Zaloguj się do konta

Szanujmy okonie

utworzono: 2012/12/14 14:20
bednar14

Witam, niedawno pisałem artykuł w którym pisałem o szacunku do okonia od tamtej pory a może nawet nieco wcześniej wszystkie okonie które łowiłem wracał z powrotem do wody, zrozumiałem że warto je wypuszczać. Zachęcam was do przeczytania artykułu z nowego WŚ. Na stronie jest część a w gazecie całość.

http://www.wedkarskiswiat.pl/wedkarski-swiat/169-ws-012013/2150-okonie-w-statystykach
[2012-12-14 14:20]

koles

raczej wszystkie ryby jak chodzi o scislość

[2012-12-14 15:39]

wirefree

Dzieki zarybianiu okoniem my mamy ryby a PZW składki. Okon dał rade mimo wielotniemu traktowaniu go jak chwasta a to chyba najsmaczniejsza ryba z naszych wod.

:):):):)

[2012-12-14 15:45]

bednar14

raczej wszystkie ryby jak chodzi o scislość

Tak masz oczywiście rację ;-)
[2012-12-14 16:03]

Daishi

Też jestem za aby szanować wszyskie gatunki ryb a jeśli chodzi o okonie to zgadzam się z kolegą -bednar14 iż powinniśmy większość okoni wypuszczać z powrotem do łowiska.Niewiem jak jest w innych okręgach ale myślę że bardzo podobnie jak w większości wymiar okonia to 15-18cm.Powiedzmy sobie szczerze ile z takiej rybki jest do zjedzenia,biorąc pod uwagę fakt jak długo musi ona rosnąć.Mam rocznego syna,i chciałbym go zarazić pasją do wędkarstwa ale nie wiem czy będzie mu pisane wyholować kiedyś jakiegoś czterdziestaka bo może już ich po prostu nie będzie ,dlatego też nie patrzmy tylko i wyłącznie na wymiar ale też czasami na to że nasze dzieci bądź wnuki również będą chcieli połowić.Życzę wszystkim pasjonatom szczęśliwych i spokojnych Świąt.
[2012-12-14 16:19]

szogun1

Ja jestem za górnym wymiarem ochronnym dla okonia. Zwróćmy uwagę że ten gatunek ryby ma doczynienia z wędkarzem cały rok [2012-12-14 19:47]

Zielan

W okręgu toruńskim w 2013 roku obowiązywał będzie górny wymiar ochrony okonia, 18-40cm
[2012-12-14 20:03]

wirefree

A na ukleje kiedy wprowadzicie wymiar ochronny ?  Czy poza oszolomstwem pewnej grupy dzieciakow  ma to jakikolwiek sens ?

Przypomne tylko ze wpowadzenie bezolowiowego  ROHS dzieki Ekooszolomom doprowadzilo do sprzedazy urzadzen ktore po okolo 3-4 latach nadaja sie na smietnik bo jak ogolnie od lat wiadomo cyna bez olowiu szybko koroduje. Ba dzieki wąsom szybko doprowadza do uszkodzen elektroniki.

Łapy precz od okoni !!!!!!!!!!!

[2012-12-14 20:15]

Bernard51

Nie wiem jak w innych okregach ale u mnie naprawde z roku na rok coraz mniej okonia można spotkać. Kiedys wieczorem przy brzegu bylo czarno od okonia drobnego, tu masz racje szanujmy bo calkowicie zaniknie -a szkoda by bylo tej rybki!
[2012-12-14 20:54]

kiertom

Nie wiem jak w innych okregach ale u mnie naprawde z roku na rok coraz mniej okonia można spotkać. Kiedys wieczorem przy brzegu bylo czarno od okonia drobnego, tu masz racje szanujmy bo calkowicie zaniknie -a szkoda by bylo tej rybki!

Zgadzam się z kolegą w 100% [2012-12-14 21:29]

Iras1975

Ja jestem za górnym wymiarem ochronnym dla okonia. Zwróćmy uwagę że ten gatunek ryby ma doczynienia z wędkarzem cały rok

Chcesz poznać moje zdanie? Jestem za zakazem stosowania mormyszki i błystki podlodowej, oraz bocznego troka.  Tymi metodami wyławia się niewiarygodne ilości okoni między ok 10-25cm... Co się z nimi dzieje? Gorący tłuszcz! A ten górny wymiar, to sobie wsadź w .... tubę do spławików.

Pozdrawiam.

[2012-12-14 23:19]

bednar14

No właśnie z lodu najwięcej rybek się marnuje do tej pory z pod lodu nie łowiłem i mam nadzieję że tak zostanie choć ciągnie mnie do wędki...
[2012-12-15 09:28]

szogun1

Ja jestem za górnym wymiarem ochronnym dla okonia. Zwróćmy uwagę że ten gatunek ryby ma doczynienia z wędkarzem cały rok

Chcesz poznać moje zdanie? Jestem za zakazem stosowania mormyszki i błystki podlodowej, oraz bocznego troka.  Tymi metodami wyławia się niewiarygodne ilości okoni między ok 10-25cm... Co się z nimi dzieje? Gorący tłuszcz! A ten górny wymiar, to sobie wsadź w .... tubę do spławików.

Pozdrawiam.

Tak zgadzam się tylko ciekawe co łatwiej osiągnąć? Górny wymiar czy zakaz łowienia pod lodem. Zresztą co by nie było to i tak nic takiego nie wprowadzą to raz a dwa większość i tak nie będzie się do tego stosować. I jeszcze jedno Irek ty masz z tego co wiem rybne łowisko jeśli chodzi o okonie napewno zawdzięczacie to postawą wędkarzy z twoich ikolic itd Uraził cię wymiar ochronny ponieważ pewnie zabierasz te większe ok przecież to oczywiste że może każdy kto płaci składki. ale twoje zabieranie domyślam się jest z głową i umiarem co nie wpływa na populację. U mnie było sporo dużego okonia lecz teraz jest ciężko o 30 więc górny wymiar chętnie bym u siebie zobaczył. Więc sprostowanie faktycznie muszę napisać wymiar ochronny dla łowisk potrzebujących k...a śmiesznie to brzmi:)
Peace [2012-12-15 09:51]

khakiprichi

Ja lubie łowić okonie i na boczny i na mormyszkę czy blaszkę podlodową,a ostatniego okonia jadłem jakieś 20 lat temu,też wszystkie wypuszczam mimo że nie mam w okolicy łowiska z dużą ilością większego okonia to i tak jest moją rybą sportową nr 1 bo zawsze coś się złowi :)

W tym roku jeden niestety musiał zginąć ale dał mi zwycięstwo na zawodach.

pozdrawiam i wypuszczajmy okonie!

[2012-12-15 10:08]

Iras1975

"Tak zgadzam się tylko ciekawe co łatwiej osiągnąć? Górny wymiar czy zakaz łowienia pod lodem. Zresztą co by nie było to i tak nic takiego nie wprowadzą to raz a dwa większość i tak nie będzie się do tego stosować. I jeszcze jedno Irek ty masz z tego co wiem rybne łowisko jeśli chodzi o okonie napewno zawdzięczacie to postawą wędkarzy z twoich ikolic itd Uraził cię wymiar ochronny ponieważ pewnie zabierasz te większe ok przecież to oczywiste że może każdy kto płaci składki. ale twoje zabieranie domyślam się jest z głową i umiarem co nie wpływa na populację. U mnie było sporo dużego okonia lecz teraz jest ciężko o 30 więc górny wymiar chętnie bym u siebie zobaczył. Więc sprostowanie faktycznie muszę napisać wymiar ochronny dla łowisk potrzebujących k...a śmiesznie to brzmi:)"

Nie uraził mnie tekst o górnym wymiarze, dużych okoni(mniejszych też) nie zabieram już od wielu lat, katrupię głównie sandacze, które są dla mnie łatwym do pozyskania mięsem, a nie jakąś fascynującą rybą. Powiedzmy, że sandacz fascynuje mnie bardziej od strony kulinarnej.;)

Mojego posta z tymi propozycjami traktujcie z przymrużeniem oka, jaja sobie robię. Możemy namnożyć różnych przepisów, a i tak poprawy nie będzie.
A co do jeziora na którym łowię okonie, to na moich oczach jeszcze nikt nie wypuścił okonia czy szczupaka.
[2012-12-15 10:37]

Zander51

I to jest prawda. Powyżej 40 cm będę wypuszczać i to tak, by "kolesiom" dać cokolwiek do zrozumienia. Nie wiem, czy to pomoże. Bo człowiek wychowany w PRL-u i w dodatku w PGR-ze nie ma żadnych zasad. Weźmie leszczyka 15 cm i okonki powyżej 10 cm. Mniejsze zostawi na lodzie.. Nie czyta żadnego forum, łowi szczupaki na żywca i żaden limit ani przyzwoitość go nie pohamuje. Wsio do wora...
[2012-12-15 10:54]

damiano89

Jak chcecie dam wam wszystkie z mojego stawu;P
[2012-12-15 11:35]

wirefree

I znow cała polska nie bedzie mogla lowic okoni bo soltysowi w wąchocku wyłowiłi wszystkie okonie z bajorka.

Zenada !

[2012-12-15 11:54]

szogun1

I znow cała polska nie bedzie mogla lowic okoni bo soltysowi w wąchocku wyłowiłi wszystkie okonie z bajorka.

Zenada !

No może i macie racje składam broń :) przekonaliście mnie bo skoro ktoś wypuszcza okonie a ktoś cały czas je zabiera to czemu ma potem po wejściu przepisu taka osoba co wypuszczała nie zabrać sobie skoro che. A niema ich bo wcześniej bez umiaru były brane? Jedyne właściwe wyjście to własana etyka.
Pozdro

[2012-12-15 12:51]

Jeszcze parę takich rewelacji np. górny wymiar ochronny, wzdręgi teraz okoń i przestanę wchodzić w wędkuje. Nerwy nie wytrzymają ( a jestem po zawale ). Ludzie czy wyście na koniec roku pogłupieli. W rzece każdego okonia puszczę. Sam znam osobiście kilkadziesiąt takich jezior gdzie za wpuszczenie okonia z powrotem do wody rybacy łeb by mi urwali. Zachowajmy po prostu umiar i zdrowy rozsądek.
Julian
[2012-12-15 12:55]

adam-konopnicki

Dlaczego cała polska nie będzie mogła łowić okoni ? Chodzi tylko o górny wymiar lub inne zaostrzenia które co do tego okonia są żenujące. Nie wiem co w tym złego, że ludzie chcą chronić tak fajną rybkę jaką jest okoń. Skoro pasjonaci chronią "swoje" pstrągi i lipienie, trocie; karpiarze - karpie itd To dlaczego my spinningiści nie możemy walczyć o okonie, szczupaki czy sandacze. I jak słusznie jeden kolega zauważył okoń jest poddawany presji wędkarskiej przez cały rok. Tłuczemy go my spinningiem, łapią go początkujący wędkarze bo jest łatwy do złapania, łapią go na spławik, grunt, z pod lodu, na żywca itd. Więc myślę, że przydałyby się jakieś sensowne limity itd.  [2012-12-15 13:33]

Sieciech

Nie wiem czy górny wymiar ochronny czy limity by coś zmieniły. Przy takiej liczbie kontroli straży jaką mamy dzisiaj, niektórzy nic by sobie robili z wymiaru ochronnego. Kto by miał go wypuścic to by go wypuścił, bez wzgledu na wymiar . Problem jest w kwestii nastawienia części wędkarzy, którzy niestety co złowią to biorą. Ja osobiście okonia też nie zabieram, w Bzurze jest go znacznie mniej niż dawniej, kiedyś był częstą zdobyczą.  [2012-12-15 14:23]

adam-konopnicki

No tak, ale nawet jak by te limity czy inne przepisy, zmobilizowały chociaż 20 % wędkarzy to już byłoby coś. Dopóki nie zaczniemy walczyć i dbać o swoje rybki jak choćby muszkarze  dopóty będzie tylko gorzej.  [2012-12-15 15:00]

Sieciech

Może na jakiś procent wędkarzy by to wpłynęło, ale myślę, że do wielu wędkarzy,szczególnie starszych, takie zmiany RAPR po prostu nie docierają.  [2012-12-15 16:30]

Robek

To pocieszające że wielu młodych wędkarzy uwalnia okonie. A co do starszego pokolenia to niestety panuje takie przekonanie że z wyprawy trzeba coś przywieść koniecznie bo co w domu powiedzą.  
[2012-12-15 17:24]