Zaloguj się do konta

Świecące przynęty

utworzono: 2013/01/22 15:25
LasotaB

Mam pytanie czy zgodne z regulaminem było by łowienie no i skuteczne zrobienie przynęty np. mormyszki z efektem fluorescencji na zasadzie jak wskazówki w zegarku naświetlasz i w ciemności daje blask .
[2013-01-22 15:25]

camelot

Używanie sztucznego światła w przynętach i zanętach jest zabronione !    ....Ten przepis wszedł przed wielu laty, gdy karpiarze zaczęli używać swietlików w swoich zestawach .             Nigdzie w żadnym kraju w których wędkowałem nie spotkałem się z podobnym bzdurnym przepisem !   Nie wiem nawet, czy ktokolwiek potrafi rozsądnie uzasadnić taki zakaz ?               Bzdura !  Bzdura jakich wiele w regulaminie RAPR !   [2013-01-22 16:10]

kamil11269

Jak wspomniał Pan wyrzej jest zabronione. Podobny wątek był już chyba na forum, na temat wkładania świetlików do woblerów albo gum. Ale do tematu: ZABRONIONE [2013-01-22 16:19]

kamil11269

a tak wogóle to może ktoś mi wyjaśnić, czego nie można używać żadnego światła? [2013-01-22 16:20]

pstrag222

Moim zdaniem , możesz używać tak pomalowanej mormyszki.
Przecież to jest już znany od dawna bajer i wielu go stosuje.
Po prostu pomyliliście pojęcia sztucznego światła
[2013-01-22 16:31]

JKarp

Używanie sztucznego światła w przynętach i zanętach jest zabronione !    ....Ten przepis wszedł przed wielu laty, gdy karpiarze zaczęli używać swietlików w swoich zestawach .             Nigdzie w żadnym kraju w których wędkowałem nie spotkałem się z podobnym bzdurnym przepisem !   Nie wiem nawet, czy ktokolwiek potrafi rozsądnie uzasadnić taki zakaz ?               Bzdura !  Bzdura jakich wiele w regulaminie RAPR !  


CześćPierwsze słyszę :-)))Kamil poczytaj RAPR - tam masz dokładnie to opisane.JK [2013-01-22 16:36]

JKarp

Moim zdaniem , możesz używać tak pomalowanej mormyszki.
Przecież to jest już znany od dawna bajer i wielu go stosuje.
Po prostu pomyliliście pojęcia sztucznego światła

CześćSztuczne światło to sztuczne światło - materiały fluorescencyjne emitują sztuczne światło.JK [2013-01-22 16:39]

pstrag222

Od dawien dawno maluje się mormyszki, blaszki, woblery i nikt nikomu nie zwracał na to uwagi.
A PSR.SSR
poza tym nawet w większości prasy wędkarskie autorzy tekstów zachęcają do takich kolorków.
To nie jest sztuczne światło.

Dodatkowo istnieją kulki o barwie fluorescencyjnej i co tez są zakazane??
[2013-01-22 16:49]

pstrag222

Poza tym od kiedy barwy fluorescencyjne są zakazane przez rapr.??
[2013-01-22 16:51]

JKarp

Nie barwy a coś co emituje sztuczne światło - to taka mała różnica.
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%B9r%C3%B3d%C5%82a_%C5%9Bwiat%C5%82a
"Źródła światła - przedmioty emitujące światło. Przedmioty, które widzimy, mogą same wysyłać światło lub odbijać światło padające na nie. Te, które same emitują światło nazywamy źródłami światła. Dla ludzi najważniejszym źródłem światła jest Słońce, bez którego nie istniałoby życie na Ziemi. Źródła światła dzielimy na naturalne oraz sztuczne.Naturalne źródła światła[edytuj]Naturalne źródła światła są to przedmioty stworzone przez naturę emitujące światło. Należą do nich m.in.:gwiazdy (Słońce i niektóre inne ciała niebieskie)czynne wulkanypiorun lub błyskawicazorza polarnaOrganizmy żywe:świetlikiryby głębinoweSztuczne źródła światła[edytuj]Sztuczne źródła światła są to przedmioty stworzone przez człowieka, które emitują światło. Należą do nich m.in.:świeceogniskokagankipochodnielampalampy naftowelampy elektryczneżarówki m.in. w latarcelatarniaświetlówkilaserydiody świecącepłomień zapalonej świecy, zapałkiplazmałuk elektryczny / iskra elektrycznawyładowanie elektrycznewybuch lub eksplozja" JK [2013-01-22 17:08]

Nie barwy a coś co emituje sztuczne światło - to taka mała różnica.
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%B9r%C3%B3d%C5%82a_%C5%9Bwiat%C5%82a
"Źródła światła - przedmioty emitujące światło. Przedmioty, które widzimy, mogą same wysyłać światło lub odbijać światło padające na nie. Te, które same emitują światło nazywamy źródłami światła. Dla ludzi najważniejszym źródłem światła jest Słońce, bez którego nie istniałoby życie na Ziemi. Źródła światła dzielimy na naturalne oraz sztuczne.Naturalne źródła światła[edytuj]Naturalne źródła światła są to przedmioty stworzone przez naturę emitujące światło. Należą do nich m.in.:gwiazdy (Słońce i niektóre inne ciała niebieskie)czynne wulkanypiorun lub błyskawicazorza polarnaOrganizmy żywe:świetliki !!!!
ryby głębinoweSztuczne źródła światła[edytuj]Sztuczne źródła światła są to przedmioty stworzone przez człowieka, które emitują światło. Należą do nich m.in.:świeceogniskokagankipochodnielampalampy naftowelampy elektryczneżarówki m.in. w latarcelatarniaświetlówkilaserydiody świecącepłomień zapalonej świecy, zapałkiplazmałuk elektryczny / iskra elektrycznawyładowanie elektrycznewybuch lub eksplozja" JK

No to na mormychę dziach świetlika i po problemie:))) No bo jest to przynęta naturalna;)
Pozdro!
[2013-01-22 17:21]

camelot

No dobrze panowie !  -  Roztrząsacie szczegóły co jest światłem a co nie jest .  Świetny temat na pracę magisterską !  -  Może tylko niech mi kto wyjaśni po jaką cholerę ten zakaz ?   Czy może światło szkodzi rybom ?  A może je kaleczy ?  A może płoszy i bidulki potem chowają się całymi tygodniami po kątach ?    A nawet jeśli światełko wabi rybę, co wcale nie jest takie pewne, to co z tego ?  Czy to powód aby zakazać ?  Równie dobrze można zakazać zanęt zapachowych albo czosnku !     Brednie !   [2013-01-22 17:24]

JKarp

Nie barwy a coś co emituje sztuczne światło - to taka mała różnica.
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%B9r%C3%B3d%C5%82a_%C5%9Bwiat%C5%82a
"Źródła światła - przedmioty emitujące światło. Przedmioty, które widzimy, mogą same wysyłać światło lub odbijać światło padające na nie. Te, które same emitują światło nazywamy źródłami światła. Dla ludzi najważniejszym źródłem światła jest Słońce, bez którego nie istniałoby życie na Ziemi. Źródła światła dzielimy na naturalne oraz sztuczne.Naturalne źródła światła[edytuj]Naturalne źródła światła są to przedmioty stworzone przez naturę emitujące światło. Należą do nich m.in.:gwiazdy (Słońce i niektóre inne ciała niebieskie)czynne wulkanypiorun lub błyskawicazorza polarnaOrganizmy żywe:świetliki !!!!
ryby głębinoweSztuczne źródła światła[edytuj]Sztuczne źródła światła są to przedmioty stworzone przez człowieka, które emitują światło. Należą do nich m.in.:świeceogniskokagankipochodnielampalampy naftowelampy elektryczneżarówki m.in. w latarcelatarniaświetlówkilaserydiody świecącepłomień zapalonej świecy, zapałkiplazmałuk elektryczny / iskra elektrycznawyładowanie elektrycznewybuch lub eksplozja" JK

No to na mormychę dziach świetlika i po problemie:))) No bo jest to przynęta naturalna;)
Pozdro!

He he - tylko pod ochroną jak pamiętam ;-)Pozdrawiam JK [2013-01-22 17:27]

JKarp

No dobrze panowie !  -  Roztrząsacie szczegóły co jest światłem a co nie jest .  Świetny temat na pracę magisterską !  -  Może tylko niech mi kto wyjaśni po jaką cholerę ten zakaz ?   Czy może światło szkodzi rybom ?  A może je kaleczy ?  A może płoszy i bidulki potem chowają się całymi tygodniami po kątach ?    A nawet jeśli światełko wabi rybę, co wcale nie jest takie pewne, to co z tego ?  Czy to powód aby zakazać ?  Równie dobrze można zakazać zanęt zapachowych albo czosnku !     Brednie !  



CześćNie roztrząsamy co jest a co nie jest światłem :-)Czy ja wiem po co ten zakaz - ponoć np świecenie po zmroku z lodu w dziurwę ma wabić do onej ryby ale czy to prawda ?Zgadzam się z Tobą, że ja też w zasadzie nie rozumiem po co ten zakaz.JK [2013-01-22 17:35]

bobus86

zakaz smieszny.skoro nie wolno to niech wycofaja ze sprzedarzy te wszystkie swiecace przynety .niewiem czy to jest pokryte fosforem czy jak to tam sie zwie malo wazne.kupilem kiedys zestaw twisterow z allegro i co sie okazało polowa z nich lekko swieci..podobnie nie swiadomie kiedys kupilem takie pilkery na dorsze....
niby nie wolno a wszystko jest legalnie dostepne...niewiem smieszne troche :) [2013-01-22 17:46]

Przyznaję Januszu że nie mam zielonego pojęcia czy owady te są chronione. I nawet rzuciłem chwilkę okiem do neta i nie znalazłem takiej informacji. Ale też za głęboko nie grzebałem:)

Co do samego zakazu również uważam go za bezsensowny a z doświadczenia wiem że ryby w  nocy raczej uciekają przed światłem a nie przypływają do niego. Zresztą wystarczy np. w lato nad czystszym jeziorkiem poświecić rybom po oczach. Gwarantuję że albo będą siedzieć w miejscu i się nie ruszać albo uciekną. Ale cóż, RAPR jest delikatnie mówiąc dziwny.
[2013-01-22 17:47]

elkak

Mam pytanie czy zgodne z regulaminem było by łowienie no i skuteczne zrobienie przynęty np. mormyszki z efektem fluorescencji na zasadzie jak wskazówki w zegarku naświetlasz i w ciemności daje blask .
pomalowanie, zaznaczam pomalowanie czegokolwiek farbą fluoescencyjną nie znaczy ze jest zasilane żródłem jakiejkolwiek energii, to tylko farba, którą jeśli się oświetli daje odblask, w miejscu zaciemnionym wogóle nie spełnia swojego zadania
jak widać co niektórzy doktorat chcą na ten temat napisać


[2013-01-22 18:22]

JKarp

Przyznaję Januszu że nie mam zielonego pojęcia czy owady te są chronione. I nawet rzuciłem chwilkę okiem do neta i nie znalazłem takiej informacji. Ale też za głęboko nie grzebałem:)

Co do samego zakazu również uważam go za bezsensowny a z doświadczenia wiem że ryby w  nocy raczej uciekają przed światłem a nie przypływają do niego. Zresztą wystarczy np. w lato nad czystszym jeziorkiem poświecić rybom po oczach. Gwarantuję że albo będą siedzieć w miejscu i się nie ruszać albo uciekną. Ale cóż, RAPR jest delikatnie mówiąc dziwny.

Ja też nie mam pojęcia ;-)Tak tylko napisałem.JK [2013-01-22 18:55]

JKarp

Mam pytanie czy zgodne z regulaminem było by łowienie no i skuteczne zrobienie przynęty np. mormyszki z efektem fluorescencji na zasadzie jak wskazówki w zegarku naświetlasz i w ciemności daje blask .
pomalowanie, zaznaczam pomalowanie czegokolwiek farbą fluoescencyjną nie znaczy ze jest zasilane żródłem jakiejkolwiek energii, to tylko farba, którą jeśli się oświetli daje odblask, w miejscu zaciemnionym wogóle nie spełnia swojego zadania
jak widać co niektórzy doktorat chcą na ten temat napisać



CześćNie zamierzam pisać doktoratu ( to nawet nie moja branża ) ale ...Np mormyszki Kostala miały kiedyś na spodzie ( i może i teraz tak mają też ) taki punkcik z jakiejś substancji. Otóż to coś w ciemności świeciło sztucznym światłem. Nie była to farba fluorescencyjna która jak sądzę dopiero pod wpływem światła zwykłego lub UV zaczyna świecić.JK
[2013-01-22 19:12]

JKarp

CześćNie zamierzam pisać doktoratu ( to nawet nie moja branża ) ale ...Np mormyszki Kostala miały kiedyś na spodzie ( i może i teraz tak mają też ) taki punkcik z jakiejś substancji. Otóż to coś w ciemności świeciło sztucznym światłem. Nie była to farba fluorescencyjna która jak sądzę dopiero pod wpływem światła zwykłego lub UV zaczyna świecić.JK
[2013-01-22 19:13]

Iras1975

Mam pytanie czy zgodne z regulaminem było by łowienie no i skuteczne zrobienie przynęty np. mormyszki z efektem fluorescencji na zasadzie jak wskazówki w zegarku naświetlasz i w ciemności daje blask .


I co, cieszysz się, że znalazłeś grupkę osób z których możesz się ponabijać? Od samego początku wiadomo o co chodzi z tym wątkiem.

Zgodne z regulaminem czy nie i tak będziesz stosował jeśli okaże się skuteczniejsze od mormyszki bez dekoracji.

[2013-01-22 19:34]

Draq

Taka mormyszka jest do d... Testowałem takie ustrojstwo w zeszłym roku. Już więcej brań było na dyskoteke. Ta fluorescencyjna jest strasznie leciutka i musi być bardzo bardzo delikatny kiwoczek. Nie ma obciążenia w postaci wolframu czy ołowi, tylko duża kropa farby fluo i przez to jest lekkie. Nie polecam, długo opada.
[2013-01-22 20:11]

Diablo

Nie można łowić na świecące przynęty. To że są na rynku różne świecidełka i pseudo woblery  z 4 kotwicami to nie znaczy że można na nie łowić. To że na allegro są wontony, sieci i wedki elektryczne nie znaczy że można je stosować.

A światło nęci niektóre gatunki ryb. Na przykład miętusa. Byłem świadkiem jak szczupak do światła przypłynął. A w Warszawie spinningiści wiedzą żeby sandacza szukać blisko latarni. Tam bierze najlepiej.
[2013-01-23 07:06]

pstrag222

Mam pytanie czy zgodne z regulaminem było by łowienie no i skuteczne zrobienie przynęty np. mormyszki z efektem fluorescencji na zasadzie jak wskazówki w zegarku naświetlasz i w ciemności daje blask .
pomalowanie, zaznaczam pomalowanie czegokolwiek farbą fluoescencyjną nie znaczy ze jest zasilane żródłem jakiejkolwiek energii, to tylko farba, którą jeśli się oświetli daje odblask, w miejscu zaciemnionym wogóle nie spełnia swojego zadania
jak widać co niektórzy doktorat chcą na ten temat napisać

Jedyna godna uwagi odpowiedz w temacie posta



[2013-01-23 09:47]

JKarp

"CześćNie zamierzam pisać doktoratu ( to nawet nie moja branża ) ale ...Np mormyszki Kostala miały kiedyś na spodzie ( i może i teraz tak mają też ) taki punkcik z jakiejś substancji. Otóż to coś w ciemności świeciło sztucznym światłem. Nie była to farba fluorescencyjna która jak sądzę dopiero pod wpływem światła zwykłego lub UV zaczyna świecić.JK""  Mam pytanie czy zgodne z regulaminem było by łowienie no i skuteczne zrobienie przynęty np. mormyszki z efektem fluorescencji na zasadzie jak wskazówki w zegarku naświetlasz i w ciemności daje blask .pomalowanie, zaznaczam pomalowanie czegokolwiek farbą fluoescencyjną nie znaczy ze jest zasilane żródłem jakiejkolwiek energii, to tylko farba, którą jeśli się oświetli daje odblask, w miejscu zaciemnionym wogóle nie spełnia swojego zadaniajak widać co niektórzy doktorat chcą na ten temat napisać

Jedyna godna uwagi odpowiedz w temacie posta"

Mylisz pojęcia i fakty skoro twierdzisz, że to jedyna godna uwagi odpowiedź. Farby fluo świecą pod wpływem światła lub światła UV ale same nie są źródłem światła a tym bardziej nie są źródłem jakiejś energii. Farba fluo w ciemności nie świeci i można sobie pomalować nią wszystko co się chce a i tak w ciemnej wodzie ( w nocy ) nie będzie świecić ( patrz znaki drogowe pokryte folią fluo - dopiero oświetlone światłem np samochodu  robią się bardzo jasne i czytelne ).Natomiast czym innym jest użycie substancji np z mormyszek Kostala, które same świecą np jak specjalne świetliki izotopowe Gardnera.JK
[2013-01-23 10:16]

pstrag222

"CześćNie zamierzam pisać doktoratu ( to nawet nie moja branża ) ale ...Np mormyszki Kostala miały kiedyś na spodzie ( i może i teraz tak mają też ) taki punkcik z jakiejś substancji. Otóż to coś w ciemności świeciło sztucznym światłem. Nie była to farba fluorescencyjna która jak sądzę dopiero pod wpływem światła zwykłego lub UV zaczyna świecić.JK""  Mam pytanie czy zgodne z regulaminem było by łowienie no i skuteczne zrobienie przynęty np. mormyszki z efektem fluorescencji na zasadzie jak wskazówki w zegarku naświetlasz i w ciemności daje blask .pomalowanie, zaznaczam pomalowanie czegokolwiek farbą fluoescencyjną nie znaczy ze jest zasilane żródłem jakiejkolwiek energii, to tylko farba, którą jeśli się oświetli daje odblask, w miejscu zaciemnionym wogóle nie spełnia swojego zadaniajak widać co niektórzy doktorat chcą na ten temat napisać

Jedyna godna uwagi odpowiedz w temacie posta"

Mylisz pojęcia i fakty skoro twierdzisz, że to jedyna godna uwagi odpowiedź. Farby fluo świecą pod wpływem światła lub światła UV ale same nie są źródłem światła a tym bardziej nie są źródłem jakiejś energii. Farba fluo w ciemności nie świeci i można sobie pomalować nią wszystko co się chce a i tak w ciemnej wodzie ( w nocy ) nie będzie świecić ( patrz znaki drogowe pokryte folią fluo - dopiero oświetlone światłem np samochodu  robią się bardzo jasne i czytelne ).Natomiast czym innym jest użycie substancji np z mormyszek Kostala, które same świecą np jak specjalne świetliki izotopowe Gardnera.JK

Sam autor post napisał o farbie fluorescencyjnej .
Więc kto myli pojęcia



[2013-01-23 11:39]