Zaloguj się do konta

Sygnalizacja brań przy łowieniu na metodę

utworzono: 2019/09/19 17:48
flowgrid1

Cześć'

Planuje zapoznać się trochę z łowieniem na metodę. Nie chcę ponosić nakładów w przypadku (nie chce kupować wędki do metody), gdyby taki typ łowienia nie spodobał mi się. Czy przy łowieniu na metodę do sygnalizacji brań musi być drgająca szczytówka specjalnego kija do metody czy jako sygnalizator brań można wykorzystać zwykłą bombkę zakłądaną na żyłkę albo sygnalizator elektroniczny?

Pzdr [2019-09-19 17:48]

monikatcp

Możesz wyokrzystać na początek zwykłą bombkę, ale jednak kij z drgająca szczytówką bedzie najodpowiedniejszy bo czasem brania są naprawde bardzo delikatne. Nie mówimy o kijach z górnej półki, spokojnie na początek wystarczą Ci wędki do metody do ok 60 zł(większość ma 2-3 szczytówki zamienne bo często lubią pękać jak to kij z niższej półki) ale spokojnie swoje wysłużą na poczatek. W sygnalizatory elektroniczne nie musisz się bawić ale jakieś delikatne hangerki/swingerki jak najbardziej się przydadzą :) [2019-09-19 18:11]

osa12

Coś chyba nie tak. Łowi się przeważnie metodą włosową. Ryby same się zacinają.
Wędka z drgającą szczytówką pomaga w zacięciu się ryby. (działa jak sprężyna, bombka tak nie działa)
Przy delikatnych braniach nie ma sensu zacinać, raczej zmienić przynętę.
No ale może się mylę ? [2019-09-19 20:29]

Łowiąc na ,,metodę'' zazwyczaj nie stosuje się zestawu przelotowego i samozacięcie powoduje odpowiednio dobrany wagowo koszyczek, zanętnik. Rodzaj sygnalizacji brania może być dowolny - drgająca szczytówka, bombka, swingtip itd. Istotą method feeder jest podanie przynęty razem z zanętą, do tego stosuje się krótkie przypony mocowane często choć nie zawsze na sztywno - nie przelotowo- do koszyczka lub ciężarka bo podanie zanęty w siatce pva to też rodzaj metody. Moim zdaniem drgająca szczytówka wcale nie wskazuje brań lepiej od bąbki. [2019-09-19 22:36]

osa12

Ok. No cóż może to zła obserwacja, ale wydaje się, iż jednak drgająca szczytówka pomaga w zacięciu. Testowałem na dwóch wędkach. Na bombce złapałem mniej ryb i miałem wiele pustych zacięć.
Na drgającej puste zacięcia prawie nie występują. Widać czy ryba jest zacięta, lub czy ma przynętę w pysku. Na bombce ciężko czasem to stwierdzić. [2019-09-20 06:54]

Julian

Marcin . Każdy z kolegów ma rację ale jak pisał mój Wielki Nestor pan profesor od wędkarstwa Wacław Strzelecki w ( już klasyku ) Wędkarstwo Rzeczne nie fetyszujmy sprzętu. Jeden lubi ogórki drugi ogrodnika córki. Wszystko już było tylko sprzęt i stare metody ,,zmodernizowano " . Czasami sobie myślę że jak za dużo ,,główkować" to i głowa i portfel !!!! zaboli . A wiesz mi że od portfela to niektórzy Nazwę ich ( modne ostatnio) celebryci wędkarstwa są Mocni oj Mocni . Każdy kit i chłam potrafią wcisnąć. Najważniejsze zachować zdrowy rozsądek .
Ps. Krezyus nie jestem forsą nie śmierdzę ale dziad też nie jestem. [2019-09-20 10:37]

kamilek69

Moim zdaniem drgająca szczytówka wcale nie wskazuje brań lepiej od bąbki.

Oczywiście, że drgająca szczytówka wskazjue brania lepiej od bombki. Delikatne brania np. lina na bombce mogą zostać niezauważone. Stosując jednak zestaw zamontowany na stałe nie ma wielkiej różnicy pomiędzy DS a bombką ponieważ ryba zacina się za dolną wargę dzięki masie podajnika. [2019-09-20 22:47]

flowgrid1

Dzięki wszystkim za wypowiedzi! [2019-09-21 09:00]