Zaloguj się do konta

Szczupak - brak brań

utworzono: 2020/10/29 13:23
Damian6415

Witam

W tym roku postanowiłem po raz pierwszy uzbroić wędkę w spinning i zapolować na szczupaki w swoim prywatnym stawie.
Od miesiąca próbuję lecz niestety z marnym skutkiem oraz z coraz większym zdegustowaniem.
Jakoś w połowie września już pierwszego dnia udało mi się wyciągnąć sztukę około 45cm. Późniejsze dni wydawały się tylko stratą czasu.
Nad stawem od połowy września bywam minimum co trzeci dzień. Tydzień temu uderzyła mała sztuka, około 30 cm.
Poza tymi dwoma sztukami kompletnie nic, może jedynie jedno branie ale ryba wypięła się.
Próbowałem na dwie obrotówki, jedna 3cm, druga 4cm, gumę około 7cm oraz na nie duży wobler.
Staw 20m x 30m . Głębokość od 0,5m do 2m max.

Ryby na pewno są, w tamtym roku widziałem przy brzegu sztukę stojącą długości około 90 cm, dzisiaj obok siebie wygrzewały się na słoneczku dwa szczupaczki około 40cm i to dwa metry od siebie. Poza tymi przypadkami widywałem szczupaki już nie raz przy powierzchni.

Możliwe że akurat u mnie zębaty po prostu boi się czarnego wolframowego przyponu?
A może coś robię źle? Staram się łowić na rozmaite sposoby prowadzenia przynęt.
Może coś Panowie zaradzicie bo ja totalnie nie mam już pomysłu. Pozdrawiam :D

  [2020-10-29 13:23]

Basia Kier

Powieści można by pisać o tym, dlaczego szczupaki nie biorą. Przyponu się nie boją iÂÂ nie próbuj łowić bez niego - szkoda szczupaków męczących się z blachą w paszczy. Wypróbuj różne przynęty, może trafisz w gust twoich zębaczy. A może masz mało szczupaków w stawku? 20 na 30 m rozmiaru to niewiele.
ÂÂ [2020-10-29 19:18]

Damian6415

A może masz mało szczupaków w stawku?

W to raczej wątpię, rokrocznie widuje się małe szczupaki stojące przy brzegu, no chyba że zjada je kilka większych, ale to raczej wątpliwa sprawa ponieważ mają wiele innych ryb do pałaszowania od karpia, amura, lina po karasie.

Jestem pewien że jest parę większych sztuk i je marzy mi się ustrzelić. Jednak po wykonaniu pewnie blisko 1000 rzutów na tak małym stawie przez ostatni miesiąc nie mam pojęcia co jest nie tak.

Inne przynęty chyba najwyraźniej też warto spróbować. [2020-10-29 20:37]

WedkarzIncognito

Witam. Ojj widzę że pojawia się tutaj standardowy schemat pt. podajcie mi na złotej tacy odpowiedź, jak złowić dużego szczupaka, "bo nie bierom".

Próbowałem na dwie obrotówki, jedna 3cm, druga 4cm, gumę około 7cm oraz na nie duży wobler.

Jedyne co moge ci podpowiedzieć Panie kolego, to że osobiście w obecnym okresie (czyt. okres jesienno-zimowy), to ja okonie łowie większymi przynętami. Zachodzi tutaj bardzo małe prawdopodobieństwo żeby szczupak prawie metr udeżył w 7cm gumkę, jest to możliwe, ale szansa na coś takiego jest niczym trafić tzw. szóstkę w totka. Pozdrawiam. [2020-10-30 10:20]

Misiek89

ja też się wypowiem coś na ten temat jeżdzę do znajomego na rozlewisko duży staw dużo białej ryby dużo szczupaka i powiem Ci że dużo testów zrobiłem sam właściciel podpowiedzial mi jakie kopyta kupic itd i faktycznie po paru lekcjach trochę kilometrów przechodzone na około stawu i sprawdzanie gum itd raz taka raz taka i nie ukrywam trafiłem na pewną gumę westin shadTeez 1 dnia 4 sztuki wymiarowe nie były to nie wiadomo jakie wielkości ale zabawa przednia, a wcześniej miałem ten sam problem uparłem się na jednego wabika i tak chodziłem, ale to nie o to w tym chodzi. [2020-10-30 10:33]

Sith

Damian, nie oszczędzaj na wielkości przynęt, nawet maly szczupaczek skusi się na wabik, który przekracza 1/2 jego wielkości. Wypróbuj gumy w kolorze seledynowym, zielonym z brokatem. Jeśli stoją w toni, lub pod powierzchnią popróbuj popperów. Jeśli w stawie występują żaby, zaopatrz się w jaxonowego Froga, posadź go na liściu nenufaru, albo wręcz na kępie trawy zwisającej nad wodą, odczekaj 2-3 sekundyÂi ściągnij do wody w sposób jak to robi żaba, a następnie prowadź krótkimi pociągnięciami z 2-3 sekundowymi przerwami,Âimitując płynącą żabę.ÂWreszcie spróbuj przekonać się do wahadłówek, Alga 2 lub 3 może być panaceum na Twoje problemy.
Nota bene,Âponad 80% moich szczupaków złowiłem właśnie na Algę.

Ps
Jak napisała Basia Kier, nawet nie próbuj rezygnować z przyponu, nawet mały szczypaczek potrafi ciachnąć plecionkę, nie wspominając o żyłce, jak skalpelem. [2020-10-30 11:12]

Damian6415

Dziękuję za wasze cenne rady, przyponu na pewno nie mam zamiaru zlikwidować, będę próbował dalej na większych i bardziej różnorodnych przynętach. :)

[2020-10-30 13:45]

Megane

Masz pewność że jakiś kłusol Cię nie odwiedził?Mojemu znajomemu przeciągnięto staw o podobnych rozmiarach . [2020-10-30 14:44]

Damian6415

Masz pewność że jakiś kłusol Cię nie odwiedził?Mojemu znajomemu przeciągnięto staw o podobnych rozmiarach .

Stawik zbyt blisko domu żeby ktokolwiek dał radę wysprzątać, odpada ;)


Jednak trochę dalej mnie zastanawia brak brań mniejszych sztuk, w końcu najwięcej tych szczupaków się widuje przy brzegu :D [2020-10-30 18:48]

oldboy

Stawik zbyt blisko domu żeby ktokolwiek dał radę wysprzątać, odpada ;)
Jednak trochę dalej mnie zastanawia brak brań mniejszych sztuk, w końcu najwięcej tych szczupaków się widuje przy brzegu :D
A może nocą odwiedzają twój staw jakieś norki kanadyjskie lub nawet "jejmość" wydra?
Mojemu znajomemu w miejscowości Okup k. Łasku te szkodniki opróżnily w ciągu ub. roku całą zawartosć stawu i teraz w nim już nie ma nic.
[2020-10-30 22:25]

mysta

wolno prowadz przynętę, macaj dno, podbijaj delikatnie. główka 7g jest ok, zmniejsz przynętę na 8-10cm, przypon nie ma wg. mnie znaczenia. Mi na podobnym stawie szczupłe brały na cannibal biały+ czarny grzbiet+pomarańczowe celowniki, to nr1. jak okoń pływa w stawie to firetiger, dalej umieszczę obojętnie jaka gumę choć mann's też robi robotę. Z woblerów łamaniec na gumkach z aliexpress a'la płoć lub karaś. Miałem ten sam problem, u mnie to zadziałało. Na koniec dodam że musisz trafić godzinę żerowania bo możesz pod nos podac a i tak nie weźmie ale to bardziej rzek i większych zbiorników się tyczy. pozdro znad buga. [2020-10-30 23:11]

Sith

(...) zmniejsz przynętę na 8-10cm, (...)
Herezja!!! Wręcz odwrotnie! Zwłaszcza teraz, jesienią szczupak nie będzie tracił energii w pogoni za byle drobiazgiem, za to duży kąsek będzie opłacało mu się dorwać, bo utrata energii będzie niewspółmiernie mała w stosunku do jej utraty.
[2020-10-31 09:06]

Sith

(...) utrata energii będzie niewspółmiernie mała w stosunku do jej utraty.
Errata:
utrata energii będzie niewspółmiernie mała do jej uzupełnienia.

[2020-10-31 11:10]

Damian6415

A może nocą odwiedzają twój staw jakieś norki kanadyjskie lub nawet "jejmość" wydra?
Mojemu znajomemu w miejscowości Okup k. Łasku te szkodniki opróżnily w ciągu ub. roku całą zawartosć stawu i teraz w nim już nie ma nic.
Â

Nigdy nie widywało się żadnych śladów, scieżek czy odchodów zwierząt tego typu. A wiem że są one widoczne, szwagier w sąsiedniej gminie miał wydrę.
Nie są to niewykrywalne zwierzęta ;)

W ciągu najbliższych dwóch tygodni ma wpaść braciak z dużym zestawem przynęt, będziemy próbować coś podziałać, na pewno zastosujemy większe przynęty :)
[2020-10-31 12:27]

Przemas83

Z chwilę do sprzedaży wchodzi nowy craft cannibal ;} Jak na starego nie dajesz rady, to może twoje pajki uznają nowego....pozdro! [2020-11-02 15:19]

z@mela

kombinujcie z tymi szczupakami bo czasem jest tak że 9 na 10 przynęt nie daje żadnego efektu a po założeniu tej 1 nagle woda się otwiera dlatego trzeba kombinować.
Wahadłówki , obrotówki nr 4-5 ,,duże gumy 10-16cm ale warto sprawdzić na mniejsze 5cm (miałem taki przypadek że późną jesienią szczupaki reagowały tylko na paproszki - 9 sztuk w godzine a ja łowiąc obok przez cały dzien ani brania dopiero na paproszki coś się ruszyło ) , jerki , wirująceg ogonki u mnie właśnie ta przyneta jest dość skuteczna głównie na większe szczupaki , większe jak na nasze warunki bo tutaj 60cm to jak w normalnym okręgu 90cm
połamania [2020-11-02 19:40]