Szczupak -okres ochronny 2017

/ 45 odpowiedzi
wolverine79


Łowić można ile się chce i kiedy się chce a czy brać to już inna sprawa....Pzdr. wszystkich . (2017/04/28 15:29)

pakul1206


Łowić można ile się chce i kiedy się chce a czy brać to już inna sprawa....Pzdr. wszystkich .

Napewno...?   u mnie kolega by się zdziwił i to bardzo :)

  (2017/04/28 16:12)

Tomas81


Łowić można ile się chce i kiedy się chce a czy brać to już inna sprawa....Pzdr. wszystkich .

Napewno...?   u mnie kolega by się zdziwił i to bardzo :)
Krzysiu niestety cytowany przez Ciebie Kolega ma ogrom racji. Np. u mnie w okręgu toruńskim można łowić na spina na jeziorach od 1.05, w tym roku wyjątkowo 30.04, ale sporo ludzi SPECJALNIE SIĘ NASTAWIA NA SANDACZE będące przecież pod ochroną do 1.06. I w sumie nie łamią przepisów, o ile wypuszczają ten gatunek. Bo jak udowodnisz że ktoś SPECJALNIE nastawia się na rybę którą łowi się na identyczne przynęty jak szczupaka??? Tłumaczenie: "sandacz to przecież przyłów"  zawsze przejdzie. A ukarać takiego delikwenta ni chu, nie da rady...
  (2017/04/28 17:36)

z@mela


generalnie łowić można zawsze wszystko kwestia zabierania ryb bo rapr nie  przewiduje wypuszczania  ryb.
Mozna zakazać stosowania pewnych metod , przynęt ale nie łowienia ryb.
Idąc ze spinem w utym możesz łowić  mikro okonie na paprochy  albo garbusy za 15cm gumy ze stalką  i plecionka na szpulce   a na to co  chwyci nasz wabik wiekszego wplywu nie mamy za to od nas zalezy co będziemy zabierac.
II sprawa  to etyka    ale nie każdy musi byc  etyczny . (2017/04/28 18:18)

ogtw


3.2. Zabrania się łowić ryby w ustalonych dla nich okresach i oznakowanych
miejscach ochronnych, takich jak tarliska, krześliska, zimowiska, mateczniki.
Zabrania się połowu ryb w obrębach ochronnych i hodowlanych.
W regulaminie pisze "Zabrania się łowić ryby" nie pisze nic w tym miejscu o zabieraniu. Na chłopski rozum, zabrania się - znaczy nie wolno. (2017/04/28 18:37)

pakul1206


Łowić można ile się chce i kiedy się chce a czy brać to już inna sprawa....Pzdr. wszystkich .

Napewno...?   u mnie kolega by się zdziwił i to bardzo :)
Krzysiu niestety cytowany przez Ciebie Kolega ma ogrom racji. Np. u mnie w okręgu toruńskim można łowić na spina na jeziorach od 1.05, w tym roku wyjątkowo 30.04, ale sporo ludzi SPECJALNIE SIĘ NASTAWIA NA SANDACZE będące przecież pod ochroną do 1.06. I w sumie nie łamią przepisów, o ile wypuszczają ten gatunek. Bo jak udowodnisz że ktoś SPECJALNIE nastawia się na rybę którą łowi się na identyczne przynęty jak szczupaka??? Tłumaczenie: "sandacz to przecież przyłów"  zawsze przejdzie. A ukarać takiego delikwenta ni chu, nie da rady...

U mnie jest zakaz spiningowania, stosowania żywych ryb jako przynęty oraz fragmentów ryb do końca kwietnia, więc nici z okoni,sandaczy,pstrągów....To wszystko na prośbę samych wędkarzy, jak dla mnie, nie mam nic przeciwko :)

 

  (2017/04/28 20:35)

z@mela


3.2. Zabrania się łowić ryby w ustalonych dla nich okresach i oznakowanych
miejscach ochronnych, takich jak tarliska, krześliska, zimowiska, mateczniki.
Zabrania się połowu ryb w obrębach ochronnych i hodowlanych.
W regulaminie pisze "Zabrania się łowić ryby" nie pisze nic w tym miejscu o zabieraniu. Na chłopski rozum, zabrania się - znaczy nie wolno.
teraz pytanie co to znaczy ŁOWIĆ w myśl RAPRu ?  a to pytanie :P
  (2017/04/28 22:03)

pakul1206


Na chłopski rozum żeby zabrać rybę najpierw musisz ją złowić, jak jest zakaz łowienia to nie da sie ryby zabrać :) (2017/04/28 22:11)

ogtw


Na chłopski rozum, niektórzy wędkarze myślą: skoro nie zabiera - to może łowić. Są dwa artykuły: jeden o łowieniu.
3.2. Zabrania się łowić ryby w ustalonych dla nich okresach i oznakowanych
miejscach ochronnych, takich jak tarliska, krześliska, zimowiska, mateczniki.
Zabrania się połowu ryb w obrębach ochronnych i hodowlanych.

Drugi o zabieraniu.
3.6. Złowione ryby niewymiarowe lub będące pod ochroną muszą być bezwzględnie,
z ostrożnością wypuszczone do wody.
(2017/04/28 22:53)

Tomas81


Nie chce być zbyt złośliwy ale czy co niektórzy nie potrafią czytać ze zrozumieniem? Pisałem o CELOWYCH połowach sandacza W MAJU, gdzie MOŻNA JUŻ łowić szczupaka. A najważniejsze było moje stwierdzenie iż nie da rady nikogo ukarać za samo spinningowanie, skoro w danym okresie jest już ono dopuszczale. Co inngo gdyby był całkowity zakaz lecz to inna bajka-to jawne kłusownictwo. Cytaty w tym konkretnym przypadku o łowieniu (maj szczupaki i sandacze) "Zabrania się łowić ryby w ustalonych dla nich okresach" o kant dupy rozbić. Teraz jaśniej? (2017/04/28 23:14)

z@mela


w jaki sposob mam nie łowić szczupaków podczas spinningowania  kiedy moim celem sa  dorodne okonie ?  pytam sie.   jak mam  wyjaśnic  to szczupakow  że maja nie atakwoac ?
  wiadomo ze  gdy sie złowi  rybę w trakcie   trwania o. o.  to należy ją  uwolnić .

Zaznaczam  RAPR jest nieprecyzyjny  przez  co można   jest wiele niejasności  i nadużyć  które  kwitowane sa dodatkowymi zakazami które znowu  dotykaja normalnych wędkarzy.
Może należałoby  wprowadzic  zakaz uzywania przynęt powyzej 2,5cm  tak jak to ma miejsce w Holandii  lub wprowadzić  inne zasady  tak by chronić  ryby w czasie tarła w sposob skuteczny. (2017/04/29 08:51)

z@mela


w jaki sposob mam nie łowić szczupaków podczas spinningowania  kiedy moim celem sa  dorodne okonie ?  pytam sie.   jak mam  wyjaśnic  to szczupakom  że maja nie atakwoac ?
  wiadomo ze  gdy sie złowi  rybę w trakcie   trwania o. o.  to należy ją  uwolnić i to nie podlega dyskusji.

Zaznaczam  RAPR jest nieprecyzyjny  przez  co   jest wiele niejasności  i nadużyć  które  kwitowane sa dodatkowymi zakazami które znowu  dotykaja normalnych wędkarzy.
Może należałoby  wprowadzic  zakaz uzywania przynęt powyzej 2,5cm  tak jak to ma miejsce w Holandii  lub wprowadzić  inne zasady  tak by chronić  ryby w czasie tarła w sposob skuteczny. (2017/04/29 08:51)

erykom


Chciał nie chciał przyłowy zawsze będą i nikt mi nie zabroni spinningowania (2017/04/29 09:55)

ogtw


W regulaminie niema czegoś takiego, jak zamiar łowienia konkretnych ryb. Jeżeli złowi się rybę w okresie ochronnym, to jest to przyłów, ale jeżeli złowi się dwie albo więcej ryby podlegających ochronie, to jest to wykroczenie. „Zabrania się łowić ryby” ryby - to jest liczba mnoga.
  (2017/04/29 10:31)

luxxxis


Ale bezsens z tym 1 dniem...
Na mój gust nad paplaniną poszczególnych okręgów pzw stoi organ "ważniejszy"-ustawa

Szczupaka i bolenia możemy łowić od niedzieli 30 kwietnia br.
Aktualności | 2017-04-26 | Publikujący: Zarząd Główny PZW
Wydrukuj
W związku z zapytaniami dotyczącymi połowu szczupaka i bolenia w niedzielę 30 kwietnia, przypominamy, że § 7.2 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie jednoznacznie precyzuje, że okres ochronny może być skrócony w przypadku, jeżeli pierwszy albo ostatni dzień okresu ochronnego dla określonego gatunku ryb lub raków przypada w dzień ustawowo wolny od pracy. W tym roku, 30 kwietnia przypada w niedzielę – dzień będący dniem ustawowo wolnym od pracy.
 
Szczupaka i bolenia zatem możemy łowić od niedzieli 30 kwietnia br.
 

Mój okręg-czyli Gdański,wprowadził zakaz spinningowania na wszystkich jeziorach do ostatniego kwietnia,jednak zapis cytowany powyżej,z ustawy,znosi to w cholerę.
Tak więc,jutro skoro świt zapoluję na zębate...Mylę się? (2017/04/29 15:24)

Artur z Ketrzyna


Luxxxis, a jaka ustawa mówi że Niedziela jest ustawowo wolna od pracy?
Są zapisy o umownym i obyczajowym zwolnieniu jej od pracy. Ustawowo nie ma takiego zwolnienia :-( (2017/05/01 06:43)

ogtw


(2017/05/01 08:36)

ogtw


Tak wygląda oryginał ustawy:

  (2017/05/01 08:37)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

JKarp


Dz.U. z 2015 poz. 90 • Brzmienie od 19 stycznia 2015
USTAWAz dnia 18 stycznia 1951 r.o dniach wolnych od pracy
Art. 1. Dniami wolnymi od pracy są:
1)   dni niżej wymienione:
a) 1 stycznia — Nowy Rok,
b) 1) 6 stycznia — Święto Trzech Króli,
c)  pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
d)  drugi dzień Wielkiej Nocy,
e)   1 maja — Święto Państwowe,
f) 2) 3 maja — Święto Narodowe Trzeciego Maja,
g) 3) pierwszy dzień Zielonych Świątek,
h) dzień Bożego Ciała,
i) 4) 15 sierpnia — Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
j) 1 listopada — Wszystkich Świętych,
k) 5) 11 listopada — Narodowe Święto Niepodległości,
l) 6) 25 grudnia — pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
m)26 grudnia — drugi dzień Bożego Narodzenia;
2)   niedziele.


JK (2017/05/01 09:18)

JKarp


Luxxxis, a jaka ustawa mówi że Niedziela jest ustawowo wolna od pracy?
Są zapisy o umownym i obyczajowym zwolnieniu jej od pracy. Ustawowo nie ma takiego zwolnienia :-(

Nie ma zapisów o jakiś umownym traktowaniu niedzieli jako dzień wolny a tym bardziej o obyczajowym. (2017/05/01 09:19)