Zaloguj się do konta

Sum z gruntu - jaki ustawić grunt?

utworzono: 2010/04/30 23:55
daniel109

Mój problem polega na tym, że nie wiem jaki ustawić grunt na łowiskach, jak dam za mały to przy wietrze znosi spławik, znów jak za duży to przynęta leży na dnie w zaroślach. A może grunt należy dostosować do temperatury powietrza i wody? Pomocy!!!

[2010-04-30 23:55]

ayem

Grunt ustawiasz taki gdzie ryba bierze , na wietrzną pogodę stosuj odpowiednie spławiki i odpowiednio trzeba go wyważyć. Trzeba poczytać o rodzajach spławików.
[2010-05-01 06:12]

kazik

Głębokość gruntu zależy od sposobu łowienie i od dna (czy zarośnięte , czy nie ) . Najlepiej wybierać takie miejsca gdzie jest trochę wolnego dna , czyli tak zwany stół pokarmowy(w pobliżu roślinności a nie w roślinach) Zaplątanie zestawy w rośliny i tak nie  będzie sygnalizować brań , a ryby będą miały trudność ze znalezieniem jej . Zasada jest taka że przynęta na haczyku powinna być podana jak najbliżej zanęty jaką wrzuciliśmy do wody . Grunt ustawiamy tak aby haczyk z przynęta był jak najbliżej niej , lub leżał w zanęcie . Metoda spławikowa różni się od gruntowych tym że lubi spływać z wiatrem , lub nurtem wody i musimy co jakiś czas przestawić po to aby znalazła się w zanęcie . Jedynie zestawy odległościowe można lekko przegruntować gdzie łezka(przelotowa) lub duża śrucina leży na dnie , ale wtedy nastawiamy się tylko na większe ryby . Ważne jest odpowiednie wyważenie spławika i oczywiście ustawienie ciężarków .Wyważamy spławik tak aby tylko antenka wystawała i ustawiamy grunt w taki sposób aby tylko śrucina sygnałowa leżała na dnie (ta najbliżej haczyka) która powinna być jak najmniejsza .   Rysunek pokazuje jak .

[2010-05-01 11:33]

kazik

Aha jeszcze muszę dodać że jeżeli zestaw jest dobrze wywarzony(czyli tylko antenka wystaje) to jeżeli położymy obciążenie na dnie , obojętnie ile śrucin   (przegruntowując go ) to spławik bardziej się wynurzy sygnalizując że jest duży grunt i wtedy należy tak zmniejszyć aby tylko antenka wystawała . Zawsze na początku ustawiamy większy grunt(powodując wystawanie większej części spławika) , a następnie zmniejszamy do momentu kiedy będzie dobry .

[2010-05-01 12:22]

daniel109

Dziękuję za bardzo cenną radę, o to własnie mi chodziło a nie mogłem tych porad nigdzie odszukać, teraz wkońcu rozumię na czym polega właściwe ustawienie gruntu i jak to zrobić, pozdrawiam! [2010-05-02 13:12]

Matys24

Tak krótko to najlepiej czekać chwile na jednej  głębokości jeśli nic to nie da zwiększ go o ok 5 cm i tak po 5 coraz wyżej a w końcu  trafisz na  ryby. [2010-05-02 18:14]

daniel109

Także każdy sposób jest dobry aby tylko wkońcu ryby znaleźć, liczy się efekt końcowy:) [2010-05-05 00:40]