Zaloguj się do konta

Świder do lodu-korozja ostrzy

utworzono: 2010/12/27 20:34
matimo

Co należy  zrobić aby ostrza w świdrze nie korodowały??? [2010-12-27 20:34]

Artur z Ketrzyna

Jeśli chodzi ci o okres poza sezonem zimowym to możesz ostrza posmarować tawotem i owinąć gazetą.
[2010-12-27 21:29]

withanight88

Nie wiem czy dobrze wnioskuje , ale jeżeli ostrza Ci rdzewieja to sa zwyczjanym bublem. [2010-12-27 21:39]

matimo

Nie chodzi mi o okres poza sezonem tylko o sam sezon. Wczoraj sprawdzałem jak wierci, a dzisiaj już zardzewiał. [2010-12-27 22:16]

withanight88

Kupiłeś nowy tak ? [2010-12-27 22:20]

matimo


Nowy. Dostałem na gwiazdkę:-) [2010-12-27 22:22]

withanight88

No nie wiem, takie ostrza powinny być  z konkretnego materiału i nie powinny rdzewieć , ja zrobiłem ze zwykłej blachy to sie nie dziwie ze mi pordzewiały . [2010-12-27 22:28]

tomek20stencel5

To normalne, że ostrza rdzewieją. Wystarczy je teraz dobrze wyczyścić z rdzy i za każdym razem po łowieniu wytrzeć i zostawić do wyschnięcia, innej opcji nie ma. Ja mam ostrza z bardzo dobrej stali HSS i te też tak samo rdzewieją jak się je mokre zostawi...
[2010-12-28 14:25]

endriut

Witam.

Po pierwsze kolego to po wędkowaniu nie należy świdra odkładać w kąt nie zakonserwowanego ( czyli wyczyszczonego, wysuszonego i nienasmarowanego), oczywiście odpada także składowanie go na dworzu!!!

Po drugie jeżeli tak szybko ci zardzewiał to daj te ostrza do reklamacji, chyba że nie możesz to kup sobie nowe ostrza.

Po trzecie dbaj o świder conajmniej tak samo jak o wędki to będzie ci służył wiele lat...

Pozdrawiam.

[2010-12-28 15:13]

karoltsu1

Zardzewiałe elementy ostrza wyczyścisz Acetonem na ścierce (Zmywacz do paznokci-ok.2 zł)-staranna praca usunie całkowicie rdzę.
Nie stosuj żadnych pilników-zniszczą ostrza.
Wyczyszczone ostrza wytrzyj olejem jadalnym-najlepiej roślinnym.
[2010-12-28 16:02]

matimo

Dzięki. Będę się stosował do tych rad. [2010-12-28 18:39]

WojMatt

Koledzy, 

   Rdza to krucha i niejednolita, brunatna warstwa związków żelaza (głównie tlenków i wodorotlenków) powstająca na przedmiotach żelaznych i stalowych na skutek zjawiska korozji. Sama zaś korozja to nic więcej jak:

Proces stopniowego niszczenia zachodzący na powierzchni metali oraz ich stopów również tych szlachetnych jak również tworzyw niemetalowych (np.betonu a nawet drewna ), w skutek chemicznego lub elektrochemicznego oddziaływania środowiska. Korozja chemiczna polega na chemicznym oddziaływaniu środka na tworzywo (np. tworzeniu się związków chemicznych metalu z pierwiastkami otoczenia - woda ) i to właśnie ona dotyczy ostrza świdra kolegi jak w temacie, korozja elektrochemiczna, niszcząca metale, wywoływana jest przepływem ładunków elektromagnetycznych przez granicę metal - elektrolit i ta raczej nie dotyczy tematu,( chociaż nigdy nie wiadomo w jakiej wodzie kolega łowi ). W wielu wodach dałoby się pewnie wywołać bez problemu film fotograficzny....  :-)
Ze względu na fizykochemiczny charakter, ostrza świdra są narażone na "rdzę" atmosferyczną, ziemną i biologiczną (biokorozja). Proces korozji może zachodzić także w wyniku równoczesnego działania środowiska i innych czynników, np. korozja cierna (fretting) - korozja metali wywołana jednoczesnym oddziaływaniem środowiska i tarcia ( podczas wiercenia :-) ).

Przykładem korozji jest rdzewienie żelaza i jego stopów, śniedzenie mosiądzu czy miedzi, czernienie srebra.

Odnośnie pytania o konserwację, odpowiem jak poniżej: 

Korozji zapobiega się m.in. przez wytworzenie na powierzchni przedmiotu cienkich warstewek ochronnych tlenkowych lub fosforanowych, pokrywanie, farbami i emaliami czy powłokami z tworzyw sztucznych lub przez stosowanie odpowiednich stopów w świdrze możliwe, jeżeli go nie używamy!! ( rdzewieją nawet żyletki do golenia (Gillette i Wilkinson a nawet zwłaszcza te lepsze!!) Ze względu na charektyrystykę ostrza i jego "grubość-ostrość". Czym bardziej ostre (cieńsze końce ostrza) tym szybciej korodują.

Większość porad zatem, kolegów, poprzedników to jedynie domorosłe doświadczenia, ostrza świdra nigdy nie da się zabezpieczyć przed korozją w 100% a osobiście jako wędkarz odradzam "smarowania" chemikaliami, subst. ropopochodnymi czy innymi specyfikami, nawet smalcem... większość z nich wchodzi w reakcje z ostrzem gorsze od korozji :-) a zapach i skład chemiczny zdecydowanie zniechęci ryby do brań a nawet pobytu w okolicach nawierconego otworu.

Zardzewiałe, skorodowane itp. ostrze zawsze po jakimś czasie trzeba po prostu naostrzyć nawet jeśli będziemy używali świdra dwa razy w sezonie.

Pozdrawiam więc, wierć kolego zatem jak najwięcej a unikniesz brązowawego nalotu na ostrzach a tępe ostrza po prostu naostrz lub wymień.

WojMatt

[2010-12-28 23:17]