Zaloguj się do konta

Sygnalizacja brań gruntówek

utworzono: 2013/05/13 15:45
Amatoryb

Witam,

koledzy wedkarze, jako amator wedkarstwa pobawilem się spławikiem i chciałbym pobawić się koszyszkami :) Problem tkwi w sygnalizacji brań. Opis zestawu:

Wedka a'la szklak cw 100-180

wędka a'la szklak cw 40-60

 zyłka główna 0,40i 0,28 rurka czarna, koszyk 10gr-20 gr ,stoper, kretlik, przypon 0,30 i 0,22 długośc 20-30 cm haczyk 6-8

łowisko to jeziora 2-8 m głebokości bez uciagu.

problem polega na tym, że nie  mam szans zobaczenia drgań, a przy dużym wietrze to moge zwinac sprzet. Ustawiam wędki prawie pionowo, innym razem w kat 60 stopni, po zarzuceniu napinam zyłkę lekko wyginając szczutówkę ku dołowi. Zamontowałem na szczytówce dzwonek, ale brania sa na tyle delikatne, że szczyówka wygina sie bardzo powoli i dzwonek nie ma szans zadziałać. przepiąłem dzwonek bezpośrednio na żyłkę pomiędzy przelotkami - podobnie . Efektem jest to ze połowiły sie (same bo ja nic nie robilem :)  ) drobne krąpie i płocie. Czy to wina bazarowej wędki? pewnie feeder za 200 zł zmieniłby to ale muszą istniec inne sposoby. nie mozna  elektroniczny sygnalizator po zapiszczeniu nie da mi możliwości zauważenia kiedy zaciać, bo moze bawi sie lin. Wiem, że są/były zestawy samozacinające, ale czy zgodnie z regulaminem pzw? Dlatego drodzy koledzy po kiju oczekuje pomocy i fachowej porady jak ta sprawę rozwiązać.  jakis motyw z piłeczką ping-pongową był, ale szczegółów brak. bardzo prosze o pomoc, z góry i z dołu dziekuje

[2013-05-13 15:45]

skrewdriver

Na początku zmień żyłki na cieńsze - 0,20 - 0,22 maks, napewno zwiekszy to ilosc bran, poza tym przypon 0,16 - 0,18 i hak 8, 10, 12 im brań mniej i sa delikatniejsze tym mniejszy hak i cieńszy a jednoczesnie dłuzszy przypon. Opisane przez Ciebie zestawy napewno nie pozwolą Ci na złowinie ostrożnych okazów. Wedke ustawiaj poziomo, pod kątem 90 stopni do tafli wody, na wodzie stojącej możesz zastosowac sygnalizatory podwieszane na zyłce, zawsze sie sprawdzają, lub elektroniczne plus podwieszane.
np takie :
http://allegro.pl/sygnalizator-bran-2-szt-mega-hit-sezonu-i3223137238.htmlhttp://allegro.pl/sygnalizator-bran-bombka-ping-pong-pink-pong-hit-i3216753711.html
http://allegro.pl/sygnalizator-bran-podwieszany-na-swietliki-20cm-i3177573277.html [2013-05-13 15:52]

Kodiak44

Pójdź do sklepu wędkarskiego i poproś o ping-pong ( nie piłeczkę ) następnie dowiązujesz go do podpórki i pin-ponga dajesz na żyłkę - w momencie zacinania spada...  [2013-05-13 16:39]

Kolega skrewdriver wszystko już ładnie napisał i objaśnił :)Ja łowie na taki sygnalizator i na prawdę nie a nic skuteczniejszego moim zdaniem niż ta metoda :)A może ty próbujesz łowić coś w stylu metody drgającej szczytówki a masz nieodpowiedni kij do tego :) [2013-05-13 16:57]

Kolega skrewdriver już wszystko ładnie napisał :)Ja metodą gruntową i moim wskaźnikiem brań jest taki jak na zdjęciu, na prawdę, brania są bardzo widoczne i efektowne :)A może ty próbujesz łowić coś w stylu drgającej szczytówki a masz kij do tego nie prawidłowy i może dla tego te brania tak słabo widać. [2013-05-13 17:01]

Idz do sklepu poproś o pin pong i ci dadzą takie małe coś  [2013-05-13 17:52]

Po to się łowi metodą drgajacej szczytówki , że waśnie ten element ma spełniac rolę sygnalizatora . Pomijając juz irracjonalne porady typu - założ ciensza zyłkę 0,20 , a na przypon 0,16 - to tymi bombkami , ping-pongami , dzwoneczkami i innymi badziewiami sami się bawcie , a nie wprowadzajcie swoimi mądrościami w błąd innych - połamania kija z bombką !
[2013-05-13 18:11]

seboa

na ping ponga można łapac ale nie na feeder (chociaż dla chcącego nic trudnego) jednak po to jest delikatna szczytówka żeby spełniała funkcję sygnalizatora taki wyrzut jak piszesz to wedka napewno brania bedzie dobrze sygnalizować tylko tak jak wczesniej pisali koledzy musi być cieniej z żyłką ja polecam główna 20 , przypon 16 hak 10-12 , długość przyponu 30-45 cm  i zanęta do koszyka i będzie brac nie ma bata żeby nie brały :)
pozdro
[2013-05-13 18:30]

martino 1971

Wędki masz niestety słabe ale aby uratować sytuację kup sobie sygnalizatory brań ( elektroniczne ) wędki należy położyć na nich a do podpórki z sygnalizatorem dowiąż sznureczek z tzw. bombką w momencie brania usłyszysz dźwięk i unoszenie się piłeczki. Zestaw który jest pokazany wcześniej u kolegi jest dobry na bliskie rzuty ale 50m. tym nie dasz rady rzucić. Oczywiście należy zmienić żyłkę główną na 25mm. a przypony od 0,12 do 0,16

[2013-05-13 19:32]

Amatoryb

Dziekuje bardzo za wszelkie rady,

nie zmienie zyłki na cieńszą, ale z sygnalizatorem i ping pongiem spróbuje na pewno. Oczywiście jak koledzy wyzej pisali wina leży po stronie wędziska i słabej akcji szczytówki. Pozdrawiam i życze połamania kija 

[2013-05-14 07:13]

swyniu

Po to się łowi metodą drgajacej szczytówki , że waśnie ten element ma spełniac rolę sygnalizatora . Pomijając juz irracjonalne porady typu - założ ciensza zyłkę 0,20 , a na przypon 0,16 - to tymi bombkami , ping-pongami , dzwoneczkami i innymi badziewiami sami się bawcie , a nie wprowadzajcie swoimi mądrościami w błąd innych - połamania kija z bombką !

Kolego jak zauważyłeś " Amator ryb " nie napisał że ma Rasowe fedeery... tylko szklaneczki , to nie delikatne drgające szczytówki więc lepsze będą podwieszane wszelakiego rodzaju sygnalizatory i wędki w poziomie z szczytówkami ku dołowi kiedy wieje.. Jak widaćw wielu postach że przeczytałeś DUŻO KSIĄŻEK.... I NA PRAWDĘ BARDZO DUŻO WIESZ W KAŻDYM TEMACIE .... WEDŁUG SWOJEJ OPINII  ( oczywiście ) [2013-05-14 07:50]

swyniu

Kolego Łukaszu kup sobie podwieszany sygnalizatory  i po problemie :) a jeśli chodzi o stawianie wędek w pion to zazwyczaj robi się tak przy połowach w rzece tylko po to aby jak najmniej żyłki było w wodzie bo płyną nią bardzo różne rzeczy które lubią je po prostu zabrać z sobą do wody :) [2013-05-14 07:53]

Po to się łowi metodą drgajacej szczytówki , że waśnie ten element ma spełniac rolę sygnalizatora . Pomijając juz irracjonalne porady typu - założ ciensza zyłkę 0,20 , a na przypon 0,16 - to tymi bombkami , ping-pongami , dzwoneczkami i innymi badziewiami sami się bawcie , a nie wprowadzajcie swoimi mądrościami w błąd innych - połamania kija z bombką !

Kolego jak zauważyłeś " Amator ryb " nie napisał że ma Rasowe fedeery... tylko szklaneczki , to nie delikatne drgające szczytówki więc lepsze będą podwieszane wszelakiego rodzaju sygnalizatory i wędki w poziomie z szczytówkami ku dołowi kiedy wieje.. Jak widaćw wielu postach że przeczytałeś DUŻO KSIĄŻEK.... I NA PRAWDĘ BARDZO DUŻO WIESZ W KAŻDYM TEMACIE .... WEDŁUG SWOJEJ OPINII  ( oczywiście )


Akurat fakt czytania przeze mnie sporej ilości ksiązek / nie koniecznie w tematyce wędkarskiej / nie uważam za szczególna moja wadę jak sugeruje kol. , a jego domyślne stwierdzenie o mojej wiedzy moge jedynie potraktowac jako komplement.
Moze korzystając z nadarzającej sie okazji polece kol. jedną z nich Arnhilda Lauvenga " Coś zupełnie innego . Piekło dorastania " - może dopomóc . Pozdrawiam

P.S. Szczytówki z włókna szklanego są o wiele czulsze od węglowych .
[2013-05-14 09:33]

swyniu

Po to się łowi metodą drgajacej szczytówki , że waśnie ten element ma spełniac rolę sygnalizatora . Pomijając juz irracjonalne porady typu - założ ciensza zyłkę 0,20 , a na przypon 0,16 - to tymi bombkami , ping-pongami , dzwoneczkami i innymi badziewiami sami się bawcie , a nie wprowadzajcie swoimi mądrościami w błąd innych - połamania kija z bombką !

Kolego jak zauważyłeś " Amator ryb " nie napisał że ma Rasowe fedeery... tylko szklaneczki , to nie delikatne drgające szczytówki więc lepsze będą podwieszane wszelakiego rodzaju sygnalizatory i wędki w poziomie z szczytówkami ku dołowi kiedy wieje.. Jak widaćw wielu postach że przeczytałeś DUŻO KSIĄŻEK.... I NA PRAWDĘ BARDZO DUŻO WIESZ W KAŻDYM TEMACIE .... WEDŁUG SWOJEJ OPINII  ( oczywiście )


Akurat fakt czytania przeze mnie sporej ilości ksiązek / nie koniecznie w tematyce wędkarskiej / nie uważam za szczególna moja wadę jak sugeruje kol. , a jego domyślne stwierdzenie o mojej wiedzy moge jedynie potraktowac jako komplement.
Moze korzystając z nadarzającej sie okazji polece kol. jedną z nich Arnhilda Lauvenga " Coś zupełnie innego . Piekło dorastania " - może dopomóc . Pozdrawiam

P.S. Szczytówki z włókna szklanego są o wiele czulsze od węglowych .

:) nie pisałem o szczytówkach lecz wędkach  ...a tutaj jest zasadnicza różnica a jeśli chodzi o  wyżej wymienioną książkę i jej tematykę to z pewnością przypadła Tobie do gustu bo mnie raczej nie leży i nie potrzebna jest treść tej książki:) i polecam koledze Wiliama Whortona - " Ptaśka  " ciekawa  [2013-05-14 10:19]

skrewdriver

Ernest zawsze wie najlepiej :) Wystarczy, że cos nie pasuje do jego cudownego wyobrażenia i leci " hejting ". Skoro Pan Ernest uważa, że żyłki 0,40 będą lepsze do feedera niz 0,20 czy 0,22 , może bardziej finezyjne ? To niech mu będzie. Amen

Ping - pong czy jakikolwiek sygnalizator podwieszany stawia mniejszy opór rybie oraz zmniejsza napięcie na zyłce co też wpływa znaczaco na ilość brań.

Reszte pozostawiam bez komentarza. Amatorryb zrobisz jak uważasz. Pozdrawiam [2013-05-14 11:43]

Widac , że kol. zbytnio nie odbiega od standartów wybujałej fantazji forumowiczów , skoro wpaja mi teorie o niby to moim zalecaniu stosowania do feedera żyłki 0,40 / taką używałem kiedyś jedynie do przywieszek dorszowych / -No , ale Wasze prawo - piszcie i radźcie co Wam ślina na język przyniesie - jak dla mnie to możecie łowic na żyłki bieliźniane z  paroma bombkami zamontowanymi  pomiędzy wszystkimi przelotkami wedziska.
Pozdrawiam i życzę powodzenia !
[2013-05-14 12:25]

swyniu

Ernest zawsze wie najlepiej :) Wystarczy, że cos nie pasuje do jego cudownego wyobrażenia i leci " hejting ". Skoro Pan Ernest uważa, że żyłki 0,40 będą lepsze do feedera niz 0,20 czy 0,22 , może bardziej finezyjne ? To niech mu będzie. Amen

Ping - pong czy jakikolwiek sygnalizator podwieszany stawia mniejszy opór rybie oraz zmniejsza napięcie na zyłce co też wpływa znaczaco na ilość brań.

Reszte pozostawiam bez komentarza. Amatorryb zrobisz jak uważasz. Pozdrawiam




Widzę kolego że też zauważyłeś że Pan Erni DUŻO LEPIEJ WIE OD INNYCH.... Chodząca encyklopedia używająca 0.40 na przypon płociowy- finezyjnie wyprężony jak drut... [2013-05-14 12:26]

swyniu

Widac , że kol. zbytnio nie odbiega od standartów wybujałej fantazji forumowiczów , skoro wpaja mi teorie o niby to moim zalecaniu stosowania do feedera żyłki 0,40 / taką używałem kiedyś jedynie do przywieszek dorszowych / -No , ale Wasze prawo - piszcie i radźcie co Wam ślina na język przyniesie - jak dla mnie to możecie łowic na żyłki bieliźniane z  paroma bombkami zamontowanymi  pomiędzy wszystkimi przelotkami wedziska.
Pozdrawiam i życzę powodzenia !



Po prostu swoje głupie .. . opinie i gramatykę ( standartów ) zachowaj dla siebie lub swoich najbliższych  [2013-05-14 12:32]

skrewdriver

Po to się łowi metodą drgajacej szczytówki , że waśnie ten element ma spełniac rolę sygnalizatora . Pomijając juz irracjonalne porady typu - założ ciensza zyłkę 0,20 , a na przypon 0,16 - to tymi bombkami , ping-pongami , dzwoneczkami i innymi badziewiami sami się bawcie , a nie wprowadzajcie swoimi mądrościami w błąd innych - połamania kija z bombką !

Czy róznica miedzy zyłka 0,20 a 0,40 jak w swoim poscie opisał amatorryb nie ma wpływu na ilosc brań ? Wyobraz sobie Ernest, że ma i to ogromny.
Każdy wędkarz, który troche ambitniej połowił czy pojezdził na zawody wie że róznica jest nawet miedzy zyłką 0,10 a 0,08. Tak więc uważam, że moje pomysły nie są do końca irracjonalne.

A uzywanie podwiesznych sygnalizatorów, wcale nie obniża skuteczności. Czasem, a nawet czesto ja podnosi poniewaz tak jak wczesniej pisałem zmniejsza napięcie na zestawie i stawia mniejszy opór biorącej rybie. Wszystko zależy od wody, na której łowimy, panujących warunków, pogody itd. itd. Nie ma schematów. Czasem lepszy bedzie ten " pingpong" a czasem drgająca lub elektronika. 

Zamiast czytać swoje ksiązki i cisnąc wszystkich za porady, spakuj wedki i spedzaj wiecej czasu nad wodą. Wszystkich strofujesz, nie wnosząc do tematu zbyt wiele.  [2013-05-14 15:01]

Po to się łowi metodą drgajacej szczytówki , że waśnie ten element ma spełniac rolę sygnalizatora . Pomijając juz irracjonalne porady typu - założ ciensza zyłkę 0,20 , a na przypon 0,16 - to tymi bombkami , ping-pongami , dzwoneczkami i innymi badziewiami sami się bawcie , a nie wprowadzajcie swoimi mądrościami w błąd innych - połamania kija z bombką !

Czy róznica miedzy zyłka 0,20 a 0,40 jak w swoim poscie opisał amatorryb nie ma wpływu na ilosc brań ? Wyobraz sobie Ernest, że ma i to ogromny.
Każdy wędkarz, który troche ambitniej połowił czy pojezdził na zawody wie że róznica jest nawet miedzy zyłką 0,10 a 0,08. Tak więc uważam, że moje pomysły nie są do końca irracjonalne.

A uzywanie podwiesznych sygnalizatorów, wcale nie obniża skuteczności. Czasem, a nawet czesto ja podnosi poniewaz tak jak wczesniej pisałem zmniejsza napięcie na zestawie i stawia mniejszy opór biorącej rybie. Wszystko zależy od wody, na której łowimy, panujących warunków, pogody itd. itd. Nie ma schematów. Czasem lepszy bedzie ten " pingpong" a czasem drgająca lub elektronika. 

Zamiast czytać swoje ksiązki i cisnąc wszystkich za porady, spakuj wedki i spedzaj wiecej czasu nad wodą. Wszystkich strofujesz, nie wnosząc do tematu zbyt wiele.

Drogi kolego !

W zawodach biorę czynny udział od ponad 10 lat / głównie feederowych / używając na nich żyłki gł. 0,14 - 0,12 z przyponami do 0,5 kg wytrzymałości / dla niezorientowanych -> 0,08 / / łowiąc na haczyki o rozm. 22 -24 w związku z tym proszę o nie zakłamywanie treści moich wcześniejszych postów / proszę choc jeden taki przytoczyc ! dotyczacy zyłek 0,20 -0,40 /
Amen - wiec "ciskaj" swoje mądrości bez umiaru i składu ja już zaprzestaje walenia głowa w mur w układzie dialogowym z ideałami nowoczesnej sztuki wedkowania . Bez odbioru .


[2013-05-14 18:58]

przemo1980

Wy sobie piszcie te swoje wypociny , a kol. Ernest i tak was w trąbę robi :)))
[2013-05-14 21:18]

Boolek

Koledzy na początku dali ci dwa sposoby których używam i są bardzo dobre. POLECAM I POZDRAWIAM ADAM MAŁYSZ [2013-05-14 21:44]

Robson86

Witam. w razie fali proponuje zanurzyć szczytowke w wodzie i zakręcic pare razy energicznie kołowrotkiem po każdym rzucie, zanęta ściślejsza aby odrazu nie wypadła.... Szczytowke mozna zostawic zanurzoną w wodzie,  wtedy nawet przy fali sygnalizator nie bedzie nadaremnie drgał. proponuje bombke podwieszana z klipsem.. tzn w razie zacięcia sie zsuwa z żylki i żylke 0,22-0,25, przypon może byc taki sam... koszyczek conajmniej 60 gram jesli fale są duże. Ponadto na sznurku sygnalizarora brań kilka śrucin aby napinal żyłkę.
Pozdrawiam, połamania kija kolego;-) [2013-05-14 22:02]

lynx

Dziekuje bardzo za wszelkie rady,

nie zmienie zyłki na cieńszą, ale z sygnalizatorem i ping pongiem spróbuje na pewno. Oczywiście jak koledzy wyzej pisali wina leży po stronie wędziska i słabej akcji szczytówki. Pozdrawiam i życze połamania kija 


Po pierwsze. Trudno lowic drobniejsza rybe na szklany kij o cw180 i patrzec czy drga szczytowka
Po drugie. Miales podane dobre porady a Ty piszesz, ze bedziesz robil po swojemu to po co pytasz.

[2013-05-15 00:32]

lynx

Po to się łowi metodą drgajacej szczytówki , że waśnie ten element ma spełniac rolę sygnalizatora . Pomijając juz irracjonalne porady typu - założ ciensza zyłkę 0,20 , a na przypon 0,16 - to tymi bombkami , ping-pongami , dzwoneczkami i innymi badziewiami sami się bawcie , a nie wprowadzajcie swoimi mądrościami w błąd innych - połamania kija z bombką !

Kolego jak zauważyłeś " Amator ryb " nie napisał że ma Rasowe fedeery... tylko szklaneczki , to nie delikatne drgające szczytówki więc lepsze będą podwieszane wszelakiego rodzaju sygnalizatory i wędki w poziomie z szczytówkami ku dołowi kiedy wieje.. Jak widaćw wielu postach że przeczytałeś DUŻO KSIĄŻEK.... I NA PRAWDĘ BARDZO DUŻO WIESZ W KAŻDYM TEMACIE .... WEDŁUG SWOJEJ OPINII  ( oczywiście )


Akurat fakt czytania przeze mnie sporej ilości ksiązek / nie koniecznie w tematyce wędkarskiej / nie uważam za szczególna moja wadę jak sugeruje kol. , a jego domyślne stwierdzenie o mojej wiedzy moge jedynie potraktowac jako komplement.
Moze korzystając z nadarzającej sie okazji polece kol. jedną z nich Arnhilda Lauvenga " Coś zupełnie innego . Piekło dorastania " - może dopomóc . Pozdrawiam

P.S. Szczytówki z włókna szklanego są o wiele czulsze od węglowych .

Ale nie o cw 180.
[2013-05-15 00:35]

lynx

Po to się łowi metodą drgajacej szczytówki , że waśnie ten element ma spełniac rolę sygnalizatora . Pomijając juz irracjonalne porady typu - założ ciensza zyłkę 0,20 , a na przypon 0,16 - to tymi bombkami , ping-pongami , dzwoneczkami i innymi badziewiami sami się bawcie , a nie wprowadzajcie swoimi mądrościami w błąd innych - połamania kija z bombką !

Czy róznica miedzy zyłka 0,20 a 0,40 jak w swoim poscie opisał amatorryb nie ma wpływu na ilosc brań ? Wyobraz sobie Ernest, że ma i to ogromny.
Każdy wędkarz, który troche ambitniej połowił czy pojezdził na zawody wie że róznica jest nawet miedzy zyłką 0,10 a 0,08. Tak więc uważam, że moje pomysły nie są do końca irracjonalne.

A uzywanie podwiesznych sygnalizatorów, wcale nie obniża skuteczności. Czasem, a nawet czesto ja podnosi poniewaz tak jak wczesniej pisałem zmniejsza napięcie na zestawie i stawia mniejszy opór biorącej rybie. Wszystko zależy od wody, na której łowimy, panujących warunków, pogody itd. itd. Nie ma schematów. Czasem lepszy bedzie ten " pingpong" a czasem drgająca lub elektronika. 

Zamiast czytać swoje ksiązki i cisnąc wszystkich za porady, spakuj wedki i spedzaj wiecej czasu nad wodą. Wszystkich strofujesz, nie wnosząc do tematu zbyt wiele.

Drogi kolego !

W zawodach biorę czynny udział od ponad 10 lat / głównie feederowych / używając na nich żyłki gł. 0,14 - 0,12 z przyponami do 0,5 kg wytrzymałości / dla niezorientowanych -> 0,08 / / łowiąc na haczyki o rozm. 22 -24 w związku z tym proszę o nie zakłamywanie treści moich wcześniejszych postów / proszę choc jeden taki przytoczyc ! dotyczacy zyłek 0,20 -0,40 /
Amen - wiec "ciskaj" swoje mądrości bez umiaru i składu ja już zaprzestaje walenia głowa w mur w układzie dialogowym z ideałami nowoczesnej sztuki wedkowania . Bez odbioru .


Co ty pitolisz. Przyponowka 0,08 ma do 2 kg a nie 0,5kg

[2013-05-15 00:40]