Szczupak na grunt - można tak?

/ 15 odpowiedzi
Witam!
Czy szczupaka można łowić na grunt?Jeśli tak to proszę o rady(zamiast koszyka-ciężarek przypon stalowy,kotwica z żywcem???)mam rację?Jeśli tak to jak wygląda branie?
Dzięki!!!!!!!!

marekwrw


Cześć, można wczoraj byłem na rybach i stanowisko koło mnie facet łowił na grunt. Tyle, że ja nie wiem jak to wygląda musisz poszperać na necie . Ja osobiście wybieram się na szczupaka za tydzień na spławik. Powodzenia. (2011/05/15 15:02)

krystian20


Ja szczupaka łowie tylko z gruntu:) zakładam rurke antysplontaniową, oliwke (od 50 do 100g)wolfram własnej roboty(40-50cm), do tego kotwice albo podwuiny hak, rybke przewlekam od ogona w strone głowy specialną iglicą tuż pod kręgosłupem tak aby nie przebić pęcherza. A i nie używam wolframów bez agrawki żeby nie naruszyć rybki w środku, tak założona rybko może żyć około 4-5godzin;) (2011/05/15 15:04)

trebort


Dzięki!
A jak wygląda zestaw spławikowy na szczupaka?ak sam założyłem to spławik mimo obciążenia leżał!!! (2011/05/15 15:15)

krystian20


może za małe obiążene dałeś!? zakłuż bojke około 12-15g i dotego obciążenie 7-10g i przypon kotwice i rybka zaczepiasz kotwicą za grzbiet;) (2011/05/15 15:38)

longi1984


ja lowie tak jak na obrazku,z tym ze nie robie zadnych przyponow wiazanych-moim zdaniem to oslabia zestaw..na koncu ciezarek ok 100gram (mozna wiekszy np na rzeke) po drodze stoperek koncowy-regulujemy na jakiej wysokosci ma byc rybka pomiedzy koncowym a poczatkowym rurka antysplataniowa ja polecam jak najdluzsze i czarne ,potem stoper koncowy zeby rybka nie miala drogi ucieczki..

jezeli chodzi o mocowanie przynety to normalnie przeklowam w pysk ryby kotwice i tylko wiaze nitka dwa konce kotwicy zeby sie rybka nie 'wypiela" z kotwicy

(2011/05/15 15:39)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

longi1984


a tu mam ciekawostke na grunt mozna tez dac makrele czy tez sledzia z wnetrznosciami w marketach czy w rybnych sa...uciac w pol jak za duze ale nawet 30 cm potrafia pozrec sam widzialem (2011/05/15 15:42)

pstrag222


kiedys mnie to smieszylo z tymi sledziami i makrelami, ale od tamtego roku uzywam filetow ze sledzia i sie sprawdzaja, jak nic, (2011/05/15 16:40)

trebort


Dzięki! na pewno skorzystam (2011/05/15 17:08)

waldek94


Jeżeli chcesz łowić z łódki to proponuje ci zrobić prosty zestaw,tzn. haczyk 2 i do tego ciężarek łezka 10-20g(to jest ciężarek na jezioro,na rzekę pewnie większy trzeba) umiejscowiony 30 cm nad haczykiem. Pamiętaj,że szczytówka powinna być w miarę giętka(najlepiej drgająca),tak aby branie było dobrze widoczne. (2011/05/15 18:21)

barti28s


Polecam zestaw taki jak powyżej na rysunku u longi1984 ... Sam go stosuje, tylko zamiast rurki antysplątaniowej stosuje przywieszki czyli takie małe metalowe rurki z wlutowanym krętlikiem ( dostałem w Bassie w wawie)... Stopery są po to by można było w każdej chwili zmienić głębokość na jakiej rybka pracuje a także podczas holu szczupłego ciężarek dojeżdża do jego mordki i nigdzie nie zawadzi... Zestaw ten idealnie sprawdza się kilka metrów od trzcin łowiąc z pomostu... Obowiązkowo kotwiczka bo szczupły jednak czuje opór i trzeba go szybko zacinać bo inaczej szybko wali w trzciny... Odkręć hamulec i przywiąż wędkę ;)) bo przy napiętej żyłce branie jest bardzo mocne... Pozdrawiam i połamania kija... (2011/05/15 18:39)

trebort


Witam!
Rozumiem że tym sposobem łowisz na drgającą szczytówkę,a czy mogę taki zestaw położyć na rozkrakach-(z sygnalizatorem brań)? (2011/05/17 22:05)

dealer081


tak mozna uzyj oliwki tak od 50 do 100gram by zywiec nie uciekal z gruntu i najlepiej przewlec hak przez zywca a jak poznac branie ja ustawiam wedke na sygnalizatorze pozdro i powodzenia (2011/05/17 22:17)

trebort


Dzięki wszystkim!
Pozdrowienia (2011/05/18 20:50)

Mikesz71


Jasne że można na grunt normalnie cięzarek albo spręzyna stalka i żywiec ja daję na przelotowo i nie ma problemu np jak jest duża fala i ciągle znosi mi zestawy spławikowe to czemu nie spróbować na grunt rzucasz tam gdzie chcesz i zestaw jest na miejscu a za jakiś czas podciągasz troszkę i znowu pracuje w innym miejscu. (2011/05/19 20:11)

bartbmp


Ja również łapię na grunt. Zestaw najprostszy, tzn. ciężarek i wolfram z kotwicą. Żywca, najczęściej uklejkę, zachaczam od strony ogona, tak na 3/4 długości rybki. Uklejka nie duża. Wtedy nawet nie trzeba czekać za długo przy braniu, tylko zacinać od razu. Przy małych odległościach i bezwietrznej pogodzie dobrze używać plecionki. Fajnie wtedy widać branie ( poluzowana plecionka to się prostuje to przesuwa) (2011/05/20 11:56)