Zaloguj się do konta

Sumy na Odrze

utworzono: 2009/09/08 00:04
wojtekkr

CO SIĘ DZIEJE U NAS NA ODRZE BIORĄ SUMY HA HA SUMIKI OD 2CM DO 35CM NIE MOŻNA ZŁAPAĆ NIC INNEGO A PRZEPRASZAM JESZCZE BIORĄ KIEŁBIE I JAZGARY CO SIĘ DZIEJE Z ODRĄ [2009-09-08 00:04]

Irkoni

wojtekkr,u nas jest to samo Odrę opanował sum taki do 40cm czepia się na białego i nawet byczek nie podchodzi nie mówiąc już o większym lecholu.....najgorsze jest to że wędkarze (nie wszyscy)zabierają to maleństwo mówiąc że to byczek-wczoraj spiningowaliśmy na Odrze wieczorem,siedzi wędkarz
-bierze coś,nic tylko same byczki a w siatce zamiast byczków sumiki takie maleństwa dokładnie 9 sztuk na szczęście wróciły do wody ......Pozdrawiam [2009-09-08 08:35]

pisaq

Niektórzy nazwę "sumik karłowaty" traktują zbyt dosłownie.
Tak jak niektórzy niewymiarową wzdręgę nazywają płocią, a niewymiarowego jazia wzdręgą ;|
Ale ten sum może faktycznie skarłowacieć, skoro już tak zdominował rzekę.
Już o tym, że przetrzebi populację ryb nie wspomnę. [2009-09-08 08:51]

Irkoni

pisaq,wydaje mi się że tak do końca to nie zdąży,bo większe ilości trafią na patelkę.....chociaż kto wie. [2009-09-08 08:55]

Potwierdzam. Na Odrze , przynakmniej na moim odcinku, złowienie 10 sztuk niewymiarowych sumów w ciągu kilku godzin, to żaden wyczyn. Jest tego od groma. [2009-09-08 15:29]

hydrobud

Podobne efekty są na Wiśle od Połańca w dół rzeki ,sumki sumki i jeszcze raz sumki , a jak się nastawiam na sandacza z ukleją to też sumki. Trzeba Wisłę zarybić karpiem ,ha ha [2009-09-08 19:33]

hydrobud

Jak są małe, to na pewno są też duże [2009-09-08 19:48]

wojtekkr

Martwie się o to co będzie za pare lat chyba będą tylko SUMY bo reszte zjedzą [2009-09-08 20:13]

SumikDestroyer

Jeśli chodzi o sumy to koło od czasu do czasu może zrobić odłów siecią i ryby sprzedać do jakiegoś innego koła na zarybienie...pozdr [2009-09-08 20:19]

W moim rejonie zaobserwowałem przeogromny przyrost liczebny suma. Domyślam się jakie są tego przyczyny. Tylko czy ta sytuacja jest zdrowa? - nie wiem. Wydaje mi się, że jest tego juz trochę za duzo. Sum bardzo wiele żre. No trochę się obawiam, czy nasze żwirownie to zaakceptują. Może by tak troche przetrzebić populację? Kiedys trzeba było pokombinować, by złowić nawet małego suma. Teraz przyjeżdża się nad wodę, zakłada się na hak kilka rosówek i po godzinie (bywa) sa złowione już dwa, moze trzy sumy. Chyba lekka przesada z tymi wymiarami. Znowu się wojna rozpęta. [2009-09-08 20:28]

jak są małe to są duże , oczywiście ze tak ale nie w tym miejscu hahaha... małe żerują łapczywie bo to ich ostatnia szansa przed bumem wielkich na wyżerkę ... napewno nie skarłowacieją i ryb im i nam nie zabraknie w większości przez kanibalistyczne zapędy swoich pobratymców będą przetrzebione już wkrotce.... i ze 100 procentowej populacji tych jednoroczniaków (sum rośnie b.szybko w początkowej fazie i zjada swoich "braci i siostry") pozostanie zaledwie 50% aż w końcu do dorosłości przetrwa maximum 10 procent z tych rocznych wychowanków ... ot cała historia .... wytrzymajcie jeszcze trochę a zapewne traficie na moment ich ostatnich podskoków przed zimowymi amorami .. [2009-09-08 20:48]

Na Wiśle jest to samo, ale to jest normalka od kilku lat. Przynajmniej takie są moje obserwacje. Co jesień sumki biorą jak wściekłe. Jest tak jak pisze Dyrekto - muszą się nażreć. I odkąd pamiętam tak było. A za rok znowu będziemy łapać takie maleństwa a te podrosną o kilka cm i już będą mądrzejsze i będzie trudniej je złowić. [2009-09-08 21:07]

dawson23

na dopływie Odry jest podobnie tylko bez sumków Bystrzycy biorom ja opentne jazgarze a na drugn dopływie Strzegomka są sumki ale zato jagarzy mało i kiełbia dużo [2009-09-08 21:38]

wojtek7219

jak tak dalej pojdzie,to niestety amatorzy bialorybu czesto beda wracac o kiju do domu.sum bardzo szybko opanowuje nasze wody i swietnie sie w nich wyciera.a zarybienia pzw tym szkodnikiem tylko pogarszaja sytuacje.jak kazdy drapieznik sum tez jest kanibalem,ale bez przesady jak to napisal ktos wyzej,nie wycina swoich pobratymcow tylko caly bialoryb.a juz okres ochronny od 01.11 do 30.06 to nieporozumienie z czasow komuny,podobnie jak wymiar ochronny 70cm!.ta ryba pozera wszystko co zlapie w paszcze, ludzi ktorzy zabieraja sumy na patelnie nie wolno negowac tylko chwalic,bo robia wam,amatorom bialorybu przysluge.... [2014-01-04 19:03]