Zaloguj się do konta

Sumik karłowaty a sum

utworzono: 2010/11/17 16:33
sebas93

Witam. Wędkuje na Wiśle metodą gruntową i przez całe wakacje złowiłem bardzo dużo ryb w rozmiarze 10-50 cm które wyglądają jak sum. jednak wiele osób które znam uważa że te ryby notorycznie biorące na Wiśle to nie jest zwykły sum tylko sumik karłowaty. No i tu jest problem bo książkowy sumik karłowaty wygląda zupełnie inaczej niż sum głównie dlatego że ma zwykłą pletwę ogonową jak większość ryb a nie taki ogon jak sum.
no i jak to w końcu jest z tym sumem ? bo słyszałem wiele różnych wersji jedni mówią tak a drudzy inaczej
te ryby to młode sumy czy cos innego ?????
[2010-11-17 16:33]

bluehornet

Nie przejmuj się Kolego tym , co mówią osoby , które znasz - na Wiśle od paru lat jest plaga brań małych sumów europejskich nie tylko w twoim rejonie - w okolicach Krakowa i Zatora jest podobna sytuacja , małe sumy zyskały nawet przydomek ; Zorro ; . Połamania kija .
[2010-11-17 16:40]

zbynio5o

Ja również nałowiłem sie mnóstwo sumika karł. w jeziorze.
Ale największe sztuki sięgały 25 cm.
O półmetrowych w mojej okolicy nie słyszałem.
[2010-11-17 16:52]

Na Odrze złowiłem sumika karłowatego 35 cm............. [2010-11-17 17:01]

35 cm to już nie taki karłowaty:)
[2010-11-17 17:42]

Jędrula

Są natrętne , denerwują , biora na wszystko ale mają super mięso .

[2010-11-17 17:44]

Wystarczy policzyć wąsy. Jeśli jest ich 8 to jest to sumik karłowaty. Sądzę jednak, że Ty łowiłeś młode sumy. Sumiki raczej nie dorastają do rozmiarów 50cm. Ja też na Wiśle nieraz łowiłem jako przyłów młode sumy. Czasem brały tak często że musiałem zmienić miejsce aby ich nie męczyć.
[2010-11-17 17:47]

kazik-kz2

Słyszałem że mięso suma karłowatego jest super, ale jeszcze nigdy go nie złowiłem.

W przyszłym roku z chęcią zmniejszę ich populację, tylko nie wiem gdzie ich szukać?

Zna ktoś może jakieś pewne miejscówki w okolicach Warszawy gdzie te "potwory' przebywają? Najlepiej jakby te miejscówki były na północ od Warszawy.

Pozdrawiam

[2010-11-17 18:31]

Szkoda, że na północ. Znam takie jeziorka na Pojezierzu Łęczyńsko - włodawskim gdzie w godzinę tego można setkę złowić bez względu na to co powiesisz na haku:)
[2010-11-17 18:34]

35 cm to już nie taki karłowaty:)

Dokładnie wiem co pisze i pisałem to już kiedyś i wiem jaki ma osiem a jaki sześć wasów.

Wjednym dniu jeden miał około 25 a drugi wspomniany 35 cm , oba poszły do wędzarki , po około jednej godzinie ...........niebo w gębie mało jaka ryba może dorównać mu walorami smakowymi............

[2010-11-17 18:43]

Miru ja nie twierdzę, że mylisz gatunki. Wierzę, że to był sumik karłowaty. Zważywszy na fakt iż miał 35 cm to już kawał ryby więc napisałem, że nie taki karłowaty
[2010-11-17 18:47]

rastif

Czytałem w encyklopedi ryb świata że sumiki dorastają do 45cm.Ale nawet widziałem w sprzedarzy sumiki około 40 cm. [2010-11-17 18:50]

kazik-kz2

cyt" ...........niebo w gębie mało jaka ryba może dorównać mu walorami smakowymi..........."

Podobno tak jest, też chce się o tym przekonać i uwędzić kilka pod wódeczke na letnie, nocne wypady na rybki :)

Tylko gdzie one w okolicach Warszawy są?

[2010-11-17 18:53]

Ale w Polsce raczej się takich nie spotyka.
[2010-11-17 18:53]

baloonstyle

W okolicach Gdańska tego bydlactwa jest mnóstwo.Nie zaliczyłem wypadu na Wisłę bez tej zdobyczy.
[2010-11-17 18:56]

Ale w Polsce raczej się takich nie spotyka.

Złowiłem je tego lata w Odrze w miejscowości Kędzierzyn-kozle

sam byłem zaskoczony takimi okazami bo zazwyczaj trafiały mi się 12/15 centymetrowe a tu takie jajko niespodzianka a co najważniejsze w żołądku były dwie małże w skorupie i jedna ukleja............

[2010-11-17 18:58]

Że to jest strasznie żarłoczne to wiem ale mi nic większego niż 25 cm nie udało się złowić. Jednego nawet złowiłem na trupka sumika karłowatego. Czyli kanibalizm też im obcy nie jest.
[2010-11-17 19:02]

780528

Witam ! Łowiłem na odrze we wrocku sumiki o wadze 40,50 dkg i były to już ładne sztuki jak na byczki i są bardzo smaczne jadłem takie w zalewie octowej .
[2010-11-17 19:02]

Wszystko co zjadliwe i co do pyska się zmieści jest jego........... [2010-11-17 19:04]

sebas93

ludzie!!!!!!!!!!!!!!! kurde nikt mnie nie zrozumiał :( może źle się wyraziłem
ja wiem że jest ich dużo i że biorą co do pyska wejdzie ( a pysk maja duży) ale nie o to mi chodzi tylko o to co mozna po waszych wypowiedziach zaobserwować
jedni piszą że to młody sum europejski a inni że karłowaty i wiekszy ja 25 nie rośnie a jaka jest prawda to młody zykły sum który bedzie za kilkanascie lat może miał 50kg czy karłowty który nie urośnie ???????????
[2010-11-17 19:13]

ludzie!!!!!!!!!!!!!!! kurde nikt mnie nie zrozumiał :( może źle się wyraziłem
ja wiem że jest ich dużo i że biorą co do pyska wejdzie ( a pysk maja duży) ale nie o to mi chodzi tylko o to co mozna po waszych wypowiedziach zaobserwować
jedni piszą że to młody sum europejski a inni że karłowaty i wiekszy ja 25 nie rośnie a jaka jest prawda to młody zykły sum który bedzie za kilkanascie lat może miał 50kg czy karłowty który nie urośnie ???????????

Kolego bardzo nieskładnie napisałeś i nie wiem o co Ci chodzi. [2010-11-17 19:18]

Skoro łowiłeś coś co nie przypominało Ci suma karłowatego to w czym masz problem, jedyna odpowiedz to ...........sum europejski .......zgadza sie ? [2010-11-17 19:21]

sebas93

no może dla ciebie i dla mnie sie zgadza ale przeczytaj sobie posty połowa ludzi mówi że w Wiśle jest peło sumików karłowatych i o co im chodzi bo łwoie z 5 lat w Wiśle a książkowego sumika karłowatego jak żyje nie widziałem tylko same zwykłe małe i wieksze to o cczym ci ludzie mówią ?

[2010-11-17 19:34]

Sniper64

Witam. Wędkuje na Wiśle metodą gruntową i przez całe wakacje złowiłem bardzo dużo ryb w rozmiarze 10-50 cm które wyglądają jak sum. jednak wiele osób które znam uważa że te ryby notorycznie biorące na Wiśle to nie jest zwykły sum tylko sumik karłowaty. No i tu jest problem bo książkowy sumik karłowaty wygląda zupełnie inaczej niż sum głównie dlatego że ma zwykłą pletwę ogonową jak większość ryb a nie taki ogon jak sum.
no i jak to w końcu jest z tym sumem ? bo słyszałem wiele różnych wersji jedni mówią tak a drudzy inaczej
te ryby to młode sumy czy cos innego ?????

Witaj ...100% pewność będziesz miał jak tą rybę złapiesz w ręce...!!! nie musisz jej oglądać,ona sama odpowie ci kim jest! Sumik Karłowaty -  ma trzy kolce !!! na płetwie grzbietowej i po jednej na bocznych płetwach pod brzuchem...! Uwaga...!!! Są bardzo ostre i u kłucie nimi jest bolesne..!!! 
[2010-11-17 19:38]

zbynio5o

Sebas nie krzycz po nas. Nie widzisz że przy okazji nawiązała sie całkiem normalna dyskusja ?
A odpowiedzi udzielił ci Gilbert....licz wąsy i już.

[2010-11-17 19:41]

sebas93

no lae po co mam liczyć wąsy albo jakieś kolce jak jak już pisałem książkowy sumik ma zwykłą płetwe ogonową jak wiekszosć a sum nie ma takiej płetwy tylko taki bardziej ogon coś jak węgorz
więc odróżnić jednego od drugiego to nie jest problem
 tylko ja czegoś co wygląda jak sumik karłowaty nigdy na oczy nie widziałem no a koledzy tu piszą że podobno oni łowią na potenge sumików karłowatych
no a mi sie wydaje że oni po prostu łowią małe sumy i się mylą ale nie wiem
chyba że jest jeszcze coś innego co nie wygląda ani jak sumik karłowaty z ksiązki ani jak sum ?o to mi własnie chodzi jaka jest prawda bo zdania są bardzo podzielone w tym temacie
[2010-11-17 19:53]