Sum z kolcami, cz. 2

/ 46 odpowiedzi / 5 zdjęć
Witam poprzedni post na ten temat został zablokowany, dowiedziałem się jedynie, że sum z sumikiem karłowatym krzyżować się nie może, tak też podejrzewałem ale pewni ludzie utrzymywali, że tak, jeden mądry forumowicz wyjaśnił to dogłębnie i jednoznacznie za co mu szczerze dziękuję. Jednak nie dowiedziałem się tego czego dowiedzieć od początku się chciałem, a więc co to jest, te moje SUMKI Z KOLCAMI w płetwach skrzelowych, łowiłem już tej wielkości małe sumki ale nie miały tych kolców, a teraz część ma, może ktoś twierdzi, że fantazjuję ale takie łowiłem i z pewnością jeszcze złowię, wtedy zrobię dokładne fotki, ale muszę poczekać do przyszłego roku, a ciekawość podpowiada mi, że muszę to wiedzieć wcześniej. Jeśli ktoś ma coś sensownego do powiedzenia na ten temat to zapraszam.

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

covent

Przydałyby się zdjęcia w lepsze jakości- złów jeszcze jednego i porządnym aparatem zrób zdjęcia. (2012/08/28 14:30)

marcin669

No właśnie, ale teraz nie mam jak pojechać, także dopiero za rok, na tym akurat widać, że ma kolce, tzn słabo widać, ale tak poza tym jak normalny sum. (2012/08/28 14:37)

Jack14

Marcin669 jedyny mądry odpowiedział na twoje pytanie i wyjaśnił.

Czego oczekujesz od innych? Odpowiedzi? Jak tu na zdjęciach nic nie widać!

Napisz do niego na prywatną skrzynkę, a może znów odpisze i "błyśnie" znajomością tematu.

Zachęcam:-)))

(2012/08/28 18:51)

maciejk18

Przecież to jest sum ale może jakaś inna odmiana. (2012/08/28 19:30)

matdroo

zabijac na miejsu te z kolcem przy płetwach ! przecież zakazane jest wypuszczanie z powrotem tego sumika karłowatego/ kolczaka czy jak go tam jeszcze nazywacie. Śmierć na miesjcu...szybko sie rozmnaża , wyjada inne ikry, ryby a na uoncy sam siebie bedzie wyżerał jak już nic nie zostanie.albo zabrać do domu bo mieso podobno dobre ;) (2012/09/06 01:03)

jaramstaf

Witam kolegów wędkarzy.

Widzialem wczesniej ten temat i tez takiego zlowilem na rzece wieprz, zrobilem zdjecie troche dokladniejsze.Rowniez mnie to zdziwilo ,poniewaz wczesniejsze sumy tego nie mialy a ten mnie ukul.

(2012/09/06 03:48)

getka

to nie jest kolec sum w płetwie ma te jakby kostki które potrzymują błonę prawdopodobnie grasował po kamienistym i żwirowym dnie ścierając błonę  i odsłaniając to nie wiem jak nazwać "ość" miałem taką sytuacje ale z sumem 74 cm. (2012/09/06 07:41)

Zionbel

To jest sum karlowaty.Uwazaj bo ta kostka na grzbiecie i na dolnych płetwach to jego narzzędzie obronne.Potrafi zadać tym spory ból i ręka puchnie i boli przez chwile.Jest tego pełno u nas na śląsku.Jest to gatunek inwazyjny a RAPR mówi ze nie wolno go wuszczać po złowieniu spowrotem do zbiornika.
Jest to przekleństwo niektórych zbiorników bo ten gatunek je zdominowal.Zjada narybek i wszystko co sie rusza.W nocy atakuje kazda ruszajaca cie przynęte.Bierze nawet na żywca.Bierze agresywnie i połyka przynęte dosć głeboko.
Rosnie do moze nawet 40 cm.Złapałem jakis czas temu z gruntu u nas na cegielnie takiego (zdjęcie powyżej) ponad 30cm.
Pozdro  (2012/09/06 08:17)

matdroo

To jest sum karlowaty.Uwazaj bo ta kostka na grzbiecie i na dolnych płetwach to jego narzzędzie obronne.Potrafi zadać tym spory ból i ręka puchnie i boli przez chwile.Jest tego pełno u nas na śląsku.Jest to gatunek inwazyjny a RAPR mówi ze nie wolno go wuszczać po złowieniu spowrotem do zbiornika.
Jest to przekleństwo niektórych zbiorników bo ten gatunek je zdominowal.Zjada narybek i wszystko co sie rusza.W nocy atakuje kazda ruszajaca cie przynęte.Bierze nawet na żywca.Bierze agresywnie i połyka przynęte dosć głeboko.
Rosnie do moze nawet 40 cm.Złapałem jakis czas temu z gruntu u nas na cegielnie takiego (zdjęcie powyżej) ponad 30cm.
Pozdro 

DOKŁADNIE (2012/09/07 23:48)

użytkownik32263

Pozdro 

Kolego niestety nie masz racji. Tu chodzi o zwykłego naszego suma europejskiego Silurus glanis. I faktycznie ma on pierwszy promień płetwy piersiowej twardy i lekko zaostrzony. Więc o ukłucie nie problem. Pozdro! (2012/09/08 00:02)

matdroo

Tomasz 81, jednak ma racje bo ten "koluch" włąsnie bierze głęboko i zgadza sie z resztą opisu.. ma kolec i jest on wyzuwalny bardziej niz jakies twardsza czesc płewy. jak jakbyś miał wykałaczkę w płetiwe ukrytą. (2012/09/08 00:26)

użytkownik32263

Tomasz 81, jednak ma racje bo ten "koluch" włąsnie bierze głęboko i zgadza sie z resztą opisu.. ma kolec i jest on wyzuwalny bardziej niz jakies twardsza czesc płewy. jak jakbyś miał wykałaczkę w płetiwe ukrytą.

To w końcu wg Ciebie kto ma rację? Ponieważ jestem już padnięty i nie bardzo rozumiem czy ze mną się zgadzasz czy z @zionbel? Bo na zdjęciach kolegi @marcin669 jest 100% sum europejski a nie sumik amerykański. Nasz sum też pożera wszystko co zmieści mu się w pysku. Wiem bo dla mnie jest to ryba powszednia, którą poławiam praktycznie za każdym nocnym wypadem nad Wisłę. (2012/09/08 01:19)

matdroo

no zionbel ma racje.ten sumik z kolcem nie urosnie wiekszy niz 40 cm .i jak byslisz ze złowiłeś małego suma europejskiego na białego czy cokolwiek to jesteś w błędzie Tomku bo to własnie kolucha złowiłeś.  (2012/09/08 01:24)

użytkownik32263

no zionbel ma racje.ten sumik z kolcem nie urosnie wiekszy niz 40 cm .i jak byslisz ze złowiłeś małego suma europejskiego na białego czy cokolwiek to jesteś w błędzie Tomku bo to własnie kolucha złowiłeś. 

Kolego Mateuszu nie wiem ile masz lat i ile wędkujesz, mi w każdym razie samego "moczenia kija" dobija do ćwierć wieku. Więc napiszę jak tylko najprościej się da. @marcin669 ma na zdjęciach suma europejskiego, @Zinobel sumika karłowatego. Sum ma twardy pierwszy promień płetw piersiowych i dlatego można się o niego ukłuć. Sumik ma kolec również na grzbiecie. I ten nie dorasta do rozmiarów większych jak 45cm, przynajmniej w Polsce. A teraz obalam Twoją totalną bzdurę.
Sum potrafi zjeść ofiarę mającą ok 25% długości swojego ciała, sumik nie. A ja łapię te maluchy na Wiśle w Toruniu praktycznie na wszystko, od kuku do żywca. I sumiki amerykańskie u mnie nie występują. Więc przestań mi pierdzielić bzdury że jak złapię coś sumikopodobnego na białego to na bank będzie to koluch bo nie jest to prawdą. Nie kłóć się z bardziej doświadczoną a być może starszą osobą. (2012/09/08 12:08)