Zaloguj się do konta

Sum z kolcami, cz. 2

utworzono: 2012/08/28 12:43
marcin669

Witam poprzedni post na ten temat został zablokowany, dowiedziałem się jedynie, że sum z sumikiem karłowatym krzyżować się nie może, tak też podejrzewałem ale pewni ludzie utrzymywali, że tak, jeden mądry forumowicz wyjaśnił to dogłębnie i jednoznacznie za co mu szczerze dziękuję. Jednak nie dowiedziałem się tego czego dowiedzieć od początku się chciałem, a więc co to jest, te moje SUMKI Z KOLCAMI w płetwach skrzelowych, łowiłem już tej wielkości małe sumki ale nie miały tych kolców, a teraz część ma, może ktoś twierdzi, że fantazjuję ale takie łowiłem i z pewnością jeszcze złowię, wtedy zrobię dokładne fotki, ale muszę poczekać do przyszłego roku, a ciekawość podpowiada mi, że muszę to wiedzieć wcześniej. Jeśli ktoś ma coś sensownego do powiedzenia na ten temat to zapraszam. [2012-08-28 12:43]

covent

Przydałyby się zdjęcia w lepsze jakości- złów jeszcze jednego i porządnym aparatem zrób zdjęcia. [2012-08-28 14:30]

marcin669

No właśnie, ale teraz nie mam jak pojechać, także dopiero za rok, na tym akurat widać, że ma kolce, tzn słabo widać, ale tak poza tym jak normalny sum. [2012-08-28 14:37]

Jack14

Marcin669 jedyny mądry odpowiedział na twoje pytanie i wyjaśnił.

Czego oczekujesz od innych? Odpowiedzi? Jak tu na zdjęciach nic nie widać!

Napisz do niego na prywatną skrzynkę, a może znów odpisze i "błyśnie" znajomością tematu.

Zachęcam:-)))

[2012-08-28 18:51]

maciejk18

Przecież to jest sum ale może jakaś inna odmiana. [2012-08-28 19:30]

matdroo

zabijac na miejsu te z kolcem przy płetwach ! przecież zakazane jest wypuszczanie z powrotem tego sumika karłowatego/ kolczaka czy jak go tam jeszcze nazywacie. Śmierć na miesjcu...szybko sie rozmnaża , wyjada inne ikry, ryby a na uoncy sam siebie bedzie wyżerał jak już nic nie zostanie.albo zabrać do domu bo mieso podobno dobre ;) [2012-09-06 01:03]

jaramstaf

Witam kolegów wędkarzy.

Widzialem wczesniej ten temat i tez takiego zlowilem na rzece wieprz, zrobilem zdjecie troche dokladniejsze.Rowniez mnie to zdziwilo ,poniewaz wczesniejsze sumy tego nie mialy a ten mnie ukul.

[2012-09-06 03:48]

getka

to nie jest kolec sum w płetwie ma te jakby kostki które potrzymują błonę prawdopodobnie grasował po kamienistym i żwirowym dnie ścierając błonę  i odsłaniając to nie wiem jak nazwać "ość" miałem taką sytuacje ale z sumem 74 cm.
[2012-09-06 07:41]

Zionbel

To jest sum karlowaty.Uwazaj bo ta kostka na grzbiecie i na dolnych płetwach to jego narzzędzie obronne.Potrafi zadać tym spory ból i ręka puchnie i boli przez chwile.Jest tego pełno u nas na śląsku.Jest to gatunek inwazyjny a RAPR mówi ze nie wolno go wuszczać po złowieniu spowrotem do zbiornika.
Jest to przekleństwo niektórych zbiorników bo ten gatunek je zdominowal.Zjada narybek i wszystko co sie rusza.W nocy atakuje kazda ruszajaca cie przynęte.Bierze nawet na żywca.Bierze agresywnie i połyka przynęte dosć głeboko.
Rosnie do moze nawet 40 cm.Złapałem jakis czas temu z gruntu u nas na cegielnie takiego (zdjęcie powyżej) ponad 30cm.
Pozdro  [2012-09-06 08:17]

Zionbel

[2012-09-06 08:26]

matdroo

To jest sum karlowaty.Uwazaj bo ta kostka na grzbiecie i na dolnych płetwach to jego narzzędzie obronne.Potrafi zadać tym spory ból i ręka puchnie i boli przez chwile.Jest tego pełno u nas na śląsku.Jest to gatunek inwazyjny a RAPR mówi ze nie wolno go wuszczać po złowieniu spowrotem do zbiornika.
Jest to przekleństwo niektórych zbiorników bo ten gatunek je zdominowal.Zjada narybek i wszystko co sie rusza.W nocy atakuje kazda ruszajaca cie przynęte.Bierze nawet na żywca.Bierze agresywnie i połyka przynęte dosć głeboko.
Rosnie do moze nawet 40 cm.Złapałem jakis czas temu z gruntu u nas na cegielnie takiego (zdjęcie powyżej) ponad 30cm.
Pozdro 

DOKŁADNIE [2012-09-07 23:48]

Pozdro 

Kolego niestety nie masz racji. Tu chodzi o zwykłego naszego suma europejskiego Silurus glanis. I faktycznie ma on pierwszy promień płetwy piersiowej twardy i lekko zaostrzony. Więc o ukłucie nie problem. Pozdro!
[2012-09-08 00:02]

matdroo

Tomasz 81, jednak ma racje bo ten "koluch" włąsnie bierze głęboko i zgadza sie z resztą opisu.. ma kolec i jest on wyzuwalny bardziej niz jakies twardsza czesc płewy. jak jakbyś miał wykałaczkę w płetiwe ukrytą.
[2012-09-08 00:26]

Tomasz 81, jednak ma racje bo ten "koluch" włąsnie bierze głęboko i zgadza sie z resztą opisu.. ma kolec i jest on wyzuwalny bardziej niz jakies twardsza czesc płewy. jak jakbyś miał wykałaczkę w płetiwe ukrytą.

To w końcu wg Ciebie kto ma rację? Ponieważ jestem już padnięty i nie bardzo rozumiem czy ze mną się zgadzasz czy z @zionbel? Bo na zdjęciach kolegi @marcin669 jest 100% sum europejski a nie sumik amerykański. Nasz sum też pożera wszystko co zmieści mu się w pysku. Wiem bo dla mnie jest to ryba powszednia, którą poławiam praktycznie za każdym nocnym wypadem nad Wisłę.
[2012-09-08 01:19]

matdroo

no zionbel ma racje.ten sumik z kolcem nie urosnie wiekszy niz 40 cm .i jak byslisz ze złowiłeś małego suma europejskiego na białego czy cokolwiek to jesteś w błędzie Tomku bo to własnie kolucha złowiłeś.  [2012-09-08 01:24]

no zionbel ma racje.ten sumik z kolcem nie urosnie wiekszy niz 40 cm .i jak byslisz ze złowiłeś małego suma europejskiego na białego czy cokolwiek to jesteś w błędzie Tomku bo to własnie kolucha złowiłeś. 

Kolego Mateuszu nie wiem ile masz lat i ile wędkujesz, mi w każdym razie samego "moczenia kija" dobija do ćwierć wieku. Więc napiszę jak tylko najprościej się da. @marcin669 ma na zdjęciach suma europejskiego, @Zinobel sumika karłowatego. Sum ma twardy pierwszy promień płetw piersiowych i dlatego można się o niego ukłuć. Sumik ma kolec również na grzbiecie. I ten nie dorasta do rozmiarów większych jak 45cm, przynajmniej w Polsce. A teraz obalam Twoją totalną bzdurę.
Sum potrafi zjeść ofiarę mającą ok 25% długości swojego ciała, sumik nie. A ja łapię te maluchy na Wiśle w Toruniu praktycznie na wszystko, od kuku do żywca. I sumiki amerykańskie u mnie nie występują. Więc przestań mi pierdzielić bzdury że jak złapię coś sumikopodobnego na białego to na bank będzie to koluch bo nie jest to prawdą. Nie kłóć się z bardziej doświadczoną a być może starszą osobą.
[2012-09-08 12:08]

matdroo

jaką bzdurę obalasz? przecież obaj sie zgadzamy. moze po prostu niedokładnie napisałem ze jak łapiesz małego suma to na bank jest karłowaty. wiadomo że nie, ale teraz to i tak wieksze prawdopodobienstwo jest ze złowiłeś kolucha skoro ma kolec na grzbiecie. wiec nie rozumiem.  [2012-09-08 12:29]

ekciak

przecierz to mały koluszek (sumik karłowaty)
[2012-09-23 17:54]

max2015

A pewnie zgadzam sie to sumik karłowaty. Kłuje tymi kolcami strasznie i sie to potem paprze. Proponuje uważać :) [2013-02-01 15:10]

jorg69

witam

a kto zwrócil uwage na wasy koluch ma ich wiecej 

jak i kolce na grzbiecie pzdr.

[2013-02-01 21:01]

Pyszczaki Malawi

bardzo smaczna ryba malych sie nie oplaca brac takie juz 40cm to jest co pojesc niema wymiaru na ta rybe  [2013-07-01 23:16]

Idź dziecko się uczyć atlasu polskich ryba a nie siedzieć tu na forum i wypisuj bzdury. Na zdjęciach Kolego @marcin669 jest

SUM EUROPEJSKI SILURUS GLANIS  !!!

Koniec. Kropka.
[2013-07-02 00:20]

seboa

Idź dziecko się uczyć atlasu polskich ryba a nie siedzieć tu na forum i wypisuj bzdury. Na zdjęciach Kolego @marcin669 jest

Koniec. Kropka.

oczywiście że Marcin na zdjęciu ma suma ! Przecież sum ma tylko 4 wąsy i są one Białe, sumik karłowaty (koluch, byczek) ma wąsów 6 i są ZAWSZE CZARNE , poza tym różnią się płetwami odbytowymi i trochę mniejszych różnic ,
pozdro
[2013-07-05 13:01]

seboa

a Zionbel jak najbardziej koluch i to nawet ładny :)
[2013-07-05 13:03]

Majster 81

Sum europejski a nie koluch , patrzeć na wąsy .
[2013-07-05 13:22]

Koniec. Kropka.

oczywiście że Marcin na zdjęciu ma suma ! Przecież sum ma tylko 4 wąsy i są one Białe, sumik karłowaty (koluch, byczek) ma wąsów 6 i są ZAWSZE CZARNE , poza tym różnią się płetwami odbytowymi i trochę mniejszych różnic ,
pozdro

Sum Europejski i 4 wąsy? pierwsze słyszę. Nasz sum ma 6 wąsów a karłowaty osiem o ile dobrze pamiętam. [2013-07-05 14:30]