szczupak. Mam takie szczęście, że moje łowiska nie należą do PZW i można stosować karasie (sprzedawane są w punkcie głownym spółki rybackiej) i długo żyją. Takie są w granicach 6cm. (2011/10/15 10:08)

kielan23

Ja łowie szczupaki na karasie bo szybko nie zdychają i dobrze biorą.Żywiec ma być w połowie. (2011/10/15 10:32)

mazurelcki

Warto spróbować założyć na haczyk krąpika. Ma tę zaletę, że łatwo go złowić przed zarzuceniem żywcówki. Lubi też "wędrować" po łowisku. Wysokość żywca zwykle ustalam eksperymentalnie i zależy od tego, co rośnie w wodzie. Najlepiej, aby był tuż nad roślinnością (wśród niej - wiadomo - szybko się o coś omota).

http://czarmazur.blogspot.com/
(2011/10/15 12:18)

Mephiel

Witaj,

muszę troszkę sprostować wypowiedzi moich poprzedników.

Odpowiadając na Twoje pytania:
1 co do głębokości umiejscowienia żywca trzeba znać kilka podstawowych informacji:
- szczupak w większości przypadków żeruje przy dnie, najczęściej wyczekuje swojej ofiary albo przyklejony do dna albo też znajduje się w bliskiej jego odległości (ok. 0,5m od dna).
- szczupak lubi atakować swoje ofiary od dołu czyli żywiec powinien znaleźć się nad szczupakiem.
- jeśli przynęta porusza się (czyli nie jest to np martwa rybka lub filet) potrafi sprowokować do ataku drapieżnika znajdującego się nawet 2-3 metry od niej.

Na podstawie tych informacji jesteś w stanie ocenić na jakiej głębokości postawić żywca. Najczęściej żywca umieszcza się od 0,5 do 1,5m nad dnem. Oczywiście zdarzają się przypadki, że szczupak pływa i atakuje w toni, ale zdarza się to dość rzadko.

2. co do gatunku żywca jest jedna i najważniejsza zasada - najskuteczniejszym żywcem jest rybka której w danym zbiorniku jest najwięcej! Nie mogę słuchać wypowiedzi typu - karaś bo długo wytrzymuje albo kiełb bo ostatnio miałem dwa kiełbie i złapałem na nie 4 szczupaki... wszystko zależy od łowiska i ryb w nim występujących. Na jednym z moich łowisk 90% ryb to szczupaki i okonie więc najlepszym żywcem na zębacze są właśnie okonie!

Mam nadzieje że trochę pomogłem.

pozdrawiam (2011/10/16 21:38)

piorud

należy też brać pod uwagę jadłospis szczupakowy w  którym najczęstszym daniem jest płoć  (2011/10/16 21:49)

perwer

Kolega ma po troszke racji w tym ,że szczupak najlepiej  bierze na żywca którego jest najwięcej na zbiorniku.Jednak nie jest to też zasadą i nie zawsze sprawdza sie na zbiorniku.Moge dać spokojnie kilka przykładów żywców gdzie łowiłem z powodzeniem szczupaki na przynęty mało spotykane na danym zbiorniku.Drugi kolega ma racje co do dubla,bardzo żywotny i szczerze wszystkie rekordowe szczupaki u znajomych i moje były własnie na dubla-karasia.

Okoń to jedna z najlepszych przynęt na szczupaka i mały okonek na okonia.Jednak okonia miarowego ciężko przetrzymywać,a małego nie wolno.

Płotke dobrze nałożyć jak łowi sie z gruntu bo bije do góry ,a dubelka jak na spławik bo bije na dół i nie plącze zestawu.

(2011/10/16 22:07)

WLAD666

Żywca najlepiej postawić tak by chodził  pól metra na dnem,  do połowy głebokości, jezeli woda jest czysta daje się go w pól wody , jeżeli mętnawa to pól metra nad dnem, a w takim płytkim zbiorniku, to w pól wody to będzie 75 cm nad dnem tak ze to bez znaczenia;) nawet jak go pod powierzchnia ustawisz to będzie dobrze , gdy bys nawet rzucił z gruntu i założył uklejkę albo płotkę to tez git bo one wychodzą do góry i szczupol strzeli bez problemu , w tamtym roku więcej szczupaków na stawach złapałem z gruntu niż na spławik. Co do żywca to najlepszy będzie danego łowiska - płotka, ukleja ,okoń. (2011/10/17 07:49)