Sum żarłok atakuje ludzi ?

/ 13 odpowiedzi
Czy wiecie że sum może zatakować człowieka jeżeli znacie jakąś historię na ten temat napiszcie
adakus1979


kiedyś slyszalem ze sum zaatakowal dziecko .gonil ryby i w wodzie staly dzieciaczki odbil i uderzyl w noge.ja tego nie widzialem slyszalem z opowiesci kogos kto to widzial (2011/06/19 23:52)

perwer


Kilka jest opowieści na ten temat.Ja słyszałem jak na  jeziorze Rybnickim sum pociągnoł dzieciaka kilka metrów ,lecz czy to prawda?
Jak było by sporo w zbiorniku sumów gigantów ,a była by mała ilośc pokarmu to całkiem możliwe że doszło by do takiego przypadku... (2011/06/20 06:46)

ryukon1975


Dużo takich historii rodem z folkloru jest w obiegu.Sumy atakują ludzi,węgorze wychodzą na brzeg najeść się grochu itp.Mnie żaden sum nie zaatakował a węgorza widziałem na brzegu tylko wtedy gdy go sobie złowiłem, sam żaden nie wyszedł.Takie są fakty.:) (2011/06/20 10:19)

bluehornet


Po prostu duży sum broni swego rewiru , a człowiek , bądź , co bądź jest intruzem w jego środowisku . (2011/06/20 11:23)

araszczupak


uwielbiam oglądać rzeczne potwory właśnie z nich dowiedziałem się o atakach suma na ludzi (2011/06/20 21:53)

zbynio5o


uwielbiam oglądać rzeczne potwory właśnie z nich dowiedziałem się o atakach suma na ludzi


To badż ostrożny z tym oglądaniem, bo cie te sumy wdupią bez masła :)))))))))

(2011/06/21 00:22)

barrakuda81


Wszystko zapewne jest kwestią rozmiaru...Duży może więcej:-)Zwłaszcza w przypadku suma.Gdyby miał z 5 metrów to nie siadałbym z wędką na płaskim brzegu Wisły:-)Te z filmu poniżej są mniejsze a i tak niebywale cwane:  https://www.youtube.com/watch?v=KzwxDEx2A3g  
Wyspecjalizowały się.Jak widać ta ryba ma duże umiejętności adaptacyjne...Szkoda że nasze tak nie mają bo przynętę kładłbym na brzegu - zero zaczepów:-) (2015/01/04 17:22)

Reeno


Szkoda że nasze tak nie mają bo przynętę kładłbym na brzegu - zero zaczepów:-)


Ale to są właśnie nasze sumy, bo to przecież Sum europejski. Oglądałem kiedyś program gdzie robili dochodzenie skąd tam wzięły się nasze sumy i okazało się, że lata temu pewien niemiec wpuścił tam sumy z naszej Odry. Nie miały naturalnego wroga, więc zdominowały wszystko niszcząc ekosystem. W tej chwili nie mają już co jeść w wodzie dlatego atakują ptaki a te u nas mają dobrobyt ;). Chociaż u nas też sumy często polują na kaczki i inne ptactwo. Nawet szczupaki polują na kaczki a co dopiero sumy :).
Wracając do pytania to oczywiście, że sum może zaatakować człowieka. Sum to zwierzę drapieżne i zjada wszystko co uzna możliwe do zabicia i zjedzenia. Zjada ryby, węże, ptaki, ssaki wodne, wszelką padlinę i wszystko co jest organiczne (np. wątróbkę, na którą go łowimy chociaż nie jest częścią jego ekosystemu). Na pewno nie raz zdarzyło się, że sum człowieka zaatakował, ale nie sądzę żeby były jakieś przypadki śmiertelne. Musiałby to być bardzo duży sum (i zabiłby człowieka raczej przez utopienie a nie zagryzienie) a takie nie pływają w środku dnia na płyciznach kąpielowych. Do tego musiałby być bardzo głodny, żeby zapolować na nieznaną mu zdobycz. Także reasumując - czy te opowieści są prawdziwe? Nie wiem. Jednak jestem pewien, że sum tak jak każde zwierze drapieżne jest w stanie zaatakować człowieka z różnych powodów (choćby przez pomyłkę, tak jak rekiny mylą nas z fokami i atakują ludzi chociaż nas nie jedzą).  (2015/05/31 14:18)

Sith


W J. Sarbsko w 15 wieku panoszył się ogromny sum, wyjadał wszystkie ryby, wybierał je nawet z sieci rybackich. Okoliczni rybacy bardzo zeźlili się na szkodnika i w końcu złapali go. Długo naradzali się jak ukarać szkodnika. Wreszcie zataszczyli go nad brzeg J. Łebskiego i wrzucili do wody. Wracając do domu kiwali głowami i mruczeli "jo, poniósł karę, doch utopienie to straszno śmierć"... :)) :)) :)) (2015/05/31 14:44)

Komancz


O takich sytuacjach słyszałem nie raz. Widziałem nawet nogę chłopaczka którego sum faktycznie nieźle pociął. Sęk w tym, że sum jest rybą bardzo terytorialną i jego ataki nie wynikają z jakiegoś wielkiego apetytu lub tego, że raptem zostały ludojadami. Atakują w obronie terytorium i tyle. Spotkałem się również z opinią, że w okresie tarłowym duże sumy traktują pływającego człowieka jako samiczkę i no ten teges podgryzają zalotnie ;) Ile w tym prawdy nie wiem. (2015/05/31 15:12)