Sygnalizator a kołowrotek z tylnym hamulcem

/ 18 odpowiedzi
Witam, zakupiłem dwa elektroniczne sygnalizatory lecz mam kołowrotki z tylnym hamulcem.I moje pytanie brzmi czy duża jest różnica łowienia kołowrotkiem z wolnym biegiem a kołowrotkiem z tylnym hamulcem ? oczywiscie dotyczy to sygnalizatora, czy nalezy wymienić kołowrotki czy też zostawić stare. Bardzo bym prosił o podanie wad i zalet z góry dziekuje :) 
Rav

Kolego, a kto Ci powiedział, że kołowrotki z tylnym hamulcem nie nadają się do sygnalizatorów?? Ja na grunt na wodach stojących stosuję wyłącznie kołowrotki z tylnym hamulcem (oczywiście musi być precyzyjny) i do tego sygnalizatory. Kwestia odpowiedniej regulacji hamulca. Na rzekach oczywiście tylko drgająca szczytówka, ale to już zupełnie inna metoda.
Pozdrawiam. (2012/04/02 21:13)

suum

w takim razie jak byś proponował przygotować się do ustawienia takowego kołowrotka chodzi mi o zacięcie itp (2012/04/02 21:20)

mirek788w

Do sygnalizatora potrzebny będzie ci jeszcze swinger lub jakiś inny sygnalizator mechaniczny podwieszany na żyłce a nie kołowrotek z wolnym biegiem.Bez tego sygnalizator elektroniczny nic ci nie da.

(2012/04/02 21:29)

suum

tzn no zapomnialem jeszcze dodać że swingera też mam ;) (2012/04/02 21:35)

Rav

w takim razie jak byś proponował przygotować się do ustawienia takowego kołowrotka chodzi mi o zacięcie itp

Po zarzuceniu i odpowiednim ustawieniu swingera na żyłce, odkręcam hamulec, ale z czuciem, żeby biorąca rybka miała jak najmniejszy opór, ale jednocześnie, żeby energiczne zacięcie było skuteczne... każdy musi wyczuć hamulec kołowrotka indywidualnie. (2012/04/02 22:18)

Andrzej66

w takim razie jak byś proponował przygotować się do ustawienia takowego kołowrotka chodzi mi o zacięcie itp

Po zarzuceniu i odpowiednim ustawieniu swingera na żyłce, odkręcam hamulec, ale z czuciem, żeby biorąca rybka miała jak najmniejszy opór, ale jednocześnie, żeby energiczne zacięcie było skuteczne... każdy musi wyczuć hamulec kołowrotka indywidualnie.

Podczas takiego zacinania (metoda włosowa, karpiowanie) jedną ręką łapię za szpulę, a drugą za kija i zacinam, potem dokręcam hamulec. Kołowrotek - hamulec przedni bez wb. :) (2012/04/02 22:23)

suum

dzieki panowie za odpowiedzi ;) zobaczymy jak pojdzie w sobote heh (2012/04/03 17:43)

jedrek6661

ja tam do sygnalizatora podwieszam zwykłą bombkę otwieram kabłąk blokuję żyłkę gumka recepturką umieszczoną wcześniej na blanku wędki i finał przy braniu zamykam kabłąk mi tnę. kto by mi kazał się bawić w trzymanie szpuli przy zacięciu dokręcaniu hamulca ludzie? jakieś cierpliwe ryby u was żerują :-> (2012/04/08 22:34)

JKarp

ja tam do sygnalizatora podwieszam zwykłą bombkę otwieram kabłąk blokuję żyłkę gumka recepturką umieszczoną wcześniej na blanku wędki i finał przy braniu zamykam kabłąk mi tnę. kto by mi kazał się bawić w trzymanie szpuli przy zacięciu dokręcaniu hamulca ludzie? jakieś cierpliwe ryby u was żerują :->

CześćA co jak branie jest do brzegu?Pytam bo przy takim braniu i blokowaniu żyłki gumką jak zacinasz?Tylko tak należy  jak opisuje Andrzej jak kołowrotek jest bez wolnego biegu.JK (2012/04/08 22:45)

suum

No więc dniówka udana 7 karpi wpadło jednak trzeba uważać na swingera bo do konca nie wiedzialem jak ustawic i ustawilem za bardzo naprężoną żyłke i biedny karpik sie zaciął i nie miał siły ruszyć swingera przez co nawet nie wiedzialem że był na żyłce bo sygnalizator nie pikał :) ale szybko dał o sobie znać bo sie wędka telepała hehe ogólnie połów na tylny hamulec z sygnalizatorem uważam za bardzo fajny, wcale nie potrzeba wolnego biegu (2012/04/09 13:42)

jedrek6661

normalnie ryba szarpnie wysunie żyłkę spod gumki zamiast porwać wędę podbiegam zamykam kabłąk i tne (2012/04/09 13:56)

rafau80

Ja robie to tak że gdy mam odkręcony hamulec, i ryba bierze ciagnie zylke to otwieram kabłąk kołowrotka i dokrecam hamulec gdy jestem juz pewnien zaciecia to zamykam kablak podkrecam zylke i zacinam. (2012/04/09 14:00)

marek4805

ale z wolnym biegiem to jednak bardziej komfortwo... (2012/04/09 14:48)

adamek19969

ale z wolnym biegiem to jednak bardziej komfortwo...

masz rację ale jak kolega nie ma to trzeba improwizować ;) i tak też da się łowić. sam jak nie miałem kołowrotka z wolnym biegiem a miałem z tylnim hamulcem to zakręcenia hamulca zajmowało nie mniej niż 5 sekund i zacinałem :) (2012/04/09 15:55)

Andrzej66

normalnie ryba szarpnie wysunie żyłkę spod gumki zamiast porwać wędę podbiegam zamykam kabłąk i tne

Każdy ma jakieś swoje sposoby, tak w zasadzie mógłbym może dokręcić hamulec zaraz po braniu (w moich SPRO wystarczy pół obrotu,hamulec przedni), a następnie zacinać. Gumek nie stosuję nigdzie :D:D:D. A tak na poważnie przy metodzie włosowej, ciężarku 100g, to po takim braniu to ten karp już jest zacięty. :) (2012/04/09 17:25)

mirek788w

Wszysccy macie sposób, tylko ciekawe w jaki sposób przy braniu ryby jesteście w stanie doregulować odpowiednio hamulec do gróbości żyłki. Pisze to do tych co odkręcają hamulec.(Dokręcam zacinam i co jak trafi się 25KG a żyłkę mamy do 15kg) Z rybą na wędce nie jesteśmy w stanie doregulować hamulca niestety.                                                    (2012/04/19 15:58)

JaroDaw

Wszysccy macie sposób, tylko ciekawe w jaki sposób przy braniu ryby jesteście w stanie doregulować odpowiednio hamulec do gróbości żyłki. Pisze to do tych co odkręcają hamulec.(Dokręcam zacinam i co jak trafi się 25KG a żyłkę mamy do 15kg) Z rybą na wędce nie jesteśmy w stanie doregulować hamulca niestety.
;

Ja nie jestem ekspertem, ale przy odkręconym hamulcu, zacinam przytrzymując szpulę. Następnie dokręcam hamulec z wędką podniesioną do góry. Nie złowiłem nigdy dwu-cyfrówki, ale doświadczony wędkarz podczas odjazdu wyczuje ile dokręcić . (2012/04/19 16:11)

abra1990

Ja widziałem u karpiarza dodatkową przelotkę zaraz za kołowrotkiem, i jak rybka wypuszczała żyłkę to odwrócona w druga strone niż pozostałe blokowała żyłkę ( nie wiem jak to dokładnie opisać) a on w tym czasie dokręcał hamulec, fajny sposób, gdybym mógł wstawił bym wam fotkę... ja nawet nie poluje na takie "misie", wole mniejsze :P (2012/04/19 19:23)