Zaloguj się do konta

Świder nie chce kręcić

utworzono: 2012/02/05 13:52
karol17

Witam
Otoż wczoraj naostrzylem sobie noze do świdra rosyjskiego i bylo wszystko pieknie. Gdy poszedlem nad staw okazalo sie ze świder zamiast wkrecac sie w lod to on sie slizga po lodzie.Co jest tego powodem?? Zle naostrzenie??
[2012-02-05 13:52]

JKarp

CześćCzym  i jak ostrzyłeś?Prawdopodobne zmieniłeś kąt noży lub odwrotnie przykręciłeś ostrza ( ale chyba nie da się zamienić ostrzy ).JK [2012-02-05 14:02]

karol17

ostrzylem to na pilarce stolowej

[2012-02-05 14:04]

Ostrza powinny być naostrzone pod odpowiednim kątem, to pozwala im wżynać się w lód, wrzuć jakieś zdjęcia ostrzy [2012-02-05 14:15]

Ostrza powinny być naostrzone pod odpowiednim kątem, to pozwala im wżynać się w lód, wrzuć jakieś zdjęcia ostrzy [2012-02-05 14:15]

Karpik1974

Na pilarce stołowej ? [2012-02-05 14:16]

CZzesio

....może na szlifierce kątowej ???
[2012-02-05 14:28]

Zibi60

Kawał papieru ściernego b.drobne ziarno (ok. 500) kładziesz na super płaskiej i twardej powierzchni. Szlifujesz obie powierzchnie  - styczne do ostrza - przez kilkanaście (nawet kilkadziesiąt) minut ruchem okrężnym. Jeśli masz papier "wodny" to lekko skrop wodą.
Jeśli potraktowałeś noże szlifierką, to tylko "magnesówka" może przywrócić im pierwotny kształt.
[2012-02-05 15:38]

covent

Kawał papieru ściernego b.drobne ziarno (ok. 500) kładziesz na super płaskiej i twardej powierzchni. Szlifujesz obie powierzchnie  - styczne do ostrza - przez kilkanaście (nawet kilkadziesiąt) minut ruchem okrężnym. Jeśli masz papier "wodny" to lekko skrop wodą.
Jeśli potraktowałeś noże szlifierką, to tylko "magnesówka" może przywrócić im pierwotny kształt.

Innymi słowy na szkle:) dawniej w szkołach zawodowych ale i w technikach, coś takiego jak nauka ostrzenia wiertła- odpowiednie kąty etc.- to była norma i ludzie coś tam o tym wiedzieli:) 


[2012-02-05 15:43]

89krzysztof

Kręciłeś świdrem w dobrą stronę?  [2012-02-05 16:28]

MARCIN CK

Żle naostrzone noże.Lepiej oddaj  do ostrzenia na magnesówkę ,może jeszcze coś z nich będzie. [2012-02-05 16:37]

withanight88

Witam
Otoż wczoraj naostrzylem sobie noze do świdra rosyjskiego i bylo wszystko pieknie. Gdy poszedlem nad staw okazalo sie ze świder zamiast wkrecac sie w lod to on sie slizga po lodzie.Co jest tego powodem?? Zle naostrzenie??



No to już możesz iść po nowe do sklepu:)
W zeszłym roku trafiłem na kamień jednym ostrzem, trochę podostrzyłem pilnikiem - świder wiercił, ale już nie tak jak powinien. 
tydzień temu chciałem sprobować podostrzyć własnie szlifierką stołową(bo i tak już mi na ostrzach nie zależało) i świder już wcale się w lód nie wgryzał. 
Kupiłem nowe i niema  porównania. [2012-02-05 16:44]


Noże w Twoim świdrze zapewne wyglądają tak jak na zdjęciu. Jeżeli zabierasz się za ostrzenie to możesz domowymi sposobami szlifować tylko te krawędzie które zaznaczyłem. Natomiast powierzchnia od strony zawiertek na łebki śrub musi być całkowicie płaska. Lekkie zaokrąglenie tej płaszczyzny przy samym ostrzu możesz usunąć właśnie szlifując te zaznaczone krawędzie ale jeżeli nóż jest już mocno sfatygowany to, tak jak koledzy wyżej, radzę szlifierkę magnesową która wyrówna tą płaszczyznę na całej długości noża.
[2012-02-05 16:56]

volley

dokładnie tak jak pisali koledzy powyżej, tylko magnesówka, która przywróci ostrzu normalny kąt, miałem ten sam problem :)
[2012-02-05 18:22]

wedkarz

o kolega Jarko 73 chyba zycie mi uratowal . mam stepione ostrza i nigdzie nie moge dokupic . A swider jest jak na tym obrazku :D:D [2012-02-05 19:13]

Na allegro jest tego trochę
http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=no%C5%BCe+do+%C5%9Bwidra
[2012-02-05 20:01]

karol17

szukalem tez nozy na allegro ale nigdzie nie ma takich jak moich. podobne do tych co na obrazku tylko ze sa cale proste . wiec tylko mi przyjdzie naostrzyc na magnesowce. a Wiecie moze jaki ma byc kat naostrzenia zeby dobrze wiercilo??
[2012-02-05 20:38]

Skoro będzie ostrzony na magnesówce to kąt się nie zmieni bo szlifuje się tylko ta dolna płaszczyzna. Gdybyś jednak szlifował te skośne krawędzie to jeżeli machniesz się o kilka stopni to świat się nie zawali:) Podejrzewam, że producenci stosują różne kąty ale pewnie będzie to w zakresie 30' do 45'
[2012-02-05 20:55]

Zibi60

Niektóre wiertla "samoróbki" mają noże osadzone pod złym kątem natarcia i wtedy trzeba odpowiednio podłożyć pasek z ołowiu pod nóż, aby zmienić kąt jego położenia, natarcia. Oczywiście jednakowej grubości pod oba noże. Takie "myki" pomagały przy niektórych wiertłach rosyjskich.
[2012-02-05 21:39]

withanight88

szukalem tez nozy na allegro ale nigdzie nie ma takich jak moich. podobne do tych co na obrazku tylko ze sa cale proste . wiec tylko mi przyjdzie naostrzyc na magnesowce. a Wiecie moze jaki ma byc kat naostrzenia zeby dobrze wiercilo??



To na pewno nie masz ruskiego świdra... [2012-02-06 17:46]

malina1

dokładnie jak pisze  zibi,ja przy swoim ,,rusku,,podkładałem papier pod noże na jednym końcu żeby zmienić kąt bo fabrycznie miał głowice żle  zrobione.tyrałem go z 10 lat,a teraz kumpel używa.szwedzka mora z półksiężycowymi nożami-marzenie nie świder!!
[2012-02-06 23:16]