Sumik karłowaty zimą

/ 74 odpowiedzi
Witam kolegów. Mam pytanie związane s sumikiem karłowatym. Otóż wybieram się wraz z kolega na jego nieduży staw. Zamieszkała tam liczna populacja owego sumika, którego chcieli byśmy połapać metodą pod lodową. W związku z tym chciałem zapytać na co najlepiej łapać - jaka metoda będzie najskuteczniejsza ? 
Jędrula


Spławikowa z białym robakiem , ochotką albo pinką na haku . Nie jestem pewien ale ten sumik to ryba ciepłolubna i chyba w zimie ciężko go dostać pomimo nawet jego wielkiego apetytu .

(2010/12/03 08:30)

1z2z3z4


stawik jest dosyć mały i maksymalnie ma 2 m głębokości (w jednym dołku) więc chyba tylko tam będzie siedział - a sumika trzeba wyłapać...

latem potrafił brać na pusty haczyk kukurydze ciasto robaki (chyba wszystkie ;) )

a mam pytanie mormyszka  będzie zła metoda na tego sumika ? (2010/12/03 08:37)

Jędrula


Mormyszka ? Pewnie dobra ale pytanie jest takie czy on wam przy takiej zimnej wodzie będzie brał na cokolwiek , ja wątpie . A to , że trzeba wyłapać dziada z waszego jeziorka to nie ulega wątpliwości . Myślę jednak , że dopiero na wiosne zaczniecie go łowić .

Polecam nie wyrzucać ich w kszaki jak mówi regulamin a nasolić , popieprzyć i uwędzić .

Mają mięso pierwsza klasa , pycha .

Daj znać jak wam poszło :)

(2010/12/03 08:46)

1z2z3z4


to że jest smaczny to dobrze wiem :D zaczęliśmy go wyłapywać już jesienią. Trochę dziwna ryba - po oprawieniu  ze skóry wypatroszeniu i bezgłowy potrafi się ruszać na patelce
Tyle tylko że wyżera ikrę a wpuszczonych było sporo karpi...
 I tak pojedziemy bo lód na stawie już jest ok a na innych zbiornikach pewności nie mam wolę poczekać.
W sobotę na pewno napisze jak nam poszło:D (2010/12/03 08:56)

Jędrula


to że jest smaczny to dobrze wiem :D zaczęliśmy go wyłapywać już jesienią. Trochę dziwna ryba - po oprawieniu  ze skóry wypatroszeniu i bezgłowy potrafi się ruszać na patelce
Tyle tylko że wyżera ikrę a wpuszczonych było sporo karpi...
 I tak pojedziemy bo lód na stawie już jest ok a na innych zbiornikach pewności nie mam wolę poczekać.
W sobotę na pewno napisze jak nam poszło:D

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie rozumiem co karpie maja do ikry ?

(2010/12/03 09:00)

1z2z3z4


sumik karłowaty wpieprza wszystko, miedzi innymi bardzo lubi ikrę innych ryb co uniemożliwia im wytarcie się karpie były wpuszczone 2 albo 3 lata temu (dosyć duże, dzisiaj maja około 0,5 do 1 kg)  trochę podrosły ale narybku nie ma za to sumików jest coraz więcej (2010/12/03 09:21)

u?ytkownik50133



to że jest smaczny to dobrze wiem :D zaczęliśmy go wyłapywać już jesienią. Trochę dziwna ryba - po oprawieniu  ze skóry wypatroszeniu i bezgłowy potrafi się ruszać na patelce
Tyle tylko że wyżera ikrę a wpuszczonych było sporo karpi...
 I tak pojedziemy bo lód na stawie już jest ok a na innych zbiornikach pewności nie mam wolę poczekać.
W sobotę na pewno napisze jak nam poszło:D

 

 



Nie rozumiem co karpie maja do ikry ?


 

kolega chciał powiedzieć , że sumik wyjada ikrę karpi których dużo wpuścili.

 

 a co do sumika to są chyba trzy podgatunki i jeden z nich żeruje w zimę . ale niestety ten podgatunek nie dorasta do  większego rozmiaru jak 12-15 cm  . a apetyt ma taki jak w lecie . ale to z tym sumikiem w zimę zależy od miejsca . w jednej części zbiornika bierze jak głupi a w drugim nawet nie puknie .

 

(2010/12/03 09:22)

mielec



to że jest smaczny to dobrze wiem :D zaczęliśmy go wyłapywać już jesienią. Trochę dziwna ryba - po oprawieniu  ze skóry wypatroszeniu i bezgłowy potrafi się ruszać na patelce
Tyle tylko że wyżera ikrę a wpuszczonych było sporo karpi...
 I tak pojedziemy bo lód na stawie już jest ok a na innych zbiornikach pewności nie mam wolę poczekać.
W sobotę na pewno napisze jak nam poszło:D

 

 



Nie rozumiem co karpie maja do ikry ?




Karp wcale nie ustępuje sumikowi w żarłoczności swojej ikry. 

 

kolega chciał powiedzieć , że sumik wyjada ikrę karpi których dużo wpuścili.

 

 a co do sumika to są chyba trzy podgatunki i jeden z nich żeruje w zimę . ale niestety ten podgatunek nie dorasta do  większego rozmiaru jak 12-15 cm  . a apetyt ma taki jak w lecie . ale to z tym sumikiem w zimę zależy od miejsca . w jednej części zbiornika bierze jak głupi a w drugim nawet nie puknie .

 



(2010/12/03 09:28)

Jędrula



to że jest smaczny to dobrze wiem :D zaczęliśmy go wyłapywać już jesienią. Trochę dziwna ryba - po oprawieniu  ze skóry wypatroszeniu i bezgłowy potrafi się ruszać na patelce
Tyle tylko że wyżera ikrę a wpuszczonych było sporo karpi...
 I tak pojedziemy bo lód na stawie już jest ok a na innych zbiornikach pewności nie mam wolę poczekać.
W sobotę na pewno napisze jak nam poszło:D

 

 



Nie rozumiem co karpie maja do ikry ?


 

kolega chciał powiedzieć , że sumik wyjada ikrę karpi których dużo wpuścili.

 

 a co do sumika to są chyba trzy podgatunki i jeden z nich żeruje w zimę . ale niestety ten podgatunek nie dorasta do  większego rozmiaru jak 12-15 cm  . a apetyt ma taki jak w lecie . ale to z tym sumikiem w zimę zależy od miejsca . w jednej części zbiornika bierze jak głupi a w drugim nawet nie puknie .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dalej nie rozumiem , jak sumik może wyjadać ikrę karpi skoro one się u nas nie wycierają ( jak już to raz na ruski rok ) ? 
 Coś się Wam młodzi koledzy się pomyliło :)



(2010/12/03 09:31)

tomasz26552


Oj karpie się wycierają nie wszędzie ale jest parę miejsc gdzie się wycierają (2010/12/03 09:34)

mielec


Karp wcale nie ustępuje sumikowi w żarłoczności swojej ikry.


Tak miało być.


Co do wycierania wystarczy by miały warunki dobre czyli ciepła wiosna płytkie stawy i trzciny no i się wytrze nie w 100% ale się wyciera. (2010/12/03 09:35)

1z2z3z4


odchodząc nieco od tematu:
- czy karp zjada swoją ikrę i nie ma szans na to aby sam się rozmnożył w stawie i należy co roku dopuszczać nowych ?

a odnośnie sumików na forach czytałem, że jeśli pozostawi się je w np stawie to po pewnym czasie wyprą one inne gatunki z łowiska

mam nadzieje, że w sobotę będą brały bo chciałbym pouczyć się wędkarstwa pod lodowego
z wcześniejszych postów wnioskuje, że każda metoda (oprócz błystki ) będzie skuteczna na sumika
jeśli się mylę proszę pisać chętnie poczytam wszelkie wskazówki  (2010/12/03 09:37)

tomasz26552


Dokładnie Tomku tak jest (2010/12/03 09:37)

1z2z3z4


wiec jest szansa na wytarcie karpia - są trzcinowiska po płytszej stronie stawu wiec chyba będzie miał warunki.
pozostaje tylko problem w postaci sumia  (2010/12/03 09:40)

Jędrula


Jak łowie 20 lat to tylko raz pamiętam , że w moim rejonie się wytarl karp . To był czerwiec i było gorąco jak w piekle , roku nie pamiętam ale chyba 1993 . Była to tzw. Zielona Woda w Krzyżanowicach woj. śląskie . Zaznaczam , że jestem na bieżaco z tym co sie dzieje w tutejszych wodach z wiadomego powodu hehehe . Tak jak mówiłem ''...raz na ruski rok " (2010/12/03 09:40)

Jędrula


Dodam jeszcze , że tarło doszło do skutku bo małych karpi było tam tysiące i nic innego nie brało . (2010/12/03 09:42)

1z2z3z4


trzeba być optymistą - może się wytrze - a jak nie to dokupimy świeżego (2010/12/03 09:45)

1z2z3z4


wezmę  kolorowe robaki i pinki może uda się złapać kilka małych "odkurzaczy" bo chyba nęcenie w ich przypadku nie mam sensu (2010/12/03 09:52)

Jędrula


Tylko pamiętaj , daj znać co złowiłeś :) (2010/12/03 09:55)

1z2z3z4


Napisze na pewno nawet jak nic nie złape ;)
co do samego łapania - przerębel zrobić tam gdzie jest najgłębiej ? gdzie ryba powinna być ?
aha i jak używać jokersa ? (2010/12/03 09:59)

Jędrula


Tak , szukaj głębokich miejsc . Do joka najlepszy jest podajnik bo jak go podasz luźno to może spłynąć kilk metrów dalej , możesz go z gliną wymieszać na luźno ale glina zamarznie i bedzie problem . (2010/12/03 10:05)

Jędrula


Masz tu linka , wśród tych filmów jest kilka odcinków na lodzie . Mądre i fachowe rady , polecam :)

 

 

 

(2010/12/03 10:30)

1z2z3z4


wow :-) :-) :-) :-) :-) :-)  dzieki wielkie - w życiu bym nie przypuszczał ze filmy o wędkarstwie będę oglądał na stronie tv trwam :-) :-) :-) (2010/12/03 10:41)

Jędrula


Aaaaaa widzisz , luknij tam bo naprawdę warto :) (2010/12/03 10:43)