Zaloguj się do konta

Sum w stawie.

utworzono: 2012/07/21 23:32
bioly1998

Siema. Dziś do stawu 15m na 6m wpuściłem sum 25cm. U mnie na stawie gnie nie rzuci się wędki tam branie. Jak myślicie czy dobrze zrobiłem. Ile mi ten sum urośnie w 2 lata??
[2012-07-21 23:32]

jacek placekkk

Witam źle zrobiłeś zbyt mały staw na sumka trzeba było sobie szczupaka wpuścić a nie suma.I on po jakimś czasie przepadnie albo nic Ci w stawie nie zostanie tylko on i będzie Ci go Ciężko odłowić a głęboki masz ten stawek chociaż  [2012-07-22 06:14]

pinex77

witam, sum w tak małym stawie wytnie każdą rybę a przy tym nie wiele urośnie z doświadczenia wiem że sumik około 70cm ,,bo tyle powinien mieć za dwa lata w takim zbiorniku,, potrafi zeżreć karpika do 1kg. a większą rybę potrafi zmasakrować. dlatego zamiast wąsatego powinieneś wpuścić małego szczupłego albo sandała na pewno robiły by lepszą selekcje. pozdrawiam;]
[2012-07-22 10:56]

bioly1998

Staw ma 5m głebokości
[2012-07-22 15:54]

Łów póki są ryby.

[2012-07-22 17:15]

marcin4321

Noo. Sum to nie bylo dobre rozwiązanie. Tak jak koledzy mówią, lepszy bylbys szczupak. Jesli sum bedzie mial co jeść, a pisales ze bran jest duzo to pewnie te male sie bawia, więc on urośnie i zacznie proporcjonalnie do swojej wagi zjadać ryby. Najpierw wytnie te małe, potem weźmie się za większe, a tak jak kolega pisał ze potrafi zmasakrowac wiekszego karpia to wtedy z takiego karpia to juz nic nie bedzie raczej. Więc spróbuj moze na wątróbke łowic w nocy czy na martwa rybke i z gruntu, lub przetnij taką mała rybke na poł, zachacz za kotwice i rzuć. Jak Ci się uda go złowic to będzie dobrze, lecz w stawie to zadanie nie będzie łatwe. No ale próbuj, a go złowisz to 1 szczupaka małego wpuść. : ) Powodzenia.
[2012-07-22 19:48]

I to ma być forum wędkarskie ? Jeżeli  w ogóle takie coś jak "forum wędkarskie " powstało  , powinno być przepełnione tematyką stricte wędkarską .
A tutaj co widzę ? Dosłownie i w rzeczy samej 3/4 kart tego forum - zajęta jest przez tematykę  opornych na życie , p*ych stawów i oczek do , których ładuje się ryby nie bacząc na ich biologię , wymagania , funkcję i rolę w przyrodzie .
Nie jestem sobiepański , nie wykazuję sobkowej etyki ,ale nie wytrzymuję tej eskalacji głupoty , którą jest mylenie bądź utożsamianie wędkarstwa z tematyką stawów i hodowli.
Dlatego pozwolę sobie na odstępstwo od normalności i powiem tymi słowy :
"WYPAD Z BARU " CZEGO TUTAJ SZUKACIE ZE SWOJĄ WSIOWĄ TECHNOLOGIĄ CHOWU RYB , (KTÓRE NIE CHCĄ BYĆ JEDNAK CHOWANE , BO NAJCZĘŚCIEJ ZDYCHAJĄ LUB CHORUJĄ  ) ?  Raz na zawsze wbijcie sobie do głów ,że WĘDKARSTWO NIE MA NIC WSPÓLNEGO ZE STAWAMI , HODOWLĄ KARPIA i inną jałowizną , którą punktujecie większość rubryk tego forum !

[2012-07-22 20:10]

jacek placekkk

NIGHT PORYER  nie obrażaj tu chłopaków bo Wieśniakiem to możesz być ty jak się tak zachowujesz jeśli Cię te tematy nie interesują to ich nie czytaj a nie wchodzisz tu po to tylko żeby kogoś prowokować a zobacz ile jest tu różnych tematów w HYDEPARK i nikomu nic nie przeszkadza mimo że tez są zupełnie nie na temat Wędkowania Wiec jak masz tak pisać to daj sobie spokuj bo my i tak mamy Cię gdzieś  [2012-07-22 20:24]

NIGHT PORYER  nie obrażaj tu chłopaków bo Wieśniakiem to możesz być ty jak się tak zachowujesz jeśli Cię te tematy nie interesują to ich nie czytaj a nie wchodzisz tu po to tylko żeby kogoś prowokować a zobacz ile jest tu różnych tematów w HYDEPARK i nikomu nic nie przeszkadza mimo że tez są zupełnie nie na temat Wędkowania Wiec jak masz tak pisać to daj sobie spokuj bo my i tak mamy Cię gdzieś Pisz poprawniej niedouczony ty , jakiś  .
Teraz nikogo nie obrażam , stwierdzam tylko fakty.
Nie ma potrzeby obrażać takich jak ty , gdy chodzi o pisownię i język  : zadbała o to sama natura.
[2012-07-22 20:30]

marcin4321

NIGHT PORYER  nie obrażaj tu chłopaków bo Wieśniakiem to możesz być ty jak się tak zachowujesz jeśli Cię te tematy nie interesują to ich nie czytaj a nie wchodzisz tu po to tylko żeby kogoś prowokować a zobacz ile jest tu różnych tematów w HYDEPARK i nikomu nic nie przeszkadza mimo że tez są zupełnie nie na temat Wędkowania Wiec jak masz tak pisać to daj sobie spokuj bo my i tak mamy Cię gdzieś Pisz poprawniej niedouczony ty , jakiś  .
Teraz nikogo nie obrażam , stwierdzam tylko fakty.
Nie ma potrzeby obrażać takich jak ty , gdy chodzi o pisownię i język  : zadbała o to sama natura.Hmm, no, Twoja pisownia jest świetna. Suuuper! Cieszymy się! Coś jeszcze masz do powiedzenia? Najpierw zacząłeś pisać w wątku o 'wykopaniu stawów hodowlanych' i pisałeś o niczym. Zostań ekologiem skoro masz taką wiedze o przyrodzie, lub polonistą skoro się tak pięknie wypowiadasz. Nie pojmuje takich ludzi jak Ty. Jak ktoś chce mieć własny przy domowy staw to co Ci do tego? Nie chcesz to nie miej, ale nie wpiepszaj się w życie innych i nie nakazuj im co powinni robić! Mówisz, że 'nie wytrzymuję tej eskalacji głupoty' ? Wyjedz z Polski, bo tutaj raczej nikt Cię nie zrozumie, a za granicą, hmm, może los uśmiechnie sie do Ciebie, lecz nie liczyłbym na to. : )

[2012-07-22 22:15]

GoliatTygrysi

Widzę że ktoś tu nie ma gdzie sobie nawet oczka wodnego zrobić :)
Ja zrobiłem sobie po to staw rybny żeby nie napychać kasy PZW pod których opieką są zbiorniki wodne z przetrzebionymi rybami (chociaż to nie PZW wina a nie nauczonych ludzi). W zbiorniku mam około 200 rybek  które dokarmiam i trudno mi powiedzieć żeby było im źle zwłaszcza że maja dużo przestrzeni i bardzo szybko rosną i ślicznie wyglądają.
Nie denerwuj się tak kolego, gdyby wszyscy normalnie łowili, ludzie nie budowali by stawów ani nie jeździli na prywatne łowiska...

A co do tematu - Ja raczej bym go wyłowił bo teraz staw zamieni Ci się koloseum.
[2012-07-22 22:25]

Ludzie litości!
O czym wy prawicie?....:)
[2012-07-23 18:11]

abra1990

Kolego, opowiem ci historię o znajomym który zawsze daje nam połowić żywca (karasia) na nocne wypady na sumka, ma staw 30x40 m , ryby tam dużo japońca ,karpia, amura, szczupca,lina itd jakiś rok temu rozmnożyła mu się tam słonecznica i japoniec srebrny, i to w takich ilościach że nic więcej nie brało, gościu wpuścił tam 2 sumy takie z 70cm, kupił je z hodowli od znajomego, efekt? Na dzień dzisiejszy jak rzuci się zestaw to może po 8 godzinach coś drobnego weźmie, staw jest tak przetrzebiony że przeszło to jego oczekiwania, zgodziliśmy sie mu pomóc bo gościu jest na prawdę w porządku i zebraliśmy się w 10 aby je odłowić każdy łowił na swoje patenty udało się po 12 godzinnej zasiadce i kilku butelkach % odłowić jednego miał 112 cm i ważył bagatela 10kg opasiony jak świnka po otrębach drugiego odłowiliśmy siatką i to był szok 130cm 14kg wagi w rok i parę miesięcy, jakiś miesiąc temu przywieźli mu nowy narybek około 500kg różności, i zarybia od nowa, tak się skończyła przygoda z sumami, jeżeli staw to nie sum, szkoda pozostałych ryb szczupak czy sandacz a nawet ładne stadko okoni robią lepsza robotę niż "odkurzacze" , radził bym je odłowić, nawet siatką bo szkoda ryb u Ciebie w stawie kolego.
pozdrawiam
[2012-07-24 10:52]

Dobrze kolego zrobiłeś ja 5 lat temu wpuściłem do swego stawku 13 m na 13 m aż 5 sumów i są do teraz największe ma okołó 5 kg a ryby nadal są te sumy tylko wyjadają taką rybe jak palec [2013-02-01 09:40]

lukaszszwagier

Dzierżawie 3 stawy, jeden z nich ma jakieś 35 na 40 metrów. W tej chwili dość płytki, zamulony, ale nie o to chodzi...nie dawno rozmawiałem z Panem, który kilka lat temu dzierżawił ten staw i mówił, że wpuścił sumika, który miał jakieś 25cm...potem o nim  zapomniał, odławiał karpie co roku na święta itd. kiedyś zauważył jakiś konar w wodzie, postanowił go usunąć żeby nie zniszczyć sieci...konar okazał się sumem 15kg ! osiągnął taką wagę w niecałe 3 lata! Był to prawdopodobnie jedyny drapieżnik w stawie! Żarcia miał full, więc pasł się na potęgę. Wnioski są następujące...sum rośnie jak świnia i ciężko go odłowić siecią w zamulonym zbiorniku! Więc radze uważać z wąsatym! Najlepsze jest to, że sam wpuściłem jednego w lipcu i nie odłowiłem go ostatniej jesieni...pewnie tam siedzi i zbiera siły przed ociepleniem :P  będę musiał na niego zapolować;]  [2013-02-01 12:02]

witam, sum w tak małym stawie wytnie każdą rybę a przy tym nie wiele urośnie z doświadczenia wiem że sumik około 70cm ,,bo tyle powinien mieć za dwa lata w takim zbiorniku,, potrafi zeżreć karpika do 1kg. a większą rybę potrafi zmasakrować. dlatego zamiast wąsatego powinieneś wpuścić małego szczupłego albo sandała na pewno robiły by lepszą selekcje. pozdrawiam;]


Sum 70 cm miałby zjeść karpia 1 kg? A kto by mu tego karpia pokroił?
[2013-02-01 20:28]

MaateuszK07

Hehehehe dobre ;D [2013-02-27 15:57]

grzegorz not

Jeśli faktycznie masz za dużo ryb w stawie to może lepiej trochę tej ryby odłowić i wpuścić gdzieś do pobliskiej rzeki, kanału czy może jeziora? Po co wpuszczać suma, szczupaka czy coś żeby skonsumował tyle ryb. Niech dalej rosną i tyle.

Sam pamiętam jak kiedyś będąc młodszy przywoziliśmy z kolegą karaski ze stawu, w którym było ich mnóstwo nad pobliską zatokę...po dwóch latach wędkarze zaczęli łowić już całkiem przyzwoite karaski, których wcześniej tam nie było...

[2013-02-27 16:42]