System Pulla Bunga tyczka - co i jak?

/ 10 odpowiedzi

Proszę może ktoś poławia tyczką z zamontowanym tego typu system, i podzieli się opinią jak się sprawuje w praktyce ten system, a jeszcze lepiej jak go zamontować i co do tego jest potrzebne z akcesoriów?

mienta


http://www.matchfishing.pl/match-karp/61-sprzt/227-pulla-bung-mocujemy-wenty-po-nagielskuhttp://wyczyn.frix.pl/post/600152/pulla-bung
pod tymi linkami jest kilka rzeczy na ten temat (2013/01/14 13:20)

roman55


Pulla bung to nic innego jak specjalny korek do topu opatentowany przez angielska firma Preston do połowu bardzo dużych ryb szczególnie na wodach komercyjnych. Do takiego zestawu musimy niestety posiadać bardzo mocną tyczkę. Ja używam tzw. popularnie karpiówkę (w nazwie tyczki przeważnie występuje określenie „ carp”) lub ewentualnie tyczki typu „allrounder” (uniwersalna) z dodatkowym mocnym topem karpiowymi (power kits). Co nam daje takie zastosowanie tego typu korka pulla bung? A przede wszystkim pełną kontrolę nad długością wentyla czy gumy poprzez  skracanie jej w ostatniej fazie naszej walki z rybą. W skrócie wygląda to tak  że z  wystającej z topu rurki od tego korka wyprowadzony jest amortyzator (wentyl, pełna guma) i w przypadku gdy ryba jest już prawie gotowa do podebrania, a znajduje się np. poza zasięgiem naszego podbieraka, wówczas wybieramy drugą ręką nadmiar gumy co powoduje skrócenie do maksimum  pracujący odcinek spoza szczytówki naszego topu który czasami może wynosi nawet kilka metrów. Dzięki takiemu wynalazkowi skracamy do minimum czas samej walki z rybą i jej sprawne podebranie w podbierak. Główne zalety tego systemu to: rzadkie spięcia naprawdę dużych ryb, brak niepotrzebnego hałasu  i przede wszystkim bardzo krótki czas walki i holu (w tamtym roku wyholowałem karpika 10, 8 kg tym systemem w ciągu dosłownie 4-5min) a tak to pewnie bym się bawił z 30min minimum.

Z potrzebnych akcesoriów to praktycznie tylko sam korek Pulla bung czasem dowiązany kawałek plecionki do wentyla który ułatwia samo skracanie wentyla lub specjalny koreczek blokujący nasz amortyzator, na szczytówce a właściwie na drugim elemencie tyczki ja montuję 3,4mm tulejkę teflonowa i samo połączenie żyłki z amortyzatorem nie za pomocą łącznika tylko  wiąże węzłem na tzw. ośmiorniczkę, wtedy nie muszę się obawiać o swoją szczytówkę czy drugi element w przypadku zerwania się ryby czy żyłki i przez odbicie  z dużą energią dużego typowego łącznika do tak grubego amortyzatora uderzenia zwrotnego.

W załączeniu fotka z typowymi akcesoriami i samym sposobem łączenia

Pozdrawiam

(2013/01/14 18:32)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

akostek


Dzięki Panowie za informację. Widzę że romam55 jest naprawdę mocno zawansowany w zestawie skróconym i niema dla niego tematu tabu. Jeszcze raz dzięki. (2013/01/15 06:46)

krzysiekdan


No to ja ze swoją tyczką widzę że mogę tylko pomarzyć na komercyjnych stawach :) (2013/01/15 07:00)

mienta


No to ja ze swoją tyczką widzę że mogę tylko pomarzyć na komercyjnych stawach :)





Niby dlaczego przeca można taki system wykonać samemu ja niebawem będę coś takiego próbował zainstalować  do swojej tyczki (2013/01/15 17:13)

u?ytkownik36310


Nie każda tyczka jest w stanie wytrzymać takie obciążenia jakie spotyka się na karpiszonkach ;) (2013/01/15 19:10)

mienta


Tak ale większość posiada tzw top do kubka i to on będzie stanowił w moim przypadku baze do użycia tego magicznego systemu (2013/01/15 20:04)

akostek


Tak ale większość posiada tzw top do kubka i to on będzie stanowił w moim przypadku baze do użycia tego magicznego systemu


A pozostałe elementy tyczki nie będą miały wpływu przy większym karpiku i jego odjazdach? (2013/01/16 06:46)

u?ytkownik36310


Z tego co czytałem akurat Twój kijek to dość mocna pała, więc raczej nie obawiał bym się o jego wytrzymałość, ja o swojego jaxona na jaziach w nurcie się jakoś specjalnie nie martwię. Myślałem tu konkretnie o kanałowych tyczkach. (2013/01/16 15:07)

trebor090


Pod tym linkiem jest film jak wykonać ośmiorniczkę.
http://www.matchfishing.pl/multimedia/filmy/171-zrob-to-sam-cz-iii-pajaczek-osmiorniczka
Można zastosować coś takiego http://leszcz.eu/pl/p/Maver-Dacron-Lacznik-guma-zylka/10702
Ja stosuję podobne rozwiązanie tylko wykonane we własnym zakresie.
Zakładam je podczas łowienia na rzece. Jest to bardzo dobre zabezpieczenie przed zniszczeniem szczytówki. (2013/02/01 12:12)